Nesmyslné požadavky?

Profilova fotka
Zdravím, chci se zeptat, jestli se někdo setkal s něčím podobným a případně jak si vydupal své. Jde o to, že paní u nás na stavebním úřadě, chce vedle souhlasu (podpisu sousedů) i souhlas banky, která má na pozemku sousedů zástavní právo, protože mají hypotéku. Problém je, že o tom nikdy nikdo v bance neslyšel, že by se vydával nějaký souhlas někomu jinému než vlastníkovi pozemku a tudíž s tím mají problém - nemají na to formuláře, nelze. Po té, co jsem na úřadě odcitoval tuto zprávu z banky, tak jen řekla "tak ať vám v bance podepíší situační plán". Jenže banka se nebude vyjadřovat k cizím pozemkům a navíc v mBank není nikdo, kdo by na nějaké podepsání plánu měl právo. Má vůbec právo chtít po sousedech, aby jejich banka dávala souhlas se stavbou sousednímu pozemku (vlastníkovi)? Na stavebním úřadě mi tvrdí, že ta banka je prý sousedem, ale v katastru je banka jen v Omezení vlastnického práva (Zákaz zcizení a zatížení, Zástavní právo smluvní), vlastníkem není. Setkal se někdo s něčím podobným? Řeším stavební ohlášku s úřadem od října, 2 měsíce jim trvalo, mi řekli, že jim ještě něco chybí (a to jsem si tam musel zajít sám, aby mi to řekli). Děkuji.
Odpovědět
1
2
Ve stavebnim zakone to je, takze pravo na to ma. Banka ma na sousedove pozemku vecne bremeno. Nekde to pozaduji, nekde nepozaduji.
Odpovědět
Profilova fotka
S mBankou mám jiné zkušenosti, bohužel ne dobré. Při různých ne zcela logických požadavcích, které jsme museli splnit (a splnili), nám schválili refinancování hypotéky, podepsali jsme smlouvu, ta šla do Prahy na podpis vedení banky a tam si to rozmysleli. Takže i když máš hypotéku schválenou, nemáš jistotu, že ji dostaneš. Jestli můžeš, jdi od toho někam jinam. Ten požadavek paní ze stavebního úřadu je nesmyslný, udělala bych to, že bych písemně požádala stavební úřad o konkretizování tohoto požadavku, neboť tento nemá v historii obdoby a žádná z tebou oslovených bank se s tím ještě nesetkala. Možná to někde ve stavebním zákoně je, že když má někdo věcné břemeno, měl by souhlasit, jenže banky mívají zástavní právo, ne věcné břemeno, a to je něco jiného
Odpovědět
@esmeralda2 Ja se s tim setkavam bezne. Bylo mi receno, ze do splaceni hypoteky ma banka stale co mluvit do toho, co souvisi s RD, na ktery hypoteku poskytla. Takze i kdyz soused bude stavet a ma mit souhlasy. St. urady maji takovou metodiku od ministerstva.
Odpovědět
Profilova fotka
@puhelin chtělo by se říci něco nespisovného. Když má někdo zástavní právo, to přece není na úrovni vlastnictví. Jestli toto je v metodice ministerstva, pak se nelze divit tomu našemu 157 či kolikátému místu v délce stavebního řízení. Docela by mě zajímalo, jaké vyjádření by si paní představovala. Řešila bych to tak, jak jsem uvedla. Upřímně, kdyby nějaký soused chtěl stavět, tak nevím, co je mu po mé hypotéce, resp. co je nějaké paní ze stavebního úřadu po mé hypotéce. Můj vztah s bankou je můj a je čistě soukromý a banka ani nemá právo o tom někomu něco sdělovat
Odpovědět
@esmeralda2 Delku stavebniho rizeni do toho zebricku zaradili podle stavby nejake haly u Prahy. Takze to vubec neodrazi skutecnost. Tim se nechci zastavat ministerstva a tech, kdo to cele pise. Ale se stavebnimi urady jednam casto a nemam problem se s nimi domluvit, aby slo rizeni bez zdrzeni. Kdo mel nejaky prusvih (odvolani, soud, ...), ten uz je opatrnejsi. Banka proste pise, ze se stavbou na tom a tom pozemku souhlasi.
