Hezký den, rozumí tu někdo stavebnímu zákonu? Konečně jsme se dohrabali ke stavebnímu povolení a paní na SÚ nám oznámila, že od Nového roku se nás týká místo stavebního dozoru stavbyvedoucí? Ví někdo, jaký je v jejich povinnostech a třeba ceně rozdíl? Děkuju za osvětlení 😃
U RD je povinnost stavbyvedouciho, je to zrejme z odstavce 4:
§ 160
Provádění staveb
(1) Provádět stavbu může jako zhotovitel jen stavební podnikatel, který při její realizaci zabezpečí odborné vedení provádění stavby stavbyvedoucím, pokud v odstavcích 3 a 4 není stanoveno jinak. Dále je povinen zabezpečit, aby práce na stavbě, k jejichž provádění je předepsáno zvláštní oprávnění49), vykonávaly jen osoby, které jsou držiteli takového oprávnění.
(2) Zhotovitel stavby je povinen provádět stavbu v souladu s rozhodnutím nebo jiným opatřením stavebního úřadu a s ověřenou projektovou dokumentací, dodržet obecné požadavky na výstavbu, popřípadě jiné technické předpisy a technické normy a zajistit dodržování povinností k ochraně života, zdraví, životního prostředí a bezpečnosti práce vyplývajících ze zvláštních právních předpisů.
(3) Svépomocí může stavebník sám pro sebe provádět
a) stavby, terénní úpravy, zařízení a udržovací práce uvedené v § 103, s výjimkou § 103 odst. 1 písm. e) bodů 4 až 8,
b) stavby, terénní úpravy, zařízení a udržovací práce uvedené v § 104.
(4) Stavby uvedené v odstavci 3 lze provádět svépomocí, pokud stavebník zajistí stavební dozor, není-li pro takovou činnost sám odborně způsobilý. Jde-li však o stavbu pro bydlení nebo změnu stavby, která je kulturní památkou, je stavebník povinen zajistit odborné vedení provádění stavby stavbyvedoucím.
@luckiesj Muzou to mit psane i v souhlasu/povoleni primo urednikem. Stavbyvedouci byva zazity pojem pro vetsi akce, kde stavi primo firma, ale fakt je to jen o slovickareni.
Tak jako tak ten, kdo na stavbu dohlizi, se za stavbu i zarucuje. A je jedno, jak mu rikate...
@puhelin nesouhlasím s tím, že je to "slovíčkaření", protože rozdíl je v oprávnění - stavbyvedoucí musí být autorizovaná osoba, na rozdíl od dozora. Pokud i SÚ přistoupí na obecně zavedený pojem "stavební dozor", tak se jim to v případě nějakého většího průšvihu může škaredě vymstít. Mít v povolení RD napsaného dozora v případě, že stavba spadne, tak u soudu toho úředníka právníci rozcupují na kousky - budou mít viníka.
Jako stavbyvedoucího také doporučuji projektanta.
@luckiesj Pak zkus pohledat tady - obor pozemní stavby (jsou tam 3 záložky na pozemní stavby) a váš kraj a okres. Máš je tam všechny i s adresami. Snad někoho přesvědčíš.
http://www.ckait.cz/autorizovane-osob...
Pokud jste ohlasovali RD nepotrebujete stavbyvedouciho, potrebujete stavebni dozor. Podstata problemu je v paragrafu 160 odstavce 4, ktery si rada lidi vcetne SU vyklada spatne. Na RD potrebujete stavbyvedouciho jen v pripade pokud je objekt kulturni pamatkou.
@jitulkaka Sama vis, ze si kazdy urad vyklada zakon po svem. Ja jsem z kralovehradeckeho kraje a ti mají odlisny nazor na velkou cast zakona a vyhlasek.
I u dozoru tu pozaduji kulate razitko.
@jan1111 A to je prave ten dvoji vyklad. Ta posledni veta ve vasem prispevku byva vykladana dvojim zpusobem.. Bud jako
stavba pro bydleni nebo zmena kulturni pamatky
A NEBO
kulturni pamatka pro bydleni nebo zmena kulturni pamatky.
Jenže z pohledu české gramatiky má ta věta pouze jeden význam. Pokud si ji někdo vykládá jinak, nezná český jazyk. Nejjednodušší co můžete udělat je, vyžádat si od ministerstva pro místní rozvoj upřesnění či přesný výklad tohoto odstavce a s tím jít na stavební úřad. Bohužel toto celé je jen arogance úředníků a je proti ní potřeba bojovat.
Se stavebním povolením je situace trochu jiná, tam záleží na okolnostech a požadavek na stavbyvedoucího je nejspíše oprávněný.
@jan1111 musim rict, ze jsem jeste nepotkal nikoho, kdo by to chapal tak jak ty... tim to nechci nejak napadat 🙂 ted jsem si to nekolikrat precetl a porad to chapu tak, ze kazdou stavbu pro bydleni musi dozorovat stavbyvedouci. Toto mi na skoleni potvrzoval i mistopredseda ckaitu..
Jeste tedy doplnim, jak bych chapal spravnou formulaci pro variantu bez stavbyvedouciho.
Jde-li však o stavbu pro bydlení nebo změnu stavby, která je kulturní památkou, je stavebník povinen zajistit odborné vedení provádění stavby stavbyvedoucím.
Jde-li však o stavbu nebo zmenu stavby pro bydlení, která je kulturní památkou, je stavebník povinen zajistit odborné vedení provádění stavby stavbyvedoucím.
@fanyncz
Je potřeba přesně pochopit v jakém smyslu je spojka "nebo". Poku je "nebo" bez čárky, jde o slučovací spojku, poté je možné ji do jisté míry nahradit spojkou "a". pak je to jednoznačné. Pokud by to mělo mít význam jak si ho vykládáte vy, muselo by být před "nebo" čárka, pak je to spojka vylučovací. viz https://cs.wiktionary.org/wiki/nebo
Ale věřím tomu, že jste se ještě nesetkal s nikým, kdo by si to vykládal jinak, tato diskuze je dosti častá :D.
@luckiesj
I v případě pokud máte RD na stavební povolení, stačí stavební dozor, ovšem dokázat toto stavebnímu úřadu je už na dlouhé lokte a to chce dobrého právníka jinak nemáte šanci. V zákonu je definované pro jaké stavby je potřeba stavební dozor a pro jaké stavby je potřeba stavbyvedoucí ale to se vždádné případě nevztahuje k povolení
@fanyncz ¨
Když pomineme úředníky, tak dle mého názoru je hlavně problém v architektech a projektantech. Každý kdo má kulaté razítko musel dělat autorizační zkoušku a ta je z 80% ze znalosti práva. Pokud máte architekta či projektanta co to neví a není schopen vyřídit takovéto základní věci, tak je k ničemu. Ale na druhou stranu často si lidi za to můžou sami, standardní cena za stavební povolení je na běžný RD min. 90 tis, pod tuto cenu to prostě nejde pořádně udělat (ideální cena je 150tis) a pokud to někdo dělá za méně, hold se to někde musí projevit.