Ahojky,
prosím máte někdo zkušenost jestli, lze rezervační poplatek čerpat z hypo?
Hypo řešíme s Hypoteční bankou.
Rezervační poplatek je v budoucí smlouvě zahrnut v kupní ceně domu.
Ručíme jinou nemovitostí pro čerpání 100%
Jak jste to měli vy?
@zofkaaz Pokud budou splněny podmínky čerpání, tedy i podání návrhu na vklad zástavního práva na katastru, tak to zřejmě projde (když dáváte do zástavy svojí nemovitost). Přijde mi to ale zbytečné, obvykle se nejedná o velkou částku a dá se to udělat i jinak.
@vladimirsvorba Nyní jsme kupovali auto a máme 14 dní před svatbou. Částka 200 tis. mi nepřijde malá. Dům má být k odevzdání v listopadu a my máme už jen měsíc, kdy nám platí podklady pro banku, museli bychom vyběhávat věci znovu. :/
Děkuji za vaši zprávu.
Když to celé nedopadne (něco se prostě pokazí) a vy z úvěru třeba 3 mil Kč vyčerpáte jen 200.000,- Kč, zaplatíte celkem značnou sankci za nevyčerpání úvěru.
Pokud ty peníze nemáte, to už je lepší si je půjčit třeba v rodině.
@vladimirsvorba záleží zda chtějí
a) opravdu načerpat rezervačku, pak delší dobu čekat než to proběhne (zvlášť pokud kupují jen tak přes realitku např.) - blbý nápad,
b) nebo to zaplatí ze svého a pak si to nechají proplatit bankou, aby ty peníze mohli použít na zmíněnou svatbu nebo cokoliv jiného - to je ok,
c) nebo zaplatí rezervačku více méně společně s celkovou kupní cenou, případně platí rezervačku developerovi, kdy se rovnou podepisuje rezervační smlouva - to je taky ok
@e346 podle komunikace platí varianta a)
b) to je jedno z těch jiných řešení
c) zaplatit developerovi rezervačku a pak tu muset zrušit, to není ok, to je opět bod a)
@petr13 což si ne každý může dovolit udělat ;)
@vladimirsvorba c) jaké jsou důvody pro rušení rezervačky u developera v momentě, kdy již tedy mám schválenou a načerpanou hypotéku? Nebo předpokládáte natolik debilně podepsanou rezervační smlouvu, že se nejedná o rezervační smlouvu nýbrž o "uvidíme jestli vás někdo nepřeplatí" smlouvu? O té ale nebyla řeč...
@vladimirsvorba mimochodem, je fér také zmínit, že na vyčerpání úvěru je zpravidla určitá ne úplně krátká lhůta (s možností prodloužení) a většinou se s bankou lze domluvit na nákupu jiné nemovitosti pakliže dojde k nějakému problému.
@e346
Dům je ve stavu, že za 3 měsíce k předání. Je to projekt developera, který má přímo nasmlouvanou makléřku. Nelze developera oslovit samostatně. (je to i na stránkách projektu)
Je pro informaci.
Celou hypotéku jsme měli vyřízenou jen nám jiný developer dělal zlo, tak jsme od něj upustili. Máme hypo ve stavu, že zbývá dosadit kupovanou nemovitost. Makléřka řikala, že odhady domů jsou stejné jako kupní cena. (Ve vesničce se domy prodávají od 5 mil výš. náš je něco přes 4 mil. tak mi to nepříjde nereálné.
@vladimirsvorba Asi tak. Hypotéku potřebujeme mít vyřízenou a podepsanou tento rok, jelikož za tento rok nebudeme mít tak vysoké daňové přiznání + nebudeme mít tak "pěkný" výpis z účtů.
Bohužel od rodiny nelze tuto částku půjčit.
@vladimirsvorba mě by zajímaly ale konkrétní, protože většina z těch, které by spadaly do Vaší definice jsou rizikem pro zcela jakoukoliv hypotéku a nemají vůbec nic společného s tím, zda, kdy a z čeho bude zaplacen rezervační poplatek. Tam je rizikem celá hypotéka a o tom to tady snad není. Tedy když už strašíte, očekával bych, že budete schopen uvést nějaké konkrétní důvody, které představují v daném případě jasné riziko a které se netýkají rizikovosti hypotéky jako takové.
Navíc zakladatelka uvedla, nejedná se o situaci a) jak jste mylně vydedukoval, ale o situaci c). Pak je to ale opravdu ok a nevidím nejmenší důvod do zakladatelky zbytečně rýpat. Samozřejmě rizika tam jsou, ale v daném případě je riziko nedočerpaného úvěru jedna z těch téměř nejméně pravděpodobných variant, která navíc i tak má řešení. Jako finanční poradce byste měl informace poskytovat komplexně a co nejvíce objektivně (jinak se ničím nelišíte od laika či neprofesionálního manipulátora). Bohužel nějak tu objektivitu ve Vašich odpovědích postrádám, překvapivě i poté, co Vás na to upozorním.
