Mám na vás zkušenější tento dotaz: koupili jsme stavební pozemek, na kterém chceme stavět rodinný dům. Nemáme moc jasnou představu, jak by dům měl vypadat. Oslovili jsme architektu, která nabídla zpracování studie domu a následně vypracování projektu, cena studie (podrobné) je "od 35 tisíc". Moje představa ale je, vědět, o čem se vlastně bavíme, nerada bych se dostala do situace, že zaplatím např 35 tisíc za studii, která se nám nebude líbit/vyhovovat nám, bude se přepracovávat a s tím budou samozřejmě spojené další náklady. Můj dotaz zní - je "normální" chtít od architektky pro začátek aspoň hrubý nákres půdorysu, nějaký základní plánek dříve, než se pustí do vypracování celé podrobné studie domu (samozřejmě i např. zvlášť zaplacený) ? Případně -- jak se pohybují ceny studií domu? Děkuji
Studie vam pomuze s predbeznym projednanim vasi stavby na uradech a u sousedu. Kdyby mel nekdo problem, muze se to snadno upravit. A ne kvuli tomu predelavat podrobnejsi dokumentaci pro povoleni.
Cena je adekvatni. Je za ni spoustu hodin vymysleni dispozice, vzhledu, usazeni do terenu, propocet rozmeru... Samotne nakresleni do podoby, v jake to dostanete v deskach, je otazkou jednoho dne.
Ale ocekavala bych, ze nez se to zkresli do desek, probehne nekolik sezeni s vami a cele to bude dialog.
Já jsem si načetl, jak se orientují pokoje dle světových stran. Koukl na svůj pozemek a něco zkusil sám nakreslit tužkou. Pak jsem to dal do počítače (např. Floorplanner.com). Až bylo zkresleno a vložen nábytek do návrhu, tak mi došlo, co všechno mi vadí. 20x jsem něco změnil, překreslil a až jsem si myslel, že je vše dokonalé, tak jsem šel za odborníkem, který spoustu věcí změnil, ale myšlenky se držel. Zkuste si něco navrhnout sami, jen tak zjistíte, co vlastně sami chcete.
@baterka18 já jsem názoru, že lepší dobrý projektant, než do stavby tahat ještě architekta, ale to je můj osobní názor. Jsou ale také architekti a projektanti v jednom. Každý seriózní by měl udělat s vámi nějaké sezení, například i schůzku na tom vašem pozemku, projednat představu (bylo by fajn, aby jste nějakou představu měli, ušetří to čas a práci a i nejspíš peníze), a čekat na nějaký dávrh od vaší architektky. Následně až po nějakém rozpracování se dohodnout na výši a zaplacení zálohy. Nechat si také určitou část z ceny na zaplacení až po té, co bude vše hotovo. Určitě neplatit 35tis. hned na začátku.
@baterka18 Na zacatku kazdeho dobreho vztahu klient/architekt by mela byt hlavne duvera. Predpokladam, ze jste si onu kolegyni vybrali na zaklade nejakeho doporuceni nebo jeji predchozi prace a proto vite, proc chcete spolupracovat prave s ni. Architektonicka studie, jak uz zaznelo, je hlavne o dialogu. Architekt vas musi co nejlepe poznat, pochopit jak zijete, co potrebujete, co je vam blizke a co naopak. Musi se do vas vcitit a az pote muze zacit navrhovat. Nevim, jak u pani kolegyne, ale ja zpracovavam vzdy minimalne dve, realne klidne i 5 dispozicnich variant v kazde studii a ta vysledna vybrana se pak znovu jeste ladi s klienty az do finalni podoby, ktera je pak urcena k projekci. @puhelin Asi delam nekde neco spatne, ale ta graficka cast studie mi opravdu jeden den netrva😄.
Naše architekta přijela na místo, zjišťovala naše potřeby, jaké zvyklosti máme. Na základě toho vytvořila hmotu domu a po odsouhlasení jsme upravovali dispozice. Je to dialog. Cena od 35tis mi přijde fajn, důležité je samozřejmě to do. Ale to si řeknete určitě na osobní schůzce právě poté, co architekt zjistí co rámcově bude navrhovat. My platili něco před návrhem, něco po převzetí hotové studie.
Pak jsme s tím šli za projektantem.
Ať si architekti zlobí jak chtějí....ale na studii se vyp....ni 😬. Takový ty kecy jako, že architekt vás musí hlouběji poznat, pak vzájemný dialog.. 🤔. Prostě za "pade" dostaneš "vizu" TEČKA. Když kupujete auto, tak si taky nezadáváte studii jak bude asi vypadat. Prostě na trhu je dostupných informací a projektů domů bambilion, tak si nějaký co se vám líbí prostě vyberte (stejně máte podvědomě VŽDY představu) a ty ušetřené peníze za "vizu" vražte raději za kvalitní prováděcí projekt. To je pro vás reálná hodnota a přínos.
