Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli máte někdo zkušenosti s bouráním starého zděného baráku? Barák je velký asi 200 m2 + 100 m2 stodola. Nejprve jsem si myslela, že bychom barák rekonstruovali, ale je v tak špatném stavu, že by to vyšlo dráž. Bohužel nemáme moc peněz a tak jsem myslela, zda nebude lepší tenhle barák zbourat a místo něj postavit nový? Barák je teda ještě z části podsklepený. Když si to necháme zbourat firmou, bude to asi dost drahé, že? Říkala jsem příteli, že bychom si ho mohli třeba postupně bourat sami, ale on říkal, že to nejde. Střecha je eternit (další problém), což je prý také drahé na uskladnění na skládku.
Poraďte, jak jste bourání vyřešili vy? Mám ještě kousek pozemku vedle baráku, ale na šířku to je cca 9 m, takže by se musela zbourat třeba stodola, ale to by tomu moc také nepřidalo (max. 5 metrů). A tam postavit nový barák znova od základů. Ale je tam problém s tím rozměrem pozemku.
PORAĎTE PROSÍM, CO DĚLAT. Děkuju P.
Ahoj také jsme před 2 lety řešili tuto otázku, protože jsme kupovali pozemek se zanedbaným domem. Rozhodli jsme se nakonec pro rekonstrukci protože i po známosti by nás bourání vyšlo na 200tisíc a to nevím na kolik by nás vyšla ekologická likvidace sutě a odvoz nebezpečného odpadu na skládku. Navíc jsme zjistili, že u našeho domu kdysi stodola byla, ale nedochovala se a tak by se nám šikla. :-) Nevím jak se rozhodnete, protože když se podíváš na můj blog, kde prvních 20 příspěvků mě, nás naprosto odsoudilo, dnes i po té strašné dřině a ještě jí bude jsem ráda, že jsme se rozhodli, jak jsme se rozhodli. Držím palce. Dej nějaké fotečky, ať je co a jak hodnotit. ;-)
My jsme bourali cca 100 let starou dřevostavbu a nechávali jsme si sklepy, protože ve sklepě je studna, kus sklepů jsme ještě přistavovali, tam jsme dělali nové schody dovnitř do domu, protože ty původní byly na špatném místě. Nahoru jsme pak stavěli nový zděný dům. Ke starému domu nebyly žádné papíry, ani dokumenty, tak projektant, který nám kreslil nový dům a staral se nám o všechna povolení a oběhával nám všechny úřady, tak nechal dům znovu zaměřit a zakreslit. Pak vyběhal povolení k demolici. Rozebírali jsme si dům sami, protože třeba krov byl naprosto v pořádku, takže dřevo z něj se řezalo na topení. Jinak samozřejmě se platí za odvoz nebezpečného odpadu - jako je právě třeba ten eternit ze střechy. Platí se i ve sběrném dvoře, pokud tam toho dovezete víc než určité množství denně, my jsme to měli domluvené, že se to bude rozepisovat na víc dnů a platit nic nebudeme. Třeba okna tam ale musíte mít vysklená, zvlášť rámy a zvlášť sklo, prostě všechno roztříděné - zvlášť textil, zvlášť plasty. My jsme ještě komplet dům celý vyklízeli, takže se tam vozil nábytek, peřiny ... Ale zase když dovezete do sběru železo, tak zase nějaké peníze vyděláte zpět.
Sama jsem nebourala, ale vím, že i zbourání je třeba povolit a je k tomu potřeba dokumentace bourání, vyjádření dotčených orgánů a vyjádření síťařů o odpojení. Navíc na bourání musíte mít stavební dozor jako na stavbu svépomocí a eternit si nemůžete odstraňovat sami, to musí dělat buď odborná firma nebo na to musíte mít dozor stavbyvedoucího - tedy autorizovanou osobu.
Pokud byste to zbourali "načerno", měli byste problém při povolování nové stavby a následně se zapsáním na katastr.
@jitulkaka Načerno bychom to nechtěli dělat. Mě hlavně zajímá, na kolik taková demolice vyjde - zda se nám vyplatí opravdu ten barák zbourat nebo zbourat jen stodolu a postavit vedle nový barák.
@scruffi Bourali jsme taky starý velký barák.Sehnali jsme bagristu a u starosty se zeptali kam můžem navážet sutinu / to bylo zdarma/ .Bourání vyšlo cca na 60 000. Nejdřív si vše pozjistěte ,firmou by to vyšlo šíleně draho
@jitulkaka boural jsem u bratránka, měl tedy povolení na rekonstrukci, tak to nebylo tak složité, eternit jsme odstraňovali sami, firma chce nesmyslné peníze.... potvrzení vystaví na skládce. Stavbyvedoucí k tomu potřeba nebyl, bylo nás tam už tak dost :-D
@scruffi firma si za to řekne ranec :-| každopádně povolení asi bude potřeba, ale je lepší sehnat bagristu a pár brigádníků a vyjde tě to na třetinu, záleží jak moc jste zruční, ale 200m2 není zrovna málo....
