Dobrý den, prosím,o Vaše rady a případné zkušenosti. Vlastním pozemek,na kterém s přítelem plánujeme stavbu rodinného domu. Vlastníkem,příjezdové cesty k pozemku,je můj taťka, já od něj dostala věcné břemeno chůze a jízdy. Veškeré podklady pro vydání stavebního povolení zajistil projektant včetně přebírání korespondence kolem celého procesu. Teď už jsme čekali jen na povolení,ALE jak nám bylo řečeno,nedostaneme ho, protože v srpnu 2018 se změnil územní plán města. Město naplánovalo výstavbu na sousedních pozemcích, které jsou ve vlastnictví 4 soukromých vlastníků a my jako první stavějící máme vybudovat veřejně prospěšnou komunikaci.Tu bychom mohli vybudovat jen se souhlasem 4 vlastníků, jejichž souhlasy nedostaneme,pro mě z pochopitelných důvodu-jedná se o klidnou lokalitu,pole za domy a les na dosah,nikdo tam nepustí cizí lidi,auta...Projektant věděl o změně územního plánu,pro nás je to informace stará cca 2 týdny. Co teď? Podat žádost o změnu územního plánu mi přijde málo...Projektant zklamal.Bez cesty nedostaneme povolení,i když my příjezd k pozemku máme. O financích se už netřeba zmiňovat.Děkuji.
Dobrý den,
mrzí mě Vaše situace. Takovou zkušenost bohužel nemám, co jsem teď řešila, tak jsem žádala o povolení připojení vjezdu z našeho pozemku na komunikaci u dopravní policie. (Vjezd tam již několik let máme, stával tam RD, který jsme teď zdemolovali).
Zkoušela jste tento problém konzultovat třeba i s nimi popř. zajít přímo osobně na stavební úřad a tam zjistit, zda neexistuje nějaké řešení? Ráda bych Vám pomohla, ale takový případ jsem naštěstí neřešila.
Budu Vám držet palce a snad se najde někdo kdo Vám poradí. :-) :-)
Odvolejte se proti zamitavemu rozhodnuti. Budou to posuzovat na krajskem urade, kde by meli byt nestranni. Jinak vec posuzuje stavebni urad, kteremu na zada dycha mesto, pozadujici vybudovani komunikace a jinak to pak posuzuje nadrizeny krajsky urad.
Je úplně šumák, kdo nebo co sou sousedi. Je to podle ÚP zastavitelné území kompatibilní s výstavbou RD? Pokud ano a vy tam stavíte jako první, tak je požadavek úřadů na zhotovení příjezdové cesty legitimní a s tímto jste prostě měli počítat.
V dnešní době je velká výjimka, když vám nechají postavit dům třeba za polní cestou.
Dnes to takhle běžně funguje, že stavební úřad povolí stavbu až když je k němu příjezdová komunikace dle předem určených parametrů - nejčastěji zpevněná plocha dostupné sítě...Většinou staví ten první a nebo se dohodnou všichni vlastníci přilehlých stavebních pozemků a náklady mezi sebe rozdělí, jelikož oni taky budou muset pro stavbu silnici mít a zvýší se tak cena jejich pozemku (přístup a zasíťování) zkuste se s těmi vlastníky dohodnout zda do toho nepůjdou s vámi a pokud ne tak holt budte muset stavět sami, souhlas Vám dávat nemusí, stavba komunikace půjde přes stavební povolení odboru dopravy a pokud nebudou mít oprávněné námitky tak není důvod stavbu komunikace na Vašem pozemku nepovolit :-) Pak je otázka zda komunikace bude ve Vaše (resp. otcově) vlastnictví a budete se muset o ni starat a nebo ji pak předáte obci...Změna úp nic nevyřeší, i bez toho aby se stali ze sousedních parcel zastavitelné, by jste Vy museli budovat komunikaci k Vašemu RD
@anusenka93 Dobrý den, děkuji Vám za podporu. Na stavebním odboru nám bylo řečeno, že projektant mohl vyřídit povolení před tou změnou. Co na to říct. Mohl, nemohl. Navíc u nás se tak mění úředníci, že ten stavební odbor je nějaký prokletý.
@skunkos Dobrý den, s příjezdovou cestou jsme samozřejmě počítali, ale pouze k naší stavbě, tak to bylo plánováno a vyřizováno naším projektantem. Děkuji za Vaši reakci.
@jitkapetka Dobrý den, děkuji Vám za Vaše rady. Vlastníci přilehlých pozemků (orné půdy) by mohli mít přístup z jiné strany. Náklady na vybudování už jsou vedlejší, nejsme z toho nadšení, ale chceme jen docílit toho, co mělo být a konečně začít stavět. Hlavně jde o to, aby ta příjezdová cesta byla například vybudována jen po délce pozemku a né ještě dalších 200 m.
@vladimirsvorba Dobrý den, přikládám snímek z katastrální mapy. Ze stavebního odboru jsme obdrželi "výzvu a usnesení", kde kromě jiného píšou o vybudování komunikace s ohledem na změnu územ. plánu. Děkuji.
ahoj, je to nepříjemná situace, úplně ti neporadím, ale mám taky zkušenost s vyřizováním projektu a následným budováním cesty a musím říct, že od projektu po vydání povolení nám to trvalo přes rok, poplatky SÚ byla 30 tisíc, projekt s vyřízením taky přes 30 tisíc, je to celkem nákladné a dlouhé, zvlášť když ti ještě někdo ze sousedů hází klacky pod nohy, určitě bych se domluvila s těmi co ji taky budou potřebovat
@romik67 Ahoj, děkuji ti za reakci. S dalšími náklady a tím, že to může trvat jakkoliv dlouho už počítáme. V této chvíli to potřebujeme jen my, sousedi se svými pozemky nemají momentálně žádné záměry a i kdyby do budoucna náhodou, tak v těsné blízkosti jejich pozemků byla vybudována cesta (také kvůli přístupu k domu, který se tam právě stavěl), kterou by stačilo o pár metrů protáhnout (můj názor). Jsem ráda, že vám vše vyšlo. Člověk by nevěřil, co ho může před "papírovým finále" zastavit. Projektant mi od vzniklé situace jen radí, ať seženu 4 podpisové souhlasy, pak dostanu stavební povolení a pak se budeme bránit proti cestě. Jenže PAK, až to bude černé na bílém, tak mě s tím pošlou tak akorát do.....On teď dal od toho ruce pryč a čeká, nezkouší nalézt nějaká řešení, člověk se tady na fóru více dozví nějaké rady a doporučení než od člověka, kterému platí 8-(
@npavla Pokud mají sousední parcely dle ÚP sjezd na Vaši cestu, tak by jim neměli povolit napojení na stávající vedlejší cestu. Řešili jsme to samé.. Sousedi do toho nakonec šli s námi. Právě jsme ve fázi, kdy čekáme na územní rozhodnutí na cestu. Pak teprve zažádáme o povolení na dům.