Materiál a tepelná ztráta

Mám v projektu vypočtenou celkovou tepelnou ztrátu RD 7,2 kW. Zajímá mne kde najdu informace o tepelných vlastnostech jednotlivých konstrukcí, ze kterých byla tato tepelná ztráta vypočítána. Napadá mne jedině tabulka v PENB, v té se mi ale zdají docela velké rezervy, protože co jsem se bavil s projektantem a je napsané i v celkové technické zprávě, tak třeba zdivo má mít součinitel prostupu tepla 0,14; okna 0,93 a v této tabulce PENB je zdivo 0,18 a okna 1,20. Jde mi o to, jakými hodnotami se mám řídit, když budu vybírat materiál, abych se vlezl do té celkové tepelné ztráty 7,2 kW.
Odpovědět
A s jakým materiálem počítali? Reklamujte PENB, pokud výpočet neodpovídá použitým materiálům. V PENB nemají být rezervy, ale můžou tam byt opravné koeficienty, které je můžou zvýšit nebo snížit.
Odpovědět
@martin_s PENB dělal stejný člověk, který počítal i celkovou tepelnou ztrátu. Ta tedy musí vycházet z tohohle PENB. Nevím tedy proč bych ho měl reklamovat. Opravný koeficient by měl být ale někde uvedený ne?
Odpovědět
Všechny koeficienty v tomto protokolu nebývají. Na základě vstupních parametrů by měl vyjít výpočet, který by měl nejblíže odpovídat realitě. Pokud se změní dodatečně parametry jako např. zdivo nebo se omezí vetrani, tak real pak muze byt jiny. Určitě není možné dělat v tomto nějaké rezervy. Ty si můžete udělat jediné tak na volbu zdroje. Např. si tam dát 9kW kotel. Pokud tedy výpočtu neduverujete a dle projektanta neodpovida realitě, tak je asi nekde chyba. Buď nema projektant pravdu nebo máte špatný výpočet a mel byste ho reklamovat.
Odpovědět
@martin_s Ano problém by byl, kdyby byly vstupní hodnoty pro výpočet nižší (lepší tepelné vlastnosti), než realné hodnoty. V tomto případě jsou ale hodnoty pro výpočet vyšší, tudíž je počítáno s horšími tepelnými vlastnostmi. Mi to přijde logickém protože jak to bude ve skutečnosti asi těžko spočítáte od stolu na přesno. Pak by se mohlo taky stát, že ve skutečnosti bude tepelná ztráta vyšší a kotel nebude stíhat. Takže nějaká rezerva tam být musí...
Odpovědět
Profilova fotka
Tabulka obsahuje čísla m2 asi podle skutečnosti, tepelné odpory asi podle nějakého standardu. Já tam vidím dost velké rezervy a asi by se vyplatilo je minimálně započítat, resp. zaměnit některé materiály a zlepšit tím tepelné vlastnosti. Nejlepší zdroj tepla je takový, který nepotřebuješ.
Odpovědět
@radimir Volba zdroje je další kapitola, ale nemělo by se to dělat, že si vypocitam ztráty, které obsahují nějaké neznáme rezervy, následně budu volit zdroj, tak tam dáme taky najake rezervy. V tomto přístupu správnost nevidím, přesvědčovat Vás nebudu, ale nechám prostor jiným diskutujicim.
Odpovědět
@radim2015 Koukněte na toto, jsou tam i informace o materiálech. https://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-...
Odpovědět
@radim2015 Dostáváme se k mému kategorickému odporu k přehnanému zateplování (dušení) domu. Stavba s relativně žádnou potřebou zdroje tepla je podle mne mýtus a zbožné přání ekologů. Kdyby se to v reálu podařilo, tak zase potřebujete vzduch z venku. Buď větráním - zase ztrácíte teplo, nebo rekuperaci - uměle přivedený vzduch, který zkrátka není jako čerstvý vzduch z venku a byly již v této souvislosti zaznamenány zdravotní problémy. Podle mě má smysl zabránit nadměrnému úniku tepla, ale nemá smysl dům příliš dusit. Raději investuji do levného vytápění - tepelné čerpadlo a nechám dům přirozeně dýchat a ušetřím statisíce na systémech zateplení. Jinak byly již provedeny studie, které dokazují, že zateplené domy mají uvnitř horší vzduch. Jde mi teď tedy o to, zda se můžu řídit přiloženou tabulkou z PENB a nakupovat tedy zdivo s prostupem tepla 0,18 atd...
Odpovědět
@wpavel nevím, jestli jsme se pochopili - mám spočítanou tepelnou ztrátu, která vychází mimo jiné z vlastností předpokládaného vstupního materiálu. Hledám kde ty vlastnosti najdu a ptám se jestli mi stačí tato tabulka při výběru zdiva.
Odpovědět
@martin_s v podstatě asi máte pravdu. Zajímá mne tedy, zda už při výpočtu byla použita rezerva nebo ne,...
