Dobrý den, s přítelem jsme dostali pozemek na kterém stojí starý rodinný dům. Jeho rekonstrukce nepřipadá v úvahu (je to malé a staré). Chtěli bychom tento dům zbourat nejlépe svépomocí. Je mi jasné, že se návštěvě na úřadu nevyhneme, ale je tu někdo, kdo mi poradí jak postupovat? Např. když jdu na úřad je dobré mít stavbu nafocenou?Potřebuji sebou nějaké dokumenty? Přijde se úřad před demolicí nebo i po ní na pozemek podívat? Je nutný stavební dozor? Je možné dům zatím nějak rozebírat sami? Děkuji za Vaše odpovědi.
@haplji my jsme z casti postupovali absolutne punkove (co nebylo v katastru) a z casti jsme resili pres urady. Na to, co chcete oficielne radne zbourat, musite mit demolicni vymer a tudiz je to nutne resit s projektantem, ktery vam stavbu zameri, udela jednodussi plany a vy s tim musite na nekolik mist. Nejdrive jsme museli zadat o souhlas obec, pak na zivotni prostredi a az pak na stavebni urad. Vsude na to maji tusim 30 dni! 8-( ]-( ... obec se vyjadrila hned, na zivotnim prostredi to trvalo a meli k tomu x nesmyslnych remcu a vysledkem bylo jakysi podivny vyjadreni. Vse musite predat tomu stavebnimu uradu..... je to ponekud opruz, ale pokud nespechate, tak se to da...
My jsme také bourali oficiálně a řešili to pouze se stavebním úřadem - řekli nám jakou žádost vyplnit, že potřebují pár fotek, postup demoličních prací a technickou správu (to nám napsala demoliční firma, co vše v tom má být nám opět řekli na stavebním úřadě). Na dům se podívat nešli a stavební dozor nutný nebyl. Ani žádný demoliční projekt. Souhlas jsme dostali asi do dvou týdnů. Od jiných institucí jsme nic nepotřebovali. Takže doporučuju zajít na stavební úřad, kde Vám řeknou jejich požadavky.
@hehena ty jo, to jste měli teda docela složitý.. pročítala jsem dost diskuzí, ale takhle složitě to nepopisovali snad nikde.. doufám, že tomuhle se teda vyhneme. Díky za odpověď.
@silviiik myslíte, že jste měli tak "jednoduchý" postup kvůli tomu, že vám to dělala demoliční firma?? na kolik vás to přišlo pokud to není tajné??
@haplji presne jak pise @hehena začal jsem sice stylem "budu delat jakoby nic", ale jelikoz ve finale potrebujete z katastru stavbu vymazat aby na stejnem miste mohla vzniknout dalsi, SU se nevyhnete
me stal projekt 6t (musel jsem to ale projektantovi zamerit protoze rekl ze to doho nepoleze :)), pak vsemozne vyjadrovacky trvaly pres 4 mesice, protoze na nasem SU vam nic nereknou az kdyz to podate prijde vam ofiko dopis co vse chybi, navic jsem jeste v ochrannem vodnim pasmu
povoleni k odstraneni jsem dostal kdyz uz to bylo dole, tak uz jsem pak jen s par fotkama zasel na SU ze barak je pryc a dostal jsem papir ze dum tam neni
po mne chteli i razitko kdo to bude dozorovat kdyz to delam sam, ale stacilo jim to od projektanta
@geodett takže chápu dobře, že po vypracování projektu a ohlášení úřadu jste začal bourat ještě něž vám přišlo oficiální povolení? :D to je fajn, tak bych si to totiž taky představovala. A ještě teda přímo stavební dozor jste neměl, ale měl jste razítko od projektanta, že jako na demolici bude dohlížet a s tím se úřad spokojí.
@haplji já byt vámi tak zajdu na SÚ. Tam vám řeknou, co všechno chtějí.
My měli klasicky jednoduchý projekt vykresy+zprávy+fotky...to je fakt jednoduchý. A pak vyjádření od správců síti tam záleží jak to tam mate, my chtěli přípojky zachovávat, ale třeba elektro byl nastrešák, takže tam to bylo složitější. A plyn jsme přípojku taky nechali.
Pak jsme zadali životní prostředí (měli jsme azbest) a hygienu. No a sousedy jsme obešli.
@haplji nemyslím si...V Ohlášení odstranění (formulář, který se měl vyplnit) byly obě možnosti odstranění - jak dodavatelsky, tak svépomocí. Ke svépomocí chtějí jako přílohu nějaké prohlášení stavbyvedoucího, takže ten by asi musel být. Ted ještě koukám do požadovaných příloh, tak jsou tam i "závazná stanoviska dotčených orgánů...pokud mohou být odstraňováním stavby dotčeny...", tak třeba záleží i ná místě atd...Ale to Vám opravdu poví na stavebním úřadě.
