Chtěla bych se zeptat těch, kteří staví rodinný dům svépomocí. Od projektanta máme v úvodní zprávě napsanou cenu výstavby rodinného domu 3 500 000,-. Podle našich "představ" nás výstavba vyjde do 2 000 000,-. Máte někdo podobné zkušenosti? Kolik jste měli psanou cenu a na kolik vás to ve skutečnosti vyšlo? Děkuji moc za odpovědi.
záleží co je svépomocí,..
my máme položkový rozpočet od projektanta, firmy, ktere nam stavi, tak se cca drží cen, které jsou v rozpočtu.
stavime dodavatelsky - najimame si jednotlive firmy na různé práce, sami jsme zatím dělali: vykopové prace, elektriku a chystáme se na zatepleni. a pak se uvidi
ono totiz kdyz nekde usetrime, tak se najde hned jiny vydaj, kam zase penize zatecou :-|
no podle mě hrubá stavba a základní věci se dají naplánovat dobře, ale pak dodělávky a zařizování, to jsou hrozné sumy. Chce si to spočítat jaké podlahy kde budete mít, kolik za ně dáte (a né že si řeknete plovoučku z hornbachu za 300/m - protože to podle mě udělá jen málokdo. Páč zjistíš, že ta za 450 je mnooohem krásnější a kvalitnější, noa s lištama, a přechodovkama a fólií a prací to vyjde na 700/m), kolik spotřebičů a jaké budete kupovat, nábytek, tapety, obklady, vybavení koupelen sežere moře peněz - zda budete chtít termostaty a kvalitní sprchy, jaký sprcháč, jakou vanu, jaké baterie, jaké koupelnové doplňky. Kuchyň, to samé. Schodiště, z čeho bude, zábradlí (třeba my platíme zábradlí za 5 metrů 46 tisíc). Světla do celého baráku. Jaká okna, s jakým sklem, s nějakými bezpečnostními prvky? Topení, kotel, Interiérové dveře jsou hodně velká suma, venkovní dveře, fasáda, elektrika. Třeba jen hezké vypínače a zásuvky jsou hodně drahé. No a tak dále.
Nám tedy stavěla firma, ale rozpočet byl 2,150 a dodrželi ho,ale dodělávky, které jsme chtěli my, nebo které se vyskytly během stavby - navíc asi 150 tisíc. A dalších cca 500tisíc na vnitřky. Takže sakumprdum tak 2,7mil.
Podle mě náklady na hrubou stavbu se dají odhadnout poměrně dobře, jak píše ygreen. Myslím, že i ty vnitřní dodělávky se zhruba naplánovat dají. Pokud si dopředu vyberete (a pak to teda dodržíte) konkrétní podlahy, dveře, okna nebo kuchyňskou linku se spotřebiči, tak k nějaké cenové představě se člověk dostane. Ale i přesto si myslím, že je potřeba pracovat s rezervou tak min. 200 tis., spousta věcí má totiž skryté náklady. Svépomocí se určitě dost peněz ušetřit dá. Tím ale nemyslím dodavatelský způsob, ale to, že si některé věci - jako třeba elektriku, podlahy, obklady - budete dělat sami.
Cena "podle vlastních představ" je - s prominutím - blbost. Protože ty vlastní představy jsou vždycky podhodnocené, což potvrdí 99 % lidí, co stavělo. My jsme si, když byl hotový projekt, nechali udělat výkaz výměr a rozpočet od nezávislé rozpočtářky + rozpočty dražších technologií (hlavně rekuperace). Tím jsme získali sumu, kterou jsme posléze srovnávali s nabídkami firem. Nakonec jsme zvolili dodavatelskou cestu. Každá položka se hned zapisovala proti rozpočtu. Když jsme někde "tekli", muselo se to jinde dohnat. Skoro na všechno jsme dělali minisoutěže. Prostě tvrdá kontrola výdajů. Rozpočet jsme nakonec překročili asi o 150 tisíc, jenže jsme za tu celkovou cenu udělali i věci, se kterými rozpočet stavby nepočítal - téměř kompletní vybavení domu a plot. Takže jsme to nakonec ukočírovali :-) Oproti nejlevnější nabídce na klíč jsme postavili o 20 % levněji a udělali jsme víc věcí. Ale stáhnout cenu z 3,5 milionu na 2 miliony? To snad jen, pokud by se vše dělalo svépomocí. Odhaduju, že práce stojí při stavbě dodavatelsky nebo na klíč cca 50 % ceny, možná ještě víc.
