Ahojky líbí se nám jeden domeček starý víc jak 80 let , chtěla bych se zeptat , myslíte že by jsme se vešli jen rekonstrukce do 1.5 mil. Dům má cca 140m2 . Přikládám foto domu a vnitřku, který by jsme chtěli rekonstruovat . Děkuji
@mrnous_terka Ten domeček je pěkný a je na hezkém místě. Já bych to do toho šel. Cenu rekonstrukce primárně určuje rozsah prací a zda si zadáte rekonstrukci na klíč. Zde je podobná debata
https://www.modrastrecha.cz/forum/rek...
V tomto případě je odhad na rekonstrukci jen vnitřku 3mil. Co se mi zdá nesmyslně vysoká částka.
Jsou tam vidět opadané omítky, takže bude nutné podříznout dům. Poptejte z čeho jsou obvodové stěny. Pokud je to z cihel nebudou s tím problémy.
@zubr487 Právě že mě se taky moc líbí i ta lokalita , celkově to je na dobrém místě a myslím si že i za dobou cenu v téhle době ... Na kolik myslíte že vyjde podřezání domu , omlouvám se ale já i chlap se v tomhle moc nevyznáme takže jsme rádi za každou radu 🙂
@puhelin komplet od střechy po zdi ... Prostě vše ...
Ahoj, práce je tam dost.. myslím, že 1,5mio stačit nebude. Máme za sebou rekonstrukci domu, rozpočet byl 2,2mio a výrazně jsme ho překročili. A nyní šly ceny nahoru. Samozřejmě lze pak třeba ušetřit na zařizovacích předmětech a zejména v jakém rozsahu tu reko plánujete. Bohužel při rekonstrukcích se často objevují "kostlivci", kteří rozsah prací posunou úplně jiným směrem. Tudíž i rozpočet..
@mrnous_terka Mno a co stropy, v jakém jsou stavu, krov, krytina není nejnovější. Když vezmu v úvahu i skládkování sutě a zvýšenou pracnost (podřezávání atd.) Tak bych to zboural a postavil nové z kvalitních materiálů.
Cenu kompletní rekonstrukce odhaduji na 4-5 mil. A za to bych raději postavil nový domeček bez kompromisů, bez kterých se u rekonstrukce zcela jistě neobejdete.
@mrnous_terka obavam se ze pouze material bude stat v dnesni dobe vice nez 1.5m (omitky, strecha, fasada/zatepleni, podlahy+hydroizolace, rozvody, dvere, okna, finalni podlahy, obklady/sanita + hromada dalsich veci). Dalsi polozka je skladkovne, kteremu se taky nevyhnete ac by jste delali vse svepomoci… Jinak dum je to krasny, bourat by ho byla asi skoda ale obavam se ze na to aby jste to udelali v dnesni dobe v jednom tahu a v danem finacnim limitu bude velky problem. Samojzrejme pokud se pro rekonstrukci rozhodnete tak Vam uprime budu fandit🙂
@mrnous_terka co to je celková rekonstrukce ? Pokud Vám nevyhovuje vnitřní dispozice, je asi nejjednodušší to zbourat. Jenže to znamená i stavební povolení a možné problémy s půjčkou. V tom jednodušším případě bude nutné
1) vybourat podlahy v přízemí. V lepším případě tam budou trámy. V horším beton, takže to znamená víc práce a víc bordelu na odvoz.
2) podříznout dům. V lepším případě je cihlové obvodové zdivo. Cena je kolem 2000Kč/m2 zdiva. V našem případě to bylo zarážení plechů a firma to měla hotové za necelý den. Horší je silné kamenné zdivo. To je zase asi lepší zbourat. My jsme proto rovnou vyloučili domy postavené z kamene. Jednak se to blbě podřezává, jsou to obvykle velice silné stěny a navíc některé typy kamene (opuka) se mohou rozpadat, pokud se sníží vlhkost.