Odpovědět
@radimir V odkazu jsou i vlastnosti jednotlivých materiálů.
Odpovědět
@radimir dušení zdiva zateplením, zdravotní problémy z rekuperace atd. jsou takové nesmysly, že to ani nemá cenu komentovat. To jste si určitě vyslechl nějaké hospodské rady. Je to ale Vaše stavba, tak si to dělejte jak chcete. Jinak vlastnosti materiálů + výpočet celkového tepelného odporu najdete třeba zde: https://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-... Obvykle je to tak, že snad máte projekt včetně materiálů. To chcete vybírat horší materiály, aby se Vám neudusil dům ? Nebo o co Vám jde ?
Odpovědět
Článek se načítá
@wpavel Ale já vím kde najdu vlastnosti jednotlivých materiálů. Mne jde o to s jakými hodnotami bylo počítáno ve výpočtu tepelné ztráty. Zda jsou to ty, které jsou na foto PENB, kterou jsem přiložil.
Odpovědět
@zubr487 Tak třeba na vzduch v zateplených panelácích, o tom jsou studie, že v nich bylo naměřeno více co2. Jasně novostavba RD je trochu něco jiného, ale princip je stejný. V rekuperaci projde vzduch rozvody a filtry, ať mi někdo netvrdí, že je to potom stejný vzduch který dýchám venku. Jinak jde mi o to, zda podle těch hodnot v PENB (přiložena fotka) mohu vybírat materiál aniž bych zhoršil celkovou tepelnou ztrátu. Tedy zdivo prostup tepla 0,18; okna 1,2 atd.
Odpovědět
Vzduch stejný není, obvykle je lepší. 🙂 Zdivo bylo uz vybráno v projektu, na jehož základě by mel byt spocitan Penb. Pokud chcete jiné, altermativni zdivo, tak vybírejte takové, které ma podobné vlastnosti jako v projektu, pak budet3 mít i stejne ztráty, pokid byly správně spocitane.
Odpovědět
@radimir Ok tak sem ty studie z nějakých RELEVANTNÍCH zdrojů přidej, ať se poučíme my ostatní.... Srovnávat kvalitu vzduchu ve starým anebo i novějším paneláku když člověk sleduje jak a z čeho to developeři staví (a v jakým tempu) s novostavbou RD s rekuperací je slušně řečeno úlet.
Odpovědět
@martin_s když rekuperace funguje jak má je lepší, potom vyjdete ven a dýcháte vzduch na který nejste zvyklý. Druhý věc je jak budou rozvody rekuperace vypadat za 10 let.
Odpovědět
@radimir To zvýšené CO2 podle mě není izolací panelu polystyrenem a celkovým utěsněním domu kvalitními okny. Nevětrá se zdmi ale okny. Se starými okny se nemuselo větrat tam to profukovalo trvale. Proto jste žádné CO2 v paneláku dříve nenaměřil.
Odpovědět
@radimir material mate v projektu. Stale nerozumím o co Vám jde. Zakladem je rozhodnutí zda budete stavět ze slozeneho zdiva se zateplenim nebo z jednovrstveho zdiva. To ale má zásadní vliv na statiku a tak si pripadnou změnu musite domluvit s projektantem. Zda použijete kvalitnější ale obvykle dražší materiál je jen na Vás. Nikdo Vam to nebude kontrolovat. Co se týká těch panelaku tak tam je obvykle primarni problem vetrani. To same platí i pro novostavby. Musite větrat a to muzete rekuperací nebo kazdou hodinu obihat okna
Odpovědět
@zubr487 že mám v PENB zdivo s prostupem tepla 0,18 a v technické zprávě zdivo Heluz Family 50 s prostupem tepla 0,14....
Odpovědět
@radimir a proč to řešíte tady ? dotaz je spíše na Protech, v záhlaví sloupce je "vypočtená" hodnota, tedy za mě logicky to nemůže být deklarovaná hodnota výrobcem. Používají na ty tabulky software, a pro laika bez vysvětlivek a vzorečků stejně k ničemu.