My budeme většinu stavět svépomocí...hrubá stavba, elektrika, voda, kanalizace, střecha, podlahy... Nepočítám do té částky vybavení domu (jako nábytek a tak).
Souhlasím s @hugo58 a věřím tomu, že při důsledné kontrole výdajů se cena dá udržet na uzdě. Ale třeba pro nás to bylo něco tak náročného, měla jsem pocit, že kontrola výdajů, natož nějaké zapisování, byla druhá stavba. Takže my jsme si nic nevedli, prostě když pochyběl matroš, tak jsme koupili další atd. Ale myslím si, že i když si to člověk hlídá a staví svépomocí, tak o 1,5mil. výslednou cenu nestáhne. Ono se sice hezky napíše "budem si všechno dělat sami", ale kde je cena za materiál. Nás třeba jenom beton z domíchávače do základů stál 70tis.
@mililihaus nechci být rýpavá, ale nedá mi to... co to znamená, že si budete dělat střechu sami? Myslíš krovy, latě, pokládka krytiny, oplechování? To vše sami? Případní kamarádi za výpomoc nic nedostanou? Nebo to budou dělat za oběd?
A samotné dřevo na krovy si budete dělat taky sami, jako že půjdete do lesa, stáhnete si nějaké dřevo koňmi a sami si ho opracujete a nabochemitujete? A to je spoustu dalšího....
Pokud máš určité představy o rozpočtu stavby, měla bys to mít podložené rozpočty min. na materiál, ale to by mělo být vč. každičkého šroubečku, jinak ten rozpočet lítá v řádově několika tisících. A pečlivě si promyslet, co budete dělat opravdu sami a na co bude potřeba odborníka. A pokud si budete dělat něco sami, máte na to všechny potřebné nástroje atd.? Půjčení strojů třeba od pá do ne nestojí zrovna málo.
Jak to máte s přípojkama? Budete mít kanalizaci, čov nebo jímku...? Pokud se budete např. napojovat na splaškovou kanalizaci, váš pozemek bude o pár cm níž než kanalizace a přijde neočekávaný výdaj na přečerpávací stanici atd....a to je spousta dalšího.
Nechci tě v žádném případě odrazovat od stavby, už to, že o tom uvažujete je odvážné, ale pro nás, co už mají postaveno je takto velký rozdíl mezi rozpočtem a vlastní představou o ceně úplné sci-fi.... :-|
souhlasím s ostatními - ze 3,5 na 2,0 se nedostanete, stavba na klíč je asi o 40% dražší, takže kdybyste si dělali úplně, ale úplně všechno sami, budete někde kolem 2,1 mil. Připočítejte mzdy na práce, které sami nezvládnete. Dále počítejte s tím, že většina rozpočtů domu na klíč neobsahuje zdaleka všechny položky. Tyto položky se objeví až při stavbě ve formě vícenákladů. Zanedbatelná není ani cena zámkových dlažeb, terénních úprav, opěrných zídek, zeleně atd...tyto ceny zpravidla rozpočty neobsahují. Také bude dost záležet na vnitřním vybavení - můžete pořídit obklady za 300 kč/m2, ale také za 800 kč/m2, to samé platí u všech interiérových věcí, kde je velké rozpětí cen. Firmy na klíč zpravidla naceňují to nejlevnější interiérové zařízení, které každému nemusí vyhovovat.
Vidím to jak z pohledu stavaře (jsem projektantka a dělám i stavební dozory), tak z pohledu stavebníka. Já stavěla svépomocí - tzn. spoustu věcí jsme dělali naprosto sami, na jiné chodili kamarádi řemeslníci za cca 100-150 kč na hodinu dle profese. Materiál a vše jsem si koordinovala sama. Mám dům o užitné ploše 174 m2 (včetně garáže), mám rekuperaci, soláry - jinak vše ve standartu a jsem na 2,8 mil (bez nábytku a kuchyně).
tak já se také přidám - také jsme měli bláhovou přestastavu, že domeček - mrkni album opravíme za a ted se drže 500 tis!!!§ :-D :-D :-D :-D no humor nás přešel hned jak architekt udělal projekt .. a pak to šlo dál ..
