Kdo mi spočítá tepelnou ztrátu?

Ahoj, asi hloupý dotaz, ale kdo mi spočítá tepelnou ztrátu? Neměl by tohle dělat projektant? V rozpisu má 5.000 Kč na průkaz energetického štítku. Jsme ve fázi projektu, kde nám tam projektant automaticky hodil tepelné čerpadlo vzduch voda, aniž by to s námi probíral. Nesdělil nám tepelnou ztrátu, prostě nic, takže jsem ho trošku vytepala, jestli si dělá srandu. Chápu, že když tam dá tepelné čerpadlo, tak to asi vyjde, ale přeci s námi musí tohle probrat, ne? Moje otázka tedy zní, kam se mohu obrátit, aby mi spočítali tepelnou ztrátu a probrali semnou, jaký zdroj vytápění bude nejlepší? Děkuji
Odpovědět
@meggieg Jakmile budete mít PENB, tak už pak spočítat tepelené ztráty není složité. Myslím, že když sem pak hodíte screeny, tak vám to zdejší zdatnější uživatelé spočítají.
Odpovědět
@petr13 Já se předem omlouvám, že se tak blbě ptám, ale mám v tom hrozný zmatek Nejdříve si tedy mám nechat spočítat PENB a podle toho se pak určuje, jakým způsobem dům vytápět, aby vyšly tepelné ztráty?
Odpovědět
Profilova fotka
Zdroj vytápění by s Vámi měl určitě projektant konzultovat, odvíjí se od toho dost věcí a taky je přeci na Vás, co tam chcete, on by Vám měl spíš pak poradit, jestli třeba není nějaká lepší varianta apod. Za mě je ale volba TČ vzduch-voda ideální, projde to, je to pohodlné a pořizovací náklady jsou stejné třeba jako za sestavu na vytápění dřevem, kde je třeba např. i velká akumulační nádrž, abyste nemuseli doma dělat kotelníka na plný úvazek.... Štítek nám zajišťoval projektant, ale dělal ho nějaký jeho známý, se kterým spolupracuje.
Odpovědět
@meggieg no já myslel, že už se Vám PENB dělá, a je v něm to čerpadlo. Pokud se vám ještě nedělá, tak je lepší to opravdu nechat od někoho spočítat, protože kdybyste změnila systém vytápění, tak byste ho pak musela dělat znovu. Nejlépe se tedy obrátit na toho projektanta, bud by to měl umět on a nebo vám dá určitě na někoho kontakt.
Odpovědět
@petr13 No on to čerpadlo hodil do projektu, ale PENB ještě není hotové. Co jsem pochopila, tak PENB se pak dává na stavební úřad spolu s projektovou dokumentací, je to tak? Nyní chce rozeslat projekt na ty "pod úřady", které musí odsouhlasit, že je to v pořádku a pak se to dá všechno na stavební úřad. To znamená, že teď tedy bych měla s projektantem probrat, jaké vytápění chci, on to dát do projektu a podle toho si nechat spočítat PENB?
Odpovědět
@venouska Nooo, právě že vůbec 😞 Přijde mi, že o tom ví prd, furt tvrdí, ať si v žádném případě nedávám podlahové elektrické vytápění, přitom nechápu proč.. Mohu se zeptat, na kolik vás to čerpadlo vyšlo i s prací? On to taky nedělá, dělá to nějaký jeho kolega, který mi mimochodem napsal, že na to teď nemá stejně moc čas. A jde mi o to, jestli právě tohle vytápění se dává už kompletně na stavební úřad, nebo kvůli tomu musím mít pozastavenou projektovou dokumentaci a čekat, až se mi spočítá PENB a pak to tedy rozesílat na ty úřady, které to všechno schvalují pro stavební úřad. Protože celý projekt už je hotový, akorát jsme se pozastavili nad tímto, protože to s námi pořádně neprobral.
Odpovědět
Profilova fotka
@meggieg S tím papírováním moc neporadím. nám vše vyřizoval projektant.... Nevidím důvod, proč nedat podlahové el. vytápění, k tomu by se ale pak hodilo dát TČ vzduch-vzduch (klimatizace + topení), ale myslím, že už by k tomu letos muselo být ještě něco navíc, aby to prošlo. Jsem ráda, že jsme podobné nesmysly jako např. fotovoltaiku ještě nemuseli řešit. My ještě TČ nemáme, budeme dávat příští rok, ale máme to domluveno přes známého a i s montáží cca 120 tis. (LG 7 KW). Jinak nabídky od firem jsme měli kolem 180 tis., lepší značky přes 220 tis. Co ale píšou tady ostatní, tak nějaká střední cesta (LG, Pansonic) kolem 160 tis.
