Rozbor vody pro stavební povolení

Mám otázku ohledně vydání stavebního povolení na výstavbu domu na pozemku, který nedisponuje přípojkou na vodovodní řad. Nechali jsme si zpracovat hydrogeologický průzkum a máme ze SÚ povolení na vyvrtání studny. Vrt se bude realizovat až v březnu a teď nás SÚ zaskočil požadavkem na rozbor vody. Nechce nám vydat stavební povolení na dům bez tohoto rozboru. Domnívali jsme se, že rozbor vody a následná úpravna této vody, se řeší až před kolaudací. Ptám se, protože pokud budeme čekat na vrt a následný rozbor vody (což taky nebude hned, musí se odpouštět), dramaticky se nám prodlouží celé to schvalovací kolečko a budeme zřejmě muset i zažádat o posunutí termínu čerpání hypotéky, protože to zkrátka nestihneme. Bylo nám doporučeno stavební řízení teď zastavit a zažádat znovu, až budeme mít ten rozbor. Je to běžný postup? Díky za odpověď
Odpovědět
Predstavte si situaci, ze dum postavite a pak zjistite, ze voda ve studni neni pitna. Vy to pred stavbou vedet nechcete?
Odpovědět
Myslím si že to není zcela běžný postup. V našem případě jsme měli povolení na vrt asi 1,5 roku před žádostí o vydání stavebního povolení na RD, v rámci povolení vrtu byla stanovena i doba kolaudace vrtu. Součástí stavebního povolení RD bylo i vyjádření ke zdroji pitné vody - kdy v žádosti o vydání byl uveden vlastní vrt na pozemku ( k čemuž projektant myslím předkládal i předmětné povolení na vrt ). Mezi tím jsme začali stavět RD, kolaudovat vrt budeme dodatečně při kolaudaci domu ( už měl být asi 1,5 roku zkolaudován ). Samozřejmě to že tam vrt je jako zdroj pitné vody je ve stavebním povolení uvedeno. Rozbor vody bude předložen při kolaudaci jak vrtu, tak celkově RD. Dle mého nemůže SÚ podmiňovat vydání stavebního povolení na RD doložením rozboru vody, ať už s nebo bez atestu na pitnou vodu. Po provedení vrtu se vrt v závislosti na tom v jakém je podloží, zda z něj odebíráte vodu - jak často, v jakém množství "čistí". Někdy může být voda odpovídající okamžitě po vyvrtání, někdy to může být i otázka několika měsíců než se pročistí, někdy se ta voda musí upravovat technologiemi, které se dodatečně montují třeba do technické místnosti domu ( filtrace, UV lampa, i chemie ) a to vyžaduje i dané prostory kam technologii umístit ( nestačí pouze vrt a jeho zhlaví ). Dle mého laického názoru není SÚ oprávněn podmiňovat vydání stavebního povolení doložením rozboru zdroje vody - vrtu. Úředník SÚ je povinen jednat v souladu s platnými zákony ČR a pokud něco takového vyžaduje, požadujte po něm doložení zákonného oprávnění na základě čeho tak jedná, na základě čeho toto požaduje.
Odpovědět
@puhelin Nechceme 🙂 Nejsme na samotě u lesa. Všude kolem nás jsou domy sousedů s vrtanými studnami. Takže nepředpokládáme, že zrovna ten náš vrt by neměl mít pitnou vodu
Odpovědět
@franti_p Díky za sdílení zkušenosti. Dobré vědět, že nejsme úplně mimo. Jen musíme vymyslet, jak to aplikovat, abychom si úřednice neznepřátelili 🙂
Odpovědět
Také se připojím s osobní zkušeností, že po nás nikdo nic takového nechtěl. Řešili jsme to v roce 2022. Přitom jsme měli téměř souběžně řízení o povolení studny a stavební povolení. Stavební úřad musel čekat až odbor životní vydá povolení na studnu a na základě toho mohl vydal stavební povolení. Nic jiného nechtěli.
Odpovědět
@calumka Díky za info!
Odpovědět
@betyfr79 Jednou jsem byla u zaverecne kontrolni prohlidky RD, kde predlozili vysledky rozboru vody ve studni. Meli v ni koliformni bakterie a EColi. Vazne lahoda, pani byla tehotna a nic netusila (ani ten rozbor vody necetli). Souhlas s uzivanim nedostali, coz melo vliv i na hypoteku a byl s tim prusvih. A bylo to v zastavene casti obce, jen byli posledni dum a za nimi pole. Proto si myslim, ze neni chybou, kdyz se rozbor udela uz pred povolenim.
Odpovědět
Nevím jak to má být správně ale třeba u nás ve vsi kolega jak stavěl tak na pozemku již měl starou kopanou studnu a bez problémů vším prošel i kolaudaci ikdyz podle testu v ní nemá pitnou vodu takže nevím jestli má úřad zajímat zda máte dum napojeny na pitnou vodu.
Odpovědět
Taky přidám svou zkušenost, máme možnost se napojit na obecní vodovod, v plánu byl ale vrt (s obecním jsou věčně problémy, staré rozvody, tím pádem nekvalitní voda, obec má vrty). Náš vrt byl vyhotoven před stavbou domu. Na obecní vodu jsme se nepřipojovali, ale v plánech byli zmíněny obě možnosti. Při závěrečné prohlídce domu jsem se ptala, jestli budou chtít vidět rozbor vody z vrtu. Úředník řekl, že je jako úřad kvalita vody nezajímá, že je to naše zodpovědnost. Takže u nás takhle.