Demolice nás stála 200 tis. bez DPH, ale měli jsme nabídky i 400 tis. Tahle firma to dělá levněji, protože umí využít a zpeněžit materiál (platí pak i míň za uložení na skládce, což je pro firmy nejdražší položka). A kus domu jsme "uklidili" i pod zem, máme svažitý pozemek :-) Jednalo se o malý zděný domeček, zastavěná plocha 57 m2, 2 podlaží a suterén.
@haplji ještě mě napadlo, že jsme to možná měli jednodušší než ostatní tady z toho důvodu, že to bylo v katastru vedeno jako stavba pro rodinou rekreaci (mělo to jen číslo evidenční). Voda jen studna, vlastní žumpa, plyn ne a elektřina byla přidělaná k domu zvenku na fasádě, to jsme měli v povolení jako podmínku, že jí před demolicí přesuneme do sloupku.
Jak pise @geodett ... chceme stavby z katastru vymazat... u nas slo o chlivy, cca 150m2 urcite. Ostatni budovy, co nebyly ani na katastru, ale na pozemku ano proste spadli... ze ano. Cast budovy, na kterou jsme resili demolicni vymer jsme zacali bourat hned, neb jsme potrebovali manipulacni prostor kvuli rekonstrukci domu, ktery za tu rekonstrukci stoji :))), tam je uz momentalne zakladova deska na pristavbu. Ted uz konecne povoleni mame. Zbytek te budovy asi zacnem strhavat hned na zacatku jara.
Jinak na demolici jsme si najali dva kluky, osvc, ti strhli dve vysoke stodoly a pak jinyho klucinu, ktery delal uz kdejakou praci a ten strhl cast te, na kterou je povoleni. Zatim nas to stalo neco pres 100 tisic. Ovsem bez odvozu suti, tu mame zatim na pozemku.
@haplji spravne byste mela samozrejme pockat az dostanete povoleni, zalezi na vsimavem okoli :-)
co se tyce ceny u mne tak to celkem slo, bylo to 150 m2 stara hajovna (neco fotek je ve fotoblogu), spodni patro kamen, vrsek cihla sirka 60 cm, celkem asi 650 tun sutin :-)
vyklidil jsem to sam, tam to bylo asi 6t za kontejner, hodne toho shorelo :), horni patro jsem sundal sam, spodek bagr, ten stal kolem 15t ale vcetne kopani zakladu, ty sute jsem se zbavil za 2 lahve koralky protoze tu nekdo chtel zavest rokli, coz bylo obrovsky stesti
@haplji Určitě zajít na SÚ...
My dokládali akorát demoliční výměr, což byla záležitost pár stránek + situační výkres, který byl potřeba podepsat sousedy. Povolení od obecního úřadu. Vyjádření o existenci sítí.
To jsme pak nesli na stavební úřad s tím, že oni si to dali na odbor, který chtěli. Z ožp nás akorát vyzvali abychom jim doplnili tabulku, kde bylo uvedeno z jakého materiálu se dům skládá, jestli máme azbest a co se sutí budeme dělat. Vyplnění trvalo 10min:-)
za 3 dny došel souhlas s odstraněním stavby.
Dozor po nás nikdo nechtěl...
Strašně záleží na SÚ, náš je úplně zlatý a vše šlo jako po másle....
Co se týče katastru, tak ten budeme řešit až při kolaudaci nového domu, takže máme zbouráno a i tak využíváme staré číslo popisné a manžel tam má i trvalý pobyt :-D
@zuzana_ka tak to jste měli super.. já se toho začínám bát, my ještě čekáme na přepis nemovitosti na katastru a hned pak tohle budeme muset řešit, ale snad během zimy se to stihne. Nebude to tak jednoduché jak jsem si na začátku myslela.
@haplji rozhodne zalezi na sú. Jak vidíte, každý má jine postupy. Mě to ve finale az tak slozite neprislo (i kdyz vyjadreni a pozadavky OŽP byly na hlavu), ale resil to hlavne manzel. Jen jsme cekali, ze to bude mnohem rychlejsi. Drzim palce!
@hehena právě mi přijde divné, že každý úřad má jiný postup a je to vlastně jen o tom, jaké má člověk štěstí na úřad :D doufám, že se nebude nic zbytečně protahovat.. to čekání mě na tom nejvíc štve (asi jako každého), i když nikam nespěcháme, ráda bych to měla za sebou.
@zuzana_ka Můžu se zeptat? Už máte zkolaudován nový dům? A nechali vám staré číslo popisné? Taky jsme zbourali, nemovitost vymazali, ale adresa v RÚIANu zůstala. Nechají nám pak to staré číslo? Protože prý se nesmí přidělovat číslo, které už bylo jednou použito pro jiný objekt. Řešili jste to přes SÚ, katastr nebo obecní úřad?