3) pokud neměníte dispozice vyřezat drážky pro elektro, vodu a odpady. Je samozřejmě nutné sundat nesoudržné zdivo a staré obklady. My jsme obouchali jen minimální část zdiva. Záleží v jakém je to stavu. Horší je pokud chcete likvidovat celé příčky nemluvě o nosných zdech. To je pak na projekt a statika a opět možná lepší zbourat.
4) Střecha nevypadá špatně. Pokud tam nezatékalo, je klidně možné, že Vás přežije.
5) záleží v jakém stavu jsou stropy. Mohou to být hurdisky v lepším případě a pak s tím nemusíte dělat nic kromě oprav omítek. Nebo jsou to trámové stropy a zde může být problém. V každém případě je nutné sundat podlahy a zkontrolovat stav trámů. Dost často je použitý škvárový zásyp. Pokud budou stropy nepoužitelné, tak je to zase kvanta materiálu na odvoz.
6) zřejmě budete měnit okna
Tím v podstatě máte hnusnou část rekonstrukce za sebou a začínáte klasiku jako v novostavbě.
Záleží co chcete, ale do 1,5 se vlezete, max 2.
Já abych řekl, tak bych nedělal žádné radikální bourání podlah, proč? Osekat kachličky co tam sou na podlaze, vytahat nějaké lino atd... a je to vyřešené, dá se tam IPA na to, polystyren a podlaha finální.
Rozvody ano, omítka, kde nedrží, tak nahodit, vymalovat to jo, ale například krov nevypadá kdovíjak zle, takže zachovat, očistit trámy, prohlídnout, natřít nějakým červostopem, klidně preventivně nebo navoskovat, taky se dělá.
Eternit na střeše v pohodě, pokud vám to nevadí, já bych ho opatrně zdělal, prohlídl desky pod ním, dal bych tam pojistnou foliu a ty šablony na nové hřebíky nebo spíš dneska už střešní vruty chytil zpátky, dokonce se dělají renovace eternitových střech, kdy se ta střecha očistí a udělá se nástřik, takže hned ušetříte za krytinu a myslím si, že vydrží pak dalších 80 let.
Strašit s podřezáváním není proč, já vidím ty zelené stěny od mechu, kde teče ryna, takže obkopat dokola a dat nopovku, co má velké jednotlivé nopy.
Hlavně pokud to nepodřežete, tak nezateplujte to, jinak budete mít plísně a vím o čem mluvím a do oken bych taky nevrtal, pokud to sou dvojskla, tak je nechat, obrousit a natřít. Pokud tam dáte plastové, tak máte plísně taky raz dva.
Napíšu vám to jednoduše, na čem ušetříte je PD tak 50 k, stavební povolení -čas a schválení, základy pouze pásy 100 k, obvodové zdivo 100 k, částečné krov pokud není moc napaden 100 k, stropy 100 k, přípojky a např.jimka 150 k to je celkem 550 k. Co budete muset platit - vyklízení a odvoz odpadů 100 k, podřezání domu zdiva 70 k, obkopani a odvodnění základové spáry 40 k a sanace vlhkosti zdiva 50 k, vybourání podlah, obnažení nosných konstrukcí, násypy stropů, ošetření krovu, otlučení omítek a to vše je 260 k a spousta volného času. Suma sumárum 550 - 260 je 290 k úspora oproti novostavbě na zelené louce, ale bez možnosti úprav orientace domu,dispozic.... takže minimální částka kompletní rekonstrukce při dnešních cenách bude tak 2,5 mil... hodně štěstí
Je nutné dělat vše takhle komplet? Napr .. nepocka třeba 15 let střecha ? Pokud ano, a chcete zadávat firmám ?… taky si myslím, ze teď 1,5m stačit nebude … my jsme měli třeba omitky ok, jen jsme chtěli srovnat, takže jsme natahovali na původní omitku… jak někteří píšou, ze lepší postavit nový … vesměs ano… rekonstrukce ve výsledku vyjde vesměs dráž a je složitější . ale pokud vám není úplně jedno lokalita případně nechcete typový minidomek bez úložných prostor od developera .. tak kolikrát jiná cesta než rekonstrukce není 😀
@janule123 pokud to zadá firmě na klíč, tak to nestačí. To platí dvojnásobně pro firmu, kde si technik prohlédne dům a hned vystřelí čásku 3 mil, aniž by se seznámil se změnami dispozice a složení konstrukcí. My jsme např osekali jen malou část zdí, oškrábat malbu, hrubé srovnání děr, napentrovat a pak jsme natahovali vápenosádrové tenkovrstvé omítky a zafilcovat. Celkové náklady cca 10tKč a zhruba týden práce ve dvou lidech na místnost. Firma si chce vydělat a tak oseká vše až na cihly a udělají kompletní omítky. Náklady cca 300tKč. Střecha zřejmě klidně počká dalších 20 let. Firma rovnou bez debat celou střechu shodí a udělají novou a jste zase o 0.5mil chudší atd. Pokud se to takto posčítá, je pak opravdu levnější to zbourat a najmout si firmu na novostavbu.
