Ahojte, s přítelem se chystáme si splnit náš sen. Postavit si rodinný dům. Od jeho dědy jsme dostali krásný pozemek, jenže problém je v tom, že je na katastru nemovitostí zapsán jako orná půda. Od přátel jsme slyšeli, že na tomto typu pozemku není možné stavět, že nedostaneme stavební povolení. Takže nevíme, co máme dělat. Nemáte někdo s takovouto situací zkušenosti? :-)
určitě si dojděte na obecní (městský) úřad a zjistěte, zda máte pozemek v územním plánu určený k výstavbě rodinného domku. případně i tam se rovnou poptejte na možnosti. a potom info vám dají na stavebním úřadě. ale obejít se dá všechno :) jenom musíte mít dobré úředníky, kteří vyjdou vstříc :)
mockrát děkuji :-) jsem z toho zoufalá... Každý nám tvrdí něco jiného... Někdo tvrdí, že to vůbec nelze jiný zase že to nikdo řešit nebude... Chtěla jsem se raději poptat než půjdu na úřad abych tam ze sebe nedělala blbce :-D
Stačí zajít na stavební úřad anebo si jen někde z netu (obce to většinou zveřejní) prohlédnout územní plán. Tam se dočtete i různá omezení, co tam třeba postavit lze a co ne. Ale nejjistější je ten stavební úřad. Taky stavíme na orné půdě, to snad každý
pozemek, na kterém jsme postavili svůj RD byl původně celý v katastru "ornou půdou" ted, když je RD zkolaudovaný tak z pozemku bylo ubráno cca 200m2, které jsou nyní v katastru "zastavěná plocha a nádvoří" a zbytek ornou půdou zůstal. důležité není to, co stojí v katastru, důležité je to jak je zakreslen pozemek v územím plánu obce. a jestli není veden jako stavební, tak je vždy možnost o tuto změnu zažádat -. ovšem tady se předpokládá, že se obrníte trpělivostí a může to trvat celé roky...
Mockrát děkuji :-) moc to k danému tématu společného nemá ale jeste bych se chtěla zeptat, když stavíme svepomoci jestli jsou nejaka omezeni například m2 :-)
@page007 a @slabici mají pravdu. Záleží na územním plánu.
Ale naopak @slabici pravdu nemá. Dům nad 150 m2 se musí stavět dodavatelsky. Svépomocí jen menší domy a i k těm musí být stavbyvedoucí (lidi tomu většinou říkají "stavební dozor", ale musí to být autorizovaná osoba, asi nejlépe váš projektant). Že se domy nad 150 staví svépomocí je fakt, ale je to v rozporu se zákonem a může být problém s kolaudací. U nás tedy ano.
A pokud v územním plánu neni na tomto pozemku plánovaná zástavba, lze s tím neco udělat? :-) v tomto směru jsem naprostý lajk takže jsem rada za kazdou informaci :-)
@lucka147 V takovém případě musíte požádat o změnu územní plánu na místně příslušném úřadu. Tyto plány obce vydávají na mnoho let dopředu a pokud je ten váš rel. nový a nebo třeba pokud je ten pozemek prakticky mimo současnou zástavbu a sítě, tak ani nepočítejte s tím, že tam někdy postavíte. Problémem mohou být i různé stavební uzávěry. V lepším případě počítejte s tím, že vaše žádost o změnu územního plánu se protáhne na několik (mnoho) let a s nejistým výsledkem.
Děkuji :-) tak doufám ze s tím nebude problém :-) byli jsme rádi ze jsme pozemek dostali a nemuseli platit zbytečně přehnane částky za pozemek... Tak uvidíme jak to všechno dopadne :-)
@slabici Ano, kdo má "kulaté razítko" to je tzv. autorizovaná osoba. Proto píšu, že je nejlépe, když stavbyvedoucího dělá právě ten projektant, který projekt dělal, má to promyšlené, je to jeho práce. Ale to platí jen pro domy do 150 m2.
stavět na orné půdě lze (respektive, většina lidí staví na orné :-), ale musí to být v územním plánu zastavitelné a před stavbou musí dojít k odnětí ZPF, což je po letošní novela zákona o ZPF slušně zpoplatněno... :-(
Řešíme stejný problém.. kupujeme pozemek od známého, kdy pozemek je už za cedulí obce, byl by to poslední dům v řadě. Vyjmutí ze ZPF nás bude stát kolem 25tis. a v územním plánu jsem si našla, že je to plocha určená k zastavění.
Je potřeba opravdu mrknout na ten plán.