Zdravím, potřebovala bych poradit s darovací smlouvou, matka na mě bude převádět nemovitost:
1.) musíme si najmout odhadce, aby dal do smlouvy odhadní cenu nemovitosti nebo to tam nemusí být?
2.) můžeme si smlouvu sepsat sami podle vzoru na netu nebo kdo by nám s tím poradil? Patrně právník, ale nějak nevím na kterého se obrátit, můžete případně doporučit osvědčeného v Praze?
Moc vám děkuji i za další tipy, které by smlouva měla či neměla obsahovat.
Ahoj,
1) odhadce nepotřebujete, do smlouvy se to neuvádí
2) stačí, když si smlouvu sepíšete sami, hlavně přesně popsat převáděné nemovitosti podle označení v katastru, právník není potřeba
Já bych řekla, že odhad musí být tehdy, když se platí daň. T.j. vždy u prodeje, daň se platí z kupní ceny nebo z odhadu - vždy z té vyšší. Platí ji prodávající - pozor kupující je ručitelem.
Při darování jde o vztah mezi dárcem a obdarovaným. I a II. skupina je od daně osvobozena - to je i případ smecka (přímí příbuzní) obdarovaní ve III. skupině (t.j. vlastně cizí lidé) daň platí a proto potřebují odhad. Daň platí obdarovaný.
@smecka Ahojky, mám to v hlavě z ledna, kdy mi sestra darovala pozemek. Takže:
1) odhadce být nemusí a to ani pro účely darovací smlouvy, ani pro daň darovací, jste v první linii (matka-dcera), takže za darování nebudete platit nic. Jen teď ještě zjišťuju, jestli se musí i tak podávat daňové přiznání, přestože bude nulové.
2) smlouvu jsme si taky sepsaly se ségrou samy. Právníka jsme platit nechtěly. Jednou nám to z katastru vrátili, že nám tam něco chybí. Bylo to ale rozdělování pozemku a převádění jednoho kusu na mě, takže to bylo malinko komplikovanější. Když ty budeš mít jednu danou nemovitost, tak bych to sepsala podle něčeho z netu. My i s tím jedním vrácením ušetřily dost, než kdybychom nasypaly právníkovi.
Moje známá si dělala přepis nemovitostí přes nějaký vzor smlouvy. Na katastru jí to prý bez problémů vzali, ale cca po roce se tam prý objevil stejně nějaký problém a říkala, že to bylo skoro na soud. Když chtěli rodiče pak přepisovat barák i s pozemky na mě, byla jsem se ptát pro jistotu na katastru. Tam mi řekli, že je fakt, že katastrální úřad prý nemá povinnost podle zákona kontrolovat všecko a že si mám dát pozor. Od toho problému známé jsem nechtěla nic riskovat, přece jen jde o poměrně vysokou hodnotu. Zjišťovala jsem si také poplatky u notáře a je fakt, že ta cena byla celkem vysoká, tak jsem do Seznamu napsala něco o darování nemovitostí nebo darovací smlouva nemovitost (nebo tak nějak, už nevím) a vyskočily mi nějaké odkazy advokátů s tím, že se to dá udělat i po netu. Na pár prvních jsem teda napsala dotaz za kolik by se to dalo nachystat. Některé byly cca podobné jak jsem se ptala u toho notáře, ale jiné byly o hodně nižší (o žádném procentu z ceny nebyla ani řeč, nai o odhadu), což mě celkem překvapilo. Vybrala jsem si jednu kancelář, která se mi zdála v pohodě po odpovědi, ale i cenově. Vše zpracovali jak jsem chtěla, rychle, podle mě (a toho jak srovnám tu smlouvu známé) i kvalitně, vše vysvětlili. U mě spokojenost a hlavně mnohem větší jistota, než kdybych si to psala sama podle nějakého vzoru a pak se dočkala třeba toho co moje známá, i když bych tím asi nějakou tu korunu ušetřila. Rozhodně nechci dělat nějakou reklamu nebo tak, proto ani nikoho nejmenuju. Fakt ale je, že se dá najít i přepis beze strachu, že jsem něco ve vzoru napsala špatně a že se to projeví až kdoví kdy, a přitom za úplně jinou cenu, než jakou vám řeknou u prvního notáře, kterého máte poblíž.
Hezký den, poprosím o radu někoho kdo vyřizoval darování nemovitosti (byt) od babičky vnučce.Jak se takováhle věc polopatě zařizuje, co vše potřebuji a jak je to celé časově cca trvá?Moc děkuji za radu a pomoc.Snažila jsem se vyčíst potřebné na netu, ale jsem bezradná :-(
Dobrý den, pro darování nemovitosti je třeba udělat následující věci:
1) Sepsat darovací smlouvu (podepíše babička i vnučka - podpisy musí být ověřeny u notáře, advokáta, obecního úřadu či na poště se službou CzechPoint)
2) Sepsat návrh na vklad do katastru nemovitostí, tento podepsat a doručit na příslušný katastrální úřad. K návrhu se přiloží darovací smlouva a zaplatí se správní poplatek katastrálnímu úřadu 1000,- Kč - buď hotově či kartou na pokladně nebo kolkem.
3) Počkat, až katastrální úřad byt přepíše (cca měsíc od doručení návrhu na vklad).
Darovací smlouvu i návrh na vklad Vám sepíše advokát (smlouvu případně i notář) dohromady za cca vyšší jednotky tisíc Kč - záleží, co je to za nemovitost. Rozhodně se to vyplatí investovat, protože pak máte garanci, že máte smlouvu sepsanou správně. Dobrý advokát Vás navíc provede celým darovacím procesem, takže máte i pohodlí oproti situaci, kdy byste si všechno zařizovala sama.
Teoreticky si můžete darovací smlouvu i návrh na vklad sepsat sami, ale to bych nedoporučoval. Sice existují různé vzory smluv na internetu zdarma, ale bez garance správnosti. Jejich použití může být riskantní (mohou být např. staré či nekvalitní) a laik nemusí umět úplně dobře ve smlouvě popsat darovanou nemovitost. To může vyústit např. k zamítnutí převodu katastrálním úřadem, a/nebo k právním problémům a nejistotě v budoucnu (např. v případě dědického řízení mohou ostatní děti namítat, že převod byl neplatný, a domáhat se zdědění bytu po babičce). Určitě se tedy vyplatí vyhledat pomoc odborníka - advokáta či notáře.
Časově to vyjde celkem cca na měsíc. Samotný sepis darovací smlouvy a návrhu na vklad je ale záležitost na pár hodin. Finančně to vyjde na zmíněný poplatek 1000,- Kč katastrálnímu úřadu, pár desítek Kč za ověření podpisů, a pokud si najmete advokáta či notáře, pak připočtěte jejich odměnu (u běžného bytu cca vyšší jednotky tisíc Kč či okolo 10 000,- Kč, záleží na dohodě (u advokáta) či hodnotě bytu (u notáře)).
Poté, co je byt převeden, by měla ještě vnučka podat finančnímu úřadu daňové přiznání k dani z nemovitostí. Žádné další daně (daň z nabytí nemovitých věcí, daň z příjmů) se při darování z babičky na vnučku neplatí.