Chceme s manželem začít stavět RD svépomocí. Máme pozemek, ale bohužel je bez sítí. Typ domu jsme si vybrali podle katalogu s drobnými úpravami. Potřebujeme ale hypotéku, abychom mohli začít něco dělat a tu nám nedají bez stavebního povolení. Čím tedy začít a jak postupovat??? prosím o rady a předem moc děkuji!!!!!!
treba zajst na elektrarne a tam zistit co potrebujeete kvoli elektrike.. treba zistit vodu.. vodarne.. prip. vyvrtat studnu urobit zumpu aelbo zistit ci je tam pripojka na kanalizaciu..
hlavne ci je to stavebny pozemok a pod.. je tam vela veci.. najprv treba riesit siete a to moze isty cas trvat.. /mesiace../potom stavebko..
je to v zastavanom uzemi obce a je to stavebny pozemok... s tymto treba zacat.. a ak ano.. tak ist na elektrarne.. kvoli pripojke.. /aj to dost stoji.. atd.
Tak já první, co jsem udělala, šla jsem se zeptat na stavební úřad, aby mi řekli, jak postupovat. Tam mi řekli, že první věc, kterou si máme zajistit je projekt. Když je projekt hotový, je udělána situace domu (zakreslení půdorysu do pozemku), obeslala jsem žádosti o vyjádření na instituce - vodárny, plynárny, čez, telekomunikace, chráněná krajinná oblast, životní prostředí, městský úřad - stavební plánování, radon, souhlasy sousedů. Když mi všechny vyjádření přišly, musela jsem si sehnat dalšího projektanta, který mi udělal projekt na vodu, plyn a elektřinu - zakreslení stávajících sítí a rozvody k domečku a v domečku. Dále řešení dešťových a odpadních vod. Pokud nemáte kanalizaci, tak zřejmě budete řešit čističku odpadních vod, což byl i náš případ! Pokud budete mít čističku, tak je potřeba zajistit také projekt na čističku odp. vod (ČOV), který se nechává schvalovat ještě dříve než samotný domek. Až budu mít projekt na ČOV, odpadní a dešťové vody, elektřinu a plyn, tak většinou projektant zajistí odeslání projektu na instituce a vyjádření daných institucí k těmto projektům! Na tohle já teď čekám!
Dále bych měla pokračovat tak, že až budu mít veškerá vyjádření, budu čekat na schválení projektu na ČOV, po té se půjdu znovu zeptat na stavební úřad, co všechno po mě vlastně ještě budou potřebovat doložit k žádosti o stavební povolení! Nikdy jsem nevěřila, kolik žádostí, papírů je třeba zajistit!!!! :-(
aeroaero:
ne na to zadne zadosti nejsou - proste napises "klasicky"dopis. Prvni budete muset asi zasitovat pozemek, coz bude dle meho, docela financne narocny, pokud nejsou site alespon na pate pozemku. POkud mate sousedy, budete tahat veskery pripojky od nich. No a pak ten postup co psala ivett. Na stavebnim urade by ti meli dat seznam instituci (teda alespon nam v pardubicich nam to dali) od kterych budou chtit vyjadreni na stavebni povoleni
neviem ak oje to v cechach.. ale na SVK davaju hypoteku na stavbu domu az ked mas postanvene mury do urcitej vysky.. neviem to presne ale 1.5 m tusim...
a je to klasifikovane ako stavebny pozemok? co je v LV cku
aero:
tak to uz nevim, my jsme si hypoteku nebrali takze nevim jestli ani nebo ne. Proste to zkuste a uvidite.
otazkou je, zda vam daji uver, kdyz neni nic postaveno, toje dalsi otazka.
nam dali uver v m bank len na holy pozemok,ale musel byt urobeny znalecky posudok,v ktorom stalo,ze to skutocne staveb. pozemok je.siete asi este byt nemusia,ale musi byt vyjadrenie znalca,ze je mozne ich priviest a ze sa to v blizkej buducnosti planuje.uver daju len max.50% z vyjadrenej hodnoty pozemku.
skus si to overit v m banke.a chceli odo mna tiez uz stavebne povolenie a projekt.ale zase k povoleniu treba mat uz siete...
hojky, taky jsme se ptali na hypo a je potřeba mít stavební povolení :-(
taky nás čeká tohle všechno zařizování...
určitě si zajdi na stavební úřad a oni ti řeknou postup - u nás je potřeba ještě před schválením stav. povolení - dodat studii domu - tu musí stav. úřad schválit a pak teprve člověk obíhá síťaře, vodo, plyn.... chjo je toho fakt vela...
aero: tak já jsem si instituce oběhala s nějakými papíry od projektanta tam mi dali razítko a bylo hotovo zabralo to jeden den, myslím, že rozesílání je mnohem náročnější časově
Jeste nemame ani pozemek (bez siti), to cekame, az nam ho schvali zastupitelstvo snad ted posledni ctvrtek v mesici. Ale uz jsme byli za projektantkou, rekli ji nasi predstavu, jakmile bude mit v ruce papir, ze je pozemek nas, zaridi vsechno okolo, vc. stavebniho povoleni. Rikala, ze by mohlo byt leden/unor hotovo. Pripojky budeme resit az pak podle toho, co nam reknou na urade.
