Pasivní vs nízkoenergetický dům?

Ahoj, mohli byste mi prosím napsat své zkušenosti s již vystavěnými domy? Jaké jsou výhody/nevýhody a náklady u reálně postavených domů? Vím že je plno odpůrců pasivů, to prosím neřešte. Chci opravdu zkušenosti vaše, zejména pokud máte pasivní dům. Je opravdu hluk z rekuperace? Máte problémy s průvanem? A jiné negativa? A taky prosím o info, o kolik vás vyšel pasiv dráž i vzhledem k dotacím. Děkuji
Odpovědět
1
2
Profilova fotka
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
Rekuperace nutně nemusí být v pasivu... nicméně hluk z ní je teda dost děsný. V podstatě je úplně jedno jestli dáš klidovou zónu hned vedle obýváku nebo jí přesuneš na opačnou stranu, díky rekuperaci se stejně nevyspíš pokud si někdo hlasitěji povídá nebo má třeba puštěnou televizi. Zatím všichni co jí mají doma na ní po letech akorát nadávají (nejen kvůli hluku), takže my jsme se rozhodli se jí vyhnout obloukem. Jinak co se týče nákladů, tak u pasivu jsme se s vstupními náklady dostávali pokaždé skoro o milion výš, což v momentě, kdy provozní náklady NEDů jsou běžně v řádu pár tisíc měsíčně znamená, že návratnost, takového řešení tam v tuto chvíli není. Leda s dotacemi (ty ale pokryjí maximálně půlku zhruba a někdy ani to ne) a u hodně velkých domů (třeba užitná plocha 250m2 a víc), případně hodně energeticky náročných domů (obří bazén, vířivka, a tuna dalších nestandardních vymožeností), kde by náklady u NEDu mohly začít rapidně stoupat. Ono do nákladů totiž musíš promítnout i takové věci jakože solární panely po čase taky musíš koupit nové, ani ta rekuperace nemá bůh ví jakou životnost (ve skutečnosti u známých třeba poruchy začaly už 2. rok používání) a takhle by se dalo pokračovat. Takže ve výsledku i na udržení toho systému se spotřebuje dost peněz a vzhledem k tomu, že plán je takový, aby časem nešlo postavit v podstatě vůbec nic jiného, tak časem ani ty dotace nebudou tak suprové, takže je spíš lepší spoléhat na vlastní kapsu. Suma sumárum, znám jeden jediný pasiv, který se hodně povedl, od začátku tak byl plánovaný, ale je dost rozlehlý, vyčerpal všechny možné dotace a sám o sobě byl poměrně drahý, takže náklady spojené s tím, že je to pasiv neřezaly tolik do očí. Provozní náklady jsou v něm ale tak zhruba poloviční oproti běžnému NEDu, takže pokud se nic moc velkého nevysype, bude to mít návratnost možná někde kolem 20 - 30 let.
Odpovědět
Profilova fotka
Nejprve k rekuperaci ... všechno záleží o kvalitním návrhu. Například SPIRO rozvody vedené větvovitým systémem (jedna hlavní větev ze které vybíhají odbočky do jednotlivých pokojů) bez tlumičů vede přeslechy mezi místnostma jedna báseň. Naopak třeba u plastových rozvodů vedených do hvězdy (každá místnost má svou vlastní hadici která vede přímo do technické místnosti) jsou přeslechy v podstatě vyloučeny i bez použití tlumičů. Co se týče samostatné rekuperační jednotky, tak ta může být velice tichá, nebo i poměrně hlasitá (asi jako plynový kotel). Máme rekuperaci od Brinku a to zařízení je tižší než lednička. Takže nesouhlasím s @ookami_hime, že hluk z rekuperace je děsný. Když se to dobře navrhne, tak i při rozumných cenových nákladech o tom ani neuslyšíte. Co se týče jiných nákladů, tak u pasivu jsme se dostali asi o 350tis výš, než bychom se dostali u NED, což bez problému pokryje dotace a to jsme si v ramci toho vymysleli inteligentni dum a stropní rozvody topení které budeme používat i na chlazení. Já bych do toho šel znovu.
