Někde jsem četl, že při rekuperaci, rozvody v podhledech, je dobré zvýšit stropy. Proto bych se rád zeptal těch, co rekuperaci mají, jestli zvyšovali strop nebo nechali normální výšku. A také, jestli si dávali vyměník, co hlídá a upravuje vlhkost. Děkuji za odpověďi.
@vlada24 na potrubi rekuperace a snizeny podhled jsme mysleli pri stavbe a prizpusobili jsme vysku stropu. V nekterych pokojich mame nad dvermi tzv.dyzu a tam tedy snizovat neni potreba, ve 2 mistnostech zase mame kastlik, takze taky neni potreba snizeni. Ale v dalsich mistnostech-treba chodba, kuchyne, koupelny bude mrizka ze stropu a tam musime snizovat vice. Je to o preferencich.
K tomu vymeniku-najdete urcite na internetu mnoho diskuzi....My s manzelem v nej duveru treba nemame a neverime, ze se vraci do mistnosti "cista" vlhkost/vzduch. Zvolili jsme pasivni rekuperaci od Nilanu, spiro potrubi.
Mám to stejně, jenom doplním, že regenerační i membránový výměník nevrací jen vlhkost, ale i špínu a smrad (dneska možná viry) - pokud do toho půjdeš, tak přeji hodně štěstí. Dokážu si představit použití membránového v létě pro snižování vlhkosti, ale tam je lepší mít v normálním výměníku klimatizaci, která vlhkost odstraňuje lépe.
@vlada24 jeste nebydlime,takze nemuzu posoudit....Ale radsi si poridim nejaky zvlhcovac nebo poridim rostliny, ktere dodaji vice vlhkosti v mistnosti nez ten vymenik. Ja mu proste neduveruji🙂
Co se tyce te vysky stropu, zvazte si, jaky druh potrubi budete mit, jaky ma trubka prumer, v cem ho povedete, a pak dle toho prizpusobte.....at nemate strop na hlave🙂
My máme v koupelnách kvůli tomu strop 145cm a je to v pohodě. V chodbě vedeme na kraji a strop je na 140cm snížený jen tam. Do místnosti máme výdech boční ve zdi,takže to strop nesnižuje. V komorách,kde je odvod vzduchu,jsme strop nesnizovali-tam vede prostředkem "trubka". A co se vlhkosti týče, tak ta je v zimě katastrofální - kolem 30-35%. Rostliny nepomáhají,tak každou noc dáváme k postelim mokrý ručník.Je to ale hodně pracné a nevzhledné. 😞 Z nízké vlhkosti jsme opravdu nešťastní. VPC cihly,které by měly vlhkost držet, taky žádný účinek nemají.
@lontyna udrzet potrebnou vlhkost v dome behem topneho obdobi je slozite kdekoli. Znam to z bytu, ale i kancelare, kde pracuji.....Ani ja nevim, jake je idealni reseni😞 Zvlhcovac jste zkouseli?
Sama jsem zvedava, jak nam vse bude v dome fungovat/nefungovat po nastehovani (snad uz na jare)....
@vlada24 my máme stropy cca 2,6m. V podhled je cca 11 cm, rozvody rekuperace jsou průměru 9, takže se tam akorát vešly.
Vlhkost máme teď když se topí taky tak kolem 35,,%,, koupil jsem ale zvlhčovač a pouštím ho v ložnici před spaním, za 2 hoďky mi to vyzene na 50%
V létě máme ale vlhkost dobrou kolem 50%
@lontyna Vy máte výšku stropu v koupelnách 145 cm, asi myslíte 245 cm. To byste chodili po kolenou. Jinak určitě zkusit odvlhčovače, to je asi účinnější způsob než ručníky. My teď v bytě řešíme naopak velkou vlhkost, jsme u řeky. Takže používáme odvlhčovač a pomáhá.
Ve většině domu jsme světlou výšku kvůli rekuperaci nezvyšovali. Máme dispozici domu udělanou tak, že rozvody jsou vedené nad místnostmi typu WC, koupelna, spíž apod., kde snížení SDK podhledem nevadí, a do obytných místností vedeme přívod z boku, z těchto “pomocných” místností, případně jsme si lokálně pomohli kastlíkem, který vypadá jako falešný překlad nad vstupem do místnosti. Neplýtvali jsme kubíky navíc a vypadá to dobře.
Zvlhčování dejte určitě, pokud uvažujete o dřevěných podlahách.
@renatka_k Vyústění vzduchotechniky na stěně s dveřma není ideální, dochází ke zkratu s odtahem (obvykle pod dveřmi) a místnost se čerstvým vzduchem moc nepropláchne.
Co se týká regeneračního výměníku, tak z něj obavy nemám. Rotační rekuperátory se normálně používají na větrání kancelářských budov a vracení vlhkosti lze jednoduše ovlivnit otáčkami rekuperátoru.
@vlada24 Ano, stropy 245cm, nějak mi to číslo uklouzlo. 🙂 Zvlhčovač by také bylo řešení, ale to bychom ho museli koupit do každého pokoje, a to asi budu raději běhat s těmi ručníky. Vlhkost zvýší spolehlivě. Spíš jsem tím chtěla naznačit, že u rekuperace opravdu vlhkost vzduchu v zimě problém je a je třeba se nad tím dopředu zamyslet.
Vy, jak máte nízkou vlhkost, používáte taky CO2 čidla a nějakou zónovou regulaci? Já jsem z důvodu, abych nepřevětrával udělal rozvody a 2 servoklapky tak, abych přes den větral hlavně kuchyň, obývák a na noc se to zavírá a větrají se jen ložnice. Teď to dodělávám, takže ještě nemám zkušenosti.
@vlada24 Strop jsem nezvyšoval. Mám normálně 272 a v hlavní 305. Do pokojů je veden přívod ve skříních, pouze v obýváku je v kastlíkách. Chodba má snížený strop na 242.
Co se týká vlhkosti, tak samozřejmě doporučeným větráním se v zimě hodně sníží a normálním provozem domácnosti ty litry a litry vody jenom těžko dodáš. Sádrová omítka sice umí regulovat vlhkost, ale když není voda, tak se vysuší a reguluje suchý vzduch. V práci máme běžně i pod 20%. Doma teď kolem 40. Ultrazvukový zvlhčovač nedoporučuji, protože všude zanechává bílý prach (jeden mám ve skříni).
V létě je situace opačná - pokud je venku teplo a uvnitř 22, tak vlhkost jde hodně nahoru. @petr13 Nevím jak to děláš, ale možná máš klimatizaci.
@radim2015 S tými číslami mi to nejako nesedí... Normálne sa dom stavia na 12 radov tvárnic, každá je 250mm vysoká. To je dokopy 3m, takže 300cm. A vy tu máte strop 272cm a niekde aj 305. Tých 272cm by som možno pochopil, keby máte minimálnu vrstvu EPS v podlahe (čo by ale zase nespĺňalo ani Cčkový PENB) a tých 305cm už vôbec nechápem. Takže strop ste nezvyšovali, ale máte to rovno postavené na 13 radov tvárnic?