Černá stavba

Profilova fotka
Včera nám přišlo vyjádření z banky, že odhad našeho domu dopadl dobře a připraví k podpisu úvěrovou smlouvu. Odhadce ale do podmínek napsat, že do 6-ti měsíců ode dne podpisu musíme zanést do katastru nemovitostí "chlívek", který je dnes využívaný jako kůlna. a samozřejmě k němu nemáme žádnou dokumentaci a taťka si ho postavil před 40 lety "jen tak" . Má asi 20 metrů, je podsklepený. Jenže vůbec nevíme kde začít, stačí ho zaměřit geodetem a dát návrh na vklad do KN nebo musíme mít i projektovou dokumentaci?? Strašně nás to štve.
Odpovědět
Co vím, tak pokaždé požadoval SÚ nějakou úplně jednoduchou malůvku, základní výkresy. Nejlíp se optat na příslušném úřadě. U nás je to co úřad, to jiný názor, občas dokonce i co úředník.
Odpovědět
@barussska1 Pokud nemáte od toho žádnou dokumentaci a budete potřebovat chlívek zapsat do KN, budete si muset nechat stavbu zaměřit a nechat zpracovat jednoduchou dokumentaci stavby na pasport stavby, který je schopen SÚ ověřit spolu s geometrickým plánem a pak bude teprve katastr schopen zapsat vše do KN. Pochybuju, že jen tak na základě geometráku by katastr stavbu zapsal, ale co kraj to jiný mrav a právní názor, takže možná bych se i divila. Také záleží podle přístupu SÚ. Mě dokumentaci stavebník před očima kreslil tužkou na koleně, to už jsem pak šla i já do kolen :-D my např. požadujeme dokumentaci, která nemusí být zpracována autorizovanou osobou, ať lidem šetříme peníze, ale aspoň někým, kdo má stavební vzdělání a ví jak výkres vypadá a postačí nám doložit půdorys, řez, pohled a velice jednoduchou technickou zprávu, kde se popíše stávající stav jak to vypadá a +- rok odkdy to stojí.(Pracuji na SÚ ;-) )
Odpovědět
Tady se požaduje kompletní dokumentace pro stavebko - veškeré půdorysy, řezy, pohledy, plus veškerá řemesla. Je to fakt úřad od úřadu.
Odpovědět
Profilova fotka
Je to sice jina stavba, ale my jsme ted delali pasport (rekolaudaci) kanalizace. Je obecni. Proste vodar se domluvil s geodetem na zamerenu,vyplnil jakysi lejstro a zpracoval jednoduchy projekt, ten se dal na urad Oni to zkolauduji, je to spis formalita. Ale zacnete to resit co nejdriv. S tema terminama je to na urade peklo
Odpovědět
Profilova fotka
@sanysobotkova Je to přesně jak píšeš, tady projde i ta malůvka na koleně, pokud jsou z toho patrné rozměry a využití a ještě se dokládá čestné prohlášení alespoň dvou pamětníků, kteří potvrdí, ze které doby si stavbu v této podobě pamatují, aby se pasportem nelegalizovaly nové černoty :-)
Odpovědět
@inkajanakova Pokud je stavba zkolaudovana, ale nezanesena do katastru nemovitosti a majitel dokumentaci nema, staci paspost. Pokud je to ale nezkolaudovana, cerna stavba, musi to byt dodatecne povolene. tj. dokumentace pro stavebni povoleni a klasicky probehne stavebni rizeni. To je ze zakona. Ale nekde si to urady zjednodusuji pasportem.
Odpovědět
Existuje i jednodušší způsob. Taky jsme ho využili. Stačí stavbu nechat zaměřit geodetem a zajít na stavební úřad s tím, že chcete potvrdit existenci stavby. Vyplní se jednoduchý formulář a do 30 dnů zahájí místní šetření, kde přijedou na místo, podívají se že to tam stojí a vydají protokol. Zaplatí se poplatek 500,-. S protokolem a geometrickým plánem se zajde na katastr a tam stavbu zadarmo do pár dnů zapíší do KN. Dokud jsme se na SÚ chodili ptát jak to řešit, tak nám pořád říkali pasport stavby, zahájit řízení o legalizaci černé stavby a podobně. Když jsme řekli že chceme potvrzení o existenci stavby, tak hned bylo zařízeno.
