Ahoj všem.
Budeme stavět nízkonákladovou dřevostavbu a začal jsem uvažovat o možnosti rekuperace v kombinaci elektrického podlahového vytápění.
Chtěl jsem se zeptat na kolik vyjde (cca) rekuperační jednotka s kompletní vzduchotechnikou a prací. Rekuperace pokud možno s možností lehkého topného výkonu pro použití v mezidobí. Jde o přízemní dům 100m2.
Než budu kontaktovat příslušné firmy, tak mě zajímá na jakou cenovou relaci se mám připravit. :-) Díky za názory.
@mikes19
obyčejná rekuperační jednotka 20-25tis,
lepší 30-50tis
aktivní 100 a více...
rozvody a práce pro 100m2 cca 20-30tis
když dáte přesné zadání, je možné získat přesnou cenu...
Já bych se být vámi na aktivní rekuperaci vykašlal ta je mnohonásobně dražší, zvolil bych tuto jednotku pouze v případě kdybych stavěl opravdu pasivní dům, kdy bude právě tato rekuperace stačit jako topení.
pokud chcete stavět NÍZKONÁKLADOVÉ, tak vůbec o rekuperaci neuvažujte - je to jedna z prvních věcí, která se při plánování domu z důvodu nákladů škrtá, je to relativně zbytná věc. Pro mě je třeba zbytečná až nežádoucí, byť nízkonákladovost mé stavby nebyla cílem.
Zvažte ale instalaci klimatizace - lze s ní levněji přitopit (v přechodných obdobích) a u dřevostavby ji víceméně stejně budete na léto potřebovat na chlazení.
@mp77 kupte si nějaký levný monitor CO2 v místnosti. Pokud nebudete překračovat doporučované hodnoty CO2, pak může být na místě říkat, že se jedná o zbytečnou až nežádoucí záležitost. Dovolím si tvrdit, že i když si myslíte že větráte dostatečně, že ty hodnoty budete překračovat možná i několikanásobně (pokud teda nespíte i v zimě celou noc s otevřeným oknem).
Naopak co se týče té klimatizace, nevidím důvod, proč by v kvalitně postavené dřevostavbě měla být potřeba víc než v jakémkoliv zděném domě.
@vladimirsvorba
stejně jako Vy jste přišel na to, že tazatel píše o NEDu :-)
výraz "budeme stavět nízkonákladovou dřevostavbu" jsem si přeložil ve významu postavena za nízký náklad, nikoliv jako dům ve standardu NED.
Toto sem v podstatě uvedl i ve svém příspěvku, kde píšu "chcete-li stavět nízkonákladově...."
Je pravda, že to mohlo být myšleno tak i tak
@mp77 píšete "nízkonákladové " :-)
No, znám pohádku o třech prasátkách, rekuperace nebyla ani v jednom, ale dnes by si to třetí prasátko postavilo pasivní dům s rekuperací a bez komínu, takže vlk by měl smůlu :-)
Dobrý den, plánujeme zděný bungalov, užitná plocha 105 m2 a jelikož budeme mít i další věci od Jablotronu, poptali jsme jejich rekuperaci. Přišla kalkulace na rekuperaci Futura M, celkem za 158 tisíc, včetně instalace. Rekuperaci zas tak často nekupujeme, je to dobrá cena?
Ne, je to za pasivní jednotku celkem drahé. Mě rekuperace s rozvody bez práce vyšla na 68 tisíc. S instalací byste se měl vejít do max. 120 u jednotek s výkonem kolem 300m3/h. Nic zásadního vám Futura nepřinese, kromě monžná nějaké integrace do ovládacích nástrojů Jablotronu.
se vtírnu, doporučně firmu co jen reku neprodává,ale i montuje a zprovozní...nemohu nikoho sehnat....každej jen prodává a dává od toho ruce pryč....nebo je to cena,kterou za to nehodlám dát....díky
@molanmolab Brink Renovent Excellent 300 Plus. Koupil jsem v Holandsku, kde se vyrábí za 46tkc s Air Control a senzorem vlhkosti. U nás vyjde na cca dvojnásobek :-|
Je to slušná pasivní jednotka. Nechtěl jsem úplný základ, ale ceny u nás jsou přemrštěné. Možná ještě Atrea, ale tu co jsem měl vybranou, tak byla hlučnější. Není to lehké vybrat a když hledáte i instalaci a projekt, tak je to o to složitější.
Ať vám to vyjde ;-)
@netmaster Tak jsem dostal nabídku od Atrea na rekuperaci DUPLEX 280 ECV5 RD5 a i s montáží to je za 146 tisíc, tak zkusím ještě třetího a uvidíme, je ale možné že to tak stojí normálně a Jablotron předražený není.
Připadá mi poněkud zbytečné porovnávat zde ceny za realizaci systému rekuperace bez dalších podrobností. To, že mi konkrétní firma udělá řízené větrání s konkrétní jednotkou za tolik a tolik nic neříká o tom, jestli bude k realizaci projekt, jaká je plocha domu, z jakých materiálů budou rozvody, zda budou na větvích tlumiče, izolace, jaké budou koncové distribuční prvky apod. Toto vše se ve výsledné ceně zřetelně odrazí. Takto jsou to "jen čísla".
V našem případě třeba vyšla realizace znatelně víc, než tady běžně čtu a nepokládám to za vyhozené peníze. Člověk by tedy samozřejmě uvítal, kdyby to ve výsledku tolik nestálo, ale volil jsem opravdu dobrou firmu a odvedli kvalitní práci, se kterou jsme spokojeni a hlavně, FUNGUJE to. Zbytečné je pořídit si rekuperaci a pak ji nepoužívat. Zde na MS jsem už nějaké takové smutné příspěvky viděl a jsem přesvědčen, že to tak dopadlo hlavně kvůli špatnému návrhu systému a nekvalitní realizační firmě.