Vaš názor na předběžný návrh domu

Zdravím, chtěl bych se zeptat na vaše názory. na nás předběžný návrh. Rozměry budou 10x8m s obytným podkrovím. Neřešte jak se otvírají dveře, neumím to změnit v programu. A mezi chodbou a obývákem budou dveře posuvné. Okna z obýváku budou směřovat na JV. V podkroví nechceme koupelnu jen WC. a jeden z pokojů bude využíván jako půda. Rozměry nábytku sedí. A jak vidíte cenu domu stavěl někdo podobný? Stavět budeme z ytongu nebo porfixu. Obvodové stěny budou 37cm plus 15 cm izolace. Střecha bude nejspíš z S-Káčka. Dále jsme se nerozhodly zda podlahové topení nebo klasika já jsem spíše pro klasiku, jen v koupelně bude podlahové. A ještě jsme se nerozhodly čím budeme topit. Rozhodujeme se mezi Tepelným čerpadlem vzduch-voda a nebo elektrický kotel. Dále budeme dělat dva rozvody vody užitkové a pitné. Odpady půjdou do čističky. Řešíme teď i hypotéku a prý je možné bez dokládání faktur což by bylo pro nás výhodné. Jsme velká stavební rodina a všechno si budeme dělat sami. Jen topení a možná položení krytiny by mi udělali známí na fušku. Střechu by jsme si dělaly taky samy a dřevo bych měl možnost získat za poloviční cenu. Podlahové krytiny by byly zlatý střed, všude asi plovoučky. Výkopové práce budu mít taky jen za naftu. Takže prakticky bych platin jen za materiál. Je reálná cena do 2 mega? Jak jsem to počítal tak by jsme se měly v klidu vlézt.
Odpovědět
Zapomněl jsem ještě dodat že by jsme chtěly na střechu dát solár na ohřev vody.
Odpovědět
@edison101 Jako sdělení vašich představ o bydlení dobrý, je to jakési blokové schéma, které lze dále rozvíjet. Teď to zadej někomu, kdo z toho bude umět udělat smysluplný projekt. Pokud to bude zkušený projektant, bude vám asi rozmlouvat umístění koupelny v rohu přízemí. Navrhovaným způsobem výstavby by se mohlo podařit domek (bez přípojek a projektových a inženýrských činností) za 2M postavit.
Odpovědět
@edison101 Pár poznámek 1) čistě elektrickým ropením nesplníte limit neobnovitelné energie. Je nutno ještě přidat např. krb. Komín tam vidím, ale krb ne. Pokud ale plánujte topení krbem, chtělo by to mít přikládání z technické místnosti. Navíc je trochu problém s přetápěním. Takže buď kombinace s akumulační nádrží nebo akumulační kamna. 2) kombinace radiátorů a PT je nejdražší varianta. Je to zbytečná komplikace. Nejlevnější je udělat jen PT. Navíc si ho můžete udělat svépomocně a ušetříte značné částky. 3) pokud budete topit TČ, je PT ideální kombinace. V případě radiátorů je nutno použít nízkoteplotní radiátory neboli rozměrné radiátory, které Vám budou omezovat dispozici domu. Dneska jsou moderní francouzká okna a radiátory pak není kam dát. 4) pokud budete topit a ohřívat TUV pomocí TČ, je investice do solárů nenávratná. 5) výhodou TČ+PT je i to, že obvykle umí v létě i chladit. Chlazení do podlahy sice není ideální (neumí snížit vlhkost) a je to v podstatě v ceně, nic nerámusí, a chladí se celý dům.
Odpovědět
@zubr487 vy jste nějaký prodejce PT? V každé větě píšete jak je PT skvělé. A co jeho mínusy? Kde jste přišel na to, že kombinace PT a radiatoru je nejdražší varianta? Máte ji? My ano, a jsme plně spokojeni. Pod francouzským oknem může být snad konvektor, ne? Váš pohled je příliš přímočarý. Fakt, že vy jste spokojen s PT neznamená, že je to nejlepší varianta.
