@zeneva Máme to samé, stavěli jsme zahradní sklad 1 metr od pozemku souseda. Soused s tím také neměl žádný problém. Museli jsme na tuto stavbu mít stavební povolení ( nelze ohlášení, nejsem si jistá při těch metrech do 25 m2, my máme 28 m2, ale myslím, že jakmile nedodržíte odstup, spadnete do toho také ) a museli jsme žádat o výjimku. Je to cca 1,5 roku zpátky, poplatek SÚ za výjimku je 5000,00 Kč. Lze to vyřídit zároveň se stavebním povolením na dům ( nevím, v jaké jste fázi ), my jsme to rozdělili, protože SÚ stále měnil svoje požadavky a podmínky pro udělení výjimky, soused nám chudák podepisoval souhlas několikrát a potřebovali jsme už začít stavět RD. Jako první bych šla na stavební úřad zjistit jejich podmínky a přeji Vám, aby tam seděl někdo normální a ne to, co jsme měli my.
@zeneva To bude podobné jako vyřízení domu. Jestli povolení nebo ohlášení, to teda nevím, ale papírů a vyřizování s tím bývá podobné množství, to máš skoro jedno. Pokud ještě nemáš vyřízený vjezd na pozemek, pak toto Tě taky nemine. A výjimku budeš muset žádat, myslím, určitě, kvůli tak malému odstupu od hranice. Když jsem si vyřizoval svůj domek (2008), první, co bylo, podal jsem na úřadě žádost o územně plánovací informaci (nevím, zda jsem to napsal doslova přesně). Za pár dnů přišla a bylo tam vypsáno komplet všechno, co budou požadovat. Papíry jsem postupně vyřídil a problém jsem s tím neměl žádný (ovšem nežádal jsem o žádnou výjimku).
V každém případě to bude na výjimku za 5000,-. Na výjimku není právní nárok, ale např. u nás, poku soused souhlasí, SÚ nemá problém a výjimku dá. Pokud bys stavbu do 25m2 a 5m výšky měl v zastavěném území na pozemku RD 2m od hranice, stavba by žádné povolení nevyžadovala, ale protože tyto podmínky nesplňuješ, stavba sice stavební povolení ani ohlášku nevyžaduje, ale budeš ji muset umístit, tedy územní rozhodnutí. Váš SÚ ti jistě dá informace, když se zeptáš.
@jitulkaka A jak by se to řešilo zpětně? Když je stavba do 25m2 (nebyla nutnost SP) postavená např. 1 m od hranice souseda, soused s tím souhlasil (dá to i na papír). Co by se dělo, kdyby se změnil majitel soused (prodej). Jak to právně ošetřit?
@simusin Pokud taková stavba nesplňuje všechny podmínky pro to, aby nemusela být vůbec povolována, tzn. že je např. od hranice blíže jak 2 m, pak platí to, co jsem psala @zeneva : se souhlasem souseda vyřídit výjimku a pak územní rozhodnutí. S těmito dvěma pravomocnými rozhodnutími je možné postavit třeba garáž či pergolu. To povolení platí i když se soused změní. Přece když to kupuje, tak vidí, že na sousedním pozemku je něco postavené metr od hranice - pokud by mu to vadilo, tak nemá nemovitost kupovat. Ale může se na SÚ informovat, jestli je ta stavba povolena a pokud byla postavena načerno, byl by problém. Bylo by to na výjimku a dodatečné povolení, což by bylo těžké získat bez souhlasu nového souseda. Mohlo by to zkončit nařízením odstranit stavbu.
Zdravím,
mam stavební povolení a stavím rodinný dům, Bylo tam převyšení z jednoho rohu do druhého cca 2 metry,Rozhodl jsem se pod domem udělat garaž,když jsem to řekl sousedovi ,řekl ano v pořádku .Dneska zamnou přišel a chtěl vysvětlit jak to tady bude.Tak jsem mu to vysvětlil a on mi řekl,že půjde se poptat na stavební úřad .Může on zrušit třeba stavební povolení? Lidi mě říkali,že nemůže už když se k tomu nevyjádřili do 15 dnů od podání.
Děkuji