Dobrý večer, prosím o názor, zda je cena normální nebo přes čáru, počítala jsem, že to nebude levné, ale cenová nabídka předčila mé očekávání :-( . Požadavek od projektanta:
Požadujeme následující IG/HG průzkum:
1 - Provedení dvou vrtů, ze kterých bude možné vyvodit průběh jednotlivých vrstev v obou směrech (po spádu terénu i po vrstevnici). Hloubka vrtu u silnice by neměla být menší než 8m, zadní vrt min 5m, s ohledem na to co se najde, aby bylo možné navrhnout opěrné stěny pro vyrovnání terénu.
2 - Uvést předpoklad pro návrh dle 2. geotechnické kategorie (návrhové pevnosti zemin a hornin, ...) 3 - Provést rozbor na agresivitu vody, zda bude potřeba betonů XA1 (dle čsn en 206)
4 - uvést a zhodnotit předpoklady pro vsakování (koeficient filtrace a koeficient vsaku)
NABÍDKACena obsahuje:
Geologický průzkum pro RD, v počtu 4ks sond:
- přípravné práce, vytyčení a zaměření sond, 1ks těžká dynamická penetrace délky do 10 m, 2ks jádrový vrt délky dle požadavku objednatele 5 a 8 m , 1 ks vsakovací zkouška - jádrový vystrojený vrt délky 3m, vyhodnocení se závěrečnou zprávou, doprava
jádrový vrt dl. 8 m 1ks, jádrový vrt dl. 5 m 1ks, jádrový vrt dl. 3 m - vystrojený, vsak 1ks zkouška, těžká dynamická penetrace dl. do 10 m 1ks, zkr.chem.rozbor vody 1ks, vytyčení a zaměření sond 4ks; závěrečná zpráva s 1ks vyhodnocením+přípravné práce, doprava jádrové vrtné soupravy 1ks doprava penetrační soupravy 1ks
CENA S DPH cca 81 000 Kč
Dům bude v mírně svažitém pozemku, je v zástavbě, kde již sousedi mejí stejný dům zasazen do svahu a takto podrobný průzkum nedělali.
nevim jestli je to odpovídající cena, ale teda průzkum je to podrobnej jak kdybyste tam chtěli stavět panelák. U nás se vykopala sonda bagrem max. 3 metry, udělala se vsakovací zkouška a vystavila se zpráva. To jaký je tam podloží se dá vyčíst z map nebo geologických portálů, pokud ten člověk lokalitu zná a má přehled o podloží, tak už sondu dělá jen pro jistotu. Možná je nějakej důvod, proč chce projektant ty vrty, ale zase pokud to nikdo v okolí neřešil. Můžu říct, že většinou má dobrej přehled i bagrista, co v lokalitě dělá základy, tak bych se možná v okolí poptala, jaká je tam situace
Na to, čo projektant požaduje, nie je cena vysoká.
Ale ako kolegyňa vyššie poznamenala, je naozaj otázka k čomu to projektant požaduje a či to naozaj treba.
Spomínajú sa tam oporné steny. Tie naozaj môžu byť pri väčších horizontálnych tlakoch problém.
Ja by som doporučoval kontaktovať geológa, ktorý v danej lokalite pôsobí. Ten obyčajne vie povedať aké vrstvy sú v podloží, ako sa v nich pohybuje voda a hlavne či v danej lokalite sú naozaj zlomy, či skoky v geologických vrstvách t.j. či hrozí ich premenlivosť, či nehrozí vo svahu vytvorenie klznej vrstvy a posun vrstiev svahu alebo či náhodou cez stavebnú parcelu nepretekal niekedy - aj keď pred 1000 rokmi potok, ktorý tam mohol zanechať málo únosné naplaveniny a podobne. Prípadne určí potrebu a miesto geologického vrtu obyčajne pre RD iba jedného.
