Hezký den, vyřizujeme stavební povolení na RD do 150 m2. Chceme stavět svépomocí a začali jsme pomalu shánět stavební dozor a paní na stavebním mi ale tvrdí, že potřebujeme stavbyvedoucího. Jaký je mezi nimi vůbec rozdíl? A co teda doopravdy potřebujeme? Děkuju za info 😉
Já tedy nevím stoprocentě, ale stavební dozor podle mě dohlíží na stavbu, tedy na stavbyvedoucího a jeho "partu". Pokud stavíte svépomocí, tak stavbyvedoucí, budete asi vy :-).
Dobrý den,
teda z mého laického pohledu - my máme stavbyveducího, to je ten co nám to staví, má pod sebou dělníky a řeší se s nimi práce, co se konkrétní den udělá. Stavební dozor máme taky - ale ten chodí a kontroluje nám na stavbě, zda dodrželi technologie, otvory zda jsou dle projektu, zda nám nevyměnili materiály atd...
Stavební dozor je někdo, kdo má stavební vzdělání a praxi tři roky a dohlíží na průběh stavby. Stavbyvedoucí je osoba, která má autorizaci a může zároveň vykonávat práci co dělá dozor. Vy potřebujete stavbyvedoucího, tj. osobu, která má kulaté razítko a bude právně odpovědná za vaši stavbu, bude na to dohlížet a bez jeho požehnání nezačnete ani stavět a ani nezkolaudujete.
Tak nám náš projektant co nám dělá stavební dozor i pro úřad dal na SÚ papír, kde píše, že bude vykonávat "odborný stavební dozor (stavbyvedoucí)" a odvolává se na §153 odst. 1 a 2 stav. zákona č. 183/2006 Sb.
A když se tam člověk jukne zjistí, že se tam objevují obě slova - jak stavební dozor tak stavbyvedoucí. Každá má jiné "povinnosti" a o paragraf výše je napsáno, že stavebník svépomocí musí doložit stavbyvedoucího nebo stavební dozor. Rozhodně dole na tom "našem papíru" je autorizační razítko technika pro pozemní stavby.
Takže máme papír v souladu se zákonem na oboje, stavební úřad neměl námitek a zákon je jako obvykle zbytečně složitý a matoucí. A pak se v tom mají úřednici a lidé vyznat....
@luckiesj musite do zadosti napsat ze budete stavet dodavatelsky, ale jeste neni vybrana firma - tak jsem to tam napsal ja a nikdo nic nenamital, ke kolaudaci sjem zatim nedospel tak uvidime
Nedalo mi to, přečetla jsem ještě pár paragrafů a je to takto - potřebujete na svépomoc st.dozor a jde-li o stavbu pro bydlení tak i stavbyvedoucího, Viz § 160 odst. 4.
@geodett Přesně takmi to poradil známý, který ve stavebnictví pracuje. Ale paní na stavebním mi řekla, že firmu musíme nahlásit při tom, až budeme nahlašovat začátek stavby...
Je to jednoduché. Správnou odpověď napsal @rimmer
Pro stavbu RD do 150 m2 svépomocí potřebujete stavbyvedoucího, což je autorizovaný člověk (ideálně váš projektant). Stavební dozor (člověk se vzděláním a praxí bez autorizace) by stačil tak na kolňu nebo garáž.
Stavby nad 150 m2 se staví dodavatelsky oprávněným stavebním podnikatelem, což je firma, která má oprávnění "provádění staveb" a má tedy k dispozici stavbyvedoucího.
Samozřejmě i stavby do 150 m2 se mohou stavět dodavatelsky, proti tomu nemůže SÚ nic namítat. A tak se někteří stavebníci, jako třeba @geodett , snaží "přečůrat" zákon, ale až po něm bude SÚ ke kolaudaci požadovat prohlášení firmy, že stavbu provedla v souladu s povolením a dokumentací, bude těžko hledat firmu, která se mu pod to podepíše.
Podle mne je jednodušší si hned na začátku smlouvou zajistit stavbyvedoucího a pak je to on, který napíše prohlášení ke kolaudaci a vy budete v klidu, že zkolaudujete. 8-)
@luckiesj sem asi neco prosvihnul, ja dostal stavebni povoleni, ale zadny zahajeni jsem uz neoznamoval :-)
jinak souhlas s tim, ze je dobre dohodnout se s nekym uz za na zacatku stavby
@geodett No jo, to jsi ale v odpovědi nenapsal. Jestli ti hrubou stavbu stavěla firma, tak to bude OK, ale pozor, musí to být opravdu firma, která má "provádění staveb". Nmůže to být Zednictví-tesařství Pepa s Frantou od vedle. :-)