Zvažujeme koupi pozemku, než ho koupíme tak bych měl rád trochu představu kolik pak může stavba stát.
Přemýšlíme jak nad stavbou na klíč, kde se ceny dohledat dají, tak nad stavbou svépomocí. U té ale nemám moc představu kolik se dá ušetřit. Máte někdo v poslední době zkušenost? Užitnou plochu chceme 80-100 metrů užitné plochy, 4+kk. Bungalov. Nic extra vymýšlet nechceme, obyčejná nudná kostka. Pozemek by byl rovinatý.
Na klíč to většina firem nabízí kolem 4M, dokáže někdo odhadnout na kolik bych se dostal svépomocí?
Záleží , co si představujete pod pojmem svépomocí , stavím podobný dům z ytongu . Počítám tak 3m+ svépomocí - dodavatelsky , hrubá stavba tz. zdění , omítky , deska a různé práce sami , elektro , voda, krov atd. jsem řešil dodavatelsky. Výhodu vidím v tom , že dodavatelsky - svépomocí si lépe ohlídá člověk kvalitu .
@danek123 pokud chcete stavět svépomocí, tak zrovna základovou desku zvládnete sám, při dodržení pár jednoduchých pravidel. Samozřejmě beton a výkop musíte někomu zadat, to se již ručně dělat nehodí 🤷♂️
@danek123 Právě dokončujeme bungalov podobný vašemu záměru - obyčejná kostka na zastavěné ploše 130 m2, užitná 103 m2. Na jaře 2021 jsme dostali nabídku na stavbu na klíč za 4,2 milionu. Zdálo se nám to hodně, tak jsme se rohodli to stavět dodavatelsky. Teď končíme na pěti milionech, protože ceny stavebních materiálů i práce za tu dobu raketově vystoupaly, a to jsme ještě některé věci jako cihly nebo základovou desku chytili před zdražováním. Moc bych se divil, kdyby vám někdo seriozní v dnešní době postavil domek na klíč za 4 miliony...
@danek123 Pocitejte dnes 50 tis za m2 uzitne plochy. To je ten nejzakladnejsi standard, zadny vymysly navic, nejlevnejsi podlahy, zadna rekuperace atd. Svepomoci si udelate hrubou stavbu a mozna strechu, ale profese si uz pak stejne neudelate sam. Normalni dum, pokud se bavime o klasicke zdene stavbe, nebylo realne postavit na klic za 4mil. ani pred peti lety. Pred cca tremi lety kamaradka dostavila obycejny domecek na vesnici, na klic, s firmou byly jen a jen problemy, a cena byla 6 mil. Ale pak jsou ruzne jine alternativy typu mini domky z kontejneru atd.
@danek123 když si chcete co nejvíc dělat sami tak by to chtělo říct co jak chcete rozměry. A potom mrknout na net na cenu materiálu co chcete a spočítat celkové cenu materiálu za dům.
My jsme začali stavět loni na jaře, obyč obdélník, sedlová střecha, 120m užitkové plochy. Už děláme vnitřky, vodu, elektriku. Máme nakoupené omítky, sádrokartony, dlažbu, obklady, kamna, aku nádrž, polystyrén a pár drobností a jsme zatím na cca 2,6 mil. Skoro všechno sami, manžel, tchán a já. Firmu jsme měli akorát na okna a vazníky. Tipuju, že ještě milion padne, možná víc.
Zpětně můžu říct , že spousta věcí jde udělat svépomocí . Základová deska , zdění , omítky , štuky, obklady, dlažba, pro šikovné o ta střecha . Také záleží jak jste pracovně vytíženi . Protože pokud víte , že nemáte práci přesně od do tak je taky problém . Čím déle stavíte tím to stojí víc . Zároveň poradím psychicky se připravit na tu stavbu ne jenom fyzicky. Pokud máte rodinu děti bude to opravdu záhul. Já jsem přesně ted +- rok od začátku stavby, byli dni kdy sem toho měl i plný zuby a nechtělo se mi . Je třeba si uvědomit ne jen cenu , ale čas. Žádné výlety zábava a podobně. Protože pokud pro to budete zapálený tak budete myslet na to co jste všechno mohli dělat místo nějakýho výlet aspoň tak to mám já 😀. Takže po roce stavění mi chybí už jen stropy, obklady , dlažba lino. Zařizovací předměty , vybavení jako je kuchyň a podobně a 2 přípojky voda elektro . A mám hotovo . Ale říkám je to o sebeobětování to vám potvrdí každý stavitel svépomocí 😀.