@petrsv1000 Vím vím jak se to dělá v praxi :-) píšu ale to, co je ve stavebním zákoně, aby lidi měli informace a mohli se rozhodnout. Spousta lidí se diví, že za něco dostanou pokutu, když "Pepa s Frantou říkali, že žádné povolení není třeba". Každý stavební úřad je jinak důsledný, ale stačí i jeden všímavý soused a je problém. Takže tak 8-)
Ceny za cokoliv není třeba rozebírat, je to děs.
Zdravím všechny,
má tu někdo tušení, co všechno se dá z domu odstranit (demolovat) bez povolení? Vlastníme starý přízemní dům (128 m2) s eternitovou střechou, momentálně dávám dohromady dokumentaci bouracích prací. Máme ale výborný stavební úřad, kterému jedno rozhodnutí trvá pár měsíců, takže než budeme mít oficiální povolení, rádi bychom dům očesali co nejvíce, aby pak následná demolice se stavbyvedoucím trvala co nejkratší dobu a mohlo se pokročit dál. Samozřejmě není problém se poradit se statikem atd., teď nám jde o právní stránku.
@bluepenguin Jak to rict... Idealni je, kdyz to udelate tak, aby vas pri tom pripadne nekdo nevidel a neudal... Coz by bylo vse uvnitr, ale to asi statika domu nezvladne...
@zuzalinkak Tak to mám pocit, že jste měli levně. Já spočítal materiál domu na 140 kubíků. K tomu je eternitová střecha a špatná dostupnost techniky (není ani kam k pozemku přistavit kontejner - musí se trochu dojíždět). Zdivo je ale z nepálených cihel, takže se rozhází po pozemku. Každopádně bez ohledu na cenu likvidace by i firma potřebovala povolení, což by trvalo stejně dlouho. Otázkou teď nejsou finance, ale čas. Konkrétně co můžeme demolovat sami bez povolení. I tak díky za odpovědi.
@bluepenguin Než vám vydají povolení, tak se na domek přijedou podívat (aspoň u nás to tak bylo), takže musel vypadat přesně tak, jak bylo na fotce v dokumentaci. My si teda bez povolení sundali právě tu krytinu (ano nesmí se to), vyklidili celej barák (mrtě bordelu), zbourali přičky, co šly, aby na nás barák nespadl, vytrhali vodu, elektro, podlahy, uklidili celej pozemek okolo, a pak už bylo povolení, takže jsme začali strhávat šindel, zbytek střechy atd. Měli jsme i plno dalších staveb (kůlnu, dřevěnou "garáž", domek na nářadí, přístřesek na králíky a slepice, výběh pro slepice, asi 5 hranic dřeva), tak kdyby nebylo, co dělat, tak by jsme se zbavovali tohohle.
@bluepenguin Třeba ne, ale nám fakt pán přijel, nafotil a odjel, ani sme tam nebyli a totéž, když jsme žádali o potvrzení o odstraněné stavbě. Ale bylo to za starého SZ, i když mám pocit, že tato část se neměnila. Spíš bych pořešil ty termíny, žádost o odstranění není nic složitýho, po tom, co sme měli vyjadřovačky od všech dotčených, tak jsme měli povolení do 10-ti dnů a to se 5 dní na nás čekalo, než zaplatíme poplatek, bo jsme byli na dovolené. A vás nemusí zajmat problémy daného SÚ, termíny jsou závazné pro všechny.
@bluepenguin ja to pred povolenim zboural nakonec cele nez to rozhodli :) ale v zacatcich nez jsem vubec zadal o povoleni jsem sundal zbytky krovu, proboural stropy a cele to vyklidil, SU se tam byl podivat nekdy v unoru a povoleni mne dali az v kvetnu
@1karel1 Aktuálně už přes 3 týdny čekám na odpověď na mail, od koho všeho budou chtít vyjádření. :-D
Sami do toho jdeme určitě. Zatím bude čas na vypracování dalšího projektu.
@zuzana_ka Není za kým zajít. Úřad není obsazen, je tam tajemnice, co to přeposílá dál na nekonkrétní externisty. Byl jsem tam dvakrát. Na radnici už ani není kancelář SÚ, prostě žádné volné dveře. :-D