Dobrý den,
potřebovali bychom poradit ohledně umístění stavby na pozemek. Našli jsme ideální variantu projektu domu z technického i praktického hlediska, nicméně problém je, že pokud bychom dům umístili na pozemek podle našich představ, nedodrželi bychom vzdálenost 3,5 m od hranice pozemku.
Z jedné strany je cesta, ze dvou pole a z jedné sousedé. Územní plán je teď nový, tudíž minimálně několik let se vedle nás z druhé strany stavět nebude.
Na straně jediného souseda by naše stavba začínala ve vzdálenosti 2 m od hranice pozemku, současně ale začíná až za úrovní stavby souseda. Tudíž bychom stále dodrželi vzdálenost mezi rohem jeho domu a naším 7 m. Na druhé straně by to bylo něco přes 2 m v rohu a postupně by se odstup zvětšoval + by na této stěně nebyla žádná okna.
Zajímalo by nás, zda má někdo podobnou zkušenost, žádal o výjimku a schválili mu ji, či naopak. Jestli to má vůbec smysl zkoušet. Případně jaké povolení či jiné podklady jste potřebovali. Víme, že minimálně souhlas majitelů sousedních pozemků bude třeba.
Předem velmi děkuji za jakékoliv zkušenosti a názory!
Vzdalenost mezi rodinnymi domy musi byt 7 m. O 3,5 metrech se nikde nepise. Ale je fer pripadnemu sousedovi dat prostor. Jen tam zatim zadny nestoji, tak jste ve vyhode.
Bliz nez na 2 metry to bude jen se souhlasem souseda a pozadate o vyjimku z odstupove vzdalenosti. K tomu date situacni vykres, pudorysy, pohledy a v textove casti oduvodnite, proc odstupovou vzdalenost dle vyhlasky nemuzete dodrzet.
@puhelin Myslím, že se píše o 3 m od hranice pozemku. Ne o 3,5m, ale určitě o 3m je zmínka v prováděcí vyhlášce ke stavebnímu zákonu - o obecných požadavcích na využívání území.
Ale na vyjímku je to takto běžně dělá, záleží jak si to odůvodníte na stavebním úřadě (popřípadě odboru územního plánování).
@puhelin Dobrý den,
velmi děkuji za odpověď. V tom případě bychom to v podstatě dodrželi, mezi námi a sousedem by domy v nejbližším bodě k sobě měly 7 m, jen bychom od hranice našeho pozemku byli na 2 m.
Z druhé strany nejsou stavební parcely a dlouhodobě nebudou.
Nevíte náhodou, zda se o žádosti o výjimku rozhoduje samostatně (tedy podat před odevzdáním všech materiálu pro ohlášení stavby) nebo v rámci rozhodnutí o povolení ohlášení stavby?
Předem velmi děkuji!
@casmaria 3 m jsou od oken obytnych budov po verejnou komunikaci.
Ve stisnenych prostorech se tech 7 m da snizit na 4 m, ale oba domy nesmi mit proti sobe okna obytnych mistnosti.
@k3y5 Je to samostatne rizeni (o vyjimce z odstupovych vzdalenosti). Ohlaska neni rizeni, to uz se udeluje jen souhlas. Az budete mit pravomocne rozhodnuti o vyjimce, pozadate o spolecny souhlas (umisteni a ohlaseni stavby).
Z druhe strany teda zadna plocha pro bydleni v uzemnim planu neni? To byste meli fajn.
@k3y5 Uzemni planovani nema s takto umistenym domem problem? Ulicni cara nebo % zastavenosti neresi? Muzete si to od nich nechat pisemne potvrdit, nez zacnete delat na podrobnem projektu - pozadanim o uzemne planovaci informaci. Klidne jen do vyrezu z katastralni mapy zakreslete a okotujte to planovane umisteni domku. A treba pridejte pohled na dum (nacrtem).
vzdálenost mezi domy musí být 7m, nic víc, nic míň. Máme dům od plotu 2m, od souseda přes 7m, výjimku jsme nepotřebovali. Pídila bych se ale, jestli nemáte danou uliční čáru a můžete dům posunout. To u nás třeba nešlo
@puhelin Perfektní, děkuji moc za informace! Kdyby nám kvůli toho nesouhlasili s povolením stavby tak by to bylo časově dost zlé :-/....a i když si hned člověk sedne k internetu, málokdy se jako lajk dohledá stejné situace nebo aktuálních informací v této oblasti.
