Zdravím, rád bych se zeptal vás co jste stavěli na klíč jak se nakonec lišila cena uváděná u domů na klíč a realita - jestli třeba narostla cena materiálu během stavby, nebo prostě nějaké výdaje, se kterými se nepočítá?
Tak to záleži či budete niečo chcieť meniť alebo nie a aku mate predstavu o štandardoch. My sme si cheli veľa veci vybrať a menili sme aj podorys, pridali sme jednu kupelňu a špajzu, v zahrade sme pridavali spevené plochy a menili sme otváranie brány.... Doplácali sme za všetky zmeny a nadštandary asi 350 000 kč. Jeden sused nemenil nič, ani nič nepridávala a platil prene toľko za koľko sa dom predával. Dom ale kupujeme od developera, nieje to sukromný projekt na kľuč.
Cena domu na kluc u mna sedela na korunu presne, t.j. co bolo v zmluve, to som zaplatil.
Tym mam na mysli to, ze co som si navymyslal, to som si zaplatil a ziadne viceprace uctovane neboli.
@petr_metr Tak to záleží, jestli myslíte cenu na klíč, kterou jste si dohodli s firmou na základě položkového rozpočtu, a nebo "cenu na klíč", jakou uvádějí v katalozích 😄
@bayt šlo mi právě o ten rozdíl katalogové ceny, protože přemýšlíme o prodeji bytu a pak koupi buď byt nebo domeček, tak jde o to abychom měli aspoň trochu info pro co se rozhodnout 🙂
@deto_oesya Znamý mi vyprávěl, že jim od první konzultace do postavení dům podražil asi o 300k, prý kvůli materiálu no. Díky za odpověď, asi hodně záleží na smlouvě taky
@petr_metr Orientačně stojí m2 domu 40 tis. - může to být méně, pokud si uděláte něco sám, ale taky více, pokud chcete nějaké nadstandardy. Takže ty ceny neodpovídají, navíc jsou většinou bez ceny projektu, bez přípojek, bez...hromady jiných věcí.
Viděl jsem u dřevostavby, že si majitel nusel chodit k Elektrokotli nastavovat teplotu ručně, protože v zakladu nebyla žádná regulace. Některé firmy mají popsáno, co v te ceně je, např. obklady do 300 Kč /m2, to podobné o sanite. Podlahy se cenově také dost liší a levná plovoucka tolik nevydrží.
Da se očekávat, že když je cena na klíč nízká, tak tím zakladnejsi a treba i méně kvalitní to bude.
Je třeba si vyžádat detailní rozpis dodávky.
První většinou zaujme jen cena ba klíč, tak bude snaha ji dostat co nejníže a když už se někdo chytne tak si připlatí za nadstandard.
@martin_s Když si projdu některé firmy tak ty "známější" mají většinou cenu vyšší než jiné. Určitě nejsem tak bohatý abych si pořídil levný dům. Ale Jde mi o to, že pokud si již vyberu nějaký dražší tak abych pak nebyl překvapen, že je to o 1 milion více než v katalogu 🙂
Ale spíše asi si prostě zajít do firmy, nechat udělat rozpočet a pak ho třeba konzultovat s třetí stranou ...
@radim2015 ono asi fakt platí, podle firmy a asi se vyplatí podívat se po nějakých dražších. Ono když člověk vidí bungalov 80m2 na klíč za 1,5m tak to asi v ceně bude pár základních věcí chybět 🙂 Nevadí mi vybrat si dům v základu, nic neměnit (u bytu by to bylo stejné), ale jak píše @martin_s chci aby tam nebyly takové "vychytávky"
díky za reakce!
Musíte si ověřit, co za standardy jsou v té ceně. Protože kolikrát tam jsou úplně směšné rozpočty, za které to ani ve výsledku nejde udělat. Pak zjistíte, že v ceně je podlahová krytina za 200 Kč/m a zkuste si v té ceně něco vybrat... Nebo rozpočet na vybavení koupelny 10 000 Kč, dveře včetně obložek 3000 Kč apod. Že topení v domě je řešeno elektrickým přímotopem v každé místnosti apod. To jsou běžné věci, které bývají součástí těch standardů levných domů. A pak člověk zjistí, že když to chce tak nějak rozumně vybavit, tak je s cenou +500 000 Kč oproti katalogu.
Věnujte tomu pár večerů, projdětě si katalogy a srovnejte si standardy, dočítejte desky a DPH (každý to uvádí jinak) a uvidíte, že většina těch větších lepších firem se pohybuje cca na stejných cenách cca 35-40tis/m2 v rozumném standardu výbavy a technologií. Můžete jít vždy výš, ale v současné době, při cenách materiálů a práce v dobré kvalitě, je to asi optimum.
Levněji svépomocí (pokud to umíte) či dodavatelsky (pokud na to máte nervy), možná i s malou firmou typu oneman show (tam bych se osobně bál - dostavby, záruk apod).
Co bylo ve smlouvě, to jsme přesně zaplatili. I když bylo navýšení cen materiálu, nám firma nic navíc nezapočítala. Ani žádné více práce. Platili jsme jen nadstandardy , které jsme si vymysleli během výstavby. ( Např. Šambrány 20 000, nezámrzný kohoutek 1700, položení dlažby místo plovoučky 350/m2, stříšku nad vchody 20 000,-..)
Jinak u našeho domu byla katalogová cena o 180 000 nižší oproti skutečné( ale v tom navýšení je i větší zateplení a přidávali jsme výlez na půdu a 2 fr.okna, takže tak 50000 rozdíl). U jiné firmy byl ale rozdíl i 400 000,-. ( S tou jsme nakonec nestavěli)
No myslím že se dá postavit s firmou 30tis až 35tis zaleží jak velká firma to je čím větší tím dražší to je jasný svépomocí se dá vejít do do 25tis za m2
Plocha je daná přece již v projektu, ne? Tak co počítat? Jinak ano, plocha (obsah) se počítá u obdélníku jako násobek jeho dvou stran. Když máš tedy dům obdélník 10x12 metrů, plocha je 120 metrů2 a to si vynásobíš třeba těmi 30 tisíc Kč a máš VELMI hrubý odhad ceny bez vybavení domu (3 600 000 Kč).
Lidi, když jsou úplně na začátku uvažování o domu, tak nezapomenou: plot, chodniky, kuchyni, vybavení domu. Často zapomenou: byrokratické poplatky, elektrický rozvaděč, přívod vody, elektřiny, svedení dešťové vody (žumpa/čistička/retenčka/vsaky), podceněný rozpočet koupelny, světla v domě a před domem, připočíst položení dlažby nebo vinylu, protože firmy počítají s kobercem v obytných místnostech, pokud chcete venkovní žaluzie všude 100tis, rekuperace 100tis, zastřešení terasy atd