Pronájem obecního bytu

Zdravím ve spolek. Poslední dobou s přítelem opravdu hodně řešíme bytovou situaci a já bych potřebovala znát Váš názor. Naskytla se nám možnost koupě družstevního bytu. Po nějakých peripetiích okolo, mě má fin.poradkyně od koupě tohoto bytu odradila. Vzhledem k tomu, že nemáme zatím žádné pořádné úspory, by nás tento úvěr finančně poměrně vyčerpával, i když bychom na něj dosáhli- a to min.do doby, než by byt převedli do os.vlastnictví, což je vždy tak trochu s otazníkem. Jsme s přítelem mladí - oba 25let, přičemž já vydělávám více. Proto na mne přišla obava z toho, že by se jednou (nejspíš v rámci 5 let) přítel stal živitelem, až nastoupím na mateřskou (zatím jsme bez dětí) a jakýkoliv úvěr či hypotéka by se mohla stát těžko únosná. Na to konto jsem začala více přemýšlet o pronájmu obecního bytu (77m, nájem 5300Kč bez služeb). Aktuálně bydlíme v pronájmu u soukromníka už 3roky, a to 2+1, 7000Kč bez služeb. Svým způsobem by to bylo pohodlné řešení, ale pořád je tu to známé "budeme cpát peníze někomu do kapsy". Jelikož je byt v původním stavu, vzali bysme si nějaký menší spotřebitelský úvěr na úpravy + bychom peníze z něj použili ke koupi novějšího auta, přičemž staré bychom prodali, byli bychom relativně spokojeni. Tenhle úvěr bychom zvládli v pohodě, nejednalo by se o žádnou velkou sumu. Přemýšlím, co ted dělat. Usídlit se v obecním nájmu, abychom mohli žít levněji, pohodlněji a byli tak více připraveni na rodinu, která snad jednou přijde, nezadlužení? Nebo počkat dál na jiný byt v os.vlastnictví, na který třeba hypotékou dosáhneme.... Jak to vidíte Vy?
Odpovědět
Profilova fotka
Já bych šla do obecního. :) Ale rozhodnout se musíte sami, oboje má svá pro a proti.
Odpovědět
@donniedarko bydlela jsem v obecnim byte s rodici,ale v dobe kdy nebyl regulovany najem ,coz bylo vyhodne a navic se nas byt dostal do privatizace. Obecni byt take neni lehke ziskat,kazda obec/mesto ma jine podminky,nekde cekate roky,jinde mesic a treba v Praze muzete ziskat byt formou aukce. Osobne bych radeji platila hypoteku na svuj byt,pokud spocitate najem s poplatky vs hypo s poplatky tak vetsinou to vyjde na stejno a platite sve.
Odpovědět
Profilova fotka
Argument, že až budete na mateřský, bude lepší platit nájem v obecním bytě než hypo je trochu mimo, pokud vám to vyjde tak, že hypo nebo nájem jsou nastejno. Výhoda hypo: financujete vlastní, můžete prodat, pokud se nebude dařit, hodnota nemovitostí stále ještě roste Nevýhoda hypo: pokud byste na tom byli finančně špatně, stát vám nedá ani korunu Výhoda nájmu: pokud byste na tom byli finančně špatně, stát vám dá příspěvek na bydlení Nevýhoda nájmu: dáváte stejné peníze jako za hypo cizímu, nemůžete si s bytem dělat cokoliv (myslím opravy atd) ;-)
Odpovědět
Tak na mateřskou může jít i přítel, obzvlášť když Vy vyděláváte více. A jestli úvěr na vlastní byt nebo pronájem, tak tam je to jasné, alespoň tedy pro mě. Radši budu platit něco, co jednou doplatím, což u nájmu nikdy nebude. Takže rozhodně bych šla do koupě. A nejsem si jistá, že si v nájmu můžete byt opravovat.