Nn, v obci je nový územní plán a pozemky ze dvou stran nejsou zahrnuty do ploch pro bydlení. Takže z pravé a zadní strany budeme bez sousedu, z přední máme cestu a souseda pouze z levé.
Tak už jen obeslat sousedy a zeptat se "velmi příjemné" paní na SÚ :-D.
@slabici Děkuji za odpověď. Snad by to tedy mohlo vyjít. U nás je to trošku komplikovanější s komunikací úřadu, ale pokud by ani výjimka nebyla potřeba tak by to bylo ideální. Uliční čára daná není.
Pokud umísťuje stavbu RD ve vzdálenosti 2,00 m a vetší od hranice pozemku a zároveň vám vychází vzdálenost 7,00 m od stávající anebo již územně povolené stavby RD žádnou výjimku nepotřebujete splňujete ustanovení § 25 vyhlášky č. 501/2006 Sb., co se týče druhé strany vzdálenosti 2,00 m také splňujete a dle Vaších informací se tam žádná stavba nenachází a ani není povolená. nic méně musíte přihlédnou stavbu navrhnout tak abyste neznemožnili výstavbu RD souseda, ale ve vašem případě pokud to není oblast pro bydlení máte vyhráno. dle § 25 odst. 8 vyhl. 501/2006 Sb., se vzdálenost měří od nejkratší spojnice mezi vnějšími povrchy obvodových stěn. Kdybych na stůl dostal váš návrh novostavby RD tak jak jej popisujete žádnou výjimku bych neřešil a ani nemohl řešit jelikož by byla nezákonná - což vám jistě potvrdí na vašem SÚ.
@puhelin nene, ještě nevíme, zjistili jsme teprve včera a ihned začali zjišťovat co a jak. Měli jsme za to, že vzdálenost od hranice pozemku 3,5 m je povinná a vše mimo je na výjimku.
@casmaria Děkuji mockrát za odpověď, myslím, že právě na tom zdůvodnění bychom ztroskotali. Četla jsem, že se povoluje jen v případě opravdu malých pozemků. Náš je sice metrážně velký ale nešikovně tvarovaný. Asi by nám nezbývalo nic jiného než celý projekt překopat a tomu jsme se chtěli vyhnout.
Já myslím, že stavební zákon to říká naprosto jasně:
Vzdálenost mezi rodinnými domy (nejedná-li se o specifickou řadovou zástavbu) nesmí být menší než 7 m a jejich vzdálenost od společných hranic pozemků nesmí být menší než 2 m. Ve zvlášť stísněných územních podmínkách může být vzdálenost mezi rodinnými domy snížena až na 4 m, pokud v žádné z protilehlých stěn nejsou okna obytných místností.
Tzn, že pokud dodržíte 7 m od sousední stavby a nebudete tam mít okna, tak si v klidu dejte stavbu 2 m od hranic pozemku.
@ziza93 Ale oni na straně souseda okna mít budou (nebudou na druhé straně). A protože budou 2m od hranice, zcela zřejmě zasáhne požárně nebezpečný prostor k sousedům. Musí doložit stavebnímu úřadu souhlas vlastníka dotčeného pozemku s přesahem požárně nebezpečného prostoru na svůj pozemek (povinnost souhlasu osob uvedených v § 85 odst. 2 písm. a) a b)
@ziza93@pepitocz
No je to trošičku komplikovanější. Okna na straně se sousedem sice máme, byli bychom na 2 metrech, udrželi 7 m mezi domy ale dům začíná až za úrovní souseda. Tudíž žádná okna ani stěna nejsou v těsně blízkosti s jeho stavbou. Pro upřesnění přidávám obrázek (opravdu stupidní nákres jen pro představu, tak prosím berte s rezervou :-D )
Včera jsme slyšeli ještě jeden velmi podobný případ, kdy se úřad držel striktně znění zákona a jelikož měli okna na dané straně, tak jim to zamítli přes to, že soused udělil souhlas.