Ahoj holky.. ceny za projekci jsou tady:
http://www.stavebnistandardy.cz/defau...
určují se v procentech od předpokládané ceny domu (většinou podle m3 obestavěného prostoru). Pokud vám někdo nabídne výrazně levnější, tak opatrně, jestli vám tedy jde o kvalitu domu :-)
Nejsou potřeba všechny fáze projekce, někdy se dělá jen studie a pak prováděčka, která se položí na úřad. Tím se ušetří 2 fáze projekce, při tom jak jsou všichni projektanti zasekaní je to usnadnění pro všechny :-D
Důležité je koukat na energetické spotřeby domu, aby vás pak provoz nestál víc jak hypotéka..
Nemusi se urcovat v procentech, tady si za rodinne domky berou vsichni zhruba stejne. Jedno studio si rika 50 tis., nase projektantka 40 tis. - oboji i s vyrizenim stavebka.
tak to je velmi nízká cena. U nás v Liberci jen vyřízení stavebka (razítka) stojí k 15 000,- Tak my bysme se do toho nevešli. Dokumentace pro stavební povolení je kolem 80 000,- Kč na jednoduchý RD.
Standardní zástavba je určitě levnější i v projekci, ale to je už možná lepší koupit rovnou hotový projekt, kterých je mraky a pak si třeba vyhrát s interiérem.
aero: my sme boli este v horsej situacii ako vy, nemali sme ani len pozemok a vsetko chceli prefinancovat cez hypoteku. Nakoniec sme sa rozhodli pre tzv. americku hypoteku (peniaze na cokolvek, ruci sa nehnutelnostou) a z nej kupujeme pozemok plus nam to staci na postavenie hrubej stavby. Potom zaziadame o klasicku hypoteku navysenu o sumu americkej hypo a vyplatime tu americku a zvysok pouzijeme na dostavbu. A ostane nam len jeden uver :) drzim palce
vsetky papierovacky sme dali vybavovat firme, kt. sa tym zapodieva a cena bola dohodnuta cca 20tis Sk (od overenia pozemku, majitelov, situacii, sieti, cez stavebne povolenie az po kolaudaciu). A dali sme robit individualny projekt a ten nas vyjde cca 80tis Sk.
luciac • 16. sep 2008 o 15:01
Ahojky, chcela by som Vas vsetkych poprosit o radu. Uz mame pozemok, katalogovy projekt, a chceme pokracovat dalej, co treba dalej vybavovat? Osadenie, pripojky? Ci skorej sa davaju ziadosti do elektrarni, vodarni atd. a oni sa nam vyjadria kde su pripojky a potom sa zakreslia do projektu alebo ako, vie my niekto napisat postup az po podanie stavebneho povolenia ked uz je projekt? Velmi ma to zaujima, lebo sa nachadzam v zahranici a nema mi kto poradit, nakolko projektant je na SR.
gusto • 16. sep 2008 o 20:44
kedže ste preč odporúčam nájsť nejakú dobrú osobu ktorá vie v tom behať najlepšie na katastry,a máte už aj projekt od elektriky,plynu,požiarne a statiku?
ked budete mať toto všetko tak bud ty alebo ten dotyčný kto tobude vybavovať zajde na SPP podá žiadosť,zajde do elektrárni a podá žiadosť,telekomunikácie tak isto žiadosť to sú vlastne žiadosti k stavebnému povoleniu.,všetko sa to podá na katasry,ale naozaj odporúčam nech to niekto vybavuje za vás niekto z katastra sú tam na to ludia.
Ahojky holky, pročetla jsem vaší debatu a ráda bych vás vyvedla z omylu.. my si brali také hypotéku na stavbu RD a na pozemek a není k tomu potřeba stavební povolení!!! To jsme dostali teprve začátkem září, ale hypotéku máme již od června, to jsme platili pozemek.. Celé to bylo tak, že nám odsouhlasili celou částku 2mil, na základě kupní smlouvy poslali peníze za pozemek, no a teď na základě hotového stavebního povolení poslali peníze na barák.. bez problémů, máme hypotéku od ČSOB. Původně jsme chtěli úvěr od Reifky, ale to jsme nedostali kvůli nějakým vedlejším aspektům (což asi bylo to, že jsme ještě nebyli manželé nebo nevim, možná plat na knop), ale vyřešili jsme to s tou ČSOB, s tím, že tam máme jen roční fixaci a po roce to přeúvěrujeme, jelikož úvěr je samozřejmě výhodnější než hypotéka..