Děkuji, v opačném případě si tedy kladu otázku, proč navrhl projektant takový rozsah. Pozemek viděl, taktéž totožné domy, které tam již stojí. Na druhou stranu, co když ho neudělám v takovém rozsahu a zrovna na mém pozemku bude “něco”, co mi ten dům prodraží. Sousedi v této zástavbě dělali jen 2x hrábl bagr a hotovo. No, budu si s nim muset vážně promluvit :-) Hezky den všem
@katterina já bych si tipla, že projektant nebo někdo jemu blízký vlastní vrtnou soupravu a dohazuje jí práci. Geologické mapy jsou veřejné, jsou dostatečně známé a dostatečně podrobné. Toto vypadá skoro jako kdybyste chtěli stavět bunkr ve strmém svahu
@katterina Řešil jsem stavbu domu nad svahem, kde projektantovi stačilo udělat ruční vrtané sondy (cca 2m) a HG průzkum za cca 7000kč, jelikož byly dostupné geologické mapy a stavělo by se v proluce 70 let starých domů. Jak mi ale řekl, tak v nové zástavbě by požadoval vrty hlubší a rozbory podrobnější. Navíc je velký rozdíl, zda stavíte přízemní nebo patrový dům a zda jde o dřevostavbu nebo zděný dům. Určitě se zeptejte na důvody, ale kvalitní průzkum Vám může ušetřit desítky tisíc za základy, takže nakonec můžete i ušetřit.
@katterina já bych ten průzkum udělal pořádný. V celkových nákladech na dům to budou zanedbatelné náklady a budete mít jistotu, že uděláte ty správné základy.
I když tady na MS je tendence šetřit téměř na všem :-D
Nevim, ale radeji bych ty penize pouzil na vlastni desku (i treba naddimenzovanou) nez na pruzkum. Treba by mohla byt varianta zelezobetonova deska nez zakladovka na pasech a o vic nez tech 70tis drazsi nebude. Zkusil bych se s projektantem domluvit.
@jakuda souhlasím, raději si naddimenzuju základovku, než dělat rozbor jestli by to takto a takto stačilo...
Jako vrt 8m? To bude dům 3 patra do země? Nebo se staví na bažině?
@katterina Zkuste se ho zeptat na co to chce? Já mám spíš zkušenost, že pokud to nejde z kapsy toho člověka, tak ho cena nezajímá...:-/
Dobrý den,
opravdu mě fascinují vážně míněné názory typu "jsou dostupné a dostatečně podrobné mapy,...nám stačilo udělat 3 metry jámu bagrem...často má dobrý přehled i bagrista...8 metrů sonda, to stavíte na bažině..."
Kdyby byly takto dostupné a podrobné mapy, tak jako vystudovaný geolog nemám práci. Takové mapy neexistují. Archiv geofondu je možné využít jen občas, nové průzkumy jsou často znepřístupněné, nebo nekvalitní.
V jednoduchých podmínkách při jednoduchých stavbách má průzkum logicky výrazně menší rozsah a tím i cenu. Pokud je stavba ve svahu, tak kopaná sonda do 3 m nestačí.
Zmínku o bagristovi, který má znalosti o lokalitě beru jako velmi špatný vtip. Opravdu chcete investovat peníze z hypotéky, která Vás zadluží na desítky let, na základě odhadu bagristy?
A konečně, 8 m hluboká sonda neznamená 8 m hluboké základy. Taková sonda zpravidla ověřuje mocnost jemnozrnných, lehce stlačitelných hlín a jílů, resp. úroveň skalního a poloskalního podloží. Dynamická penetrace pak ověřuje charakter a únosnost podloží, případně přítomnost smykových vrstev. U svažitého pozemku je ověření skalního podloží standard a důkaz toho, že člověk, co dimenzoval průzkum má nějaké zkušenosti.
Geologický průzkum se navrhuje velmi individuálně. Hodně záleží na lokalitě, na přítomnosti svahových nestabilit, nebo celkové náchylnosti k jejich vzniku. Průzkum je naceněn adekvátně k rozsahu. Jestli je rozsah odpovídající stavbě nelze posoudit. Není jasné kde dům bude stát a jak je projektovaný, jestli bude podsklepený, patrový, na náspu, nebo odřezu apod.. Pro složitější základy ve svahu a v zástavbě, kde necitlivými zásahy může dojít k ovlivnění okolních staveb může cena průzkumu být i výrazně vyšší. Odvolávat se na sousedy, kteří průzkum nedělají, nebo ho dělají jen symbolicky je dost alibistické... Sousedi Vám popraskaný, sesouvající se dům za několik milionů opravovat nebudou.
V západní Evropě je u soukromých investic standard 5% ceny stavby dát na představební průzkum. U stavby za 3,5 milionu to je 175 000,-... Už to tady zaznělo, správně provedený průzkum znamená správně nadimenzovaný základ a tím pádem úspory při realizaci.