@k3y5 Dík za obrázek. Ano, platí, co jsem napsal, a platilo by to, i kdyby tam soused žádný dům neměl - jedná se o požárně nebezpečný prostor, který zasahuje na cizí pozemek.
@pepitocz a z čeho jste poznal, že požárně nebezpečný prostor zasahuje na sousední pozemek. Požární prostor počítá specialista na základě rozměrů oken, materiálu stavby atd. - čím větší okno tím větší zásah,. Nepředpokládám, že paní bude mít velké francouzské okna na stranu kde má 2,00 m od hranice pozemku aby čuměla do zdi. navíc pokud by vycházel přesah může projektant navrhnout např. betonový plot a tím se přesah utne.
Spíš mám strach co na to bude říká ÚÚP s tím jak paní tlačí stavbu RD dozadu kvůli stavební čáře.
@kluzo Paní nebude čumět do zdi, paní bude mít dům posunutý mimo dům souseda. (I když nevím, jak to dokázala). Je pravda, že při jednom okně 1,5x1,5m se do 2 metrů zřejmě vejdou :-)
@k3y5 Není dobré vybrat si dům podle užitných vlastností a ten "cpát" na pozemek. Je mnohem lepší ten dům vymýšlet na konkrétním pozemku s ohledem na okolí, konfiguraci terénu a orientaci ke světovým stranám.
@puhelin teď js e řešili podobný problém, 3,5 metru na každou stranu od hranice pozemku, ale pokud je mezi plotem a fomem souseda minimálně 5 nebo tak nějak tak na druhou stranu jde zažádat o výjimku na 2 m ale musí vám ho soused podepsat
Takže i pokud je soused ve vzdálenosti 15m od hranice pozemku a já si budu chtít dat dům 2m od hranice, budu muset žádat výjimku a potřebovat jeho podpis?
@barcaloun mělo by to být ok. Ale některé stavební úřady to povolují jen se souhlasem souseda nebo pokud už je tam postaveno.... Prostě chtějí spravedlivé podmínky pro obě strany.
@kluzo Dobrý den, velmi vám děkuji za názor a reakci. Za domem zbývá na kratší straně 16 m a pozemky za ním a po pravé straně domu nejsou do budoucna určeny jako stavební. Dům je situován v takovém místě, kvůli terénu před ním.
Nicméně nám návrh na stavebním úřadě prošel i bez výjimek :-).
Hezký den a děkuji. Snad nebudeme mít problém s dalšími úřady, jak zmiňujete.
@pepitocz Dobrý den, děkuji za informace. Samozřejmě jsme řešili návrh domu podle pozemku a nesnažili jsme se ideální projekt "nacpat" někam kde by se vůbec nehodil :-) . Bohužel i mistr inženýr se někdy utne :-/. Nicméně rozložení domu jsme se právě snažili vymyslet tak, aby byl půdorys jednoduchý, technicky nejlépe řešený kvůli rozvodům, hluku, maximálního využití prostoru, rozdělení obytné části a v první řadě, aby pasoval do terénu a světových stran ohledně světla a tepla. Proto jsme se nechtěli projektu domu jen tak vzdát, samozřejmě pokud by to bylo nutné, tak by nám ani nic jiného nezbývalo.
Nicméně nám úřad práce vše schválil i bez výjimky.
Mockrát Vám děkuji za názor a rady. Hezký den :-)
@k3y5 nevím, jestli už máte vyřešeno, ale přidám zkušenost za nás.
Zbourali jsme starou "chaloupku", která byla s domem rodičů propojena střechou a průjezdem a s druhým sousedem téměř nalepená. Od třetích sousedů také malý rozestup. Když jsme řešili projekt, bylo jasné, že do potřebných rozestupů se nevejdeme ani omylem. Takže jsme vypracovali situační plány, nechali si to schválit a podepsat od všech sousedů a s tím pak šli na stavební úřad. Bez jejich souhlasu bychom ale byli nahraní a jen podotýkám, že na ty strany, kde jsou právě sousedé, tak nemůžeme mít jediné okno ani dveře, takže projekt se vymýšlel pak už rovnou s tím, že okna a dveře máme "jen" na 2 strany.
Aby bylo v pokojích dost světla, tak máme větší rozměry oken a z druhé strany okna i v koupelně, nad schody a velké francouzské do kuchyně.