Pokud pojedete komplet svépomocí(kromě střechy svépomocí, tu s firmou), tak se do 1,5 vlezete. Pokud jste chtěli dodavatelsky, tak nevidím moc šanci (ale pouze na základě naší zkušenosti, nejsem odborník) se vejít do 1,5 mil. P. S. Krásný pozemek!
Dům je moc hezký. Jen se zeptám, jestli jste se zamýšleli nad výškou stropů? Pokud to chcete udělat nějak hezky, tak s těmi stropy pravděpodobně budete muset nějak hýbat, možná tam třeba udělat otvor a otevřít obývák přes dvě poschodí. To je ale další položka do rozpočtu a samozřejmě vám to sebere metry.
Jinak už tady asi bylo vše řečeno. Záleží, co všechno budete dělat. Nějaká částečná rekonstrukce se dá udělat i levněji.
@zubr487 .. nemyslela jsem dotazem firmě na klíč .. to by asi se stačilo zeptat nějaké te firmy a vystřelí od boku 3m by mohli stačit včetně rezervy ..to pak není problém rekonstruovat být za 1,5m… spis to jestli si budou brát na jednotlivé veci firmy/zivnostniky sami… a koordinovat si.. nebo mají v plánu svépomocí… to paní neuvedla -což ma na cenu docela vliv … na svépomoc bez střechy by asi slo … s zivnostniky nebo firmami si nemyslím …to to jsem tam psala, mozna špatná formulace … to co píšete viz strecha, omitky - je přesně to co jsem myslela dotazem jestli je nutné vše dělat takhle komplet .. kupovali jsme dům skoro 100let v dobrém stavu s dobrým základem pro rekonstrukci .. samozřejmě něco vykouklo … ale jak píšu třeba omitky nebylo nutné dělat komplet nové .. natahly se na perlinku nové na původní … neobouchavalo se na cihlu… střechu není nutné dělat dalších 15 let .. apod.. něco se zazdilo, něco zbouralo… něco se nechá a zrenovuje… nam vyšla rekonstrukce včetně nákladu na pořízení lépe nebo na stejno než kdyby jsme šli do novostavby .. s tim ze máme lepší lokalitu nez u novostavby a zvládly jsme to v case ve který by jsme postavit nestihli …
@janule123 S těmi 3mil jsem se trochu trefoval do sousedního vlákna
https://www.modrastrecha.cz/forum/rek...
Takovou firmu bych rovnou poslal někam..
Jinak jsme asi ve všem ve shodě a dělali jsme to podobně. Taky primárně rozhodla lokalita a další výhoda byla, že se v tom nechalo bydlet. Sice to komplikuje rekonstrukci, ale zjednodušilo to financování.
P.S. v tomto případě vypadá domeček i okolí kouzelně a stojí za rekonstrukci.