@carpatia 8 hodin ciste prace, kdyz uz presne znate rozmery, materialy, vzhled apod.? Kdyz uz je vse vyjasnene? Na tom nic neni. Nevim, v jakem programu pracujete, ale v ArchiCadu je rodinny dum za pul dne jako hmota kompletne vytvoreny (pokud uz vim, co kreslim a pouze to chystam k vytvoreni vystupu pro studii). Vse mam predem rozkreslene ze schuzek s klientem a z tech X hodin prace pred samotnym kreslenim studie Pak tomu dat nejakou "stabni kulturu", zkompletovat to.
Tu castku jsem obhajovala. Nehanim tu praci na studii. Laik v tom vidi jen ten samotny vystup nekolika A4/A3 a strasne se divi, ze za to autor chce tak nehorazne penize. Ano, samotne nakresleni tech nekolika A4/A3, ktere investor do rukou dostane, opravdu nezabere tolik casu, ale tu samotnou praci pred tim (pruzkum pozemku, okoli, studie uzemniho planu, pouzitych materialu, ...) uz nevidi. Vzdyt je to par car a kot a nejake skicy, reklo by se.. 😉 Jenze to tak neni.
@panlorenc Ne kazdy pozemak umi navrhnout hezkou hmotu domu s ohledem na okoli. Ja to taky konzultuju s architektem, protoze na to nemam cit. Takze bych architekta nezatracovala (a to jsem pozemak a vime oba, jak to s architekty mame).
@puhelin
Pozemák to zkazí úplně stejně jako architekt... Typové vymyšlené ověřené katalogové domy přece už jednou navrhl architekt....Pokud stavíte vilu, kanceláře, knihovnu, nádraží, atd atd, tak tam je přínos architekta, ale pro stavebníka RD 120m2 s napnutým rozpočtem nejlépe 2,99mil, na který si jde stavebník ještě půjčit, je studie kolikrát zbytečná.
@panlorenc Ja jsem rada, ze lidem jde o to, aby stavby nebyly osklive a architekta oslovi. Schopny architekt tech cca 40 tisic dokaze investorovi usetrit.
@puhelin No, ja to nemyslim jako utok na vas, samozrejme🙂. Jen me to prekvapilo. Ja k tomu jeste pripocitavam cas straveny rendrovanim, postprodukci obrazku apod, takze ja to fakt za 8 hodin asi nemam. Ale nikdy me nenapadlo to nejak takhle pocitat, je pravda, ze jednotlive varianty delam prubezne, takze to na konci jen dopracuju a zkompletuju. Schvalne si to nekdy zkusim spocitat, treba se mi to jenom zda, ze to trva dele🙂
Je pravda, že na malém domku toho není až zase tolik ke studování, ale studie se může hodit (jak píše @puhelin). Ovšem zadat ji architektovi a se studií jít za pozemákem je u běžného domku asi kravina. Celou dokumentaci by měl zpracovat buď technicky zdatný architekt nebo osvícený pozemák nebo tým obou. Ale jeden subjekt. Pak lze onu studii pojmout jako dílčí výstup dokumentace a hlavně nedochází k problémům při adaptaci původního návrhu, protože autor má už od první chvíle modelování vizi konstrukce i materiálů a vidí na konec celého projektu potažmo stavby. Je to celé také levnější a rychlejší.
@baterka18 Nejlepší architekt je sám investor což jste vy. My jsme taky neměli představu, jen to že to má být bungalov obdélníkového tvaru se sedlovou střechu a dál jsme se dívali do různých katalogů prohlíželi internet a nakonec jsme se k něčemu dopátrali. Prostě jsem vzal projekt od DJT konkrétně dům plutos a začal kreslit a postupně upravoval, pak jsme zašli za projektantem a ten to teď celé zpracovává. Souhlas s @panlorenc . Jako pokud máte dost peněz na celou stavbu a nepotřebujete šetřit tak klidně architekta využijte ale co jsem vyčetl z úvodu tak se vám na jednu stranu nechce dávat 35 tisíc a možná víc za nějakou skicu která nemusí být úplně podle vašich představ. Spíš bych si fakt sednul a prohlížel na netu různé projekty, přeci jenom alespoň nějakou představu musíte mít a podle toho se odpíchnout. A pak už to je hračka.
@pepitocz Architekt nejsem neboj se ale dávám se pouze můj osobní názor a ať si dotyčný s ním už udělá co chce, jestli ho bude brát v potaz či ne je jen pouze na něm. Nebo je přeci tady snad zakázáno zde na foru tu něco komentovat? Já dávám pouze náš příklad jak jsme začali. Nejsem milionář abych si nechal od každého něco nakreslit, mám svoji představu a té se držím. 🙂
@carpatia Chci se zeptat trochu bokem, proč se cena za studii bere paušálně nebo se počítá procentuálně z ceny domů. Všichni říkají, jak je důležité člověka poznat, definovat jeho návyky a potřeby a to přece u různých klientů zabere různé množství času? Navíc někdo přichází s jasnou představou a někdo vůbec netuší co chce. To by se přece v ceně mělo odrazit? Nebylo by pro klienta přehlednější, kdyby se cena udávala v hodinové sazbě a při úvodní schůzce se řekla předpokládaná časová náročnost a jaké parametry tu náročnost ovlivňují?