Odpovědět
@venouska taky si právě myslím.. a vy už to máte normálně zkolaudované? no mě už z toho asi klepne, to je fakt za trest 😄
Odpovědět
Profilova fotka
@meggieg My jsme začali stavět, máme hrubou stavbu a momentálně se dělají rozvody, ale stavební povolení máme od března 2020 s tím, že se to na SÚ podávalo koncem roku 2019, takže my ještě za starých podmínek 🙂 Ještě upřesním - to TČ budeme mít za necelých 130 tis., za 120 bylo původně plánované 5 KW.
Odpovědět
Profilova fotka
@meggieg A co byste chtěli jiného než TČ?
Odpovědět
@venouska No my bychom chtěli tepelné čerpadlo vzduch - vzduch, protože bychom chtěli mít zároveň i klimatizaci. K tomu jsem chtěla všude podlahové elektrické vytápění a bojler s tepelným čerpadlem na ohřev vody. Jenže ten projektant prostě není schopný nám říct, zda to takhle vyjde, nebo ne. Co jsem se tady dočetla, tak to takto má v projektu víc lidí a prošlo jim to.
Odpovědět
Profilova fotka
@meggieg Co jsem tu kdysi četla, tak by musel projektant uvést jako hlavní zdroj tu klimatizaci (což je taky TČ) a mohlo by to projít, ale opravdu netuším, jaké jsou ty nové podmínky. Možná s tím váš projektant nemá zkušenosti, ale jako projektant by měl spolupracovat se stavebním úřadem, a tam by mu měli říct co a jak. Taky se to asi liší kraj od kraje, úřady si často zákony vykládají po svém. Zkuste se sama zeptat na SÚ a uvidíte, když to posvětí, tak na projektanta zatlačte, ať to udělá podle vašich představ.
Odpovědět
Článek se načítá
@venouska To je pravda.. zkusím v pondělí zavolat na stavební úřad a něco by mi mohli poradit.. přesně, také jsem četla že hlavní zdroj TČ a záložní elektrické vytápění..
Odpovědět
@meggieg Určitě byste to měla ještě probrat předtím než papíry zašle na ty podúřady. Na takovém životním to totiž trvá nejdéle a pokud byste pak změnila vytápění, tak by se to tam muselo dávat znovu. U nás byly papíry na životním nejdéle ze všech úřadů, cca 2 měsíce. Jinak co se týče toho vytápění, tak je opravdu nejdůležitjěší vědět ty tep. ztráty. Pokud byste se dostala pod 4 kw, tak byste klidně tu ele. podlahovku asi mohla dát, ale pokud to bude víc, tak určitě bych volil raději to vzduch voda. A taky se jím dá chladit.
Odpovědět
Profilova fotka
Stačí mít rozpracované PENB, kde budou uvedeny ztráty prostupem a větráním a podle toho volit topení. Obecně je hranice kolem 5kW. Někdy je lepší zainvestovat více do zateplení a dostat se na hodnoty kolem 4kW, ale to opravdu závisí od projektu.
Odpovědět
@radim2015 Takže teď tedy mám říct projektantovi, aby mi do projektu zakreslil vytápění jak chci já, projekt pošlu do firmy, která mi udělá PENB a když to náhodou nevyjde, tak to v projektu upravit a když ano, tak to pak teprve rozeslat na ty úřady? Protože projektovou dokumentaci už mám hotovou a čekám jak se vyřeší to vytápění.
Odpovědět
Profilova fotka
@meggieg Nemáš ji hotovou, protože chybí PENB. Jak jsem psal, tak pro určení druhu vytápění je potřeba znát tepelné ztráty (prostup+větrání). Od toho se odvozuje zdroj vytápění, kde už může hrát roli, co preferuješ. Já jsem hračička a tak jsem si výpočet v PHPP programu ještě dolaďoval k lepším a levnějším výsledkům. Ono hodně záleží na materiálech zdí, oken, orientaci, plochách... PENB je potom jenom silné zjednodušení výsledků PHPP. Výpočet ale není levnou záležitostí a tak se tento program používá pouze u mimořádných požadavků na celkové tepelné ztráty. Ty mám nakonec 3,7kW.