Odpovědět
@ookami_hime PD bez rekuperace, to je možné jen na modrastrecha.cz :-D
Odpovědět
@jakuda jsem to asi jen špatně popsala :) nemyslím hluk té samotné rekuperace, ta slyšet opravdu není. Nebo aspoň se mi to ještě nestalo :-D šlo mi o přenos hluku. I přes troje zavřené dveře je v pokojích na opačném konci slyšet co se děje třeba v obýváku nebo na wc. V běžném provozu to asi není patrné, ale když se třeba kouká na televizi nebo sedíme kecáme u pivka a někdo si jde dřív lehnout, tak prakticky není rozdíl jestli je to pokoj nalepený jednou stěnou na obývák nebo v oddělené klidové zóně. Nevím jestli to jde nějak smysluplně řešit lepším návrhem, třeba jo (teda, doufám že jo, protože tohle fakt obtěžuje).. ale známí mají jiné rekuperačky, jindy a jinou osobou dělané a děje se to oběma.
Odpovědět
Profilova fotka
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
@iveta_89 určitě to mělo být na mě? =-)
Odpovědět
Profilova fotka
Jak tak pozoruji, nejvic hani rekuperaci ti, jenz ji nemaji :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@ookami_hime Ano pochopil jsem ... tomu vedení zvuku mezi místnostma se říká přeslechy a opravdu se to dá poměrně jednoduše eliminovat vhodným systémem rozvodů.
Odpovědět
@wwwdancer tak když už se do toho narve tolik peněz, tak je blbost to kritizovat i kdyby to mělo žrát děti ne? :-D :-D ne, tohle je jako se vším ostatním, věčný boj... vždycky budou zastánci a odpůrci ;) @jakuda díky za info, pošlu dál :)
Odpovědět
Normálně udělaná rekuperace není slyšet a nenese žádné zvuky. Pokud to rekuperace ve Vašich domech dělá není to chyba rekuperace, ale projektu a realizace. Průvan žádný není, je to nějaká divná chiméra, kterou si někdo kdysi dávno vsugeroval, že přece když máte v místnosti vývod vzduchu tak tam musí být průvan = je to nesmysl. A opět pokud to tak někdo má, není to chyba rekuperace, ale realizace. Pasivní dům je podobná chiméra, pokud člověk není vysloveně zeleným fanouškem a nechce mít pasivní dům jen pro ten pocit, že ho bude mít tak se prostě nevyplatí. Nízkoenergetický dům se všemi vymoženostmi, které by měl mít je naprosto na pohodu a se zavřenýma očima řekněme, že náklady na stavbu odpovídají komfortu, který to má při obývání poskytovat. U pasivního tomu tak určitě není ani přes většinu dotací, které na to můžete zkusit získat. Tož tak, rekuperaci si dejte je to dneska už spíš standart a lidi, kteří to kritizují ji nemají a tím pádem nemohou posoudit přínos toho, že ráno vstáváte neunavení, že po sebevětší kalbě máte vyvětraný barák a že v zimě máte vyvětráno aniž byste vyhazovali peníze z okna pokaždé, když ho otevřete a dovnitř se vám navalí kouř od souseda, který zrovna zatopil.... Tepelné čerpadlo je podobná písnička. Ano - pořizovací cena je holt něco s čím je potřeba se smířit, ale taky jako v práci nepíšete na mechanickém psacím stroji ale na počítači, protože je to tak nějak větší komfort že.
Odpovědět
Profilova fotka
@yaka Souhlasím se vším, kromě toho že se pasivní dům nevyplatí. K zelenému fanouškovi mám asi stejně daleho jako fanoušek Baníku k baletu, přesto jsem si ale pasivní dům pořídil. Pro mě to byla v prvé řadě ekonomická rozvaha. Jednoduše když si spočítáte, že Vás to navíc bude stát 350tis a na dotaci dotanete 480 a ještě budete mít nižší náklady, tak za mě není skoro co řešit.