Odpovědět
Profilova fotka
Já v obecním bytě bydlela asi 8 let, mě právě štvalo, že ten byt nikdy nebude můj a jen to šlo sehnala jsem pozemek a jak to šlo a dali my hypo postavila jsem. Taky jsem samoživitelka s 2 dětmi (teď už jsou velký) musela jsem čekat. Já tam nebyla spokojená, přijít z práce a zalézt k televizi a většina nájemníků to tak měla - kalila a drbala na dvorku a jen chodila do práce (koníčky atd. žádné) strašně mi to vadilo, ale každý to máme jinak :-) Hledala bych něco jiného nájem u soukromníka je taky na prd, jinak taky jsem měla asi 68 m2 a 5400 nájem a byli v tom zálohy na teplo. Vždycky to vyšlo :-) nedoplácela jsem většinou pár stokorun vraceli.
Odpovědět
Asi máte pravdu v tom, že je lepší investovat do vlastního. Mám obavy z toho, jak vidím, kolik lidí hypotéka položila :-( Úvaha o tom, ať jde na mateřskou jednou přítel, je sice správná, ale mě by upřímně bylo líto, že jsem si ji s dítětem neprožila - přeci jen plánujeme jen jedno,a ráda bych ji jednou absolvovala, nejen lítala z/do práce a dítě viděla sem tam, když to zrovna vyjde (ranní/odpolední/noční), i když přítel by s tím problém nejspíš neměl. Nájemní bydlení mi nepřijde aktuálně tak riskantní, i když samozřejmě máte pravdu v tom, že obecní byt nikdy nebude můj. Bojím se jen, abysme to s hypotékou zvládli.
Odpovědět
Aniž bych nějak chtěla zasahovat do soukromí, tak několik věcí, nad kterými se zamyslet: - jak vidíte váš vztah/rodinu za 5, 10 a 30 let (na které si budete tu hypotéku pravděpodobně brát) - přestože teď uvidíte teď vše růžově, hodně dobře si ošetřete vztah k nemovitosti a záležitosti smlouvy - pokud si jste jistá na 99,9 % a míň, tak ještě pár let vydržte po nějakém pronájmu a znovu tu situaci zvažte za 5 let (jestli budete mít splaceno v 55 nebo 60 je skoro fuk a ten čas na rozmyšlenou, co bude dál vám může pomoci v rozhodování, kde a jakou nemovitost koupit) - nechoďte do hypotéky, pokud nebudete mít dostatečnou rezervu ve splátce, řiďte se opatrností a můžete pak být překvapení jen pozitivně a ne se oba stresovat měsíc od měsíce, jestli zbude na jídlo a benzín, to neprospěje žádnému vztahu - investice do vlastního je lepší, ale jen pro ty, co mají dost rozumu na to, aby se nenechali pobláznit tím, že musí mít palác i se služebnictvem (nic proti vám, obecně řečeno), investovat ano, ale jen do toho, na co mám
Odpovědět
@ekyticka děkuji za konstruktivní odpověď. S přítelem jsme spolu 10let, do 5let bychom chtěli určitě být tři, když to půjde :-) Právě i to je důvod, proč se bojím, jít ted do hypotéky, abychom si s rodinkou poté nenabili ústa. Vidím to všude kolem sebe, že se lidi v těchto ohledech přecení :-( Příjmy máme, myslím, slušné, ale mé jsou v podstatě o něco vyšší. Jsem tak stále v úvaze, zda jít do jistoty, kterou zvládneme, což by byl např.obecní pronájem a déle šetřit, přičemž do vlastního jít třeba po té hypotetické mateřské, kdy už budeme mít oba příjmy, nebo jestli skočit rovnýma nohama do toho svého... obojí má něco do sebe - své pro i proti.
Odpovědět
Profilova fotka
@donniedarko Asi to chce jen propočítat, myslím, že po 10ti letech máte vztah prověřený dostatečně. Pokud máte příjmy, abyste byli schopní dát něco stranou i s hypo, až budete na mateřský, nebála bych se toho. Pokud máte třeba takovou práci, že si i na mateřské můžete přivydělat, nebála bych se toho. Pravda je ta, že žít s miminkem a malým dítětem život na sídlišti v bytě není nic moc a kdybych tehdy mohla, utekla bych do vlastního hned. U nás to nešlo a do vlastního jdeme až když nám děti odrostly. A dodnes mě to mrzí..
