Dobrý den, ráda bych se zeptala na pár informací, jsme teprve ve fázi zjišťování na úplném začátku a byla bych ráda kdyby mi někdo poradil. Máme k dispozici malý dům, je to cca 95m2, tento dům je v řadě ostatních domů jako poslední na kraji, takže máme společnou zeď se sousedem. Dům je hodně starý asi tak 100let. K domu není přivedená elektrika atd. to je mimo dům, takže to by se muselo potom řešit jako součást projektu. Takže bychom ho chtěli zbourat s tím, že základová deska by zůstala + samozřejmě stěna se sousedem. Co všechno potřebujeme zajistit a zařídit, abychom mohli zbourat tuhle část a potom postavit nový? Nebo je to se současným zákonem problém? A když ho zbouráme, tak na stejném místě nebudeme moci postavit nový? Jde mi o to, že vím, že u samostatných domů platí nějaký odstup od sousedova domu, tak jak je to u těchto baráků v řadě, nikde jsem to zatím nenašla. Můžete mi také poradit, jak jste to třeba měli vy finančně i časově? Povolení na demolici, stavební povolení atd.?
Moc děkuji za odpovědi a informace.
Zajdete na uzemni planovani, seznamte je se svoji predstavou, oni vam vysvetli, co je a co neni pripustne. Pak si k nim dejte pisemnou zadost o Uzemne planovaci informaci, kde budete mit cerne na bilem, od ceho se odpichnout s projektem. Dulezite je to od nich mit pisemne, at pak nemuzou menit svuj nazor a vy pak znova nepredelavate projekt.
My jsme bourali starý dům (byl starší než těch 100 let, podle mě tak 150, ale přesně to nevím. Viz moje fotoalbum, je to tam poměrně podrobně zdokumentováno. Se základovou deskou určitě nepočítejte a pokud tam nějaký zpevněný povrch bude, tak rozhodně nebude použitelný pro novostavbu dle stávajících požadavků jak úřadů, tak technologických. U nás dům tvořil hranici mezi sousední usedlostí a naším pozemkem, takže jsme se rozhodli zachovat jednu s obvodových zdí a ta nám teď tvoří hranici pozemku. Nový dům jsme se rozhodli umístit v určité vzdálenosti od zdi a budeme mít z té strany hlavní vchod. Zeď jsme museli důkladně vyspravit a udělat jí "opěrné sloupy". Původně bylo plánováno ponechat zbytky vnitřních zdí, ale to se ukázalo jako neschůdné, takže jsme vyzdívali nové. Na několika místech jsme museli pod zeď udělat základy, sousední pozemek je totiž ve větší výšce a báli jsme se, aby ten svah nezačal ujíždět k nám. S tím, zda lze zachovat jednu ze zdí jako součást nového domu, neporadím, určitě bych se řídila doporučením @puhelin, nejprve si zjistit na úřadech, co lze a co ne. Minimálně ji ale podle mě budete muset postupně podkopat a vytvořit jí základy, na 90% žádné mít nebude. Určitě budete muset mít vypracovaný projekt pro demolici stávajícího objektu, ten schvaluje stavební úřad, tak jako u výstavby nového. Stavební povolení na novostavbu se možná může řešit zároveň, my jsme ale řešili až po vyřízení povolení k demolici, mezi tím jsme si nechávali čas na tvorbu projektu nového domu. Celé to u nás trvá už všehovšudy přes 4 roky a momentálně máme hrubou stavbu (zatím bez střechy). Děláme ale spoustu věcí svépomocí a nemáme moc času, tak to jde pomaleji, s firmou by to šlo určitě o něco rychleji. Nicméně je to dost velké sousto a bude to o dost pomalejší než stavět na zelené louce, s tím počítejte.
@kaatulinkaa Tenkrát jsem zašla na SÚ, řekla jsem jim, co máme v plánu... Paní mi dala seznam, co vše budeme muset donést - prostě klasika - různé vyjadřovačky (gasnet, eon, cetin, hygiena, odbor dopravy, souhlasy obce atd.)
Měli jsme projekt na demolici - otázka pár stránek, situační plánek, ke kterému se vyjádřili sousedé. Potom jsme měli projekt domu...
Projektantům trvalo rok a půl udělat schopný projekt, vydání povolení úřadem oproti tomu trvalo pár dní:-)
Jinak my bourali barák přímo v řadovce. Pryč šlo komplet vše vč. rádoby základů. Bylo to naprosto nepoužitelné.... Mrkni do alba:-)