Zdravím,
Ahoj, zajímal by mě názor na následující situaci. Jsem vlastníkem bytu, který se prodá a peníze se použiji na stavbu domů. S přítelem máme koupený pozemek podílem 3/4 a 1/4. Do pozemku jsem investovala větší část hotových peněz. Nyní si budeme brát společně hypotéku a můj dotaz zní, pokud se v budoucnu rozejdem, tak pokud budu většinovým vlastníkem, tak bych si nemovitost rád ponechala a partnera vyplatila. Je možné sepsat nějakou smlouvu pro případ rozchodu, že si nemovitost ponecham a jeho vyplatim a hypo si vezmu na sebe? Jestli by tato smlouva byla něco platná nebo zda stačí zápis na katastru, tak jak to nyní je? Moc děkuji za odpověď. .
@peta123456 ehm podobnou situaci řešil bratr s partnerkou. Nicméně doma jste tuto variantu probrali, že v případě odloučení by zůstal dům Vám? Pokud ano, druh souhlasí, není problém podle mě něco u právníka sepsat. Nicméně u bratra se to partnerce nelíbilo a nakonec to skončilo stejně odloucenim. Ale bylo tam víc problémů.. Jedná věc je, že člověk chce myslet dopředu, druhá, že se to může dotknout partnera, že ještě není postaveno a už řešíte, jak to udělat v případě rozchodu. Toť můj názor, nechť se nějak domluvíte.
@peta123456 My to máme tak, že hypotéka je jen na přítele i dům bude jen na něj, pouze pojistka, že kdyby se mu něco stalo, bude psaná na mě. Nejdříve jsem s tím měla velký problém, ale zase hradit hypo bude sám, náklady na dům rovněž, tak to nechávám plavat. Aspoň v případě, že se rozejdem, nebudu mít žáden dluh, sice ani majetek, ale hlavně budu bez dluhů. Přítel sice říkal, že by časem mi jako půlku daroval, ale já už to neřeším, nechávám to tak.
@sinala Naopak je to rozumný se zrovna nad tímhle zamýšlet předem, než pak koukat jak puk, co se to děje. Od toho už dlouhá léta jsou předsvatební smlouvy ;-)
@peta123456 Jinak myslím, že stejným poměrem, jakým máte pozemek, budete mít i dům, dnes už to není možné oddělit. Možná ale bude problém se společnou hypotékou, banky občas nechtějí jednoho z hypo vyvázat a trvají na tom, že tam musí být stále vedeni oba
@peta123456 Ano, s hypotékou může být velký problém. Banky totiž většinou nějaké majetkové rozdělení nezajímá a i při rozvodu, kdy jeden druhého vyplatí a má to černé na bílém, že bude platit jen jeden, tohle neuznávají. Pokud budete žádat oba - vy jako hlavní dlužník a druh jako spoludlužník, tak může být velký problém s jeho vyvázáním, případně nahrazením za někoho jiného (samozřejmě za velmi striktních podmínek). A kdybyste se někdy dostali do problémů se splácením, tak je jedno, jak to máte rozdělené, banky by peníze žádaly od každého.
my máme hypo na byt už asi 8 let, to jsme ještě byli "druh a družka" :) a já jsem spoludlužník i když mi byt "nepatří". jinak to nešlo, teda šlo to tak, že bych koupila část toho bytu, ale protože to jsme se dozvěděli skoro na konci celá akce, já byla těhotná už jsem to neřešila. Já manželovi v tomhle věřím. Ale že bych nebyla spoludlužník o tom banka nechtěla ani slyšet, ale je to dlouho, manžel by na hypo i tenkrát dosáhl sám,ale kombinovali jsme to se stavebkem, kde jsem byla ručitel a jak to banka viděla chtěla mě i k hypo. Ale byli jsme začátečníci a prostě jsme požádali spolu, a koupil to pak jen manžel :).
Takže bych se být Vámi zaměřila na to financování a až podle toho jak to bude vypadat bych to dál řešila - s právníkem. A stavba je součástí pozemku, takže když budete stavět na společném pozemku nejspíš banka také bude chtít, aby byla i hypo na Vás oba...A tam se to nedá poměrově rozděli, že vy splácíte 3/4 a přítel 1/4 - to banku nezajímá - myslím.
Jinak tohle už je případ pro právníka a hypotečního poradce :).
A co na to přítel?
@tulda27 Tak přítel s tím problém nemá, jsme domluveni, že si mezi sebou sepíšeme nějakou smlouvu, kdo do toho co dal, pro případ rozchodu. Co jsem se poptávala tak to nemusí být ani od právníka, stačí ověřené podpisy a sepsat mezi sebou.
Oni by nám ani hypo bývali nedali, pokud by v ní figuroval jen jeden. POdmínka byla, že musíme být oba majitelé pozemku, potažmo i teď budoucího RD.
Ono by potom šlo toho druhého vyvázat z hypo, pokud ten dotyčný bude mít dostatečný příjem na splácení.
@peta123456 Tak tím líp, si to sepište a je to.
Ale s tím převedením hypo jen na jednoho - to Vám potvrdili v bance, že by to nebyl problém, pokud bude jen ten zbývající plátce dostatečně bonitní? S tím zkušenosti nemám, třeba kamarádce se to nepovedlo, ale nevím přesný důvod proč to nevyšlo.
@peta123456 tak zní to logicky, otázka je jak to chodí v praxi. Já se kamarádky teď nezeptám, ale je to asi rok co říkala, že to chce udělat (rozvádí se) a pak nedávno říkala, že to nešlo. Ale já jsem se dál nevyptávala... je ale možné, že jí nevychazela bonita (2 děti jeden příjem...).
@tulda27 ségře se to třeba povedlo. kupovali s přítelem byt, pak se rozešli, on si byt nechal, ji vyvázali a splácí on. bonitní byl dost. ale je to přeci jen pár let zpátky, tak kdo ví jak to zpřísnili
Jde to, ale musíte být dostatečně bonitni. Tj. nebýt zrovna na mateřské, mít stálý příjem atd. A k tíži vám půjde ten závazek vyplacení partnera. Takže budete muset mít dostatečný příjem nejen na hypotéku, ale i na uhrazení dluhu partnerovi. Proto to většinou nevychází. Takže to chce mít v případě rozchodu dostatečný kapitál v bance