opravdu nebyly naceněné různé šrouby, čov - rozhodli jsm se dát větší jímku a hned o 10 tis. víc, lepší kotel, a ted ty dodělávky ... jen co stojí lišty, přechodové lišty, lepidlo na tapety, barvy ..máme užitnou plochu 170m2 - také svépomoc a jsme cca 2mio i s pozemkem, takže 1,6 stavba. ikdyž má strejda pilu a dřevo bylo od něj, tak na třechu a krov to vyšlo cca 70 tis. s dopravou, střechu nám dělali známí - vyšla cca na 70 tis. - pokládka+plechy, jinak jsme si nechali dělat rozvody - komplet, střechu, a nakonec i omítky - tedy polovinu protože tu druhou bychom už asi v žádném rozumném čase nedali ..okna i dveře nám montovala firma ..ted již sice bydlíme ale jaksi nemáme na dostavbu podkroví, na terénní úpravy, zámkovku, pergoly, to vše už bude muset jít z výplat :(
My jsme měli položkový rozpočet na určitou částku (dá se říct, že stejnou jako je ta Vaše), už jen základová deska stála dvakrát tolik a to z důvodu rozsáhlých archeologických nálezů pod stavbou. Vzhledem k tomu, že archeologové neměli již v rozpočtu peníze, měli jsme s nimi podepsanou smlouvu, že uvedení pozemku do předchozího stavu nežádáme, tím se deska značně prodražila, pokud bychom na toto nepřistoupili, čekali bychom další rok na zahájení stavby a platili nájem. No do rozpočtu jsme se nakonec nevešli asi o 700t. Stále nemáme několik věcí dodělaných - položenou podlahu na terase, zahradní domek, rostliny na zahradě, interiér (nemáme ložnice a pokoje nahoře, jen základní nábytek). Už jsem 4 roky na mateřské, vlastně od té doby, co jsme začali stavět. Zatím dodělávky moc neřešíme. Snažíme se s dětmi hodně jezdit na výlety, letos jsme byli i dvakrát na kratší dovolené. Máme finanční rezervu, kdyby byl třeba manžel pár měsíců bez práce. Ale jde to pomalu. No co jsme tím chtěla říct :-) Myslím, že pod rozpočet je hrozně těžké se dostat a to i pokud byste dělali drtivou většinu věcí svépomocí. A je důležité spočítat si, zda zvládnete tolik splácet a ještě slušně žít a nestat se otrokem domu.
@mililihaus když nejhorší je, že třeba pokud by nám kotel nezapojil odborník, nepotvrdí nám nikdo záruční list. A ten, co to zapojí, si to pěkně nechá zaplatit. To samé u elektřiny apod. Takže spoustu věcí si uděláte sami, ale ne všechno, a na tom to pak proti představám skáče. Měli jsme třeba i představu, kolik za co utratíme, ale u spousty věcí jsme si řekli že když už, tak už, a v mnoha případech jsme se rozhodli pro dražší a kvalitnější variantu. Takže potvrzuji tvrzení, že finanční představy jsou krásné, ale proti realitě bohužel vyšší.
Taky máme rozpočet 3,4 mio. na klíč. Na přímý dotaz nám projektant odpověděl, že do 2,5mio., s kterými počítáme na stavbu svépomocí, se můžeme klidně dostat.
My jsme ted dostali rozpočet od rozpočtáře a byli jsme v šoku. Postupně jsme to studovali a srovnávali ceny na netu a některé položky úplně vyškrtli. Zase na druhou stranu vždy vzniknou více náklady a s těmi určitě počítáme. Budu postupně hlásit, jak na tom jsme, teda pokud se nám podaří do zimy udělat základovka. Trochu se nám to ted zkomplikovalo
@petrsv1000@effka84@lucinkafr Tak jelikož jsme nakonec ještě dělali sklep, tak podle našeho rozpočtu jsme asi o 100 000 Kč víc než jsme měli být... ale jinak si zatím vedeme docela slušně. :-) Uvidíme, jak to bude vypadat na konci. ;-)
@linee No není to takový rozdíl, protože máme pozemek ve svahu, bylo tam asi 2 m rozdíl...tak to samo svádělo na sklep. :-) No teď pojedeme uvnitř, takže příčky, elektrika, voda.... atd. :-)
@mililihaus tak drzim palce, at si to udrzite a do rozpoctu se vejdete. Ten vnitrek jde dobre usetrit podle toho jake obklady, baterie, podlahy. At vam to jde!
@mililihaus a kolik tedy máte prostavěno jestli to není tajné ? Takže myslíš že se vejdete do vašich 2mil + 100tis za sklep ? Dodělávky v interiéru jsou cenově vždycky náročné, hrubá vyroste rychle a celkem levně..... a pak to jen skáče.... ;-) Ať se daří ;-)