Bourání + stavba domu

Zdravím, nedokázal jsem najít přesně vystihující kategorii, tak snad tato bude vhodná. Kupuji dům z 1. poloviny 20. století a je dispozičně špatně řešený, takže se rozhodujeme, zda ho zbořit či ne. Hned za vstupem do domu jsou 4 schody do 1.NP a zároveň za dveřmi schody do sklepa. Dům má v 1.NP asi 57 metrů a v pokroví kolem 30 metrů. Zároveň je celý vlhký, bez hydroizolace. Pod pozemkem teče potok a jedná se o záplavové území Q100. Mám představu, že ho celý strhnu a postavím si tam nízkoenergetickou/pasivní novostavbu o rozměrech cca. 10x8 metrů. Bohužel zastavitelnost pozemku je jen 109 metrů. Vzhledem k záplavovému území se jeví jako rozumné upustit od bungalovu a postavit 2 patra, s tím, že dole by byla dílna/sklad a nahoře obytná část. Chtěl bych se poradit, nebo získat více názorů na: 1) Z čeho stavět? Chtěl jsem dřevostavbu, ale vzhledem k teoretickým záplavám k tomu mám respekt. Tak jaký jiný materiál zvolit? Docela mě zaujal Velox nebo Durisol, máte někdo zkušenost? 2) Kolik skutečně může stát domolice tohoto domu? Jedná se o dům z plných cihel a u základů možná někde kameny. Kůlnu za domem neřešim, to bych sundal sám. Odhaduji, že to bude tak 80-100 kubíků suti na odvoz. Nebo je lepší a vůbec možné použít tento materiál na zásyp pod nový dům a na něm udělat nové základy? 3) Domnívám se, že kvůli energetické náročnosti a možná celkovému procesu rekonstrukce je lepší dům strhnout a postavit nový. Nebo měl by někdo jiný názor? Už jsem slyšel, že mě demolice bude stát min. 500 tis., což si myslím, že na takto malý dům je vysoká cena. 4) Dalo by se nějak číselně vyjádřit, jestli by samotná rekonstrukce starého domu, včetně všech nutných opatření proti vlhkosti od základů, nevyšla nakonec stejně jako demolice + stavba nového domu? 5) Je lepší sehnat firmu, která by se postarala o všechno od projektu, přes demolici až po stavbu? Nebo je lepší si to rozdělit a vždy poptávat jednotlivé části - projekt, demolice, stavba? Je tam nějaký finanční rozdíl? Mockrát děkuji za názory. :)
Odpovědět
Profilova fotka
1) Ak pasívnu stavbu, tak VPC+izolant (vatu/eps) 2) Záleží, čo všetko viete spraviť sami a či viete materiál predať ďalej. Cenu určuje hodne aj to, či je na streche eternit alebo nie. 3+4) Určite postaviť nový. Už len kvôli poriadnej hydroizolácii. Pri poriadnej rekonštrukcii ostanú len steny a aj tie nebývajú v dobrom stave. 5) Zistíte jedine poptáním u danej firmy.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od josefx:

1) Ak pasívnu stavbu, tak VPC+izolant (vatu/eps) …
@josefx Děkuji za reakci. Dům má střechu z pálených tašek, takže se nemusí řešit eternit. Myslíte, že je výhodnější postavit z VPC + zateplení, než porobeton + zateplení či jiný systém?
Odpovědět
Profilova fotka

Odpověď na příspěvek od engelopi:

@josefx Děkuji za reakci. Dům má střechu z pálený…
@engelopi VPC je výhodnejšie, pretože keď už sendvič, tak prečo dávať 30cm porobeton, keď sa dá dať 17,5cm VPC. Na dome 10x8 je to ušetrených 4,5m2. To je pekná menšia kúpelka alebo špajza a druhé separátne wc. Sám pasívny dom z VPC mám.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?