Odpovědět
Profilova fotka
@miyamoto No tak to už je jiná :) díky moc za tip. Poslední dva dny jsem byla naštvaná, že to tam vůbec stojí, když jsou v tom jen krámy a ještě budeme muset platit několik tisíc. Zkusím se na to zeptat v pondělí na SÚ
Odpovědět
Profilova fotka
@barussska1 Na to, co napsal @miyamoto moc nespoléhej, není to totiž správný postup a zrovna u nás by to neprošlo. Ze zákona je stavebník povinen mít stavbu povolenu, zkolaudovánu a mít k ní dokumentaci. U starých staveb se dá udělat tzv. existence stavby s geometrákem, ale pokud nemáš dokumentaci, máš ze zákona povinnost si ji pořídit a stavební úřad by tě měl vyzvat k pořízení alespoň pasportu, což je zjednodušená dokumentace. Když ti to nakreslí někdo, kdo už v životě nějakou dokumentaci viděl, tak to stačí, nemusí to být autorizovaný projektant. Udělat pasport nikoho nezabije. SÚ by ale neměl existencí stavby přikrývat černoty. Tady to také někteří zkouší, ale neprochází jim to. Opravdu většinou záleží na stáří stavby. 40 let je asi tak na hraně, protože od roku 1976 platil stavební zákon (50/1976 Sb.) a všechny stavby se musely povolovat. Předtím povolovaly okresní úřady a ne všechna povolení se dochovala, takže se dá říct, že stavba určitě byla povolena, ale nedochovaly se doklady. Bude záležet na vašem úředníkovi, jak to vyhodnotí.
Odpovědět
Profilova fotka
@jitulkaka Stavba byla postavena před rokem 70. V pondělí zajdu na nás stavební úřad a zjistím co a jak. Banka nám dala lhůtu 6 měsíců. Tak snad to stihnem, každopádně musíme začít hned, když vidím tu rychlost s jakou všichni všem trvá než se pohnou :D
Odpovědět
@miyamoto U nás by tohle neprošlo.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
Profilova fotka
@sanysobotkova Jaké jsou teď prosím lhůty pro SÚ? Dávali jsme kompletní podklady (pasport, revize, geometrický plán, průvodní zprávu)na SÚ 7.2., ale zatím se nic neděje. Paní slibovala, že se ozve a že přijedou na místní šetření. Děkuji za odpověď.
Odpovědět
Článek se načítá
@barussska1 můžu poprosit o upřesnění, říkáte, že stavba má 20 m tj. 20 m2. Pokud ano a máte jí na pozemku RD , podsklepenou do hloubky 3,00 m, výšky 5,00m ve vzdálenosti min. 2,00 m od sousedních pozemků nevyžaduje to žádné opatření od stavebního úřadu. Pokud tedy splňujete tyto podmínky vyhotovte geometrák a zajděte na SÚ pro potvrzení, že výše uvedená stavba nevyžaduje žádné rozhodnutí nebo opatření stavebního úřadu vejde se totiž do § 79 odst. 2 písm. o) stavebního zákona. Pokud ovšem nesplňuje jednu z uvedených podmínek je třeba to řešit se stavebním úřadem.
Odpovědět
@vladimirsvorba K pasportu revize ? No to koukám :D Pokud jde o pasport, je zde kontrolní prohlídka a tak by měla být lhůta pokud nevleze 30 dní, max 60 dní.
Odpovědět
Profilova fotka
@anetka2017 SÚ chtěl revizi elektriky a komínu
Odpovědět
@vladimirsvorba U pasportu ? § 125 odswt. 4 Není-li třeba dokumentaci pořízenou podle odstavce 1 nebo 3 doplnit, změnit nebo jinak přepracovat, stavební úřad ji ověří a po jednom ověřeném vyhotovení zašle vlastníkovi stavby a obecnímu úřadu, v jehož správním obvodu se stavba nachází, není-li sám stavebním úřadem, vyjma stavby v působnosti vojenského nebo jiného stavebního úřadu. Stavební úřad má pouze ověřit skutečný stav, nemá právo tyto revize požadovat. Neumím si představit, když nevyjde revize elektřiny u 70 let staré stavby :D Co pak budou u Vás na stavebním úřadě dělat :D Neověří a budou Vás nutit vše předělat ? Od toho pasport je, aby pouze konstatoval existenci stavby, vyřešil podklady, které se nedochovaly.
Odpovědět
Profilova fotka
@anetka2017 Opravdu není někde nějaká věta v zákoně, podle které to je relevantní požadavek?
Odpovědět
@vladimirsvorba Bohužel není, pokud Vám revize prošly a nemáte s tím problém tak Vám asi nezbude než jím dát co chtějí. Pokud, ale revize by měly zkomplikovat vydání pasportu, tak to bych se rázně už ozvala. CHtěla bych vidět paragraf na základě, kterého chtějí revize. Ono pasportují se stavby x desítel let staré, nemohou přece odpovídat spoučasným normám, čsn a požadavkům už. Chtěla bych vidět, co by referent stavebního úřadu dělal kdyby přišel na 100 let starý rodininný dům a viděl světlou výšku pokojů 2,3 m a současně je norma 2,6 :D Taky by to nepovolil ?
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?