Odpovědět
@koky999 Tak to při nejhorším překlopíte na stavební povolení a ať si ouřada obešle koho chce. :-|
Odpovědět
Profilova fotka
@esmeralda2 Moje banka na mém pozemku s mojí stavbou souhlasí. Jde o to, že se má vyjádřit banka na sousedním pozemku, kde už má soused dávno postaveno. @puhelin Tak nevím, ale mě to trvá už od října (souhlasy atd. jsem sháněl dokonce už od ledna minulého roku), takže tomu věřím. Vždy si něco vymyslí, protože na to předtím zapomněla (a já fakt nemám na to zjišťovat ze 3 A4, co z toho potřebuju a co ne, v tom jsme spoléhal na ní, ale očividně mi neřekla vše). Problém je, že ta banka sama nic takového nikdy neslyšela a nic nedá. Takže jsem udělal chybu, že jsem rovnou nezačal stavební řízení, aby si to pěkně všechno získala sama. A myslím si, že Zákaz zcizení a zatížení a Zástavní právo smluvní nemá co dělat se stavbami na sousedních pozemcích. @kofejn Obávám se, že to bych asi nestavil nikdy.
Odpovědět
@koky999 Podle te metodiky spada banka jako poskytovatel do vecneho bremene, takze i ona musi souhlas dat (paragraf 105/2/f) SZ). Z vlastni zkusenosti vim, ze KB s tim problem nema. Jeste jsem to resila jednou, ale ktera banka to byla uz si nevzpominam. Kdybyste sel do rizeni, tak by vam krom toho obesilani ucastniku i oficialne v preruseni vypsala vse, co vam chybi. To by bylo taky pohodlnejsi.
Odpovědět
Profilova fotka
@koky999 stavěl, jen by ti to mohlo trvat, třeba jako nám (téměř 6 let)
Odpovědět
@esmeralda2 Nesmysl. Nebyl u vas problem taky v tom, ze jste chteli srub? Jestli vam v tom spis nechteli zabranit, kdyz mel stat v dohledu Jestedu. U nas jsou v nekterych obcich v CHKO (Orlicke hory) dokonce zakazane.
Odpovědět
Profilova fotka
@puhelin nejsme v CHKO, pozemek je územním plánem určen k zastavění rodinným domem, bydlení venkovského typu, s chovem zvířectva včetně koní, a začínali jsme tím, že jsme si vyžádali souhlas od hlavního architekta (který jsme dostali), že na daném pozemku můžeme postavit srub. To by ale bylo na jinou diskusi a asi jinde. A když jsme se (téměř) po všem našeho "oblíbeného" úředníka ptali, proč to všechno, tak nám bez zardění a bezelstně řekl - zákon mi to umožňuje. Prostě mu zákon umožňuje dělat potíže, a tak je dělá.
Odpovědět
@esmeralda2 no bance je do toho hodně. Přece poskytla na sousedův pozemek úvěr a při tom pozemek ocenila na určitou hodnotu. Pokud vy si vedle postavíte např. velký dům, který bude příliš stínit, nebo si postavite na hranici pozemku, sousedův pozemek znehodnotíte, a kdyby soused neplatil hypotéku, tak bance prodej jeho pozemku nepokryje hypotéku. Takže mi nepříjde nic divného, že požadují vyjádření i toho, kdo má zástavní právo.
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@betelgeuzz přece aby se nic takového nestalo, od toho tady jsou stavební úřady
Odpovědět
@esmeralda2 stavební úřad nezajímá, jestli se nesníží hodnota pozemku, toho zajímá jen zákon. Když soused podepíše vyjímku, tak stavebnímu úřadu to nevadí, ale bance ta snížená hodnota pozemku vadit může. Ona by na tom prodělala.
Odpovědět
@esmeralda2 Ktere nemaji penize na to odstranovat cerne stavby.
Odpovědět
Profilova fotka
@betelgeuzz @puhelin tady se asi v názorech neshodneme, ale nakonec od toho je diskuse. Myslím, že ty požadavky jsou přehnané. Nevím, kolikrát se to v praxi stalo, jaký počet lidí si půjčil peníze na pozemek, který byl znehodnocen stavbou na sousedním pozemku a banka ho musela se ztrátou prodat, jak velké je riziko, že se to může stát. Kdyby se takový princip uplatňoval všude, tak v momentě vstupu do puberty bychom museli zavřít všechny chlapy, neboť by hrozilo znásilnění. Banky jsou podnikatelské subjekty a také musí nést určitou míru rizika, a za to si nechávají dobře zaplatit.
Odpovědět
@esmeralda2 Ja si myslim, ze oni v tom zakone chteji jen zajistit, aby se pak neozval nekdo, kdo to pravo ma. Tak pisou kazdeho. Smysl to ma, protoze majetek by mel byt nedotknutelny.
