Ahoj,
potřebovala bych poradit jak lze získat vyjímku na sklon střechy...Začínáme "vyběhávat" stavební povolení na bungalov na vesnici, kde je v územním plánu sklon střechy předepsaný na 35°. Chceme, ale sklon 25 ° aby to nějak vypadalo :-)...díky moc za rady a tipy jak vyhrát nad byrokracií ;-)
ahoj,
podle všeho co jsem zatím zjistila jsou dvě možnosti:
1) postavit nízký sklon 25° s tím, že dostaneš pokutu, která může být asi až 50 000Kč a pokud bude úředník hodně nerozumný může chtít odstranění a postavení střechy dle územního plánu (ale to je prý minimálně...)
2) do plánu pro úřad si dát 35° a postavit 29 - 30 °. Při kolaudaci to prý nikdo řešit a měřit nebude.
- na sklon 25° bez postihů, pokud je územním plánu dáno více se asi bez známých prostě dostat nedá....
Někdy bývá dostatečné, když se požadavek na strmou střechu splní pouze při té straně z ulice, tj. dva sklony střechy - při pohledu z ulice je sklon splněný, zadní strana je s libovolným sklonem. Zeptejte se na úřadě, zda to pro ně takto může být dostatečné.
@teguezka jak jste prosím vyřešili změnu sklonu střechy? My máme v projektu 35° (níž jsme dle územního plánu jít nemohli) ale na bungalovu to vypadá hrozně komicky, takže bychom chtěli alespoň 30°
tak to jsme na tom všichni úplně stejně. Chtěli jsme koupit pozemek v jedné vesnici, kde mají v územním plánu sklon střechy 35st. i po všech běháních po úřadech a několika návštěvám na obecním úřadě jsme neuspěli, takže jsme to vzdali, ptž opravdu bungalov s 35st by vypadal hodně divně, leda, by jste museli mít přiznané podkroví.
Takže jsme to vyřešili, že čekáme na přidělení pozemku v jiné vesnici, kde mají v územním plánu sklon 30st a v projektu to taky budeme mít, ale necháme udělat 25st :)
je vidět, že nesmyslné plány jsou všude....My budeme mít nakonec sklon střechy 30° a v projektu bude uvedeno 35° jak má být a budeme doufat, že to projde bez větších problému :-)
V územním plánu takové veci nemaji co dělat a pokud tam jsou tak se k nim neprihlizi. Je to od novely stav.zakona v roce 2013. Nenechte se ;-) je smutne, kdyz to na stav. úřadech nevi. Tady např. http://www.upkindl.cz/cze/prakticke-i.... U nás to taky netusili, dokud jsem je na to neupozornila ;-) nema-li obec regulační plán (což nemá většina obci), tak maji smůlu ;-)
Ovšem obec, která bývá účastníkem stavebního řízení, může podat námitku a pak záleží jenom na stavebním úřadě, co projde. A pokud si dodá obec stanovisko, které ji podpoří, pak má smolíka zase stavebník. A upřímně, já s obcí souhlasím. I když hodně záleží na tom, kde by ten bungalov měl stát. Vyčlenila bych pro ně na každé obci nějakou lokalitu, nejlíp oddělenou od staré zástavby pásem vysoké zeleně , a tam si to stavte, lidičky. Ale jinak ne.
Dobrý den,
chtěl jsem se prosím zeptat, zda měl někdo problém při kolaudaci s jinými stupni, než měl v projektu nebo zda to nikdo neřeší? Máme v územním plánu sklon 35 stupňů, ale chtěl bych realizovat sklon 30 stupňů (jedná se o bungalov). Může na to mít vliv novela stavebního zákona od ledna 2018? Prý se již klasické kolaudace konat nebudou, tudíž by skutečný sklon nikdo řešit nemusel….
@zmrz_lina
@martinl11 nevím jak s kolaudaci, pokud je ale sklon střechy jako regulativ v územním plánu, pak by k němu vůbec nemělo být přihlíženo. Taková regulace patří do regulačního plánu.
@zmrz_lina Regulační plán jsem nenašel (asi není). V územním plánu je psáno, že střecha musí být sedlová nebo polovalbová se sklonem 35 stupňů. Na stavebním úřadě mi řekli, že obec to má pevně dané a změna nebo vyjímka není možná….
@zmrz_lina Koukám, že se v tom celkem vyznáš, tak tě poprosím o radu... Co když těch 35 stupňů je požadavek památkářů? Nikdo mi to nechtěl dát oficiálně písemně, ale asi je to věc, kterou zohledňují, když se vyjadřují ke stavebnímu povolení.
@noemi77 u památkářů je to asi něco jiného, tam se bude chytat něčeho těžko.
@martinl11 no, v územním plánu můžou mít i třeba barvu fasády, ale není to platné. Takové věci tam prostě nemají co dělat (územní plán takové věci nemá řešit, ten má řešit věci týkající se využití prostoru), tedy se na ně nepřihlíží. Ale co úřad, to jiné postupy. Můžete mít problém při stavebním řízení, tak pak leda odvolání na kraj. Celkem jasně je to vysvětlené v odkazu výše. Co se kolaudace týče, tak fakt netuším, jsou ještě stále úřady, které normálně kolauduji po staru.
PS: regulační plán má naprosté minimum obcí 😉
@martinl11 no já nevím, osobně bych si to nelízla, ale já prostě ctím předpisy. My máme územním plánem danou výšku stavby a hoodně jsme se zpotili, než jsme zjistili, že úplnou náhodou máme rezervu 7 cm. Pokud bychom měli projekt vyšší, povolení bychom nedostali.
Pokud postavíte a sousedovi se to nebude zdát, pošle dotaz na Sú, zjistí, že jste udělali jinou stavbu než máte povolenou a budete to za x tisíc předělávat?
Ja sem mela v projektu 20, v realu 25..dokonce jsem se i priznala...a pani mi rekla, ze by si toho stejne nevsimli:) ale urad hodne v pohode...asi to moc nepomuze..jen zkusenost...