Dobrý den,
v územním plánu malé obce (v textové části) je povolené stavět pouze rodinné stavení s 1. NP a se sedlovou střechou o určitém sklonu. Dřevostavby a chaty ve stylu rekreace (i vzhlednějšího charakteru) prý nejsou povolené. Ani moderní bungalovy. Na úřadu mi sdělili, že to lidé obcházejí dodatečnou stavbou (alá garáž nebo sklad), ve které potom bydlí. Samozřejmě, že to není povolené a v případě udání by to neprošlo. Když bych ale pozemek chtěl využívat pouze rekreačně s investicí maximálně 1 mil. Kč, tak prostě musím stavět rodinný dům? Setkal se někdo s podobným případem? Paní nám dále řekla, že rodinné stavení může být i malé do 40m2. Jen musíme splnit to co územní plán žádá. Mám ale obavy, že se přes dnešní různé požadavky na energičnost a přísné normy do 1 mil. Kč nevejdeme. Co s tím? Poradí prosím někdo?
Děkuji.
Musite mit v zadosti to, co vam povoluje uzemni plan. Az to dokoncite, pisemne cestne prohlasite vy i vas stavebni dozor, ze stavba je postavena podle overene projektove dokumentace. Na zaklade cestneho prohlaseni a revizi pak dostanete cislo popisne, popelnici, stavbu muzete zapsat do katastru nemovitosti.
Takze asi tak...
@puhelin ... s tím co píšete souhlasím, resp. mohu stavět jen to co je povolené územním plánem. Nechci nějak obcházet systém a stavět první stavbu jako nějakou kůlnu a pak ji využívat pro rekreaci. Rád bych, aby vše bylo v pořádku. Jenže lze vůbec za 1 min. Kč splnit takovou podmínku? Začínám si myslet, že mít pozemek pro rodinné bydlení je horší než mít pozemek určený k rekreaci (kde by stavba chatičky byla povolená).
U nás se nyní řeší také územní plán a v návrhu byly také dané sklony střech, ale dle stavebního zákona takovouto regulaci uzemní plán nemá obsahovat. V připomínkovém řízení se tedy tyto podmínky podařilo odstranit.
Doporučuji přečíst tuhle diskuzi, zejména komentář č. 733, kde se to konkrétně píše..
https://dubany.cz/index.php/forum/nav...
konkrétně:
s účinností od 1. 1. 2013 platí novela stavebního zákona, která zavádí nová pravidla, týkající se podrobnosti prvků prostorové regulace územního plánu a regulačního plánu. § 43 odst. 3 zákona č. 183/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů, o územním plánování a stavebním řádu (dále jen „stavební zákon“) striktně uvádí, že územní plán nesmí obsahovat podrobnosti náležející svým obsahem regulačnímu plánu nebo územním rozhodnutím. Krom ostatních právě sklon střechy patří mezi prvky prostorové regulace, které patří pouze do regulačního plánu.
@uk005 Tak to zkuste pres nadrizeny krajsky urad. Udelejte projekt rekreacky, na ten vam uzemni planovani vyda zamitave stanovisko. Vy podate na stavebni urad zadost o uzemni rozhodnuti a stavebni povoleni te rekreacky, dostanete rozhodnuti o nepovoleni. Proti tomu se odvolate a bude to posuzovat kraj, jestli uzemni planovani nepozaduje neco, na co nema pravo.
@satinst V územním plánu se píše toto:
výška zástavby - navržená nová zástavba bude respektovat okolní zástavbu, výšku, hmoty a charakter staveb. Roubené dřevěné stavby (tzv. Kanadské sruby) v plochách s navazující okolní zástavbou nejsou vhodné.
Bungalovy jsou nepřípustné.
Střecha sedlová, výjimečně polovalbová střecha o sklonu 30-45 stupňů.
Symetrické štíty sedlové střechy. Ploché a pultové střechy minimalizovat – např. na doplňkové stavby.
Překvapilo mě hlavně to o bungalovech. Dnes je to trend. Levné, ekologické a tak.
@puhelin Roubenka sice není kanadský srub, ale srub to je, protože je sroubená 🙂, oni v těch podmínkách popisují stavební techniku, což je u kanadského srubu, české/moravské/slovenské atd. roubenky nebo třeba i chaloupky Baby Jagy jedno a totéž.
@osecka Roubenka a srub jsou odlisne technologie. U nas na horach jsou roubenky zadane a naopak spousta obci sruby zakazuje.
Co se toho sklonu tyce, tohle presne je prostor pro odvolani vyssimu uradu. Oni jim za to daji pres prsty, protoze sklon strechy do uzemniho planu nepatri.
@mat11
To prý taky není úplně pravda. Jakmile prý připojím k mobilheimu vodu, nebo elektřinu, tak už povolení prý potřebuji. To mi sdělili na tom samém úřadě.
Dobrý den,
mám parcelu, přes kterou si Obecní úřad zřídil obecní vodovod. Nic z toho nemám,
jenom přicházím o kus pozemku.
Když jsem chtěla pozemek jako stavební, protože nad mojí a pod mojí parcelou stojí
dům, tak mně vyhověno nebylo, prý by to narušilo ráz krajiny. Kde se mohu bránit.
Zkuste to upřesnit. Jak Vám nebylo vyhověno, jakou formou? Zamítavým rozhodnutím? O co jste žádala a na kterém úřadu? Na stavebním? Nebo jste si žádala na orgánu územního plánování o závazné stanovisko? Nebo jste chtěla změnu územního plánu? Nebo jste si jen nezávazně dopisovala s Vaší obcí?
@mirka_novakova řešili jsme něco podobného. Krajinný ráz je jedno z 5 kritérií životního prostředí. Vzali jsme si soudního znalce z oboru posuzování krajinného rázu. Bylo to drahé a zdlouhavé, ale svého jsme dosáhli.