Pro ohlášení stavby je souhlasu "sousedů" třeba pouze v případě, že se stavba přímo dotýká jejich práv. Je zde někdo, kdo k ohlášení stavby nedokladal souhlasy? Jak jste stavebnímu úřadu zdůvodnili, proč se stavba jejich práv přímo nedotýká? Díky.
Leda by měl někdo desetihektarový pozemek a barák stavěl uprostřed, to by bylo sousedům opravdu houby po tom, že jim tam staví někdo něco za obzorem. Ale v normální zástavbě se stavba práv sousedů dotýká vždycky.
@plaintruth neodpovidate na dotaz. Stavba bude 15 metrů od hranice pozemku, kdy sousední pozemek není obydlený, užívány, je veden jako zbořeniště, kdy na SÚ mi řekli, že v takovém případě by souhlas vlastníka nemusel být potřeba, ale že to musím zdůvodnit a SÚ se buď k mému názoru přikloní nebo ne. Takže moje otázka zněla, co uvést jako důvody, pro které si myslím, že jejich souhlasu není potřeba? Neptala jsem se, kdy je a kdy neni souhlas potřebný =-)
@llama
Stejne vam u novostavby ohlasce predchazi minimalne uzemni souhlas a tam davaji souhlas vsichni vlastnici sousednich pozemku (pisemne na situacni vykes).
Stavebni zakon par. 96/3/b) K žádosti žadatel připojí: souhlasy osob, které mají vlastnická nebo jiná věcná práva k pozemkům nebo stavbám na nich a tyto pozemky mají společnou hranici s pozemkem, na kterém má být záměr uskutečněn; souhlas s navrhovaným záměrem musí být vyznačen na situačním výkresu; souhlas se nevyžaduje v případech stavebních záměrů uvedených v § 103, pokud nejsou umístěny ve vzdálenosti od společných hranic pozemků menší než 2 m,
@llama ...a ano, mám velký pozemek a nejedná se o vámi uváděnou "normální zástavbu," ale o výstavbu domu v místě, kde žádný rodinný ani jiný dům nestojí a stát nebude. Krom toho ve vyhlášce je výslovně uvedeno, že souhlas vlastníka sousedního pozemku je nutný doložit pouze v případě, ze se stavba PŘÍMO dotýká jeho vlastnických práv, nikde není napsáno, že souhlasu je potřeba VŽDY...
@puhelin dle novely se jedná o společné oznámení záměru, kde je výslovně uvedeno, že se dokládají Souhlasy osob, jejichž vlastnické nebo jiné věčné právo k sousedním stavbám anebo pozemkům nebo stavbám na nich může být umístěním stavebního záměru PŘÍMO dotčeno...
@petyk88 Ja se divam do zakona... Ten je nadrazeny vsemu... :) Tak uvidite, cim se bude ridit stavebni urad.
Treba nas krajsky stavebni urad vetsinu takovych vykladu ignoruje a vyklady si dela vlastni. Takovou mam zatim zkusenost z odvolani, ktere jsem cetla u mych nebo manzelovych odvolacek.
@puhelin já čerpam z toho, co mi řekl SÚ, jen nevím, jak mám zdůvodnit, proč si myslím, že vlastnického právo souseda není přímo dotčeno. Toto zdůvodněni je totiž na stavebníkovi a SU se prý k němu buď přikloní nebo ne. Viz moje otázka výše, na kterou mi nikdo neodpověděl...
@puhelin díváš se na starou verzi stavebního zákona. Ta část se společnou hranicí byla právě poslední novelou zrušená a místo toho je tam to o dotčených vlastnících. Je to hlavně kvůli tomu, že se dělala finta, že někdo papírově prodal bráchovi metrový pás pozemku, tím pádem měl hranici s ním a ne se sousedem a soused do toho už nemohl kecat.
@petyk88 no a co se zeptat přímo na SÚ, jak to bude nejlepší formulovat? Nevím, jak u nás, ale u vás jsou tam hrozně ochotné paní a s takovými věcmi vždycky rády poradí.
@puhelin je, ale tam právě čtu to o dotčených vlastnících
(3) Oznámení záměru obsahuje kromě obecných náležitostí údaje o požadovaném záměru a identifikační údaje dotčených pozemků a staveb. K oznámení oznamovatel připojí
a) souhlas k umístění stavebního záměru podle § 184a,
b) souhlasná závazná stanoviska, popřípadě souhlasná rozhodnutí dotčených orgánů podle zvláštních právních předpisů nebo tohoto zákona, popřípadě rozhodnutí podle § 169 odst. 3 a 4, nebo nepostupuje-li se podle § 96b odst. 2,
c) stanoviska vlastníků veřejné dopravní a technické infrastruktury k možnosti a způsobu napojení nebo k podmínkám dotčených ochranných a bezpečnostních pásem,
d) souhlasy osob, jejichž vlastnické nebo jiné věcné právo k sousedním stavbám anebo sousedním pozemkům nebo stavbám na nich může být umístěním stavebního záměru přímo dotčeno; souhlas s navrhovaným záměrem musí být vyznačen na situačním výkresu; souhlas se nevyžaduje v případech stavebních záměrů uvedených v § 103, pokud nejsou umístěny ve vzdálenosti od společných hranic pozemků menší než 2 m,
@llama Uz to vidim. To mam z toho, ze googlim pres mobil :) Jeste budu 2 roky na rodicaku, tesim se na to, co bude platit, az se vratim do prace :)
@petyk88 Omlouvam se za dezinformaci. Mate silny argument v tom, jak citujete zakon. Popiste, ze soused k vam z domu neuvidi, neuslysi vas, ani vaseho psa, nebudete mu stinit, nebudete okolo neho jezdit k vam domu. Predstavte si vsechny vase cinnosti a situace, ktere by se ho mely dotknout a vyvratte jejich vliv na neho. Klidne cokoliv, co vam pomuze. Vzijte se i do jeho situace, co on by mohl napadnout, proc by jeho souhlas meli vyzadovat a to tam rozporujte. Az by prisel nastvany na urad, at ma urednice pisemne sdeleni od vas, ze se te konkretni veci nemusi bat, protoze se ho pri te vzdalenosti netyka.