Odpovědět
@slabici děkuji za odpověď. Myslím si, že za aktuálního stavu se to i s hypotékou dá zvládnout. Protože ale vím, že větší příjem mám já, bojím se, že to bez něj a s hypotékou nebude žádný med :-( Ale lidi kolem nás mají i menší příjmy a vyjdou, pak jsou ale i tací, kteří o vše přišli. Toho se obávám, abychom se nedostali do takové situace. Do bytu chceme jít z toho důvodu, že je to bydlení v podstatě bez strarostí, co se údržby týče, pohodlné, do práce blízko, a investice do bytu je menší, než v případě domu. Být to na mě, také bych se klonila k domu, ale přítel zdědí brzy chalupu na horách, na kterou jezdíme téměř každý víkend, a ta nám bydlení v domě kompenzuje - příroda kolem, práce kolem chaloupky, procházky, v zimě sníh. Kdybychom koupili dům, asi bychom neměli tolik času jezdit tam. Proto volíme byt. Přes týden mít vše včetně zaměstnání po ruce, školy, školky, obchody, lékaři, bez nutnosti dojíždět, brzo vstávat, zanedbávat přátelé či rodinu, a v pátek hurá na hory :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@donniedarko Tak pokud to máte takhle, tak to ano. My tu možnost vypadnout z města do přírody neměli. Jinak pohodlí školek , škol, doktorů, obchodů v době, kdy je malé dítě, má taky něco do sebe ;-) Tak ať vám to vyjde, hypo bych se nebála
Odpovědět
Profilova fotka
@donniedarko Ještě mě napadlo - když byste chtěli jít do hypotéky až po mateřský - tak si spočítejte s přítelem, kolik vás tak měsíčně ty "děti budou stát". Podle mě to nebude pak finančně o nic větší šlágr než na mateřský. Asi bych radši šla do hypotéky, ale nejdřív mít opravdu železnou rezervu,. kdyby "něco". A "něco" v mých očích není novej mobil nebo sušička na prádlo :-)
Odpovědět
Článek se načítá
@donniedarko Moc nechápu ty rady tady, že by se hypotéky nebáli. Možná vědí něco, co já ne, ale aby ti mohl takhle někdo poradit, potřeboval by vědět mnohem víc, než jsi tu psala. Kolik má stát ten byt, na jak dlouho hypo - kolik měs. splátka (+ kolik služby) Kolik platíte v stávajícím bydlení + kolik vám zbývá rezerva v měs. rozpočtu, kterou spoříte a je zde možnost nespořit (tedy snadno uvolnitelné peníze, kam by se dalo sáhnout) - tedy peníze, které lze potenciálně dát na splátku nového bydlení. (nemusíte to zde psát, to jen pro vaše zamyšlení, ... píšete o finančním poradci, tak doufám, že tohle všechno jste už probrali horem dolem, pokud ne, najděte si jiného) Jaké budou vaše příjmy, až vy budete na mateřské? Jaké máte zaměstnání/vzdělání, jaká je šance zaměstnání přítele ztratit/zlepšit. Může se stát, že tratíte zaměstnání vy, že vám nebude zaměstnavatel držet místo po mateřské ... Pokud půjdete do hypotéky, mějte na mysli to, že za 30 let se toho může stát opravdu hodně a nejde myslet na všechno, ale jde myslet aspoň na to základní, na co lze dohlédnout. Než budete podepisovat hypotéku, měli byste mít na nějakém snadno přístupném produktu (spořící účet, stavebko s uplynulou lhůtou apod.) naspořeno ve výši půlročního příjmu a na tyto peníze rozhodně nesahat kvůli blbostem typu dárky, dovolená atd., prostě pro případ totální ztráty příjmu. Jenom taková jednoduchá kontrola: Když vezmete vaše příjmy - rodičovská, vyjde vám částka, kterou byste měli měsíčně uspořit, je tomu tak? Pokud ne, budete mít problém na rodičovské i bez hypotéky.