@zofkaaz na zcela stejnou cenu bych nespoléhala, nicméně máte-li dozajištění další nemovitostí, máte velkou výhodu. Situaci jsme měli téměř stejnou jen s tím rozdílem, že by byla zbytečná honička načerpávat rezervačku rovnou, tak jsme to zamítli, zaplatili ze svého a obratem si to nechali proplatit. Nebyl by to ale ani tak problém. Společně s rezervačním poplatkem se podepisovala s developerem rezervační smlouva, on od toho nemohl jen tak odstoupit, pro nás to byla téměř jistota, navíc se kupní s. podepisovala asi 10 dnů poté.
Jinak situací může v životě samozřejmě nastat mnoho, ale pokud kupujete dům a řešíte hypotéku, předpokládám že jste rizika zvážili a počítáte s tím, že mohou nastat různé nepředvídané skutečnosti. Pokud jste na tyto situace připraveni, pohlídejte si podmínky předání rezervačního poplatku (především práva a povinnosti obou stran) a není důvod to vnímat jako takovou příšernost jako zde někteří prezentují. Když jsme to řešili my, bylo nám ve všech bankách řečeno, že je to naprosto běžný a normální postup, tím spíš když je většinou rezervační částka součástí celkové kupní ceny, tedy stejně byste to zaplatili. Lidi, kteří mají tak úkrutný problém s tím, když někdo chce z hypotéky načerpat daň, rezervační smlouvu apod. asi zapomněli na to, že pro spoustu lidí je to jen cashflow problém, což konkrétně u finančního poradce je teda dost bída. Jinými slovy - vezměte v potaz rizika a neberte si tolik k srdci nutkavou potřebu každého moralizovat :)
@e346 Připomínáte mi jednu osobu, která se tu do všech navážela a se kterou jsem v loňském roce komunikaci ukončil. A vy máte profil založený letos a chováte se úplně stejně. To mi přijde jako dost velká náhoda.
Shrnu to jen tak, že čím je delší doba mezi zaplacením rezervačního poplatku a ukončením obchodu, tím riziko celkového obchodu výrazně roste.
Děkuji všem moc za cenné rady.
FYI
Naši finanční poradci to vyřešili tak, že rezervační smlouva nebude ale bude upravena Smlouva o smlouvě budoucí kupní. Takže s čerpáním 200K nebude problém. Developer je velmi vstřícný a nemá problém upravit smlouvu či lehce prodloužit dobu na zaplacení, plně chápe, že čerpán z HÚ není jako lusknutí prstu.
Ohledně finanční situace sice to nikoho nemusí zajímat, ale budoucí manžel má slušný základní plat + kvartální prémie, které jsou téměř jako dva měsíční platy. Navíc bychom chtěli být brzo rodina proto nepočítáme do ničeho můj plat, aby nám to nenabouralo finanční plánování.
@rdkubis74 ne každý dědí, či vydělává tolika aby mohl šetřit na dům (tak aby si ho do 5let koupil) Teď v Praze platíme kolem 18tis nájem komplet a v domě to bude vycházet 20 komplet.... takže ty 2 tis. za to o kolik to bude lepší navíc do "vlastního" je jasná volba
@vladimirsvorba ježiš, to jsou konspirační teorie jak na ženském foru :-D já teda nevím kde jste vzal že se navážím do všech jen protože konkrétně s vámi nesouhlasím, ale budiž. Já tu upřímně řečeno ani netrávím tolik času, což jistě víte taky když mě špehujete. Hlavně moc nechápu s čím vlastně máte takový problém. Poradil jste něco dost mimo, seknul jste se v předpokladu, ale navážíte se tu do všech ostatních. Jsme v dost podobné situaci jako zakladatelka, finančních poradců jsme vystřídali několik a mimo jiné z toho důvodu, že spousta z nich měla podobný přístup jako vy. Ono je totiž jednoduché manipulovat s člověkem, který se poprvé v životě něco kupuje ještě ke všemu přes banku. Nezjistí si vlastně nic, ale melou si svou nezávisle na tom jestli to vůbec dává smysl nebo ne. Tak já se teda hluboce omlouvám, že jsem si dovolil vyjádřit svůj nesouhlas s tímto přístupem, který pak přesně způsobuje že jsou lidi s poradci nespokojení.
@e346 Nezaujate, nevidim nic spatneho na prispevcich @vladimirsvorba. Jen upozornil na mozna rizika a co si budeme povidat x desitek let je dlouha doba. Ja zase obdivuji investory bez koruny v kapse, kteri zastavi dalsi nemovitost (at uz patri komukoli) a upisi se na tak dlouhou dobu. Za me mit rezervu x desitek tisic Kc (lepe stovek) neni v dnesni dobe od veci a radsi byt pripraven, nez pak vytloukat klin klinem jen proto, ze mit svuj dum je tak lakave...