Prosím Vás o radu/názor. Děláme totální rekonstrukci panelákového bytu a řešíme teď, co s trubkami od topení? Radiátory budeme samozřejmě měnit, ale co s těmi "stoupačkovými trubkami"? Je lepší je nechat přiznané, nebo udělat jakýsi "kastlík" od shora dolu a skrýt je?
Já musím říct, že se mi všelijaké kastlíky v bytě prostě nelíbí a radši bych ty trubky nechala. Ale manžel by je zas viděl nejradši schované v kastlíku. K čemu se přikláníte? Jaké řešení je lepší?
Moc děkuju za rady a tipy!
M.
Minimálně ve spacích pokojích bych je zakryl tím kastlíkem a hlavně zvukově odizoloval. Máme nyní manželskou postel u těch trubek a večer přesně začíná to krásné loupání. Už kvůli tomu bych to udělal.
My jsme stoupačky kompletně schovali do sádrokartonu a ty trubky jdoucí od stoupačky do samotného radiátoru, zasekali do zdí. Do těch sádrošů budeme dávat ještě mřížky pro cirkulaci tepla, nějaké teplo to sice pohltí i tak, ale za to, jak to vypadá, to stojí :-)
Jako další zdroj tepla, to neberu. Máme asi 5 rokem zateplený panelák + nová okna (2-sklo), podle PENB je panelák v C. Poslední dvě zimy jsme asi jen 3x topili v obýváku, jinak celou zimu všechno zavřené, teplota v bytě 23°C.
Nevím tedy, jak to v tom bytovém domě máte, ale podle mne ta topná soustava není Vaše, s tím nemůžete dělat jen tak, co se Vám zlíbí. Tím myslím měnit otopná tělesa třeba (fungují-li,nač je měnit), to souvisí s měřením odebraného tepla atd. Jistě je to topení ústřední nebo dálkové, topná tělěsa jsou dimenzována výkonem podle místností, s tím souvisí měřiče, fakturace tepla, ale nevím přesně, jak to tam máte. Nechal bych to tak, ono je to vyprojektované tak, že stoupačky a zpátečky jsou uvažovány jako zdroj tepla do místností, v kterých jsou, a je to zdroj tepla, jenž je stálý a neměřený (tu energii pochopitelně zaplatíte v ceně), ale i tak, proč se jej zbavovat, nesmysl. Jinými slovy sami sebe byste okradli zakrytím stoupaček a zpáteček a ještě za to zaplatit, proč to dělat?
Za mne hezci je kastlik, ale prijdete o teplo. spis bych vymenil radiatory za deskove - neni to takova palka a navic to vypada rozhodne lip a usetrite i trochu mista. Vykon se da bez problemu spocitat. Dalsi vyhodou je, ze pokud, mate odecet dle spotreby, tak deskove vychladnou rychleji, takze protopite o neco mene nez u litiny, ktera hreje jeste pul dne.
skryté topení je pěkné do té doby, než bude potřeba ho vyměnit, v paneláku není nikdy nic 100% vaše, abyste si to mohli udělat podle sebe, já bych nechala venku, jenom bych natřela v odstínu malby :-)
@ondra_cha Radiátory určitě měnit budeme, v tom není žádný problém... A měnit je budeme proto, že ty stávající se nám prostě nelíbí ;-) Chceme něco méně nápadného, subtilního, modernějšího. A ohledně zakrytí stoupaček: co se týče tepla, v tom bych problém taky neviděla - deskové radiátory zůstanou a jinak je v bytě dost teplo i po celou zimu. Ten byt je už rok a půl prázdný, netopilo se tam - a i v zimě tam bylo 21 stupňů :-)
@meeshi Ale jo,výměna radiátorů se dá jistě zařídit i provést. Ale že v netopeném bytě je v zimě 21stupňů, tak to by bez přísunu energie bylo perpetuum mobile, to z hlediska přírodních zákonů (které fungují naprosto spolehlivě) zkrátka není možné. Jistě že nějaké energie pochytáte od sousedů, ale nezanedbatelný je také podíl energie i z těch stoupaček, pokud byste je zakryli, rozhodně tam třeba bez jiných úprav nemůže být 21, nýbrž třeba jen 17-18stupňů, a to už je dost podstatný rozdíl. To nemluvím o tom, zda máte třeba termostatické ventily na radiátorech, opravdu ty radiátory nikdy žádný výkon nedávají, víte to jistě? No ale zařiďte se, jak chcete, jak jsem si přečetl, někteří tu mají na stoupačky jiný názor. Já bych je prostě ničím nikdy nezakryl, okrádal bych tím sám sebe, a na přísun tepelné energie do objektu to má vliv dost zásadní.
My máme celé topení a nevzhledné trubky zakryté takto, viz fotky. Fungujeme tak cca 14 let a v pohodě. Prostě jsme si nechali udělat obložení z dřevotřísky, a obložili celou kuchyni.