Dobrý den, rekonstruujeme starý dům, který má základy z opuky. Opuka dále sahá do výše cca 50 cm nad původní podlahu. Dále je dům postaven z nepálených cihel. Vykopali jsme kompletně podlahy až k základům (zatím v polovině domu) a nyní řešíme co dál. Prosím poraďte, pokud máte zkušenosti, který postup je nejlepší. Každý odborník nám říká něco jiného a nám už z toho jde hlava kolem.
Uvažujeme o třech možnostech. 1) Buď vtlouci až pod základy nerez plechy (fi Kressida, napojit je na IPU a dále na novou hydroizolace v nové podlaze. Tato podlaha by byla složená z vysoké vrstvy pěnového skla, beton + kari sítě, hydroizol.SBS pásy, systémová deska, betonová mazanina a podlahová krytina (dlažba).
2) Druhá možnost je provést podřezání ve vrstvě mezi opukou a nepálenými cihlami a opět tuto izolaci napojit na hydroizolaci ve stejně provedené podlaze.
3) Jelikož nám ale někteří lidé říkají, že by se jedním nebo druhým způsobem mohla "přesušit" a zničit opuka nebo nepálené cihly, uvažujeme i o možnosti nepodřezávat, pouze nasypat vysokou vrstvu pěnového skla a na něj umístit dřevěné podlahy na rošty. Nedokáži si ale představit, jak by se v tomto případě řešila koupelna ???
Co se týče vlhkosti, tu jsme přímo neměřili. Dům jsme zakoupili jako již několik let neobývaný. Vypadal, že je suchý. Ale jakmile jsme začali dům vyklízet a odkrývat stěny, zjistili jsme, že cca do půl metru nad podlahami jsou vidět minulé opravy omítek. Někdy se omítky i nyní olupovaly a byly vlhké. Některé zdi jsou trochu "zasolené". Více vlhké a zasolené zdi se nám zdají být hlavně v části, kde minulý majitel vybetonoval podlahu. Tam, kde byly prkenné podlahy na násypu, je stav lepší. Další problém je asi i to, že dům je trochu "utopený" oproti okolnímu terénu.
Plánujeme ještě jako další opatření sundat vnitřní omítky (stejně jsou hrozné) a nahradit je hliněnými. Dále by se mohl udělat i okop zvenku a drenáž. Také by se mohla časem sundat i cementová fasáda (je na polovině domu) a nahradit nějakou jinou, která by "dýchala".
Dům nechceme nijak zvlášť zateplovat, pouze stropy a chtěli bychom nová okna.
Prosím, poraďte! Máte někdo osobní zkušenost s některým z těchto postupů u opuky a nepálených cihel. Jak to dopadlo?Děkuji mnohokrát.
@jalinar Co se týká podlah vám bohužel úplně neporadím, v tom se dostatečně nevyznám. Ale mám zkušenost s rekonstrukcí starého (90let) kamenného domu s vlhkými zdmi. Je fakt, že člověk se setká s mnoha názory a každý radí něco jiného. My jsme si pozvali expertku na renovaci starých domů a zároveň hodně nastudovali aktuální odbornou literaturu na tohle téma. A vyšlo nám z toho rozhodně dům nepodřezávat, žádné injektáže atd. I když se to stále hodně praktikuje, poslední dobou se to už nedoporučuje. Laicky řečeno vlhkost zůstane uvězněná v základech místo toho aby se přirozeně odpařovala. Je ale právě důležité neporušit to odpařování, tzn. prodyšné omítky venku i uvnitř. Zdi musí co nejvíc dýchat. My jsme dali vápenné, ve vašem případě se mi ty hliněné zdají jako dobrá volba (ale o nepálených cihlách toho moc nevím). Sundat cementovou fasádu mi přijde jako základ, bez toho se nic nevyřeší. Pokud zateplovat zdi, tak jedině nějakým paropropustým materiálem. A drenáže kolem dokola. U těch drenáží nás upozornili, že pokud je dům postavený na jílovém podloží, je třeba být opatrný, velké vysušení drénem by mohlo destabilizovat základy. To byl náš případ a tak jsme udělali jen klasicky okop s nopovou fólií na holý kámen, geotextilií a vyplnili oblázky. Zatím bydlíme krátce, tak nemůžu posoudit z dlouhodobého hlediska účinnost, ale zatím se zdá že u nás to celkem funguje.
