Zdravím všechny, prosím pěkně, máte někdo prasivní dům? ráda bych zjistila, jak je to s větráním v pasivním domě. Každý mne od něj odrazuje, že jestliže začnu větrat, ihned přestává TČ fungovat.. Máte někdo zkušenost?
my pasivní dům nemáme... obecně to funguje tak, že se dá i s rekuperací kdykoli větrat, má to vliv na tepelné ztráty, ale funkce tepelného čerpadla by tím neměla být ovlivněna... Rekuperace musí jet pořád, TČ dle potřeby (čidla+regulace) jen její údržba 1-2x do roka stojí 5-10tis... Pasivní dům je obrovské téma a pokud ho zvažujete, tak to chce hodně dobrého projektanta se zkušenostmi s pasivními domy, aby to nedopadlo špatně. A v neposlední řadě si nastudovat dopady pro sebe...
My stavime... S rekuperaci.. Je to tak,ze jakmile otevres, napr v lete okno, tak je tam rekuperace zbytecna, dum se prehreje a bude ti tam vedro.. Rekuperace by ti mela zajistit kompletní vymenu vzduchu v domě, takze vetrani je zbytečné.. Ale chapu, ze to cloveka laka..
My máme nízkoenergetický dům, ne pasivní. A jak to tak čtu, tak bych do toho snad ani nešla - pořizovací cena TČ a rekuperace je určitě o dost vyšší než byla cena našeho topení (plyn), pokud má jet celý rok, tak si za elektřinu také něco vezme a ještě dát na údržbu ročně 10-20 tis?? Máme bungalov a právě za největší devizu pokládám spojení domu se zahradou, věčně někdo chodí fr. dveřmi na jednu či druhou terasu, k bazénu, děti lítají ze zahrady do domu, atd. Nějak si neumím představit, že bych tohle nemohla a jen by šla rekuperace a otevřít se pomalu nemohlo.
Po 3/4 roku mě větrání vůbec netrápí, to je bez prolémů a v zimě větrám tak, jak se má, cca 3x denně průvanem, vzduch se vymění a interiér se příliš neochladí. A ta trocha plynu na dohřátí určitě nestojí tolik, aby se mi TČ a rekuperace vyplatily.
To je můj, možná laický názor.
@aneri53 my nehodláme poridit tepelné čerpadlo.. Jen rekuperaci a cena zas tak šílená není.. A ani my nejsme tak šílení, aby jsme kvuli rekuperaci nechodili fran.dvermi :) nevim jestli jede porad, vim, ma cidla na vlhkost atfa podle toho se zapina plus n pani poradila nějaké věci, jak na te údržbě ušetřit napr na filtrech atd.. Moc se o to nezajimam, to ma v rezii polovicka,ale tohle tak nějak mam od nej naposlouchane..
@aneri53 jak píše @saddova - mít pasivní dům neznamená mít nutně TČ. I v pasivu můžeš topit plynem (i když v pasivu se upřednostňuje především topení na obnovitelné zdroje) nebo třeba kotlem na dřevo nebo peletky. Jen s tím rozdílem, že ta spotřeba (plynu nebo čehokoli jiného) bude nesrovnateně menší. Navíc na pasivní domy se dávají dotace kolem půl milionu (ale s plynem by asi v pasivu dotace neklaply), takže to je taky docela zajímavá částka, která to čerpadlo v pohodě zaplatí.
A co se týče rekuparace - to, že se při ní nemůžou otevřít okna, je jedním z nejčastějších mýtů o pasivních domech. V zimě při otevření oken samozřejmě klesá její účinnost, ale nechápu, proč by člověk měl mít potřebu otevírat v zimě okna, když má díky rekuperaci neustále čerstvý vzduch, který navíc není zmrzlý, jako z okna, ale má teplotu velmi podobnou teplotě v interiéru. V létě rekuperace vůbec nemusí běžet a větráš jako v normálním domě. Mnoho lidí si však na rekuperaci tak zvykne, že ji má zapnutou i v létě, kdy ji lze použít i jako klimatizaci.
Nemate nekdo zkusenost s bytovkou postavenou jako pasivni dum? mame v planu koupit byt v takto postavene bytovce, je tam rekuperace, centralni tepelne cerpadlo pro cely dum a elektricke primotopy, orientace vsech mistnosti na jizni stranu..
nejake zkusenosti nebo poznatky, na co si dat pozor apod..?
@martaveg tak já bych do toho určitě šla. Pokud to tedy projektoval někdo, kdo pasivy dělá, aby to nebyl pasiv jen na papíře. Taky je samozřejmě důležitá kvalita realizace. Koukám, že jsi od Brna - můžu se zeptat, jestli víš, kdo dělal projekt?