Odpovědět
Profilova fotka
K tomu napíšu jen to, že když naši sousedi chtěli stavět, souhlas se stavbou jsme dávali jen my, po bance, u které jsme na pozemek měli hypo, nikdo nic nechtěl. Je možné, že někde v zástavní smlouvě jsme měli pod pokutou uvedené, že neuděláme nic, co by pozemek mohlo znehodnotit. Ale žádat banku o souhlas se stavbou souseda mi přijde absurdní, pokud je jinak stavba v souladu s předpisy a nejde o žádnou výjimku. U výjimky bych to možná i pochopila, ale ještě jsem o tom neslyšela.
Odpovědět
Profilova fotka
Můžou to chtít. Také jsme si to museli zařídit a také o tom nikdo nikdy v bance prý neslyšel. Projektant nám zaslal vytvořený formulář, který se jim zaslal a na základě toho ho oni podepsali. A musel tam zavolat sám pán, který měl u nich hypotéku a domluvil se s nima jak máme postupovat. Pak jsme se na odvolání vykašlali a počkali jsme asi 3 týdny a pak ani banka neměla nárok se odvolat. Jinak by to byl zase další podpis od nich na který oni mají taky nějaký počet dní. Na tohle je fajn mít finančního poradce.
Odpovědět
Profilova fotka
A bohužel naše stavba splňovala všechny požadavky a nebyla u ní žádná výjimka. Je to na rozhodnutí stavebního úřadu a myslím si, že musíte zažádat souseda aby byl více akční a poradit se s někým v tomto oboru bank a hypoték.
Odpovědět
@esmeralda2 ale to není o názoru, ale co je v zákoně. Myslet si můžeš o tom, co chceš, ale to je tak maximum, co s tím můžeš dělat.
Odpovědět
Řešili jsme podobný problém, kdy se část pozemku pod bytovkou, ve které jsou některé byty zatíženy hypotékou, měla převést na město, kvůli vybudování parkovacích stání. Bance je po pozemku celkem prd, hypotéka visí na jednotce, ale z pohledu stavebního odboru to byl jeden funkční celek a tedy se k tomu musí vyjádřit. Nakonec jsme posílali na banku žádost o souhlas se změnou prohlášení vlastníka, to banka odkývla a hotovo. Ve vašem případě by se asi mělo jednat o souhlas se souhlasem s územním řízením, protože banka je díky zástavnímu právu účastníkem řízení, tedy, že banka nemá problém s tím aby soused souhlasil s vaší stavbou. Určitě bych k tomu přiložil písemnou žádost od dotyčné úřednice a situační plán. Bohužel vám asi přesně neporadím formulaci, ale snad se tu najde někdo kdo by to zformulovat dokázal.
Odpovědět
@marta_kovar O tom odvolani... Po vydani rozhodnuti plyne lhuta, ve ktere se ucastnici rizeni muzou odvolat proti rozhodnuti. Pokud tech 15 dni nechcete cekat, obehate vsechny ucastniky rizeni, kteri vam podepisou, ze se vzdavaji prava na odvolani. Kdyz do rizeni pujde @koky999 , vyhne se potrebe zaridit osobne souhlas od banky, protoze ji zkontaktuje primo st. urad.
Odpovědět
Profilova fotka
@puhelin Přesně tak, už bohužel nevím kolik dnů to přesně bylo. Ale děkuji za doplnění. 🙂
Odpovědět
@obludak Zadna pisemna zadost na to neni, protoze to je ve st. zakone. Bud chceji souhlas (ohlasku) a souhlas si od banky sezenou sami, nebo pujdou do st. rizeni a komunikovat s bankou bude sama urednice (oznami ji zahajeni rizeni, vyzve ji k podani namitek, posle povoleni a pocka na pripadne odvolani). Klidne bych sla do toho druheho, je to mene pracne, jen to trva asi o mesic dele.
Odpovědět
@marta_kovar Ja jsem to jen upresnila pro @koky999 , protoze to je jina faze a jiny postup, jak se tomu vyhnout.
Odpovědět
Profilova fotka
@puhelin Samozřejmě, ale bohužel jsme si museli projít s tím stejným kolečkem a člověk s tím nic nezmůže. Ale díky bohu všechno jde když se chce. 🙂
Odpovědět
@marta_kovar Ale vy byste vubec za bankou chodit nemuseli. Teda pokud jste nehonili kazdy den do povoleni
Odpovědět
Profilova fotka
Děkuji všem za rady a návrhy. Sousedi mají finančního poradce, který za ně vše vyřizuje a nebyl schopný nic vyřídit, že nic takového se nedělá, nic na to nemají a nějaký můj text mi nepodepíší. Ať se obrátím na jejich banku sám. Žádost prý došla na kompotentní oddělení, ale tady v Čechách neví, co s tím. Takže doufám, že to budu ještě řešit s Polákama.
Odpovědět
@koky999 A jakou banku maji?
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?