Odpovědět
@radimir to je jen otázka ceny. Chcete lepší izolaci ? Tak použijte cihly plněné izolaci (2in1). Chcete nižší cenu zdiva? Postavte dům z tencich cihel + zateplení. Pokud nejdete do dotací tak Vám může byt celkem jedno co je v PENB. Chcete vědět jaky to ma vliv na TZ? V tom pripade si vynasobte plochu zdiva x koeficient U x teplotni rozdil mezi interni a externi teplotu pro danou oblast. Pro stredni teplotni oblast je to 32C
Odpovědět
Profilova fotka
@radimir Sice to již ostatní popsali, ale nedá mi to. Jak se dusí dům ? To se chytne pod krkem a přitlačí ? Nebo jinak, máš představu, kolik vzduchu projde přes stěnu a kolik vlhkosti ? Proč někteří řeší v zimě nízkou vlhkost a někteří zase vysokou ? Nebude to větráním ? Je možné ručně větrat "podle předpisů" tj. 0,3/hod ? Samozřejmě pokud větrám, tak vlhkost je nízká, pokud ne, zakládám si na problémy. Energie pro větrání je u mě pod 1kW a aktivní/pasivní rekuperační jednotka ji zvládá doplnit. Máš představu, co je to komfortní dům, kde celý prostor včetně stěn, podlahy, oken, dveří má přibližně stejnou teplotu ? Pokud nevěříš, že dům o podlahové ploše 180m2 nemá žádné klasické topení ani neznečišťuje okolní prostředí zplodinami hoření (u mě stačí vyjít ven a už okolí cítím) a protopí za rok 5000Kč při pokojové teplotě 23°, tak nějaký navštiv - co člověk nevidí, tomu nevěří. Co se týká CO2, tak nejlepší je zakoupit/půjčit si měřič a všichni známí, kterým jsem ho půjčil, najednou změnili styl větrání. Nezbývá než popřát dobrý výběr a kvalitní bydlení.
Odpovědět
@radim2015 mohu se zeptat jaké máte zkušenosti s tím měřičem CO2, tedy na kolik musíte větrat, aby byla hladina v normě? Je to těch 0,3/hod nebo méně či více? Díky. Asi záleží celkové kde člověk tráví čas no. Já nyní větrám kvůli vlhkosti jen cca 60m3/h, celkový objem domu cca 330m3, a právě nepocituji, že by tu byl špatný vzduch, ale možná bych se divil, kdych si změřil to CO2
Odpovědět
Profilova fotka
@petr13 Myslím si, že těch 0,3 je v zimě hodně a musela by se doplňovat vlhkost. Pokud máš automatické větrání, tak hladina CO2 nepřesahuje 1200, ani při minimální větrání (samozřejmě, pokud počet lidí v místnosti je velký, tak stejně je potřeba otevřít okna). U mě se v ložnici v zimě při 2 lidech pohybuje pod 800, i když také větrám na minimum. Pro ověření opravdu doporučuji najít někoho, kdo má měřič nebo investovat těch asi 4000 a potom půjčovat i ostatním.
Odpovědět
@radim2015 ano mám rekuperaci. A jaký máte cca objem ložnice? Já mám cca 42m3, a mám tam 2 přívody, což je větrání cca 12,5m3/h při větrání 60m3 pro celý dům. A máš nějaký tip na levný ale dobrý měřič?
Odpovědět
Profilova fotka
@petr13 Mám menší - něco přes 30m3 minus postel, zbytek je prázdný. Pouštím tam 1/5 větraného vzduchu. Měřič mám delší dobu, ale je podobný s https://merice-teploty-vlhkosti.heure...
Odpovědět
Profilova fotka
@radimir třeba by bylo řešením pořídit si dům z masivního dřeva, tam tyto problémy odpadají ...
Odpovědět
@radim2015 Dušením myslím to, že se vnitřek izoluje od okolí. Potom se musí větrat. Nebo dát rekuperaci, kde ten vzduch je filtrovaný a potom vyjdete ven a dýcháte něco úplně jiného. Hele já nějakým výpočtům od stolu moc nevěřím. Věřím tomu že vidím, jak se třeba v Alpách nezatepluje. Nedávno jsem četl článek, ve kterém zástupce Heluzu říkal, že v Německu běžně staví z obyčejných (nikoliv Family) cihel tloušťky 38 a nezateplují. Vidím jak plno lidí bydlí několik let v domech bez fasády a není to o tom, že nemají peníze - kdyby to zateplení bylo taková bomba hned by ho udělali, jenomže zjistili, že se tak bydlet v pohodě dá a nespěchají na to. Jde mi o to, že ty statisíce, které navalíte do EPS, rekuperaci apod., se vám podle mě nikdy nevrátí a ještě k tomu musíte řešit větrání nebo dýchat uměle přivedený vzduch. To mi nedává logiku. Investuji radši do tepelného čerpadla, které má levný provoz a žiju v normálním domě v jakém žijí lidé stovky let. Samozřejmě zabráním velkým tepelným únikům (sokl, věnec, okna, střecha). Nelámu si hlavu s tím kde všude narvat EPS, jak často větrat nebo jak nastavit rekuperaci aby fungovala.
Odpovědět
@radim2015 Jinak vyrůstal jsem v domě, který byl zateplený 5cm EPS a to jen proto, že zedník řekl, že to vyjde stejně jako omítat čistou cihlu. Okna dvojskla. Nijak přehnaně se netopilo a nebyla zima. Posledních cca 5 let bydlím v nezatepleném paneláku. Pouze novější okna dvojskla. Nestěžuji si. Teď plánuji dům z obyčejných cihel tlustých 50 nebo 44. Jenomže některé mají prostup tepla 0,14 a některé 0,21. Takže se teď rozhoduji
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?