@bigbig děkuji moc za odpověď. Také se nyní spíše kloníme k tomu, že podřezávat nechceme a že postupně vyměníme vnitřní i vnější omítky za ty, které "dýchat" budou.
Rádi bychom také dělali i ten okop a shodou okolností máme zřejmě celkem dost jílovité podloží. Chci se tedy zeptat, ty okopy jste tedy dělali bez drenážních trubek na dně? Jen pouze nopová fólie, geotextilie a kačírek? (Možná se ptám blbě, okopy jsem ještě nestudovala 🙂.)
Dále jsem se chtěla zeptat, jakou skladbu mají vaše podlahy? Zda je tam beton, hydroizolace, jaká krytina, atd. My jsme je museli vykopat, jelikož byly zcela shnilé, pouze prkna na násypu.
A nakonec, zda tedy okop pomohl až tak, že máte zdi suché? A jak dlouho ho máte? Děkuji moc. ☺️
@jalinar jen pár poznámek.
1) pokud nepodříznete a je tam vzlínající vlhkost, nesmíte zateplovat.
2) pokud nezateplíte a bude tam vzlínající vlhkost, budete mít neustále problémy s plísněmi v interiéru.
3) do podlah samozřejmě podkladní beton, hydroizolaci, tepelnou izolaci, roznášecí desku buď beton/anhydrit nebo suchou podlahu třeba z OSB desek.
4) dávat provětrávanou drenáž do úrovně základů je nesmyl. Jen si vychlazujete základy a zvyšujete kondenzační vlhkost.
@jalinar Ano, sto lidí, sto názorů. Nám taky radil každý něco jiného. Postup co píše @zubr487 vám nejspíš poradí většina. My jsme přesvědčení že tenhle postup je ideální na 50 let starý cihelný dům. My rekonstruovali starý kamenný dům a protože kamen má svá specifika, vsadili jsme na tradiční metody ke kterým se začíná vracet. Za nás je podmínkou nechat stěny dýchat aby vzlinající vlhkost měla kam odcházet. Nemusí to znamenat plísně, v kombinaci s vápennými nebo vápeno-konopnými omítkami, které přirozeně regulují vlhkost a hydroregulačním systémem odvětrávání v domě. Fungovalo to tak po staletí dokud se nezačalo všechno zaplácavat cementem a dělat hermeticky těsná okna. Ale beru že se možná pleteme a vybrali jsme si špatně🙂 Ještě bych dodala že my rekonstruovali dům ve Francii a mám dojem že tady se na ty tradiční metody začalo znovu najíždět víc než v Česku. Tak možná i proto jsme se rozhodli takhle.
Co se týká toho okopu v jílovém podloží, je možné udělat klasickou drenáž s drenážními trubkami, ale musí být cca 1,5m od základů, ne hned u zdi. U nás to nebylo možné a tak jsme udělali tu provětrávanou drenáž tak jak píšete, nopová fólie s lištou, geotextilie a kamení. Nemám dostatečný odstup abych vám řekla jak to zabralo - bydlíme jen 2 měsíce. Ale máme za sebou zimu kdy nonstop 6 měsíců v kuse pršelo, všude na zahradě stála voda, uvnitř v domě se netopilo, jen odvětrávalo. A zdi jsou suché a i podle vlhkoměru je to ok.
@zubr487 Myslíte že odvětráním 50cm pod zem se zeď, která je jinak stejně celá na vuduchu, ochladí tak výrazně, že by to mělo vliv na vnitřní kondenzaci? (Nerýpu, jen mě to zajímá)
A ad. zateplování, co paropropustné materiály? Existují způsoby jak zateplit a přitom neporušit odpar vody. Asi to není úplně ideální, ale ne úplně nemožné.
