Dobrý den, máme vypracovaný projekt RD a pro žádost o stavební ohlášení nám schází pouze souhlas jediného souseda. Na jeho pozemku se nachází rozsáhlá pastva s dobytkem. Soused říkal, že nám dá souhlas pouze pod podmínkou, že mu podepíšeme dokument o tom, že nám dobytek nikdy nebude vadit a že souhlasíme i s případným znečištěním podzemních vod, protože jediným zdrojem vody pro zásobování RD je studna. Má na tohle soused vůbec právo a je nějaká šance že by s tím mohl uspět u stavebního úřadu? Děkuji.
@davsonz tak prvně právo na takový požadavek asi má, respektive mu to žádné právo nezakazuje. Nicméně nedokážu si představit právní vymahatelnost takového dokumentu v případě nějakého sporu.
Podepsané lejstro, že to nevadí vám, totiž neznamená, že nemusí dodržovat hygienické normy a místní předpisy. Nehledě na to, že za Vám to sice vadit nemusí, ale i tak to můžete napadnout - což by ani nebylo v rozporu s tímto řekněme nicneříkajícím dokumentem.
Zase nadruhou stranu je potřeba si uvědomit, kde chcete stavět a ne že po dostavení domu vás začne dobytek obtěžovat a budete se sousedem bojovat. Pokud tam chcete stavět, tak by jste si opravdu měli ujasnit, že vám nevadí sousedit s pastvou pro dobytek (případný zápach, zvuky dobytku atd atd)
100% souhlasim s @doog
Co budete delat, pokud budete mit ve studni E.coli a jine fekalni bakterie? Souseda chapu.
Pred nedavnem jsme resili souseda zemedelce, od jehoz pole mel stavebnik ve studni fekalni bakterie. Doma deti, vazne lahoda. Do toho bych nikdy nesla.
Dobrý den, zvolili jste druhou variantu povolení ke stavbě RD - tedy ohlášku. Pokud by jste šli tou první - tedy klasickým stavebním řízením, obeslal by souseda stavební úřad. On by se buď ke stavbě vyjádřil kladně - či záporně a stavební úřad by pak rozhodoval o povolení. Stavebnímu úřadu by si v žádném případě nedovolil sdělit něco podobného jako Vám - tedy že by souhlasil, pokud ... - viz ty jeho podmínky co jste napsal výše.
Pokud bych byl Vámi, pozval bych si na místo hydrogeologa, který se zabývá studnami ke zjištění jak je to na uvedeném pozemku s podzemními vodami. Nepíšete zda se jedná o pozemek na rovině, či někde ve svahu - v kopci, zda jste nad sousedem, či pod sousedem. Uvedenou situaci - blízkost louky - pastviny s dobytkem bych s ním konzultoval, aby se k tomuto vyjádřil. Vrty se dělají většinou dost hluboké - řádově desítky metrů. Uvidíte co by Vám odborník k tomuto sdělil.
Váš soused - soukromý zemědělec je v rámci svého podnikání povinen zachovávat právní normy platné v ČR, v žádném případě nemůže vědomě znečišťovat podzemní vody a dokonce vyžadovat po sousedech aby nějaké takové jednání strpěli. To je na stížnost na oprávněné orgány, pod které tato problematika spadá.
Být Vámi - informoval bych se na místně příslušném stavebním úřadu jak postupovat, když se k tomu jeden ze sousedů staví, kdy Vám nechce udělit souhlas se stavbou domu, kdy případný souhlas si vymiňuje uvedenými podmínkami ... ( pokud máte nějakého svědka, který byl přítomen tomu když Vám to sdělil, bylo by to plus, můžete mít klidně i záznam, ale ten nemůžete použít, pokud byl pořízen bez svolení - vědomí toho souseda ... ). Možná poradí jak postupovat, možná poradí jít první cestou - klasické stavební povolení a pak když by nedal souhlas, nebo podal stížnost, by rozhodoval SÚ o důvodech proč nedá souhlas, případně by pak rozhodoval nadřízený orgán.
Ale v první řadě bych si ověřil jak je to tam u Vás s tou kvalitou podzemní vody.
@puhelin
I to je možné, v takovém případě by to úřad správně zanesl do protokolu a až by o tom jednal nadřízený orgán, alespoň by měl nějakou oporu - důkaz k tomu co zemědělec vyžaduje ...
