Dobrý večer, s přítelkyní plánujeme svatbu a ještě před samotným obřadem začínáme řešit bydlení. Rádi bychom si vzali hypotéku a stavěli. Pozemek máme, ale v jeho vlastnictví jsem pouze já. U žádosti o hypotéku nám řekli, že pro společnou hypotéku je potřeba, abychom byli oba vlastníky daného pozemku, kterým budeme také ručit. Můj dotaz tedy zní, jak postupovat, aby se vlastníkem pozemku stala také moje přítelkyně? Stačí obyčejná darovací smlouva, která daruje půlku pozemku ji?
Předem děkuji
@janbilik Také jsme řešili, ale nakonec jsme neřešili darovací smlouvou, ale smlouvou kupní. "odprodala" jsem půlku pozemku, museli jsme nechat pozemek ocenit a dát na katastr.
@svitilnasvititva To se ale dost prodražilo, ne? Platíš odhad, kolek na katastr a daň z nabytí. To pokud si kupní smlouvu napíšeš sama. U daru (pokud si tedy napíšeš darovací smlouvu sama) tak se platí jen kolek.
@svitilnasvititva To by snad bylo levnější jen v případě, že byste nebyli při darování osvobozeni od daně z příjmu (nežili jste spolu alespoň jeden rok), pak ano.
@janbilik Před rokem jsem tehdy ještě přítelovi darovala půlku domu. Sepsali jsme mezi sebou darovací smlouvu(podpis úředně ověřit), vypsat formulář na katastr, zaplatit litr a bylo to.... nic složitého:-)
@janbilik Také jsme sepsali darovací smlouvu, ověřili podpisy a podali návrh na vklad na katastr. Pro FÚ by pak mělo stačit čestné prohlášení např. sousedů, že spolu žijete ve společné domácnosti více než 1 rok. ;-)
Je zvlastni ze tam musi byt i ona. Ja mam pozemek jen na me a manzel( v te dobe pritel) tam zapsamy neni, brali jsme si hypo na barak, a nebyl problem =-)
@svitilnasvititva@lucie4568 Pro FÚ stačí vaše čestné prohlášení (vás obou), že žijete ve společně hospodařící domácnosti, poté neplatíte daň z příjmu. Rozhodně je výhodnější si pozemek darovat, než ho od sebe odkupovat.
@alkapinka Bude záležet na tom, kdy jste si hypo brali. Podle NOZ majitel pozemku=majitel domu a banka to bere stejně.
@svitilnasvititva Co jí vím, společnou domácnost je možno dokázat i vyjádřením sousedů, nebo tím, že mu na společnou adresu chodí pošta atd. Ale vy to už máte vyřešené, je to spíš pro ostatní, protože finančně se rozhodně darovat vyplatí.
@aneri53 Jenže my měli každý trvalý pobyt někde jinde a sousedy ani jedny z každé strany, takže jsem to vyřešili kupní smlouvou, nedostai jsme se na žádné závratné sumy :-)
@1karel1@alkapinka@slabici
My vyřizujeme hypotéku teď. Pozemek je tedy v mém osobním vlastnictví, bez hypotéky. S přítelem jsme si brali hypo, já jsem vlastník a přítel bude spoludlužník. a Hypotéku máme schválenou, neměli s tím vůbec problém, že jsem vlastník jen já.
Ono je to problematické, pokud pozemek kupuje člověk výhradně za své peníze, nebo mu ho např. pořídili rodiče. U nás se cena slušného pozemku (cca 1000 m2) pohybuje kolem 2. mil. Kč. Takže jen tak darovat milion je celkem dost , co když vztah nedopadne? :-(
@aneri53 A platit dům za x milionů (2,3,4 nebo víc) a nevlastnit z něho nic? Trošku divný, ne? V případě zdědění pozemku od rodičů se to většinou řeší větší počáteční investicí toho druhého, popř. nějakou smlouvou, ale nevlastnit ani pozemek ani dům a platit, no to je dost hazard. Navíc málokdo dostane pozemek přímo připravený na stavění, často je tam nějaká barabizna na zbourání nebo se běhá kolem příjezdových cest, územního plánu atd., což sakra hypotetickou kupní cenu pozemku snižuje, kromě toho, že do těchto zádrhelů partner již vkládá svůj čas a peníze. Když se jednou rozhodnou stavět společně a financovat to společně, mají to i společně vlastnit, nikdo navíc neříká, že to musí být rovným dílem-lze poměrově dle vložených investic, tzn. lze hypotetická cena darovaného pozemku odečíst!
@aneri53 Nemusíš jen tak darovat, můžete mezi sebou podepsat smlouvu o půjčce ;-) Dělá se to běžně..
A co když vztah nedopadne a ten druhý má ve stavbě 2 mil.? A není vlastník, protože nevlastní pozemek? Má odejít s kufrem?
@1karel1@slabici Ne, tak jsem to nemyslela. Společně vynaložené prostředky samozřejmě napůl. Jen jsem chtěla říct, jak už píše @slabici, že jen tak darovat je dost ošemetné. Když se to právně ošetří, tak v pořádku.
Každé druhé manželství se u nás rozvádí, to je bohužel realita.