Odpovědět
Po odvrtání v případě že budete čerpat, není problém si nechat pro sebe udělat rozbor ( záleží co všechno chce objednavatel znát - dle složitosti - obsáhlosti rozboru je také jeho cena ). Pokud by nebyl vrt až do napojení stavby RD, tak nemá cenu rozbor po odvrtání dělat, protože z vrtu je třeba čerpat, aby se "čistil". Pak před napojením domu bych jej buď nechal ještě vyčistit, nebo bych hodně čerpal a vodu nechával odtéci, aby se vrt čistil. Kdybych měl někde v blízkosti obdělávané velké pole, nebo sousedy co mají žumpy ( které se většinou dříve nelegálně navrtávaly, aby se nemusely často vyvážet ), tak bych také chtěl vědět kvalitu vody, abych dle toho mohl případně uvažovat o tom, jakou technologii k úpravě vody budu v domě potřebovat. To ale nic nemění na tom, že stavební úřad - respektive jeho úředník, musí - je povinen postupovat dle platných zákonů, dle mých vědomostí by neměl být oprávněn podmiňovat vydání stavebního povolení rozborem vody z vrtu, kterým má být stavba zásobována. Svým neodůvodněným jednáním - vyžadováním splnění nějaké podmínky bez zákonného oprávnění / důvodu / se může úředník dopouštět i protiprávního jednání. V současné době jsou již dostupné takové technologie, které , dá se říci udělají z nepitné vody pitnou / samozřejmě to neplatí 100% /, takže je to opravdu řešitelné, ale až dodatečně, kdy už bude stavba stát a bude možné někam patřičnou technologii instalovat, dnes je ta úprava vody otázkou finančních možností.
Odpovědět
@franti_p přesně, úřadu není nic do toho, jestli vůbec máte vodu. Dostal jsem stavební povolení a až následně jsme řešili samostatně vrt. Ten je také samostatně zkolaudovaný a ani vodoprávní úřad při kolaudaci studny nezajímal rozbor vody, úředník mi řekl, že je to moje věc. A jestli je pitná, to už vůbec na nic nemá vliv.
Odpovědět
@petros4 Musím Vás poopravit. Stavební úřad je povinen ověřit, zda je pro stavbu zajištěn zdroj vody. Pokud není, nesmí stavbu povolit. Pokud to u Vás proběhlo jinak, byl to exces.
Odpovědět
Článek se načítá
@milanq Můžu k tomu ještě doplňující poznámku/otázku? Jedná se totiž o "zdroj vody". Ne o zdroj "pitné vody". A pokud jsme doložili zprávu z hydrogeologického průzkumu a máme povolení na vrtanou studnu, tak v našem případě by to neměl být problém. Myslím si to správně?
Odpovědět
Profilova fotka
Obejít to jde tak, že natočite vodu u někoho jiného přeci...a nemusíte čekat na ten váš rozbor, i když je tak si týdne hotový. Jinak u nás stavební povolení vydali po předložení stavebního povolení na studnu. Rozbor vody jsme dodávali až při kolaudaci a ta probíhala zároveň s kolaudaci domu.
Odpovědět
@jandour Tak to nás samozřejmě taky napadlo, že si natočíme u sousedů 🙂
Odpovědět
@betyfr79 Přesně tak.
Odpovědět
@milanq Myslim, ze jsme pak dohledavali, ze pitna voda je povinna tam, kde byly pozadavky na hygienu vyssi (skoly,nemocnice, apod.). Ze konkretne RD tam vypsane nebyly. Nicmene postrada smysl v civilizovanem svete zit v dome, kde tece pouze uzitkova a pitnou si uzivatele vozi v PETkach z obchodu.
Odpovědět
@puhelin To máte pravdu, ale ve vyhlášce s technickými požadavky na stavby je požadavek pouze na zdroj vody, nikoliv na vodu pitnou. Ono s těmi studnami je to stejně diskutabilní, protože dnes může rozbor vyjít jako optimální, zítra zemědělci pohnojí pole, zaprší a pozítří to vyjde jako absolutně nepoživatelné... Takže spoléhat se na studnu je značné riziko.
Odpovědět
@puhelin Přesně jak píše kolega @jozkakomosny. Ještě bych doplnil, že ten povinný zdroj vody není primárně určen pro spotřebu, ale pro hašení požáru.
Odpovědět
@jozkakomosny Taky jsem to tak pochopila, ze v RD pitna voda pozadovana neni. Jen nechapu, ze by nekdo dobrovolne sel bydlet tam, kde pitna voda netece.
Odpovědět
@puhelin U rodičů byla celá ulice bez pitné vody cca 30 let (kopané studně u pole a cca 100mg/l NO3) a vloni se konečně dočkali vodovodu. Jinak jsme jezdili pro vodu na vaření do studánky.
Odpovědět
@kofejn Ja si to taky pamatuju od babicky, mela hrnec s naberackou na plotne a nabirala nam trosku studene vody do hrnecku, kdyz caj z plotny moc palil.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?