No co se týče rekonstrukce tak to by jsme si udělali sami + sehnali pár zedníků ale firmu žádnou brát nechceme jelikož strejda dělá střechy takže co se týče lidí to by jsme měli... S firmou by rekonstrukce byla za bambitku to víme právě
Já osobně si myslím, že ten dům za rekonstrukci (finance a čas) nestojí, nemá žádnou přidanou hodnotu (například jako starší vesnická stavení, secesní domy atd). Ani ten pozemek není hitparáda, máte zjištěno jak je to tam s tím potokem, Habartice mají povodňový plán a mapu, ale ta nějak nezobrazuje vrstvy.
Je-li to zajímavá lokalita, tak já myslím, že to za rekonstrukci stojí. Samozřejmě, záleží na tom, co chcete, jak jste nároční, jestli po dobu rekonstrukce máte kde bydlet a pod. V krajním případě, dá se v části bydlet a část rekonstruovat. Jde to pomaleji, je to opruz, ale nemusí tě trápit peníze. A než se rekonstrukce dokončí, tak ještě něco vyděláte a také ušetříte za nájem. Pakliže byste se chtěli rovnou nastěhovat do hotového, je to pohodlnější, rychlejší a dražší. Pak je na vás, co snesete
Pozerám, že či nie je chyba v dátume založenia témy, a či sa nebavíme o 1,5 mil Sk....
Ale asi nie.....
Na tom dome nenachádzam okrem prostredia kde je postavený nič dobré.
Všetky konštrukcie už sú po dobe životnosti - opakujem - všetky.
K rekonštrukcii domov v takomto žalostnom stave sa pristupuje iba ak sú pamiatkovo chránené.
Zrúcať !
Ak sa vám páči tvar postavte si podobnú repliku, ale na súčasnej úrovni životného štandardu hlavne čo sa týka energetickej náročnosti a bezúdržbovosti t.j. s minimálnymi nákladmi v užívaní.
Za 1,5 mil. € je to pri dobrom - skúsenom autorizovanom projektantovi , ktorý dokáže naplniť váš sen aj v menšom obostavanom objeme uskutočniteľné. 🙂
@kntsz vcelku mě pobavilo, jak dokážete z několika fotek posoudit, že jsou všechny konstrukce po životnosti a ještě to zdůrazňovat 🙂 Rovněž i to, že rekonstrukcí nemůže dosáhnout energetického a životního standardu? U energetického se ani bavit nebudu a u životního - vážně? Vy znáte životní standard tazatelky? Její požadavky a preference a rozpočet pro bydlení? Stejně tak bezúdržbovost je otázkou jednak pohledu a stejnak provedení a investic - jak u rekonstrukce, tak u novostavby..
Pokud si tedy chcete rozšířit obzory, doporučil bych Vám si zkusit domluvit nějaké prohlídky zdařilých rekonstrukcí. Myslím, že budete příjemně překvapen.
A perlička na závěr, při bourání a nové výstavbě za 1,5mil Euro opravdu nepotřebuje hned dobrého zkušeného autorizovaného projektanta, protože za ty peníze to může klidně stavět 5x.. 😉 Nicméně dotaz zněl na 1,5mil Kč pro rekonstrukci, což na demolici + novou výstavbu v dnešní době rozhodně není ani svépomocí.
Za 1,5mil Euro bych chtěla stavět o tom žádná. Z fotek bych řekla, že barák je na koci svých sil, jenom ta mokrá zeď u schodiště, nízké stropy atd. Jasně, že každý to vidí jinak, já bych do toho nešla. Zdařilost reko se ukáže až třeba po 10ti letech.
@kntsz Rekonstruoval jsem dům v podobném stavu, jen zdi ještě byly částečně kamenné. Dům taktéž patrový, podlahová plocha 200m2, ale v památkové zóně. R.v. první polovina 19. století, krov 1910. V mém případě zůstalo jen obvodové zdivo a střešní konstrukce, ale to kvůli předešlému využití objektu jako výrobní provozovnu a proto se zcela nevyhovujícím členěním.
Už když se udělá hydroizolace, podlaha s rozvody a oseká omítka(a vyvezou hromady sutě, která by se tady asi dala využít k úpravám pozemku), jde to pak celkem pěkně a je vidět pokrok. Prostě to přibývá. Práce, vyjma podříznutí, fasády a střechy, vlastními silami. Náklady rovné 2 mil. PENB v kat. B.