Pak by bylo určitě i na místě aby na pozemku a v jeho okolí provedl kompetentní orgán šetření k možnosti znečišťování povrchových, podpovrchových, či podzemních vod.
Pokud je pozemek - pastvina dostatečně velká a počet dobytka rozumný, tak by k nějakému znečišťování podzemních vod nemuselo docházet.
Záleží jaké je tam složení zemin v podloží.
@franti_p Vzdyt by to rozhodnuti nemuselo byt zamitave. Tak jako si dotcenci kladou podminky, kdy se stavbou souhlasi, kladl by si soused podminky. Nebo myslite, ze by se proti tomu povoleni odvolal sam stavebnik?
Jako clovek z vesnice s pastvinami (nejsou nase) hned za domem se zemedelcem souhlasim. Uz to tu par pristehovalcu primelo k odstehovani. Kravy jim smrdely, ovce budily, slepice hrabaly u plotu, ... Nejde jen o tu vodu, ale jak pise tazatel - i ze mu kravy casem nebudou vadit. Takova proste vesnice je a my odstatni to bereme jako jeji soucast.
@puhelin
To máte samozřejmě také pravdu, stavební úřad by samozřejmě nemusel vydat zamítavé stanovisko. Já operoval s tou druhou verzí ...
a samozřejmě, že dotazující davsonz by si měl vyhodnotit priority k životu na venkově - vesnici, menším městě a pod..
Pokud je to normální - běžná pastvina, tak si myslím, že by neměl - nemusel být žádný problém. Jsou však ale zemědělci a "zemědělci" ...
To vše si musí zhodnotit a vyhodnotit výše jmenovaný.
@davsonz mám stejný názor jako předchozí diskutující, ještě bych se podívala na něco konkrétního: Na pastvinách mívají zemědělci napajedla. Pokud by to napajedlo bylo někde u hranice Vašeho pozemku, nešla bych do toho
a drustevnika nema kto zabiť? znecistenie podzemných vod a dobytok v zastavanej casti je cudna prax a aj na zivotnom prostredi co na to?netreba sa dať.
@vrajmantak Klasika na vesnici, ne satelit u Prahy, je, že ti lidé mají dům, humna a za nima třeba pastvinu, ohradu se zvěří. To je normální stav. Navíc se i vesnice rozšiřují, takže se často stavební parcely přibližují k polím a pastvinám. Je potřeba si prostě zvážit, jestli mi to za to stojí. Protože se nastěhovat a začít si sousedskou válku, aby se to změnilo, rozhodně k pohodě bydlení nepřispěje.
1) souhlas souseda nutně nepotřebujete ke stavebnímu povolení. Jeho práva budou posouzena ve stavebním řízení...
2) většinou se plochy pro zemědělskou výrobu a chov NESLUČUJÍ s plochami pro bydlení...
RESUME: soused nejspíše ví, že tam chovat dobytek nemůže a sám je dobytek a zkouší to na vás🤔 Není nic snadnějšího, než se podívat do text. části ÚP a případně na něj vytáhnout eso.
@panlorenc Cela nase vesnice ma hned vedle SV ploch smisenych obytnych - venkovskych NSpz plochy smiseneho nezastaveneho uzemi - prirodni, zemedelske. Na par mistech ty zemedelske stridaji NL lesni plochy. A tak to maji i dalsi vesnice v Cesku.
@puhelin
"v případě sousedství s plochami zastavěného území....eliminovat vzájemný vliv technickým opatřením". Dle textu na těchto plochách nelze zemědělsky hospodařit s extenzivní živočišnou výrobou....k tomu jsou určení jistě jiné plochy.
@panlorenc Ale notak. Ta veta prece rika neco jineho, je potreba ji precist celou.
"V pripade sousedstvi s plochami zastaveneho uzemi nebo zastavitelnymi plochami lze eliminovat vzajemny vliv technickym opatrenim proti erozi, realizaci bariery ochranne zelene nebo kombinaci ruznych opatreni". V tom nevidim problem, to je tu taky bezne. Hlavni vyuziti pisou, ze jsou krom jineho i pastviny. Kde jinde se kravy, ovce apod. maji past, nez na pastvinach?
Takze zadne, ze to nelze.
@puhelin
Ale kdepák. Někde v dále v textové části se určitě o přímo zemědělských plochách píše. To že se chytáte jednoho slůvka pastviny....neznamená že se tam může pást zubr evropský. Vše se posuzuje citlivě individuálně. ÚP neřeší přímo konkrétní pozemky...