Dobry den, mam dotaz.
Soused nam pred půl rokem, nez jsme zacali resit projekt RD ústně slíbil, ze můžeme stavit na hranici pozemku. Po půl roce práce na projektu jsme mu jeli ukázat situaci domu, aby nam ji podepsal. Soused odvětil, ze nepodepíše. Co proti tomu dělat? Ma nekdo zkušenost? Lze vubec neco dělat?
Diky za odpověď
Taky nám u hotového projektu soused (prázdný pozemek) sdělil, že nám souhlas nedá. Posouvali jsme o 2m na úkor zahrady na druhé straně, půdorys domu jsme nechtěli měnit. Soused trval na posunutí o 3,5m, to měl naštěstí smůlu, protože na této straně s ním sousedilo jen kryté stání pro auta a ne obytné místnosti pro která platí odstup 3,5m.
@sarkatr Jen to s dovolenim upresnim. Podle vyhlasky maji byt mezi rodinnymi domy rozestupy 7 metru. Jina podminka neni. Temi 2 metry jste nejspis tech 7 metru k sousedovi splnili.
@puhelin Ne, soused na svém pozemku žádnou stavbu nemá a úřad trval na 3,5m pokud jsou směrem k sousedovi okna z obytných místností. Netvrdím, že je to podle zákona. Náš úřad totiž zákony moc netrápí. Naštěstí jsme u obytných místností odstup měli a týkalo se to jen toho stání, kde stačí 2m.
@maya102030 Ne to jsme právě nechtěli měnit, jen jsme celý dům tak jak byl navrženy posunuli o 2m na druhou stranu. Naštěstí tam bylo místa dost, jen se nám tím bohužel zmenšila zahrada.
Soused mi slíbil,ze muzu postavit garaz na hranici pozemku,pak souhlas odvolal. I tak jsem požádala SU o výjimku z odstupove vzdalenosti,odůvodnila ji a SU mi ji dal i přes protest souseda. Řízení prošlo i krajskym SU.
Tohoto se prave bojim..mame vyhlidnuty pozemek, ktery je pomerne uzky a bylo by potreba postavit dum na hranici pozemku s pozemkem co je jen pole..v podstate se domluvit s majitelkou na pripadnem dvojdomku..pozemek nekoupime, pokud nam pani sousedka predem nepodepise souhlas se stavbou na hranici pozemku..ja doufam, ze se s ni bude dat domluvit..i jeji pozemek neni uplne nejsirsi a pripadny domek by musela taky resit tou spolecnou hranici..
Soused má právo nesouhlasit s umístěním, posoudí a rozhodne úřad. Výjimku uděluje úřad pouze ve výjimečných případech-proto logicky výjimka. No a ten výjimečný případ musí být doložen předmětným zdůvodněním, neboli pokud dokážete úřadu, že nemůžete udělat jinak a v tomhle vašem případě jsem pochopil, že vy můžete udělat jinak.