Když si prohlížím fotky z mé rekonstrukce, tak to opravdu není jako usmažit vajíčka, ale ani důvod k nějakému hroucení. Tedy za předpokladu, že člověk není dřevo a má trochu technického myšlení. Já bych se tazatelčina domku nebál, i když je jasné, že práce tam bude hodně.
@josef1 respekt, maknul jste si pěkně, ale v podstatě jste napsal to, co jsem jim tady přes prsty napočítal 😉 . Když už dělat rekonstrukci, tak pořádně.
@petrkunc132 Díky 🙂 Jo, práce je tam uloženo hodně. Nad tím známí, seznámení s mou pomalostí a pochybující o dokončení za mého života, jen nevěřícně kroutí hlavou. Nijak jsem to opravdu nehnal do výkonu, ale i tak za 3,5 roku bylo hotovo. Důležité je věci si správně rozmyslet a naplánovat posloupnost prací tak, aby se nic nedělalo zbytečně, aby se napoprvé udělalo vše pořádně a nemuselo se opravovat, aby se nemusel přesouvat materiál z jedné strany stavby na druhou, aby se nemuselo spěchat, aby se nemuselo čekat na počasí, na materiál atd. Vyhnout se prostě všemu, co často vidím u jiných. Samozřejmě nevyjde vždy a vše na 100%, celkově to ale šlo hladce a bez nadměrné dřiny. Také jsem prohlížel bazary, často se tam nechaly sehnat zbytky ze stavby za pár korun. Třeba rozvody elektřiny mám vyjma vybavení rozvaděčů a několika drobností, z bazarů téměř celé. Stejně jako zábradlí na chodbě. To je od uživatelky tohoto fóra. Ale kdybych začínal teď, tak už bych to určitě za ty 2 mil. neudělal.
Každopádně kdo se dokáže k něčemu takovému nadchnout, má k tomu předpoklady a umí dělat spíš protože ho to baví, než protože musí, ten nemá důvod se bát ani domů za hranicí životnosti.
@doog
Chodím sem málo, takže trochu opozdene.
Krytina sa rozpadá, krov na prvý kukuč je napadnutý červotočom, podlaha povale drevená a teda aj strop bude z drevených trámov. Riešil som hádam desiatky takýchto stropov a u nás som sa nestretol so žiadnym, ktorý je starší ako 50 rokov, aby trámy v záhlaviach neboli práchnivé a tiež drevo napadnuté červotočom. Takže ak to nie je pamiatkovo chránené, tak strecha, krov a aj strop vyhodiť a spáliť.
Strop sa dá špeciálne spevňovať, ale finančne sa to neoplatí.
Ďalej:
Všetky okná vyhodiť - alebo repasovať, čo bude drahšie ako nové s trojsklami.
Všetky rozvody t.j. hlavne elektrina a voda vymeniť. Nedostane sa revízia.
Tým pádom aj všetky omietky orúcať a murivo vyčistiť.
Podlahové vrstvy sú tiež po dobe životnosti a ak by aj neboli, musia ísť preč, aby sa nosné steny dali podrezať a odizolovať, lebo steny ako vidno na fotkách už degradujú od vzlínajúcej vody.
Podlahové vrstvy treba úplne nové aj so zateplením.
Suma sumárum zostanú iba holé steny, ktoré určite nie sú zakončené vencom, ktorý treba dorobiť.
To, čo z jestvujúceho domu zostane sú teda iba základy a nosné steny, ktorých cena z celku predstavuje max. 10% a tú v pohode prekročia náklady na podrezávanie a iné úpravy.
Iste dá sa aj inak:
Vyšpachtľovať, ponatierať a premaľovať, Krov a stropné trámy vystriekať nejakým sajrajtom, na jestvujúcu krytinu prikotviť nejaký poplastovaný trapéz, povysávať - pozametať a môžu sa sťahovať. 🙂