Máte v domě rekuperaci? Pokud ne, tak volte digestor s odtahem ven.
Jestli ale rekuperaci máte, tak stačí jen v digestori zachytit tuky z vaření a o pach a vlhkost se postará vzduchotechnika
@requied s tím nemohu souhlasit,... máme rekuperaci a recirkulace není dostatečná. Možná pro toho, kdo málo vaří, ale tam kde se vaří hodně, tak dle mého jedině vývod ven.
Odsavač muže mít vývod ve - přímí odtah (čistí se pouze tukový filtr- v myčce) tato varianta zbavuje pachu a vlhkosti, nebo se da do odsavače uhlikovy filtr, ktery pohlcuje pachy - recirkulace ( musi se měnit uhlíkový filtr a čistit tukový filtr) tato varianta zbavuje pouce pachu, použivá se v domech kde neni odtah a kdyz ma dum rekuperaci)
Chtěla bych obnovit téma a poprosit o radu. Vzhledem k tomu, co jsem načetla ohledně vývodu digestoře na fasádu (odkapávání kondenzátu na omítku) mě napadlo, že bychom pořídili recirkulační digestoř a tím se zbavili nutnosti dělat vývod ven (do střechy nelze). Vaříme poměrně málo a digestoř používáme jen na svícení a jen ve vyjímečných situacích-vypoštění páry z tlakového hrnce, spálení jídla......v kuchyni máme také otvírací okno, takže můžeme větrat i tímto způsobem. Je recirkulační digestoř tak málo výkonná v porovnání s cirkulační? Děkuji všem za názor.
@verunky@hhranolka
@bamak odsavac, at je jakykoliv lze vyvest ven nebo do nej dat uhlikovy filtr - z toho vypliva, ze záleží jak kvalitni a vykony odsavac je sam o sobe :-) (ted neberu ty designove co visí za lanka, ty jsou pouze recirkulacni)
Takže zalezi jaky vyberes :-)
Zajímalo by mne doporučení na recirkulační digestoř - zabudovaná zespodu do skříňky, velký výkon (kuchyň je součástí místnosti 60m2 s otevřeným krovem), tichá resp. přiměřená hlučnost, kvalitní konstrukce. Díky.
@hhranolka Díky za info....už je rozhodnuto, díra zapravena, bude recirkulace....já sice teď taky vařím denně, ale to se brzy změní, a i teď digestoř prakticky nepouštím. Tak snad nebudu litovat.