@bigbig Máte pravdu, fungovalo to tak celá staletí. Jenže Vy plánujete bydlet jako před tím staletím? Tenkrát docházelo k intenzivnímu větrání díky netěsným oknům a topením v lokálních topidlách. Vy si tam zřejmě dáte nějaké centrální topení a těsná okna. Co se týká zateplení tak jsem napsal obecné pravidlo. To je na Vás jak se rozhodnete. Pokud bych si nebyl jistý vodorovnou izolací tak bych radši zateplil minerálem do roštu a na to dal provětrávanou fasátu.
Zavádět chladný vzduch k základům je podle mého selského rozumu nesmysl. Jednak si tím vychlazujete patu zdiva a taky si uvědomte, že základy mají být v nezámrzné hloubce. Tím větrání posouváte nezámrznou hloubku níž. Podobně je logicky nesmyslné dělat iglů a provětrávat mezeru pod podlahou. Proti klasické hydroizolaci si jen zvyšujete tepelné ztráty do podlahy.
@zubr487 Ono to prostě je tak, že rekonstrukce starého domu je vždycky o kompromisech a žádné řešení není ideální a každý má jiné priority. Někdo si vybere tu nejlevnější variantu, někdo tu nejjednodušší, někdo tu nejnovější a nejmodernější, někdo tu tradiční. Asi nemá smysl hledat tu nejlepší. Pro nás bylo hlavní nenechat vlhkost stagnovat v základech. My jsme s naším výběrem spokojení, u nás to myslím funguje. U nás byly zdi vlhké jen tam kde se jim zabránilo dýchat, tam kde byla omyvatelná tapeta nebo cementová omítka. Nebo tam kde máme společnou zeď se sousedem. Instalovali jsme hygroregulační odvod vzduchu do koupelny, na WC a do kuchyně a do všech pokojů hygroregulační přívod vzduchu, takže se vlhkost nonstop odvádí. Předpokládám že pokud nebyla v domě plíseň doteď, neměla by se objevit ani teď.
A s tím okopem to možná máte pravdu. Pro klima v České republice když v zimě mrzne tak to asi vliv mít může. (Ale i tam se to dělá běžně, ne?) U nás je v zimě v průměru tak 5-10 stupňů,takže nezámrznou hloubku naštěstí řešit nemusíme. Tady vede voda v trubce klidně 20cm pod zemí🙂
Ale to už jsme odbočila od tématu diskuze a dotazu @jalinar
@bigbig taky děláme rekonstrukci a Vaši variantu si moc neumím představit. Vzlínající vlhkost se sice může za určitých podmínek odpařit, ale to logicky znamená, že tam zůstatou minerály. Ty jsou hydroskopické a porušují omítku. Takže pak postupně odpadává. Jak např. chcete odvětrávat vlhkost v koupelně, kde si asi dáte obklady. Nebo plánujete koupelnu jako před staletím bez obkladaček?. Jak zajistíte větrání za skříněmi? Tam se Vám netvoří plíseň? Nám ano a proto zateplujeme. Záleží samozřejmě na místních podmínkách a podloží. Pokud Vám to funguje, tak jen mohu pogratulovat.
@zubr487 No asi se prostě neshodneme a já bych tu nechtěla plevelit diskuzi. Váš názor respektuji. Jen jsem chtěla přidat i jiný pohled na věc. Nemyslím si že by byla naše varianta až tak nereálná. Není to nápad alternativních šílenců. Konzultovali jsme to s experty na renovaci kamenných domů a s pár lidmi co taky rekonstruovali podobný typ domu, plus něco vyčetli v odborné literatuře. Manžel je vědec se specializací na stavební materiály a zároveň učí na stavárně, tak předpokládám že všech okolností které jste napsal si je vědom a přesto mu podřezání přišlo jako větší risk.
Jinak koupelnu a většinu skříní máme v patře, tam jsou zdi naprosto suché. Dole je kuchyně a tam je linka stejně kvůli rozvodům cca 8cm ode zdi a tak to větrá, totéž s knihovnou. Jiný nábytek u zdi není. Myslím že máme normální domácnost, můžete to případně posoudit na albu z naší rekonstrukce které tady mám https://www.modrastrecha.cz/blog/bigb...
Naše varianta možná není vhodná pro všechny případy, to ať už si pak každý uváží sám. Každopádně přeji pevné nervy při rekonstrukci vám i autorce dotazu. Já jsem ráda že už to je za námi🙂