@llama mně právě řekli, že bych to mohla uhrát bez jejich souhlasu, ale neporadili mi jak, jen že je musím přesvědčit tak, aby se k mému názoru přiklonili, že se zohledňuje vzdálenost od hranice, zastínění atd :-) zbytek nechali na mě. Tak tu bloumam, co je to to "atd." :-)
@puhelin diky, něco se pokusím sesmolit. Máme vše o to složitější, že soused je mrtvý, dědicové odmítají dědictví, lépe řečeno se nehlásí ani ke svému otci a tim pádem nechtějí ani dat souhlas, z opatrnosti. Pozemek v rámci dědictví půjde do likvidace, je to zbořeniště, nic na něm nestojí, není určen pro výstavbu a nemám zbytečný čas, aby to šlo přes společné územní a stavební řízení, stačí že studna se teď řeší ve stavebním řízení (dědicové nekomunikují), proto to chci uhrát přes tuhle frázi v zákoně, že jejich práva nebudou přímo dotčena...
@petyk88 Jen me prekvapilo, ze to 15 m od hranice pozemku nechteji resit. My jsme 35 metru od hranice se sousedem a 50 m od hranice s obci a museli jsme mit od nich souhlasy, i kdyz jsme delali jen pudni vestavbu...
Snad vam to projde, kazde dedictvi je hrozna brzda :( Okruh dedicu vam to nemuze prekazit?
dobrý den,
nečetl jsem příspěvky přede mnou, reaguji jen na původní dotaz..
Při ohlášce jsem se sousedy vůbec nic neřešil - toto je věcí Stavebního úřadu, který na základě mého podání zahájíl řízení a předepsaným způsobem obeslal nejen sousedy, ale i dotčené orgány a instituce a Ti dostali zákonnou lhůtu se vyjádřit. Věděl jsem ale, že mou stavbou dodržuji příslušné předpisy (místní regulační plán, zákonné odstupy staveb), tudíž jsem po nikom nechtěl žádnou výjimku.
@petyk88 Mas pravdu, souhlas nemusi byt vzdy, my ted budeme pristavovat opravdu velikou garaz s terasou na vyjimku (1,5m od plotu), tu uz mame schvalenou, a sam pan na SÚ, chtel (resp.bude chtit) podpisy jen tech sousedu, kterych se to tykalo, tedy tech, u kterych to je tech 1,5m od plotu. Tech ostatnich, kteri garaz prakticky pres nas dum ani neuvidi, neb jsou na opacne strane, se to pry netyka a nic jim v tomto pripade do garaze neni a ma to opravdu logiku, kdyz garaz ani neuvidi (a je jedno, ze to jsou primi sousedi, jsou ale z druhe strany).
Tedy urcite podobne to bude v tvem pripade, my ale zadny duvod udavat memuseli, SU ty podpisy proste nechce...napsala bych, byt tebou, uplne obycejne - vzhledem k tomu, ze prava sousedniho vlastnika nebudou stavbou zadnym zpusobem dotcena (dostatecny rozestup, neobydleny pozemek.apod..), tak podpisy nedodavas...a je to pravda prece...i zakony musi mit urcitou logiku, ne? ;-)
@petyk88 Ono je to casto BOHUZEL na kazdem SU jinak, nekde vyzaduji uplne vse az prehnane precizne, nekde jsou vstricnejsi, tolerantnejsi...takze opravdu NEJVICE bude zalezet na vasem konkretnim SU.
Preju hodne stesti, umim si velice dobre predstavit ty komplikace a vsemozna zdrzeni..at vse dobre dpadne!
taketo veci musi riešiť projektant stavby, a treba rozmyšlať tým smerom, aby si neobmedzil susedovcov vysokou stavbou ,nevhodne umiestnenými oknami a pod.
Ale, i když nebudeš mít souhlasy sousedů, jejich práv se to stejně dotýká - resp. jsou to dvě trochu různé věci. Pokud ti souhlasy nedají, nevadí, ale celé řízení spadne do stavebního řízení (to trvá o něco déle; sousedi se můžou odvolávat do jednotlivých kroků, apod.).
Práv sousedů se ale dotkneš v každém případě, se souhlasem, i bez souhlasu. Pokud parcely sousedí, byť je v rozích tvé parcely, budou účastníci řízení právě tito sousedi a tím pádem se budou vždy k věci vyjadřovat.
@janaa1 no a to právě není zas až tak úplně pravda :-) novela stavebního zákona už si tyto pojmy vykládá jinak. A to je právě důvod, proč to tu řeším. To, že někdo sousedí s mým pozemkem, automaticky neznamená, že se stavba PŘÍMO dotkne jeho práv. Kord když se nejedná o zastavěnou oblast, sousední pozemek je zbořeniště a muj dum bude stát v poměrně velké vzdálenosti od jejich. Jak se podle tebe dotknu jejich práv? :-) Ale to nebylo předmětem mé otázky. Každopádně díky za příspěvek.