Odpovědět
@nikive Která z těch poznámek je podle Vás nepravdivá ? To, že Vy máte kombinaci neznamená, že je to nejlevnější varianta. Faktem je, že samotné topení radiátory nebo jen PT vyjde levněji než kombinace. To podle Vás není pravda ? Jestli jste si nevšiml, tak tazatel zatím váhá, zda použít elektrokotel nebo TČ. V případě elektrokotle je jedno, zda topí do vysokoteplotních systémů jako jsou třeba podlahové konvektory nebo radíátory dimenzované na teploty nad 60C. Situace je ale zásadně jiná, pokud se topí TČ. V tomto případě účinnost (COP) rychle klesá s tím jak se zvyšuje teplotní rozdíl mezi venkovní teplotou a teplotou oběhové vody. Z tohoto důvodu je kombinace TČ+PT výrazně účinnější než kombinace TČ+konvektory. Pokud tomu nevěříte, podívejte se do dokumentace k TČ. Někteří výrobci tam uvádí grafy závislosti COP na teplotním rozdílu. Konkrétně to najdete např. u TČ Nibe. Podobná je i situace při topení kondenzačním kotlem. Proto, pokud se podíváte do technologií typových domů převažuje PT. Tazatel neuvádí jaké bude mít TZ domu. Pokud to nebude hrotit do pasivního standardu, dostane se na TZ kolem 5kW. Navíc tam vídím dětské pokoje. Bude tedy mít i dost vysoké náklady na ohřev TUV. Na čistou elektřinu to nebude zrovna ideální. Proto mu radím použít TČ a pro něj je nejvhodnější PT.
Odpovědět
Profilova fotka
@nikive Můžeš, prosím,napsat nějakou výhodu kombinace PT, obřích radiátorů a konventorů? Vždyť je to hnusný, drahý, komplikovaný, blbě regulovatelný,zavazí a chytá to prach.
Odpovědět
Pro pepitocz: o umístění koupelny do podkroví mě nikdo nepřesvědčí a dvě koupelny zatím nechceme. Když za 20 let změním názor tak si nahoře koupelnu udělám voda a odpady už nahoře budou. Co se týče dalších poznámek. Ano počítám s krbem. A samozřejmě solár by byl v kombinaci s elektrickým kotlem (solár se počítá do toho limitu neobnovitelné energie?) Kombinace PT a radiátorů byla myšlena že by v celém domě byly radiátory a koupelna by byla vytápěna klasickým žebříkovým radiátorem a PT by bylo elektrické a ohřívalo by jen podlahu v určité době. Takto vytápění jsme už dělal v několika domech a bytech. Souhlasím s tím že účinnost TČ v radiátorech klesá ale někteří topí i v litinových radiátorech a v pohodě. Ale určitě ne s takovou úsporou jako by topily v PT. Z návrhu je patrné že my Francouzká okna mít nebude tato "moderna" se nám nelíbí . Budeme mít Klasická okna 120x120cm dvou křídlové v celém v přízemí 4 a podkroví také 4, plus na záchodě 50x50cm. Střešní okna taky nebudou jen menší nad schodištěm. Obývák bude prosvětlován navíc prosklenými dveřmi na terasu. Uvidíme jak bude vycházet světlo v kuchyni když tak přidáme ještě jedno okno nad linku. Co se týče osob v domě tak jsme zatím 2. Ohledně zdroje tepla váhám i z toho důvodu že spoustu času trávíme mimo dům a nechci aby se v domě zbytečně topilo když tam nikdo není z toho důvodů není vhodné PT. a pravděpodobně i TČ na toto by nebylo úplně v hod. TZ zatím nevím ale jak jsem psal stavba bude ytong nebo porfix plus 15 polystyren. okna 8 kusů. 2 vstupní dveře. Takže do těch 5 kw se asi vlezem. Nevím jak rychle při ztrátách 5 kw bude dům chladnout. Dost teď studuji TČ a zase takové terno to asi nebude. Sice výrobci udávají návratnost za 5-8 let. Ale ve skutečnosti v novostavbě se ztrátami kolem 4kw se v porovnání s elektrokotlem vyplatí TČ až po 15-20 letech A to je už dávno po záruce a kdo ví jestli TČ tak dlouho vydrží nebo spíše v tom se nemá co porouchat jen kompresor. A nýbž občas opravuji podobné technologie tak bych se divil že by kompresor 20 let vydržel. A levný určitě taky nebude kolem 100tisíc určitě stát bude. proto váhám s tým topením aby mě ve výhledu třeba 20 let nevyšlo TČ dráž než elektrokotel.
Odpovědět
Pokud to berete jako občasné bydlení pro 2 osoby, tak se Vám TČ nevyplatí. TČ se nehodí pro nárazové topení velkým výkonem. Pokud ale chcete řešit návratnost, tak soláry jsou na tom hůře než TČ. Vše záleží na tom, na jaké TZ se nakonec dostanete, počet osob a jak budete bydlet. Pokud vážně uvažujete o TČ, tak samozřejmě musíte hledat mezi levnějšími čerpadly (LG, Panasonic, Nordline apod.) a spíše ve verzi monobloku. Reálně se dostanete na cenu pod 150t za komplet pro topení a TUV včetně instalace. Jak jsem psal, v kombinaci s PT je navíc výhodou i možnost chlazení.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?