Odpovědět
PENB pocita energeticky specialista z podkladu, ktere dostane od projektanta (pudorysy, rezy, technicka zprava). Sam muze navrhnout zpusoby vytapeni, aby vam to legislativne vyslo.
Odpovědět
@puhelin moc děkuji 🙂 a ještě jedna otázka, nevíte, když třeba pošlu na životní prostředí projekt kde bude tepelné čerpadlo vzduch - voda a chtěla bych ho změnit na vzduch - vzduch (samozřejmě aby vyšly tepelné ztráty) tak se jim musí pouze ohlásit změna, nebo se musí překopat celý projekt? 🙂 to samé třeba s umístěním, když bychom nakonec rozhodli dát ho jinám..
Odpovědět
@meggieg Zivotni prostredi vam musi vydat zavazne stanovisko na takove vytapeni, ktere budete skutecne mit. Umisteni tepelneho cerpadla zajima hlavne hygienu. Posuzuji, jestli hluk z cerpadla neni vyssi, nez kolik snesou sousedi. Sousedi vam musi dat s umistenim cerpadla souhlas.
Odpovědět
@puhelin Pokud nebude komín, životní prostředí může přeskočit. Aspoň u nás to tak bylo. Vyjmutí půdy jsme měli už při koupi parcely od obce.
Odpovědět
@kofejn Jestli to maji v ramci celeho rodinneho domu, tak zivotni prostredi urcite potrebuji. Samotne cerpadlo asi jak kde, my jejich stanovisko k cerpadlu (vzduch-voda) potrebovali.
Odpovědět
straty ma napisat projektant a nezalezi na type kurenia
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 3 měsících
@radim2015 Zdravím, můžu se jen zeptat, kdo vám přepočítal ještě PHPP?A příp.v čem byl program PHPP lepší,co ukázal oproti běžnému výpočtu ? Na kolik ten výpočet vyjde, jen pro představu? Stavíme pasiv a v Centru pas.domu o tom programu hodně mluvili, jen v té době jsme stavbu teprve zvažovali a už si detaily nepamatuju.Firma,co nám děala projekt s tímo programem nepracuje. Teď potřebujeme dořešit TZB, tak jestli to má nějaký přínos pro správné rozhodnutí. Moc děkuji
Odpovědět
Profilova fotka
@zinzin Projekční/stavební firma to zadala asi přes centrum pasivního domu někomu v okolí Brna. Ten vyplnil excel a dal nějaká doporučení. Já jsem si potom měnil některé parametry, kterým jsem rozuměl - Uw, šířku izolací, překrytí oken ... Cenu nevím, protože byla v rámci celé projektové dokumentace, ale viděl bych to do 10 000, spíše méně. Smysl to má podle mě pouze v případě, že chcete dotaci B1 nebo B2 a pak je potřeba dosáhnout správných výsledků. Ono to stejně z důvodu dotace potom přepočítávali v jiném programu, který je pro české dotace určen a i tam jsme měnili některé parametry po konzultaci se specialistou na PENB a dotace. Jinak pokud máte správný odhad a zkušeného projektanta, tak je levnější navrhnout něco rozumného a nehnat se za splněním někdy nesmyslných parametrů.
Odpovědět
@radim2015 Díky za odpověď a zároveň se omlouvám za opožděnou reakci. Máme spočítáno projekční firmou v programu pro české dotace na B2. Hnát jsme se tam za každou cenu nechtěli, v příp.že by to vyšlo neekonomicky, nicméně nevím nakolik to vlastně vyhodnocovali, jestli se to vyplatí. Sami se v tom neorientujeme. Výstup od nich byl B2. Proto jsem se ptala na to PHPP, jestli to ukáže něco víc. Co, prosím, ukázal u vás program u překrytí oken?
Odpovědět
Profilova fotka
@zinzin No český pro dotace měl pro zastínění oken nesmyslné výsledky. V PHPP jsem to sice měl spočtené po měsících i celkem za rok s dělením na topení a chlazení, ale nakonec jsem to dělal přes https://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-... Můj výpočet byl pro výšku 2,5m překryv 1,7m od skla. Dneska bych trošku překryvu ubral, tak na 1,5m od skla pro těch 2,5m.
Odpovědět
@radim2015 Aha, díky moc za info 😀.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?