Odpovědět
Děkuji všem za dobře míněné rady. Dostala jsem se po jejich přečtení do bodu, kdy si myslím, že si nevezmu půjčku nikdy na nic :-D Jednala by se o náš první úvěr vůbec. Přítel si před lety bral půjčku pouze na své první auto, a tu do dvou let splatil, od té doby jsme nic nákladného, na co bychom neměli z ruky, nepořizovali. Vím, že hypotéka je velký závazek, a že nemůžu domyslet vše v horizontu 30let. Člověk míní, život mění. Ale rozhodně k tomu nepřistupuju a nechci přistupovat lehkovážně. Možná i proto mi bydlení v obecním bytě, který nebude náš, připadá jako menší risk. Nájemné je poměrně nízké v porovnání s tím, co platíme soukromníkovi. A vzhledem k tomu, že nemáme na účtě stotisícové rezervy, asi zůstaneme na bezpečnější půdě. Aspon nějakou dobu.
Odpovědět
@donniedarko Určitě si nejdříve našetřete nějakou rezervu, pak nějakou hotovost na hypo a vemte si maximálně do 20% měsíčního čistého příjmu hypotéku. Pojistěte se pro případ nesplácení a mělo by se to zvládnout.
Odpovědět
Profilova fotka
Do spotřebitelského úvěru bych nešla ať je na cokoliv.
Odpovědět
@donniedarko Nečetla jsem všechny odpovědi, ale moc nechápu, co myslíš tím "pronájem obecního bytu". Máte možnost se nastěhovat do obecního bytu přímo od obce, tj. máte o něj zažádáno? Ptám se proto, že pokud má někdo "dekret" na užívání obecního bytu, nesmí ho dále pronajímat. Pokud by ho obec pronajala přímo vám, pak ok. Každopádně bydlení v obecním bytě má svá úskalí - výše nájmu většinou není garantovaná a ze zákona jej majitel (obec) může pravidleně každý rok navyšovat. Takže z dlouhodobého hlediska je to vyhazování peněz, které nikdy v kvalitě bytu neuvidíš a v budoucnu nezhodnotíš. Problematické je i řešení oprav nebo úprav v bytě, protože to není tvůj majetek. Mám pocit, že také můžeš na základě zákonných ustanovení dostat výpověď bez možnosti náhradního bydlení. I proto bych raději šla do hypotéky. Propočítejte si, jaké máte příjmy teď a jaké budou, až budeš na rodičovské. Každá hypotéka se dá nastavit na nízké splátky (a dobu až 35 let) a později, až budete zase ekonomicky silnější, se tyto parametry dají upravit. Pořád je lepší žádat o hypo teď, když pracujete, než až budeš těhotná nebo na mateřské. Podle mě je vždycky lepší platit hypo než podnájem a začít můžete klidně s menším bytem, např. 2+1.
Odpovědět
@soleilll obecní byt může dál pronajímat,ale se souhlasem obce/města.Nebo se vše dá snadno obejít tím,že nájemce nahlásí osoby do evidence a platí za ně poplatky,do bytu může nájemník nahlásit kohokoliv.Opravovat v bytě může člověk cokoliv pokud má byt se smlouvou,kde je psáno byt k úpravám vlastním nákladem,jen nesmí zasahovat do rozvodu vody,topeni a elektroinstalace.Jednou za pár let dostane příspěvek na sporák.Obce davají smlouvy na dva roky a vždy je automaticky prodlužují ,jen v případě dlouhodobého neplacení nájmu mohou dát výpoveď. Když by byla jako nájemník v nouzi,může požádat o snížení nájemného.Jelikož jsem v bydlela skoro 30let v Pražském obecním bytě,tak mluvím ze zkušeností.Byt jsme nakonec v privatizaci koupili za velmi slušnou cenu.