@marky27 Jedna se o projekt Nove byty Musilka, tak mrkni kdyztak na netu, je tam uvedeno kdo projektoval i kdo stavi.. nechali jsme si stavbu prohlednout od stavare a rikal, ze je to vse delano poctive a dodrzeno vse podle projektu, i kdyz samozrejme kvalitu stavby ukaze hlavne az cas.. ale asi to riskneme :-)
@marky27 To je mi jasné, že pasiv nemusí mít TČ, můj názor je naopak ten, že se v pasivním domě TČ ani nevyplatí. Dům by měl mít tak malé tepl. ztráty, že se dá v klidu vytopit např. elektřinou - poř. náklady elektrokotle jsou proti TČ minimální.
A o rekuperaci jsem četla, že by se neměla vypínat ani v létě, měla by běžet stále, že není dobře, když se třeba na 1/2 roku vypne. Tak nevím ?? :-o
@marky27 Nevím, co je na tom pravdy, jen jsem se někde dočetla, že by se rekuperace měla nechat běžet pokud možno stále, třeba jen na nejnižší výkon. Jinak se zde sráží voda a to je ideální klima pro mikroorganismy a plísně. které pak při opětovném puštění jdou do místnosti.
@aneri53 tak o tom jsem neslyšela (ale to neznamená, že se to stát nemůže), naopak rekuperace zbavuje domovy přebytečné vlhkosti, a tím zabraňuje tvorbě plísní třeba v rozích místností nebo na oknech. Každopádně se doporučuje jednou ročně "prostříknout" rekuperační zařízení čistícím sprejem, takže nevidím problém po letním vypnutí rekuperace tuto očistu udělat ;-)
@vinamuska asi bylo myšleno dopady pro sebe jako finanční dopady (prvotní vyšší investice - i když s dotací až půl milionu od státu to tak být nemusí - které se ale brzy vrátí díky velmi malým nákladům na bydlení). Pak mě napadají ještě dopady jako větší komfort bydlení a dobrý pocit z ohleduplnosti na životní prostředí.
@vinamuska tak určite jsou pozitivní jako úspora energie a tím i financí na provoz domu, my jsme ale pasivní dům nechtěli, je nám protivná představa že žijeme ve vzduchotěsném domě, který nemůže fungovat přirozeně, co se týče větrání a difůze vodních par... je to o prioritách, pro mě vzduchotěsný dům uprostřed krajiny působí směšně a odtažitě a neměla bych z toho dobrý pocit... jsem pro úsporu energie, ale pro rozumnou
dál si nechci přadstavit, co všechno může být ve vzduchotechnických potrubích, myslím tím mikrosvět hub, plísní, broučků pavouků a podobných věcí - stopy toho všeho pak musí kolovat vzduchem. Ikdyž se dá namítnout že se čistí 2x do roka (5-10tis. každé čištění) tak se ptám čím se čistí aby toto všechno zmizelo a opět jak to ovlivní kvalitu vnitřního prostředí...?
možná jsem staromódní... berte to jako můj subjektivní pohled
od pozdimu do jara jsou možná spíš vzduchotěsné domy bez vduchotechniky a s moderními těsnými okny, jejichž majitelé málo větrají, aby ušetřili za vytápění
@ivcicka Právě to, co vše může být a množit se v potrubí, byla hlavní argumentace mého muže, proč nechtěl rekuperaci.
@viados Dostatečně větrat se samozřejmě musí, každý by si měl uvědomit, co je přednější, zda zdraví nebo nějaká ušetřená korun. A s těmi úsporami to také asi nebude tak zlé - běžně zde čtu, že majitelé PD (většinou mají vše na elektřinu), platí měsíčně 2000-2500 Kč. My v domě 230 m2, bez rekuperace, platíme za plyn 1200 a elektřinu 1400 Kč měsíčně. Dohromady tedy 2600 Kč. Topíme na 22 st, v noci na 19, a větrám opravdu dostatečně - dokonce jsem si kvůli tomu pořídila i měřic CO2 :-D
@ivcicka@aneri53 tak ve větracím potrubí rozhodně žádný mikro ani makrosvět není. Nemá se tam jak dostat. Broučci ani jiná havěť se nedostane přes systém filtrů, taktéž ani plísně a bakterie. Vzduch je filtrovaný (= čistý, narozdíl ten z okna), suchý, navíc je zahříván teplem z odpadního vzduchu (nemísí se, pouze se předá teplo), takže absolutně nevhodné prostředí pro jakékoli mikroorganismy. Odpadní potrubí neřeším, sice jde vzduch též přes filtry, ale i kdyby tam náhodnou něco bylo, vzduch jde prostě ven.