U nas to bylo takto :
1. vybrany pozemek
2. vybrany projekt na pozemek
3. odhad na cenu budouci nemovitosti na pozemku
4. navsteva RB a schvaleni hypoteky
5. profinancovani pozemku z hypoteky
6. uvolneni financi na stavbu bude az po stavebnim povoleni
Samozrejme vsechno to vyrizovani a behani a reseni problemu, co vylezly sem psat nebudu
:-D A ze jich bylo
Uvažujeme o stavbě RD... teď s hrozbou navýšení DPH je to už skoro nerealizovatelné do termínu 1.1.2012, abychom trošku ušetřili ale i tak vůbec netuším kde začít a od čeho se odpíchnout...
Máme pozemek, který je zatím vedený jako trvalý travnatý porost.
Prvně by měla asi proběhnout jen jakási informační schůzka s mým finančním poradcem, ne? (Čerpat finance bychom chtěli ze stavebního spoření).
Sítě: Elektrika není problém, plyn by taky neměl být, ale voda je daleko... alternativou by snad mohl být jakýsi vrt, kterému ještě vůbec nerozumím jak by mohl plnohodnotně nahradit hlavní vodovodní řád... jinak by nám nezbylo než se domluvit s majiteli okolních dosud nezastavených pozemků, a dotáhnout vodu cca 350 m
Žádost o stavební povolení? je už teď na řadě? Asi ne, že? Prvně bychom měli mít asi projekt...
Projekt: k projektu asi už musíme mít vyřešené inženýrské sítě a kanalizaci, že?
Teď už bychom měli zajišťovat profinancování? Nechceme si brát uvěr na celou částku, musíme prodat byt a dočasně se přestěhovat k našim (pokud možno na dobu nezbytně nutnou...)
Tak nějak se v tom zatím úplně plácám a nevím co dřív... co když vrazíme do sítí a projektu hromadu peněz a pak se nám nepodaří vyřídit stavební povolení???
Prosím, poraďte alespoň pořadí, jak bychom měli postupovat. Děkuji moc.
@angie.shy Asi takhle:
- ověřit, zda a za jakých podmínek lze na pozemku stavět (územní plán a informace z SÚ)
- vyřešit sítě, jednat se správci, co je možné, co zaplatíte vy, co oni (bez vyřešených sítí nedostanete stavební povolení na dům)
- pokud nebude vodovod, vyřešit studnu (samostatné územní řízení) - může plnohodnotně nahradit vodovod, ale většinou bývá problém s jakostí vody (chemické složení, příliž bakterií)
- projektová dokumentace na sítě a dům
- žádost o stavební povolení (případně podání ohlášení)
- souběžně řešení financování s banku (budou stejně chtít předložit odsouhlasenou dokumentaci ze strany SÚ)
Samozřejmě se některé věci prolínají atd.
@angie.shy Nedá :-) Leda by měl někdo vrtanou studnu v blízkém okolí, do několika desítek metrů, základní ukazatele by pak měly být shodné. Rozbory stojí cca od 2500 Kč výš, podle počtu požadovaných ukazatelů...
Ahojte lidi, Včera nám právě donesli kompletní projekt na RD. Na předání na stavební úřad si ještě počkáme protože vyřizujeme ČOV. Chci se zeptat, byli jsme na životním prostředí a tam nám řekli že až budeme mít posudek tak máme žádat o vyjádření na životním, přiložit tam koordinačku, situaci - širší vztahy. V příloze tam je i vyjádření vodohospodářů. Což se mě trochu nezdá, jedná se o vyjádření ne o oficiální žádost. Ta paní nám řekla že až oni dají vyjádření my poběžíme na územní rozhodnutí a potom znova na životní. Přijde mi to pěkně nesmyslné, navíc když už jsme o vyjádření na životní žádali.
No to je teda mazec... nás se to všechno týká až časem, letos končíme školu a pak předpokládám musíme mít rok odpracováno, abychom dostali hypotéku? Nebo jsem úplně naivní? :-D a pak všechen ten kolotoč s papírováním - jde to nějak urychlit? Jako třeba zasíťovat pozemek bez hypotéky a pak ručit hypotéku zasíťovaným pozemkem? :-) Prostě jak to všechno udělat co nejrychleji, když máme před sebou ještě třičtvrtě roku studia a pak rok práce kvůli hypotéce :-) (ne že bychom teda po roce už nepracovali, jde mi o tu dobu do postavení