Odpovědět
@dandaa Já bydlela velmi dlouho v obecním bytě v Brně a mám zkušenosti, o kterých jsem psala. Když někdo přijde na to, že nelegálně kasíruješ nájem z bytu (stačí, když tě udají sousedi), může to být důvod k okamžitému zrušení smlouvy a vystěhování všech. Stejně tak řešení oprav bylo často nad lidské síly, protože pracovníci správcovské firmy byly, slušně řečeno, velmi nevstřícní a na všechno potřebuješ povolení, souhlasy,... A třeba roční vyúčtování služeb byla kapitola sama pro sebe. ]-( Nicméně dotaz byl obšírnější, nechci tu rozmazávat tohle jediné téma. Každopádně za mě je bydlení v obecním bytě opravdu nouzové řešení, které se z dlouhodobého hlediska nevyplatí ani nezhodnotí.
Odpovědět
Profilova fotka
@donniedarko promiň, já půjdu možná proti proudu. Moc ti držím palce, abys svého rozhodnutí, ať již bude jakékoli, nikdy nelitovala. Všechny výše uvedené argumenty uznávám, také uznávám, že je potřeba mít rezervu. Ovšem nebylo řečeno pár věcí, které jsou podle mě důležité při rozhodování. Jsou popsané mínusy a rizika, proti kterým se nedá nic namítat, ALE : 1. Nežijete ve vákuu a asi ani v totálně nepřátelském prostředí, (jestliže např. očekáváte, že zdědíte chalupu). Z toho mě plyne, že v případě nějakého velkého průšvihu by vám asi měl kdo pomoci - já si neumím představit, že by např. moje dcera ve tvé situaci se dostala do potíží a já bych se jí otočila zády. 2. Teď je doba, kdy jsou byty, případně i domy, nejlevnější a úroky z hypoték nejnižší. Při počítání s tím, že bude válka, by bylo stejně všechno v pr..., při počítání s normálním vývojem lze očekávat, že +/- každoročně nějaký, byť ne velký, nárůst mezd bude. Což v horizontu 2 - 3 let nemusí nic znamenat, ale v horizontu 15 let již ano. Když (nechci říci, když si vzpomeneš, protože vidím, kolik ti je let) se zeptáš někoho staršího, jak se dřív financovali družstevní byty, tak to bylo něco podobného, jako jsou dnes hypotéky. Dům, který se stavěl na přelomu 60/70-tych let, se stavěl tak, že splátky byly rozloženy na 30 let. Mluvím o něčem konkrétním, co znám. Výše splátek za byt se stanovovala v roce 1971 a byla cca 75 Kč měsíčně, průměrný plat byl někde kolem 2 400,- Kč hrubého. V roce 1971 to byla nějaká položka rodinného rozpočtu, se kterou se muselo počítat, v roce 2000 to byla legrace. A i když až takový nárůst již čekat nelze, tak splátky budou cca stálé, ale příjem se bude (99,99%) zvyšovat. 3. U většiny hypoték existuje něco jako pojistka proti neschopnosti splácet 4. Existují takové životní pojistky, které za tebe přebírají závazek zaplatit půjčky v případě tvého úrazu nebo něčeho ještě horšího 5. Každý se může dostat do potíží, dopředu nedovidíš ani do zítřka, natož 20 let, ale vždy záleží na tom, jak se k problému postavíš. Podle mě ti, co přišli o všechno, tak jsou to lidé, kteří se dostali do potíží a neřešili je. Existují hypotéky, které mají flexibilní výšku splátek. A různé jiné věci. 6. Když zjistíš, že máš problém se splácením hypo, lze (ale je třeba hned) jednat s bankou o dočasné snížení nebo úplné pozastavení splácení, lze dům nebo byt prodat i s hypotékou, aby člověk nepřišel o všechno. 7. Bez rizika se nedá žít, to bys musela ležet doma přikurtovaná k posteli, a tam také nemáš jistotu, že ti pod zadkem nevybouchne plyn. Já bych se té hypotéky nebála. Jasně, že je potřeba mít nějakou rezervu. To, o čem bych uvažovala já jako o důležitém, by bylo : jestli partnerský vztah je stabilní a jestli chci zůstat v té konkrétní lokalitě, neboť od rozestavěného domu se utíká jinak, než z nájemního bytu a ještě poslední (úplně malilinkatá) rada, chceš-li o ní uvažovat: nezůstávej u 1 dítěte. I pro tebe i pro něj je daleko lepší, když jsou dva
Odpovědět
@soleilll Tyhle problémy ale budou v jakémkoliv bytě, kde se lidé nedovedou normálně domluvit. Problémy může dělat družstvo i sousedi v případě OV. To není o obecním/neobecním.