Pokud máš čas a představivost, tak je nejlepší začít si kresli na počítači své představy. Kam chceš mít výhled, jak parkovat auto, bez schodů nebo patro jsou základní atributy, ze kterých vyjdeš. Já například prvních návrhů 40 rovnou vyřadil, protože nesplňovaly mnoho základních věcí a se 156 návrhem jsem šel po dvou letech za již druhým architektem, který společně se mnou vzhled dotáhl. Výhoda byla, že projektant byl ze stejné firmy a tak cena nebyla příliš vysoká (i s ohledem, na mou přípravu). Takže buď mnohé sama nebo to může za tebe zvládnout architekt celé, ale pak to zaplatíš. Pokud chceš pěkný dům, měl by se návrhu určitě architek účastnit.
@jakuda Ono je to dost slozite. Spravne by se mel architekt ( pokud ma autorizaci) drzet honoraroveho radu CKA, kde je presne stanoveno, jakou procentualni cast z predpokladaneho investicniho zameru by mela tvorit studie a jakou dalsi projekcni faze. Tak by to melo fungovat v idealnim svete a vsechno by bylo krasne a ruzove. Bohuzel u nas je architekt porad sproste slovo a drtiva vetsina beznych stavebniku je presvedcena, ze takovy “luxus” nepotrebuje, zvlaste, pokud by na ne architekt vybalil, ze maji za studii vysolit ( pro jednoduchost rekneme treba 3% z predpokladane ceny stavby) 90k. Takze spousta architektu pouziva nejakou vesmirnou konstantu, ktera vychazi z jejich zkusenosti a aktualni situace na trhu. Nekdo pouziva i hodinove sazby, ale ja osobne ne, protoze to predem uplne odhadnout neumim. Je to proste tvurci proces a to ja na povel nezvladam a tim padem by se mohlo stat, ze by se budto klient nedoplatil nebo bych ja sla radeji pracovat k pokladne do Lidlu🙂. Staci takto?
@carpatia Jo stačí, díky. Já jsem si to jen strovnával se svou práci jako programátor. Tam se taky špatně dopředu odhaduje časová náročnost, ale se zákazníky se většinou uzavírá objednávka na počet člověkohodin s tím, že se mu řekne maximální rozsah a fakturuje se pak reálný čas, takže když je to za míň, tak je rád že ušetřil a přitom má reálnou představu, kolik práce za výsledkem stojí.
Preskocim vsechny chytroliny, co umi vse lip, nez vystudovany odbornik a prejdu k odpovedi na uvodni dotaz.
My jsme si studio architektu vybrali na zaklade referenci, ktere maji komplet na webu, libil se nam jejich styl. Pak probehla nezavazna schuzka zdarma, kde jsme se ujistili, ze si lidsky sedneme a ze rozumi technologiim, ktere jsme si prali. Pak jsme podepsali smlouvu, probehlo zamereni na pozemku, veskera jednani a vymena informaci. Za 3 tydny byly 3 varianty studie k dalsimu ladeni a faktura se splatnosti 14 dni. Dalsi stupne projektu se taky delaly po castech a platily vzdy po odvedeni prace.
@baterka18 Myslím si, že byste si nejdříve měli ujasnit požadavky - vy řeknete svoje, co chcete, co nechcete, architekt by vás měl korigovat. Na základě toho a na základě pozemku, orientace apod. byste si měli ujasnit základ, kterého se budete držet. Ten podstatný zbytek je kreativita. Někdy se mi zdá, ať se na mě nikdo nezlobí, že snaha postavit "hezký dům" je tu skoro jak sprosté slovo 🙂 Souhlasím, že lepší hnusný dům, ale praktický. Ale nejlepší je krásný i praktický dům zároveň, a s obojím by měl architekt pomoct.
Co jsem vyposlechla, tak je běžné udělat rovnou třeba tři varianty a pak se rozpracuje ta vyhovující. Někdy je to hledání delší, někdy to vyjde na první dobrou...
PS. nemyslím to zle, ale stačí se podívat tady na fórum, jak vypadají domy, které vymyslí projektant, tím spíše laik....
@bayt Nejlepší je krásný a praktický dům, který hezky zapadne i do svého okolí. Při výběru architekta mě překvapilo, že až třetí v pořadí byl ochoten přijet se podívat na místo a navrhovat dům s ohledem na jeho okolí. Ale možná jsme měli jen smůlu a u jiných architektů je to běžná praxe.
Jo ale jinak souhlasím s tím, že práce architekta je užitečná a nejsou to vyhozené peníze, pokud je odvedená pořádně.
@jakuda To me prekvapuje. Nedelam si iluze, ze i mezi architekty jsou nepoctivi lidi, jako vlastne vsude. Ale takovy pocet me zarazi, taky to povazuju za samozrejmost....