Dobrý den,
rád bych si nechal poradit ve věci vybudování příjezdové cesty k pozemku, na kterém chceme stavět.
Na stavebním úřadě nám bylo řečeno, že na pozemku nelze stavět (dostat stavební povolení), dokud k němu nebude vybudována či alespoň naprojektována příjezdová cesta. Momentálně se tam nachází zpevněná "polňačka".
Po setkání na radnici nám vedením obce bylo řečeno, že obec nemá zájem cestu zbudovat (i když je celá lokalita vedena jako stavební a obec zde má pozemky ve svém vlastnictví). Na začátku ulice se už stavělo (viz obrázek), stojí tam tři domy a na čtvrtém se bude stavět.
Majiteli těchto pozemků nám bylo řečeno, že si projekt na příjezdovou cestu a křižovatku (červeneně značeno) včetně sítí hradili sami a že to stejné čeká i nás (momentálně cca 5 zájemců, plánovaná cesta modře značena), pokud chceme stavět "za nimi". Zároveň nám vyčíslili, jak bychom se s nimi měli vyrovnat za to, že zhotovili první část příjezdové cesty, po které bychom my dále jezdili k našim pozemkům. Argumentují tím, že cesta je stále jejich (do vlastnictví obce přejde údajně až po tom, co obec zhotoví finální vrstvy) a v nejhorším případě mohou blokovat další postup. Za důležité taky považuji to, že byť jsou parcely vedeny jako stavební, v mnoha případech se jedná o zahrady, kde se stavět neplánuje. Teď jsou tedy na cca 11 parcel 4 zájemci o stavbu - tzn. ostatní se s námi na financování cesty a sítí pravděpodobně podílet nebudou, není to v jejich zájmu.
Otázka zní:
- setkali jste se někdo s tímto? Jak je to právně?
- jak lze situaci řešit?
- je nějaká možnost, jak spravedlivě rozpočítat náklady?
Moc děkuji za odpovědi.
Ano, setkala, několik našich sousedů řeší to stejné. A to již asi 6 let. Už se tedy hádají 6 let. Vložila se do toho obec a také nepochodila. Stavební povolení už dávno,, propadlo" a situace se nikam neposunula. Kouzlo je totiž ve slově,, naprojektováno". Ona ta silnice pro vaše stavební povolení nemusí být hotová, stačí být naprojektovaná. Vy pak v klidu postavíte a pak už se budete,, jen" hádat se sousedy. Ideální je počkat, až vás tam bude více stavět, aby se náklady rozpočítaly mezi všechny. A s těmi dalšími vždy připravit smlouvu, že se mohou na sítě připojit až v okamžiku zaplacení nějaké částky. (Takto nám to radili na Územním oddělení). Co se týče platby od vás nynějším vlastníkům sítí, u nás to dopadlo tak, že těm prvním, co zaplatili tu první etapu sítí, nikdo nic nezaplatil, neboť dohoda byla jen ústní a po připojení už se nikomu jen tak platit nechtělo... Klasika... . A tu novou část sítí si zase rozdělili ti noví mezi sebe... No a teď, až se bude stavět 3.etapa, tak si tu 3.etapu zase rozdělí mezi sebe jen ti z té 3.etapy a nikomu z 1.a 2.etapy nic platit nebudou, i když budou jezdit po jejich cestě a využívat jejich sítě. . Mně to přijde relativně fér, my také, když jsme potřebovali cestu a sítě vést 70 m, tak jsme neobcházeli sousedy, kdo nám přispěje. Prostě jsme potřebovali cestu a sítě, tak jsme zaplatili 250 000 z vlastního. Ono se to samo vyřeší za třeba 10 let, až dostanou pokutu ze stavebního, že nesplnili podmínku a v určité době od stavebního povolení pro tu cestu ta cesta ještě nestojí. Pak se všichni ze všech etap spojí a složí se na tu novou cestu, protože budou hrozit sankce od úřadů... Pro vás je jediné nebezpečí:že stavební úřad si postaví hlavu a odmítne vám,, zkolaudovat" váš nový dům, dokud k němu nevede zkolaudovaná cesta( To bych si ověřila na stavebním úřadě, zda něco takového hrozí.. ). Třeba tu je ale někdo, kdo to právně podchytil a neudělal z toho Kocourkov.