Odpovědět
@esmeralda2 (neberte to úplně osobně, spíš jen pár poznámek k tématu) ad. 1 - je fajn nežít ve vakuu .... ale je dost rozdíl jít do něčeho, co mám dobře propočítané a zvážil jsem všechna rizika a jít do něčeho bezhlavě (nebo snad i s tím, že on to někdo zaplatí za mně, když na to nebudu mít) ad. 2 - on je dost rozdíl platit 3 % příjmů (75 kč z 2,5 tis.) nebo 50 % příjmů (12 tis. hypotéku z 25 tis. průměrný plat - odhad běžných cenových relací, může se lišit, ale na 3 % se dostane asi málokdo) ... a jak sama píšete, takový růst jako po revoluci se čekat nedá (naši taky postavili těsně před revolucí za čtrvt milionu a spláceli novomanželskou půjčku 500,- měsíčně a teď si pískali, ale tohle se opakovat může a taky nemusí - a myslím, že v takové míře ani nebude) úroky jsou ted opravdu nízké, ale abyste se dostali na slušný úrok, musíte volit fixaci na cca 3 roky, což jak sama píšete nic neznamená, za 5 let může být úrok klidně 8 % (existuje možnost podepsat u banky papír, že nad 5 % to bude příspěvek státu (musí se hned při podpisu hypo, ale stát to klidně může za pár let zrušit, že, takže jistota žádná) doba, kdy jsou nemovitosti nejlevnější tady byla už nekolikrát :) a ještě několikrát určitě bude :) cena je otázkou nabídky a poptávky a trh se moc ošálit nedá ad. 3 - pojištění splácet existuje, ale ty podmínky tam nejsou úplně super výhodné .... podle netu se pojištění pohybuje cca 700 - 1000 měsíčně (nemáme, tak nemůžu soudit) na 2 mil. hypo, aby krylo i nezaměstnanost, což vychází že přeplatíte 200 tis. (takže vlastně 10 %), navíc platí až po nějaké době a jen nějakou dobu, takže rezerva je stále nutná ad. 4 - životní pojistka je lepší než pojištění splácet, protože tam není vingulace, tedy můžete z ní zaplatit to, co uznáte za vhodné, ne nutně hypotéku. Ale neřeší případy výpadku příjmu ztrátou zaměstnání, dlouhodobou nemocí. ad. zbytek: Souhlasím, že riziko je vždy, ale je potřeba nad ním aspoň trochu přemýšlet (což zakladatelka dělá, když se ptá a hledá informace). Lidi, kteří přišli o všechno často chtěli víc, než si mohli dovolit. Dneska je takový trend, že je potřeba ukázat, na co mám. Dneska si přece bere hypotéku každý, tak proč ne ty? Je ostuda nakupovat cokoliv z Číny a Vietnamu, je ostuda, když jste byli na dovolené jenom na chatě, je ostuda bydlet v družstevním bytě, protože když byt, tak aspoň OV, ... atd. .... Společnost si žádá dokonalý styl .... a nejlépe hned Myslím, že pokud bude chtít @donniedarko vlastní bydlení, že si je určitě pořídí. A předpokládám, že i s hypotékou :) ale budu ráda, když i díky našim komentářům to bude rozhodnutí po zralé úvaze a nepřidá se k frontě těch, kterým díky hypotéce a finanční zátěži zkrachoval vztah nebo k těm, kteří si vzali opravdu velké sousto a nezvládli splácet. Je potřeba vytyčit si cíl a za jeho splněním si jít a první krok není vzít si hypotéku, ale první krok je zvážit náš rozpočet a vytvořit si REZERVU. Dalším krokem může být hypotéka na vysněný byt. Kdo to dělá obráceně (a je takových lidí dost) dostává se do problémů.
