Plánujeme stavbu nového domu. Máme možnost koupit pozemek se starým domem, který není vhodný k rekonstrukci. Potřebujeme co nejdřív hypotéku, ale k tomu musíme mít projekt nového domu. Dobří projektanti/architekti mají plno až do října. Prodejci pozemku jsme řekli, že do konce června se rozhodneme pro koupi či nikoliv, ale projekt, na jehož základě dostaneme hypotéku, nám tak rychle nikdo neudělá. :-(
Tento týden jsme navštívili projektanta. První setkání neprobíhalo bohužel dle představ. Projektant nám řekl, že jistě už máme vybrán půdorys. Pak se nás zeptal, kde budeme mít na pozemku situovaný dům. Mysleli jsme si, že to by měl dle svých dlouholetých zkušeností vědět nejlépe on. :-( Když jsme se zeptali, co bude součástí projektu, víceméně sdělil, že studie a výkresy, podle kterých se dá dům postavit. Zeptali jsme se na rozvody elektřiny, vody, topení atd., ale to prý není součástí projektu; vše se musí vyřídit zvlášť. Projektant má nasmlouvané další odborníky, kteří to zpracují. Jedno řemeslo asi za 10 až 15 tisíc. Pak se dle jeho slov můžeme dostat z 80 za základní studii na 160 tisíc! Z té ceny nám spadla čelist. Nadto se nám pokusil více méně vnutit druh vytápění, do jehož prodeje byl pravděpodobně nějak zaháčkovaný. Nemá cenu dále rozvádět. Prostě velké zklamání alespoň pro mě; manželka to nesla statečněji.
Pak jsme oslovili dalšího projektanta, který ve stručnosti řekl, že v naší situaci, tj. potřebujeme rychle projekt kvůli hypotéce, by volil typový projekt, který by pak drobně poupravil, např. posunul příčky apod. Říkal, že to vyjde nejlevněji a je to nejrychlejší. (Líbí se nám projekty bungalovů Laguna, Promiprojekt). Dle jeho slov nám za 30 tisíc nikdo komplet projekt neudělá. U této varianty mi trochu vadí omezený výběr stavebního materiálu. Pokud bude např. dům namodulován na porotherm a my chceme zdít z VPC nebo YTONGU, pak nebudou sedět rozměry místností, resp. bude se muset více řezat. To samé topení, např. v projektu bude podlahovka, kterou nechceme, v obci nemáme plyn atd.
Poté jsme otázku projektu konzultovali s architektkou, žel zatím jen po telefonu, protože paní inženýrka má čas také až v říjnu. Říkala nám, že rovnou máme zapomenout na překreslování typového projektu. Že její práce je autorským dílem, které se snaží maximálně vyhovět lidem, kteří v domě budou žít. Základní studie + výkresy asi za 50 tisíc. Pokud bychom chtěli komplet projekt, tzn. s elektřinou, vodou, odpady, topením + případně vyřízení státních dotací, tak se pohybujeme okolo 100 tis. Architektka říkala, že je lepší vždy oslovit nějakého řemeslníka, např. elektrikáře, ať nám udělá projekt/návrh na rozvod elektřiny, vodaře na vodu atd. My si ale myslíme, že dům by se měl vnímat komplexně. Obáváme se, že by např. mohla nastat situace, kdy budeme mít projekt, a topenář řekne, že musíme udělat stavební úpravy, protože není možné jinak realizovat rozvody apod. Ukážeme to projektantovi a ten řekne, že to není možné protože… A tak pořád dokola. Vše přece musí být sladěno – např. druh vytápění odpovídající vytápěné ploše, ale i stavebnímu materiálu + zateplení atd.
Tolik tedy čerstvé zkušenosti…
Která varianta je dle Vás nejlepší? Typový projekt prakticky hned + úpravy projektanta, nebo individuální projekt od architekta? Pokud tato možnost, pak kompletní projekt nebo jen studii pro stavbu a stavební povolení? Díky všem za reakce.
@caesar82
1.) individuální projekt od architekta. Ideálně ( alespoň podle mě ) kdo je / má zkušenosti s reálnou účastí na stavbě a cenou materiálu.
2..) financování: oslovit banku nebo dobrého finančního poradce a koupit ten pozemek jako kdyby na něm nic nestálo a zároveň informovat, že budete chtít navýšit hypotéku na stavbu domu na tomto pozemku.
Není nutné to celé řešit najednou ( koupě a stavba) . Jde se dohodnout na postupném financování. Obzvláště když máte slušnější příjmy nebo i možnost ručit jinou nemovitostí.
na projektu nešetřete !!! já jsem ho měl za "levno" ale ted mám nervy jak to bude vše probíhat protože tam bude hodně změn , raději bych ted připlatil 50tis, a projekt měl ok ... :-(
já jsem pro variantu individuálního projektu. Ale chápu, že někomu stačí typový projekt za pár tisíc. My osovili firmu, která má jak architekta, tak projektanta. Nejdříve proběhla spolupráce s architektem (několik měsíců) a pak zpracovával projektant. A tím, že byli z jedné firmy a skoro v jedné kanceláři, tak si případné nejasnosti a informace předávali rychle :) Za nás spokojenost. Samozřejmě individuální projekty jsou dražší. Zařídili nám i papírování. Takže jsme v podstatě ani nic nedělali. Ale zase je domeček podle mých představ, a ne kompromis z typovky. Ale jak píši, je to i o penězích a lidi , kteří si koupí typovku, určitě neodsuzuji.
