Dobrý den, chtěli bychom si postavit rodinný dum cca půl km za vesnicí, kde máme svuj pozemek. Na stavebním nám řekli,že stavba rodinného domu mimo vesnici neexistuje. Jak to je možné? Nemá někdo z vás podobnou zkušenost?
@vitkovi Je v dosahu aspon nejaká jiná stavba? treba cca 300m od Vašeho pozemku? Je na pozemku aspon el. energie nebo v dosahu cca do 50m od pozemku?
Vede z vašeho pozemku veřejná komunikace do obce?Máte parcelu v územním plánu uvedenu jako stavební, t.j. BX - pasekářské bydlení?
To jsou základní podmínky, které musí být splněny, aby tam bylo možné stavět...
Vím to, protože na samotě stavíme.
@flakac Pozemek je veden jako orná půda a je náš vlastní, měli jsme v umýslu jej vyjmout z půdního fondu. Nachází se cca 600 m od posledního domu ve vesnici a stejně tak daleko je i elektřina. Veřejná komunikace do obce je hned vedle pozemku Takže to opravdu znamená, že tady stavět nepůjde? :(
@flakac Bylo nám sděleno, že elektřina se táhne zemí a my bychom platili pak tu vzdálenost od hranice našeho pozemku k domu. Chcete říci, že bychom museli platit celých těch 600 m?
@vitkovi Důležité je, co je o pozemku v územním plánu. Je v zastavitelném území? Pokud ne, stavět tam nelze, musíte zažádat o změnu územního plánu. A to je taky dost finančně náročný
přesně tak, každá obec má svoje hranice a za nimi stavět nelze bez změny ÚP. Pokuste se najít typové bydlení, které není klasifikováno jako stavba (neni pevně připojeno k zemi)
@vitkovi ano, pravděpodobně ano. Pokud obec neplánuje v trase výstavbu, táhli by energetici 600m kabelu jen pro Vás, což zadarmo neudělají. Bylo by to pro ně prodělečné. Ani nemají tu povinnost...předpokládám tedy, že by požadovali, abyste ji hradili vy.
@vitkovi se zkuste prvně poptat a pozjišťovat kolik by stálo natáhnutí elektřiny, změna uzemního plánu a další věcí. Zas na druhou stranu je + že máte vlastní pozemek. Po spočtení všeho můžete přijít na to že i přesto to bude levnější než koupě nového pozemku ( ten taky není levný ) Jinak určitě jde dům stavět za hranici obcí u nás v okolí je x takových domků, kolik ale stály přípojky a další věcí boužel nevím.
@smajlik345 Pozjišťujeme k tomu určitě více info. Nám právě na stavebním k tomu vůbec nic neřekli. Koukli se na mapu územního plánu a vypakovali nás s tím, že stavba rodinného domu mimo obec neexistuje.
@xajaneckova Dobrý den, ráda bych se Vás po delší době zeptala ještě na něco k této diskuzi. Nyní jsme v takové fázi, že jsme zkusili podat žádost o vyjádření ohledně el. přípojky, abychom věděli jak vychází finančně. Čekáme na vyjádření. Pozemek je veden jako orná půdu, což by bylo nutné vyjmout z půdního fonfu. Pokud bychom na pozemku chtěli mít smontovanou dřevostavbu usazenou ne na základové desce (nedostaneme stavební povolení), ale na vrutech, co je nutné na stavební úřadě vyřizovat? Pokud je stavba umístěná na vrutech není nutné stavební povolení? Součástí pozemku by byla i zemědělská budova. Pozemek avšak není v zastavitelném území (600m za obcí). Děkuji mnohokrát.
Vruty jsou jen jiný způsob založení stavby (tedy alternativa pro základovou desku). Pokud se pozemek nachází v nezastavitelném území, potom tam nic takového legálně být nemůže. Řešením by byl výše zmiňovaný mobilheim. Tedy jednoduše "mobilní dům", maringotka, dům na podvozku. K přípojce elektřiny: energetická společnost se bude potýkat se stejným problém jako vy. I na položení kabelu do země musí být minimálně územní rozhodnutí. Takže nezáleží na tom, zda oni budou ochotní Vám kabel natáhnout (jako že většinou ochotní za úplatu jsou), ale zda to vůbec SÚ povolí.
@xajaneckova Přečtěte si metodiku MMR, která se o mobilních domech vyjadřuje. http://www.mmr.cz/cs/Stavebni-rad-a-b...
Mobilní dům bude vždy pevně spojený se zemí. Pokud ovšem nebude na kolečkách, voda přinášena v kýblech, WC chemické, vaření na plynové bombě a světlo petrolejkami.
@vitkovi