@danek123 přesně jak píše @pexxa Je to o sebevědomí, taky jsem stanovil cíl a jsem do toho zapálený jinak bych to nedělal navíc když člověk sní celý život tak to chce dokázat a mohou říct že s pomocí rodiny jsem to dokázal. 95% stavby svépomocí, jediná firma byla na okna a betonové podlahy. Přízemní domek se Sedlovou střechou viz album 150m2 zastavěná užitná 116 m2 tím že se vědělo že se ušetří za práci tak se někde priplacelo a použily se kvalitní materiály. Začalo se v roce 2020 konec roku deska a jaro 2021 dům, stavba pokračuje do teď. Už se dokončuje aktuálně kuchyň. Cena i s pozemkem v hodnotě 200 tisíc 1200m2 částečná demolice asfaltu, ČOV, retenční nádrž, nářadí pro stavbu v hodnotě cca 150 tisíc, kompletní dům s koupelnou, kuchyní, podlahovou krytinou. Tak jsme tam za cca 3.4 mio. Takže dost se ušetří když to dělá člověk svépomocí. Odhad ušetřených peněz v této kvalitě cca 2-2.5 mio. Kdyby to dělala firma. Mrkněte na náš profil. Je tam celá stavba. 😉
Oproti stavbě na klíč můžete ušetřit svépomocí tak 40% odhadem. Ale zapomeňte na dům za 4mil na klíč, počítejte tak od firmy za 7 mil. Jak píše @jarin1, jak ušetříte na práci firmě, dáte kvalitnější materiály, stojí to spoustu času, nervů, hledání a studování na internetu. Víkendy a dovolené pouze na stavbě, odhadem tak na 2 roky minimálně. A dům není všechno, potřebujete další peníze na terénní úpravy, ploty, garáž/dílnu jako úložný prostor, terasu atd.
@jarin1@pexxa Z toho co jste psali, jsem pochopil že máte nedávnou zkušenost, ale budu rád za názor všech.
Udělal jsem si hrubý seznam věcí a z nich odhad ceny. Přijde mi že to vychází docela málo, tak by mě zajímalo jesli si myslíte že jsem se v nějaké položce s cenou hodně sekl, nebo něco zapomněl. Beru to tak že 90% prací by jsme si dělali sami a přes známé.
Vycházel jsem z projektu Talon od Gservisu, asi bych si vybral jiný, ale zastavěná plocha a tvar by seděl. Měnil bych maximálně vnitřní příčky a to asi zásadní rozdíl neudělá.
Nábytek jsem nepočítal záměrně, ten už máme.
@danek123 Za prvé by bylo lepší tabulku lépe formátovat a čísla uvádět jako měnu, kdo se v tom má pak orientovat.
Jinak to máte celkem podstřelené. Již jen v nákupu materiálu máte podle mě nízké hodnoty.
Interiérové dveře za 40 tisíc? Kolik tam máte dveří čtyři?
Kde máte betonování podlah?
Kde je klempířina?
Okna za 150? To dnes stojí jeden HS portál...
Vy budete dělat radiátory??
Sádrokartonový strop za 30 tisíc na celý dům? Prosím o kontakt na firmu...
@danek123 Tak si to trošku upravme:
- hydroizolace minimálne 30k, potrebujete bombu, redukčák, nejaké náradie nato, penetráciu a následne okrem asfaltových pásov asi aj tekutú hydroizoláciu
- porotherm 44T s vatou je absolútne predražená parametrovo nezmyselná cihla. Termoomietka bude stáť viac, ako nato spraviť eps a komplet fasádu.
- plech bude asi so všetkými náležitosťami drahší ako 50k, máte tam niekde narátaný celozáklop?
- fúkaná izolácia cena x2, doporučuje sa dať 45cm+
- ak nebude HS portál, tak okna cena OK, ale kvalita ala Internorm to nebude
- vstupné dvere za 15k? Také nemajú asi ani v Obi/Hornbachu a aj keby, budú kvalitatívne mizerné
- vnútorné dvere by som rátal okolo 10kKč/kus
- čisto plynový kotel Vám asi neprejde cez SÚ/PENB
- elektro do 100k za materiál je OK
- sadrokarton 30k dosť nereálne, tak možno do 2 miestností
- kuchyň je hodne individuálna, 80k bez spotrebičov asi OK
- kúpelňa cenovo asi OK, ale maximálne za tú najlacnejšiu sanitu... v tejto cene asi nerátate dlažbu a kachličky a prácu obkladača?
Chýbajú tam ešte dalšie veci ako plot, terénne úpravy, ...
A nakoľko staviate svépomocí, pridajte aspoň 100k na náradie.