Odpovědět
Článek se načítá
@yaka "Normálně udělaná rekuperace není slyšet a nenese žádné zvuky. " Ani na nejvyšší výkon není slyšet? "...lidi, kteří to kritizují ji nemají a tím pádem nemohou posoudit přínos toho, že ráno vstáváte neunavení, že po sebevětší kalbě máte vyvětraný barák a že v zimě máte vyvětráno aniž byste vyhazovali peníze z okna pokaždé, když ho otevřete a dovnitř se vám navalí kouř od souseda, který zrovna zatopil." Neznám (díky praktickým zkušenostem mého dodavatele rekuperací) ani jednu rekuperaci, která spolehlivě odfiltruje smrad souseda, který pálí kde co. Sebelepší filtr to prostě stejně neeliminuje, ale jasně, je to menší smrad než při otevření okna. "Tepelné čerpadlo je podobná písnička." A tady nesouhlasím úplně. TČ se u NEDů a pasivů nevyplatí vůbec - vysoká pořizovačka (a to i kvůli dementním dotacím), nízká návratnost. Ke komfortu stačí elektrovytápění - pokud je dům dobře udělán, není vůbec problém se držet kolem 20 tis. ročně u běžného domu celkem. S TČ se určitě na polovinu člověk nedostane, a i kdyby, tak kde je návratnost, i kdyby TČ bylo za 100 k? 10 let minimálně. S @jakuda jsem už v minulosti toto diskutoval, názory máme odlišné, zejména na ty pošahané dotace.
Odpovědět
Profilova fotka
@lukoid Už si nepamatuji jestli jsme řešili, ale ty máš dům pouze na elektřinu? A jak jsi prošel na primární energii?
Odpovědět
Profilova fotka
@jakuda a vy už v tom domě bydlíte? já si to po nastudování hodnot generovaného hluku neumím představit, že by se dal tak eliminovat, abych ho neregistrovala, úroveň hluku vydávaného běžným hovorem je 40-60 dB a to já třeba už neusnu, běžný šum domu je prý cca 40dB a samotná ta jednotka vydává cca 40dB do "domu" venku ještě víc, ve výpočtech při součtu různých hl. zátěží už se nevyznám, ale logicky to není úplně cesta pro mě :). Ostatní faktory jako dotace a ekonomicko-ekologickou výhodnost komentovat nebudu, to je každého věc.
Odpovědět
@jakuda V jaké souvislosti jsem měl, či neměl projít primární energií?
Odpovědět
Profilova fotka
@tulda27 Kolaudaci ještě nemáme, takže oficiálně ne, ale protože dodělávám tak abych nemusel dojíždět, tak tam přespávám celkem často. Byli jsme tam několikrát už celá rodina (kluci to berou jako dobrodružství) a nikdo si nestěžoval. A to zatím nemáme interiérové dveře. Uznávám ale, že kolem 40dB vydává běžná lednice a v obyváku propojeným s kuchyní mi spát nevadí. U té rekuperace je ještě výhoda v tom, že v noci většinou nemáš nastaven její chod na max, takže ta hlučnost je v reálu menší.
Odpovědět
Profilova fotka
@lukoid Psal jsi, že ke komfortu stačí čistě elektrovytápění, ale právě to elektrovytápění nevychází na primární energie, pokud není doplněno nějakým dalším zdrojem vytápění (například krbovými kamny). Tak proto se na to ptám.
Odpovědět
Profilova fotka
@jakuda to já bych právě už neusla díky, jen se utvrzuji, že jsem se dobře rozhodla :), tak ať to máte brzy ofiko, dobrodružství se dá zažít i jinde. My tedy také už spíme na stavbě, ale chybí nám i okna :).
