Platnost smlouvy - je tu nějaký právník?

Prosím o radu - potřebovala bych vědět, zda je platná smlouva o výpůjčce peněz, která byla podepsána mezi dvěma lidmi v dubnu 1992 s tím, že bude splacena v prosinci 1992.Splacena nebyla.Je stále tato smlouva platná ? Jde mi o to, aby nebyla promlčená.Moc děkuju za každou radu.
Odpovědět
Nejsem pravnik,ale tipuju,ze uz je davno promlcena.
Odpovědět
@ondrej190 Takže pokud bude někdo odkládat svůj dluh donekonečna, tak už pak prostě nic splatit nemusí?
Odpovědět
ano je to promlčene. výpůjčka měla byt uplatněna do tri let od nesplnění závazku
Odpovědět
Profilova fotka
@merunkova nejde o to, ze kdyz bude nekdo odkladat svuj dluh donekonecna ,tak nemusi nic platit. jde o to ,ze ten komu mely byt ty penize vraceny a nebyly, mel do 3 let od toho co mely byt zaplaceny na to dotycneho upozornit a konat dalsi pravni kroky, pokud tak neucinil tak ma smulu.
Odpovědět
je to promlčené, ale když dlužník nevznese námitku promlčení, tak není problém.
Odpovědět
@petraxname Co to znamená, že nevznese námitku promlčení, tak není problém ? Jinak děkuji všem za reakce, i když jste mě nepotěšili ;-)
Odpovědět
A ta promlčenost se vztahuje na všechno nebo jen na vrácení peněz? Jde mi o to, že má proběhnout dědické řízení a dlužník bude uplatňovat nárok na dědictví.Přitom nesplatil dotyčnému starý dluh.Ani v tomto případě se nedá smlouva uplatňovat?
Odpovědět
@merunkova Kdyz veritel zazaluje dluznika pozde ,dluznik namitne promlceni a neni povinny uz nic vracet a veritel to uz nevysoudi. Spis je otazka,proc to veritel vcas neresil?? Treba to tak chtel. (Proste se to bere tak,ze kdyz nekdo nic neudela,potichu s tim souhlasi a tim je to uzavreno. Vzdyt i vrazda se po x letech promlci a pak uz za ni nejde nikoho stihat ani potrestat.)
Odpovědět
Profilova fotka
promlčecí lhůta je ze zákona tříletá, ale není to obecně od uzavření smlouvy. Blíží-li se tato lhůta, lze vyzvat dlužníka, aby uznal závazek, a pokud to udělá, promlčecí lhůta se prodlužuje na 10 let od podepsání závazku, a pakliže to prošlo soudem a bylo dáno do ruky třeba exekutorovi, pak se nepromlčí nikdy. U dědického řízení lze uplatnit námitku tohoto dluhu, a pak je to o lidské a odborné kvalitě toho, kdo pozůstalost vyřizuje. Nebyby-li učiněny žádné z výše popsaných kroků, notář má možnost tvářit se, že se nic nestalo, ale také má možnost vyzvat dlužníka, aby se vyjádřil k závazku a evtl. mu dostál, neboť neplacení dluhů odporuje dobrým mravům a jenom tyto chrání zákon. Něco na ten styl bylo v preambuli starého občanského zákoníku, myslím, že je to podobné i dnes, ale právníci se tím zabývají jenom neradi. Jednodušší je odcitovat §, který se hodí, i když třeba jiný § říká něco jiného. Obecně ovšem právo a spravedlnost není jedno a to samé, bohužel
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?