Odpovědět
Ahoj, no já bych za sebe asi volil pronájem než hypotéku. Ty obavy jsou namístě, byť je všude napsané, že za poslední roky jsou hypotéky na minimu. Je otázka, zdali jste s partnerem plně rozhodnutí, že to riziko chcete podstoupit oba dva a že se nerozejdete. Co kdyby nastala situace, že to jeden z vás zabalí? Pak by člověk se chtěl třeba sbalit a odjet pryč do ciziny, ale nemohl by, protože by musel splácet hypotéku, kterou si tady vzal...No já nevím, ale v 25 bych do toho ještě nešel! Uvažoval bych až tak za 5-7 let, kdyby vám to ve vztahu joooo klapalo. Myslím si, že je lepší si najít pronájem, třeba na www.ulovdomov.cz můžeš najít spoustu nabídek vč. nákladů. Jinak mají i server http://radce.ulovdomov.cz/ a je tam hromada užitečných věcí, tak na to mrkni a rozhodněte se s partnerem :). Přeji dobrou volbu a hlavně pevný vztah. Při té dnešní rozvodovosti aby člověk pohledal :).
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 7 měsících
@donniedarko Ahoj. Řeknu ti to takhle: mnoho lidí vidí v hypotece jakousi spásu. Řeknou si tak a je to moje. Bohužel si v té "radosti" neuvedomuji, že ve skutečnosti po dobu 20, 25 let ten byt patří bance. Ten,kdo v tom bytě bydlí,má pouze právo v něm být a provádět úkony,ale fakticky ten byt není jeho. Je to bohužel přežitek z dob socialismu kdy nikdo nic neměl a zároveň měl všechno a lidé chtěli mít alespoň něco svého (i proto se ve velkém kupovali chaty a chalupy a z čechů se rázem stal národ chalupáru...) dnes je situace jiná a krom chaty ci chalupy si můžeme koupit i byt nebo dům. Hypotéka je regulérní půjčka. Nic vic, nic min. Bydlet v nájmu obecního bytu je bezesporu mnohem jistější a lepší varianta než hypotéka.Za pprvé se nemusíš o mic starat,tvá jediná povinnost ke platit nájem. Zaplatis mnohem méně za nájem včetně služeb než za hypotéku. (Pokud nebudeš zrovna bydlet u pražského hradu :-) pro případy že ztratis praci, nebo nedej Bože onemocníte a logicky se příjem prudce zkrátí, máš možnost požádat o sociální pomoc (dávky). Nebo není problém město požádat o dočasné snížení nájemného anebo o výměnu bytu za levnější. U hypotéky toto neexistuje. V případě, že bys neměla na splátku hypotéky, tak máš velmi omezené možnosti pomoci. Pojišťovna ti pomůže max na pár měsíců, banka ti může prodloužit dobu splácení ale tím to hasne. A ano,můžeš odstoupit od hypotéky a byt prodat,nicméně vždycky necor proděláš a hlavně stejně bys skončila někde v nájmu :-) Sečteno apodtrpodtrženo: hypotéku ano,pouze u osob s nadprůměrnou mzdou (nejlepe oba) u kterých je pravděpodobne že se uživí i s jednoho platu, dále u osob kteří vlastní už nemovitost (v případě nouze mají náhradní bydlení který mohou prodat či pronajmout a žít z pronájmu). Obecni byt je třeba na celý život. Nemusíš se o nic starat. Nevýhoda je, že nikdo jej po tobě nezdedi, další nevýhoda je,že veškeré úpravy musíš konzultovat s městem.TTeď je to na tobě :-)
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?