já jsem určitě pro individuální projekt. Upravování typového projektu se poměrně často stejně zvrhne k takovým úpravám že je z toho buď úplně jiný projekt, nebo "vyšlismus". Co se týká jednání projektantů a architektů.... Od projektanta byste neměli čekat že vám navrhne dispozice atd. To není jeho práce, to má dělat architekt. Práce projektanta je technické řešení projektu. Samozřejmě jsou projektanti, kteří zvládají udělat architektonickou i technickou stránku projektu. Cena projektu pro stavební povolení kolem 30 tisíc je maximálně za typový projekt bez jakýchkoliv úprav. Běžná cena za individuální projekt pro stavební povolení se pohybuje kolem 100 tis. Pokud byste k tomu chtěli prováděcí projekt s výkazem výměr jsou to další peníze navíc. Možná Vám to přijde jako strašně moc peněz, ale projektant a případně i architekt na tom stráví desítky (možná i stovky) hodin práce.
Je nutné najít projektanta, který Vám bude vyhovovat a se kterým si budete rozumět. Stejně tak byste měli mít podobný vkus s architektem. Prozkoumejte jeho reference a pokud se vám zamlouvají tak architekta oslovte. Architekti mají většinou svůj styl, který se dá různě modifikovat, ale pokud budete po architektovi chtít něco úplně mimo jeho styl, tak to nemusí dopadnout dobře.
Potřebujete projekt, aby Vám banka půjčila na pozemek = aby věřila/měla důkaz, že je to pozemek stavební? Stejně budete pak muset řešit nějaké povolení (DUR, ohlášku atd.) a to zabere měsíce samo o sobě (min. 2-3 u typového projektu a ohlášky). V bance jim nestačí územně plánovací informace, která ověřuje možnost výstavby na pozemku? Jsou tam sítě? měli jsme něco podobného, ale nakonec nám stačilo DUR na sítě vedoucí k pozemku + přípojky, které byly v povolení zmíněny, ale v podstatě nebyly součástí povolení (bylo to složitější :) ). Banka (ČS) s tím neměla problém, je to přesně rok co jsme čerpali.
Jinak obecně já také hlasuji pro individuální projekt od architekta, provázeného s realitou (takového, který vám nabídne i stavební a realizační projekt, ne jen studii domu)
jsou schopni Vaše vize poladit tak, aby byly reálné, funkční, dle vašich fin. možností atd. Jsou věci, které člověka prostě nenapadnou, protože si vymýšlí první dům. Měli jsme nějakou rámcovou představu a tu jsme pak společně rozvinuli.
Šli jsme tedy cestou studie od architektky (kamarádky, která nás dobře zná) a projektu na klíč od projektanta, ale nejsme s ním spokojení - hlavně vzhledem ke stavbě svépomocí a úrovně dokumentace pro takovou stavbu - realizační část si nakonec dělá raději manžel sám a já mu konzultuji v práci (dělám v projekci).
Měli jsme 2 nabídky na stavebko + realizačku od architektů/šikovných projekčních kanceláří v řádu na 150-180 tis. a sice jsme 80 tis. ušetřili naší volbou,ale být to moje peníze a ne manžela šla bych bývala do těch architektů :).
My šli za projektantem s půdorysem, který jsme si s manželkou nakreslili a celkem jasnou představou o tom, jak má dům vypadat. Na základě toho nám při neustálé vzájemné komunikaci vyhotovil během 3 měsíců kompletní projektovou dokumentaci a vyřídil podklady pro stavební povolení. Součástí dokumentace bylo i projektové řešení zahradního domku, samostatného sklepa, oplocení pozemku, kanalizace a základní rozvod vody v domě. Projekt topení a elektřiny ne. Vše nás vyšlo na 50 tisíc vč. DPH, dopláceli jsme 5000,- za rozpočet včetně slepého dle RTS.
Jde tedy asi hlavně o to, zda máte představu o půdorysu a koncepci domu nebo to necháte na někom jiném, kdo vám to vymyslí a doladí dle vašich požadavků.
Já bych si vybral asi tu architektku. Jen bych si prohlédl dvě tři referenční stavby, které projektovala. Nabídka na 100tis za kompletní projekt je dost "pod cenou"..
Ten způsob projektování profesí není špatný nápad. Architekt má totiž vyřešit už v rámci projektu pro stav. povolení či ohlášení schématické rozvody TZB, tj. trasy potrubí, umístění skříní a rozvaděčů, radiátorů atd..Dodavatel profese pak řeší podrobnosti - dimenze, vybavení skříní...je to levnější, než to nechat na projektantovi a hlavně: řemeslník nenadává na projekt (jak je tomu v 98% případů) ale taktně mlčí a eventuální chyby napraví. Profese koordinuje architekt. Není od věci stáhnout si od jednotlivých řemesel výkresy a umístit je do půdorysu, tzv. koordinačního výkresu. Je to práce na půl hodiny. Zkušený ing.arch to ani nepotřebuje, protože má trasy a umístění příslušenství promyšlené.