K odhadové tabulce něco málo z mých zkušeností:
- kuchyň za 80k mi přijde dost podstřelená - pokud je tedy myšlena i se spotřebiči - přeci jen dům už není garsonka; na 80k bez spotřebičů jsem byl u základní IKEA před 6 lety, skládali jsme sami. Žádný lesk a další věci, co lezou do peněz. Spotřebiče poskládané z různých "akcí" během roku za dalších 55k.
- koupelna za pade mi přijde též podhodnocená, před 11 lety jen materiál - obklady, dlažba, vana se zástěnou a malé umyvadlo se skříňkou na malou koupelničku do bytu vyšla na 25k, bez WC a chemie/nářadí
- světla jsou schovaná pod elektrikou? hromosvod také?
- nenašel jsem podlahové krytiny
- zvažte, jak jste na tom s výbavou nářadím - ony se i drobnosti nasčítají
- jen s plynovým kotlem vám zřejmě nevyjde PENB
@danek123 něco máte moc něco málo projekt bude asi nižší cena. Základová taky moc dal to sedí krytina je málo , okna záleží kolik a jaké chcete ale dá se to. Dveře se dají, stropy asi nedáte . Hodně záleží na materiálech co budete chtít atd. A je tam spousta drobnosti co stojí ale do těch 3 to vyjde
@danek123
Teď dokončujeme pasiv na patro - podlahová plocha 140m2.
Také hodně věcí sami. Oproti tobě i více věcí subdodávkami. Tepelko a rekuperace navíc + kvalitní okna a dveře. Hotová kuchyně, koupelny i WC hotové ale bez skříněk, vybavený obývák a ložnice, základní skříně. Vyjde nás to k nastěhování cca 3,5mil. Terénní úpravy zatím nejsou. Zatím je to jen dům k bydlení. Můj odhad Tvé stavby je cca 3,3mil do podobného stavu jako máme my, pokud pojedete opravdu 90% sami, jinak bez šance. Každý řemeslník/firma si bere minimálně materiál * 2.
Pro zajímavost, já jsem si zkoušel vytvořit rozpočet také. Klidně mi jej okomentujte, budu rád za názor. Bungalov 180m2 zastavěná plocha a jsem přes 5 mega, s tím, že velkou část si chci dělat svépomocí... 😐 A to tam nemám všechno...
@rumcajk
sádrokartonové podhledy za 70....nebo dřevěné vazníky za 350? 😬 To je ten hlavní problém všech laických odhadů...někdo má 3,5 a někdo 5mio. Nechejte se za pár kaček sestavit podrobný položkový rozpočet včetně výkazu výměr a ten pak používejte k nacenění a srovnání jak do stavebnin, tak na práce ne které stačit nebude. Je to jediná cesta, jak alespoň trochu řídit a kontrolovat stavbu s argumentem.
@panlorenc pravda, vazníky mi nacenili na 230 včetně montáže. Já se snažil držet spíše vyšších cifer. Ale máte pravdu, že člověk vše neodkladne,material si ale spočítat celkem může..
@danek123 taky mám nedávnou zkušenost, stavba svépomocí+dodavatelsky, zast. plocha 144m2, užitná 115. Projekt a fotky mám v albu. Začali jsme s covidem v březnu 2020. Stálo nás to cca 3,5 mil, s kuchyní a vnitřním vybavením jsme na víc než 4 mil. Osobně bych dům menší než 4pokojový byt nestavěla. Nestálo by mi to za to, kromě pozemku v tom nevidím žádnou výhodu. V půdorysu vámi vybraného domu nejsou žádné úložné prostory, řekněte, jaké máte finanční možnosti, podle toho se dá uvažovat, co si budete moct dovolit. Nedoporučuji jít s hypotékou/náklady na bydlení na dřeň, není nic horšího, než pár let stavět dům a pak ho muset prodat kvůli neudržitelnosti financování.
Kopnuto na podzim 2019, číslo popisné bylo přiděleno vloni v květnu. Je to patrová pasivní kostka pomocí subdodávek, svépomocí bylo: základovka mimo instalatéra, elektrika (bez hromosvodu), automatizace, rozvody vzt, izolace pod podlahovku, přizdívky z porobetonu, rastry na sádroš a sádroše v přízemí, veranda a naposledy pletivový plot. V ceně nejsou světla, kuchyň ani nábytek a asi mi tam chybí i koupelnové skříňky (polské ).
Práce instalatéra je pod koupelnama, ale dělal i topení.
Zdravím, my jsme stavěli už dávno (a dlouho a tak vůbec), takže aktuální info o cenách nasdílet nemůžu. Ale někde v diskusích jsem tu kdysi cca naše představy a realitu už popisovala.
A třeba na webu Gservisu - pro představu - mají u projektů domů uvedenu i cenu svépomocí včetně toho jak se k ní dostali.
Pro další úvahy 🙂. Ať to klapne.