Odpovědět
Já vám nevím no, já jsem bohužel už jen dostavoval takže nějaké teorie zda pasiv ano či ne ani nenastaly. Na druhou stranu jsem zkoumal dlouhou dobu dřevostavby když jsem ještě netušil, že nebudu stavět na zelené louce a vydal jsem se i podívat do nějaké vzorové vesničky pasivních domů někde na severu už ani nevím jak se to tam jmenuje, kde jsme vedli diskusi. Nakonec si myslím, že to prostě není jen o té návratnosti, ale o nějakém rozumném poměru ekonomiky té stavby a komfortu. Ono většina lidí, kteří uvažují nad pasivem podle mě vůbec netuší, že na to taky musí mít dobrý pozemek s možnostmi s tím domem dispozičně nakládat v rámci projektu tak, aby to prostě fungovalo. A samozřejmě ano, když rekuperaci rozjedu na 90% tak lehce hučí každá, ale to snad není téma na to chytat se za slova. A ano - dotace jsou bohužel nastaveny tak, jak jsou nastaveny.
Odpovědět
Profilova fotka
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
@yaka s pozemkem máš pravdu. Nám třeba výpočet na pasivní dům nevyšel, tak jsme se na něj vykašlali, stavět nějaký poloviční paskvil se nám nechtělo. Topime elektrokotlem, máme řízené větrání a bydlí se nám taky hezky.
Odpovědět
@jakuda můžu se zeptat, jakže proběhlo celé čerpání dotace? Fakturace, blower dor test atd?
Odpovědět
@yaka Za slovo nechytám, spíš mi šlo o to, aby to někdo nebral tak, že nemá hučet vůbec. Záleží téměř vždy na rozvodech - jak rozvržení, tak povrchu uvnitř, který byl měl být hladký. Na obvyklý stupeň větrání by reku neměla hučet vůbec. Poměr ekonomiky a komfortu právě vidím v té absolutní jednoduchosti zapojení, kam TČ neřadím. @jakuda Pořád nevím, co konkrétně myslíš, jestli tarif u ČEZu, výpočet PENB... Každopádně o žádném problému, kterému bych kvůli tomuto způsobu vytápění měl čelit, nevím.
Odpovědět
@jakuda můžu se zeptat, těmi stropy budeš i chladit? co máš za čerpadlo a za jakou pořizovací cenu, dík
Odpovědět
Profilova fotka
@lukoid Většinou při vytápění čistě elektřinou (bez dodatečného zdroje) nevychází výpočet pro PENB (budova spadne do kategorie D a ty už nejde povolit). Vlastně neznám nikoho v okolí, komu by u nového domu vytápění čistě elektřinou bez krbových kamen nebo jiného záložního zdroje vyšla. @jaroslav1987 Zatím neproběhlo, jak jsem psal, ještě nemáme zkolaudováno a čerpat jde až po kolaudaci @iveta_89 Ano, stropní vytápění jsme volili hlavně kvůli možnosti chlazení. Tepelné čerpadlo je ochsner (rakouský výrobce) http://www.ochsnercz.cz/produkty/59/5... I s pokládkou kolektoru jsme se dostali na 118tis.
Odpovědět
@jakuda To netuším, dělal to projektant. Ale moc nechápu smysl PENB, pokud v reálu je energetická náročnost nízká a spadající do B, proč by jen kvůli papírově primárnímu zdroji natápění neměla být takový stavba povolena či mít D. Neskutečné, co za píčoviny úřady řeší. Jinak mi pak pošli zkušenosti z reálu a natápěním stropů, tam mi prostě ta fyzika nevychází - teplo jde přece zdola nahoru, chlad shora dolů. Jak může nahřátý strop a chladné podlahy působit komfortně a hlavně nízkoenergeticky?
Odpovědět
@jakuda to je zadarmo, to je včetně zásobníku TUV? a kolik je plocha toho kolektoru?
Odpovědět
@mikiliki Opravdu máte 25 °C doma? To mám v paneláku s okny na jihozápad bez naprosto žádného stínění a chlazení taky. Na nižší teplotu to stáhnout nelze? Máte zkušenost kolik by bylo stupňů bez reku?
Odpovědět
@jakuda jo a to chlazení je pasivní nebo aktivní?
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?