U každé rekuperační jednotky je to jiné, ale já bych rozhodně nedala za čištění 5-10tis., navíc 2x do roka. To je příliš snad u každého výrobce. U té naší jednotky uvádí výrobce servis 1x rok kolem 1800kč + výměna filtrů. Úspora na vytápění bude rozhodně větší :-)
Potrubí lze samozřejmě čistit mechanicky, ale čistící spreje jsou ekologické a netoxické. Určitě to není větší sajrajt, než to, co dýcháme např. z čistících prostředků v domácnosti, laků na vlasy a nehty, chemických osvěžovačů vzduchu a nevím co ještě. Navíc je sprej na potrubí jednorázová záležitost.
Jinak pasivní dům rozhodně není vzduchotěsný, to bychom se v něm asi udusili. Má pouze vzduchotěsnou obálku a zařízení pro přívod neustále čerstvého vzduchu.
S těmi měsíčními platbami v pasivním domě - jde o tom jestli to jsou zálohy, při kterých na konci roku dostanou přeplatek zpátky. Pokud to je skutečná částka na provoz domu, tak nevěřím, že jde o "pravý" pasivní dům. To by pasiv postrádal veškerý svůj smysl. Dnes je plno firem, které uvádí, že mimo běžných domů projektují i pasivní. Takovým nevěřím. Naprojektovat (a poté i zrealizovat) takový dům je velmi náročné a myslím, že v ČR kvalitních projektantů zatím moc není (ale jsou).
Rozhodně se nechci s někým přít nebo někoho přesvědčovat, jen mi to prostě nedá nereagovat :-N
@marky27 Je to věc svobodné volby - někdo na rekuperaci nedá dopustit, jiný by ji nechtěl. Podle mě není důležité jakým způsobem se větrá, ale to, aby se větralo dostatečně. A potom není v domě vysoká vlhkost vzduchu ani žádné plísně.
A co se týká plateb za teplo v PD, také mě tyto částky zarážejí - od pasivu bych fakt čekala výraznou úsporu.
Např. dnes v příloze MF Doma píší, že zájemcům byl v rámci Dnů otevřených dveří pasivních domů zpřístupněn dům na Příbramsku. Uvádějí, že náklady na provoz tohoto domu o ploše 150 m2 jsou lehce nad 25 000Kč, což je více než 2000 Kč/měs. Tak teda fakt nevím??? ;-(
@marky27 určitě je to o pocitech z daného řešení... já jsem pesimista a nevěřím na dokonalé věci - jako jsou dokonale čisté trubky a vzduch - stavba ani domácnost podle mě nejsou laboratoř... a nemusí se tam dostávat "něco" jen zvenčí ... stejně tak se nedá vyloučit nějaká "nerovnováha" způsobená lidským faktorem - při stavbě nebo provozu... o tom co je ve filtrech vzduchotechnických jednotek se přesvědčíte po první výměně... Jinak pasivní dům je skutečně vzduchotěsný a nemůže bez nuceného větrání fungovat, je uzavřený vůdči okolní krajině i zástavbě a pro mě je to pocitově věc, do které bych nešla (máte záložní zdroj energie pro rekuperační jednotku?)... pro mě je to atak na komfort bydlení...
ale to je hodně individuální věc a nechci pasivní domy vůbec shazovat, hluboce smekám, pokud někdo umí pracovat na tak vysoké úrovni, aby dochytal všechny detaily tak, aby se to celé neobrátilo do průšvihu...
@aneri53@ivcicka však jasné, holky. Každá píšeme svoje názory, to je v pořádku. Naopak by bylo divné, kdyby všichni lidi měli stejný názor, že. Jak jsem psala výše, nechci se s nikým přít ;-) Já jsem myšlenkou pasivního domu nadšená, tak se nezlobte, že to prosazuju x-) Za rok a něco už budu moct psát poznatky z reálného bydlení v takovém domku a třeba i to, jak jsme na tom s finanční stránkou :-)
@ivcicka no nemusíme mít všechno, nám stačí i pasiv ;-) Kluci projektanti, kteří nám dělají projekt, tak dělali i nulový. Projekt právě ještě nemáme, ale prý do měsíce by měl být. Budeme mít dvoupodlažní domek s pultovou střechou,velkými francouzskými okny na terasu (jižní strana), ta budou opatřena venkovními žaluziemi kvůli přehřívání v létě. Z vápenopískových cihel, vytápění (a asi i ohřev vody) malým tepelným čerpadlem (zemní kolekor). A samozřejmě i tu propíranou rekuperaci. Navíc na parcele, na které budeme stavět, tak by ani normální domek bez rekupky být nemohl, protože tam je enormní výskyt radonové zátěže (chlápek, co to 40 let měří, tak říkal, že tak vysoké hodnoty nikdy nenaměřil. A měřil to pro jistotu 2x) a ten radon by se prostě z domu jen okny nevyvětral. Takže ta rekuperace bude i vlastně jako protiradonové opatření :-p