Prosím o radu, zda lze nějak protáhnout přes stavební povolení stavbu pergoly cca 40m2, která by měla stát od hranice se sousedem cca 0,5m2. Je nějaká šance? Soused nám pravděpodobně nic nepodepíše.
Pokud by za tím z jeho strany nebyl pozemek zrovna malý, nestínilo by mu to a stěny k němu by byly "plné" tj. bez průhledů oken apod. aby měl soukromí a vy taky, šance by mohla být. Vysvětlili jste si to takto ?
@jaasminka Pokud to soused nepodepíše z principu, tak nepostavíš nic. Jak je to do 2m od hranice s pozemkem, musí podepsat souhlas, jinak to SÚ nepovolí.
To je pak radost, mít takového souseda 😞
Predpokladam, ze to bude mit na strese krytinu, takze to neni pergola, ale pristresek. Parkovani aut vam zrejme udela pozarne nebezpecny prostor az k soudovi na jeho pozemek, tzn. ze mu tim omezite jeho vyuzitelnost. Nekde se to resi vecnym bremenem. Je to blby, ale tohle vse neni uplne drobnost, takze souseda chapu.
@michaelscz Soused to bohužel nepodepíše spíš z toho principu. Nebydlí zde, má zde jen chatku a nás přístřešek by měl stát vedle jeho jakoby příjezdové cesty. Bohužel se sousedem není ani moc možné mluvit, jelikož sem jezdí párkrát do roka.
@petrmm Pergola bude zastřešená a z boku nebude nic, bude to vlastně jen lehce sklonita střecha a 6 trámků, na kterých stojí. Z boku nebude nic. A vlastně hned vedle je námi postavený plot.
@skunkos Ale přes stavební povolení (ohlášení) resp. přes SÚ to musí jít vždy, ne? A ten podpis souseda, že souhlasí, musí být součástí té žádosti. A pokud nepodepíše, tak SÚ nemůže stavbu povolit.
@jaasminka
Hezký den
Nejdůležitější je sehnat si kontakt na souseda, zkuste přes ostatní sousedy místní apod. i když to bude trvat,. Sjednejte si s ním schůzku přímo na místě nebo vyčkejte až se tam objeví a proberte svůj záměr na místě s ním, chtějte po něm vědět proč to nechce nebo jaké má podmínky aby vám to povolil. Až to spolu důkladně proberete až získáte předběžný souhlas pak teprv na úřad.
Z mého pohledu, přímo z praxe, neměl jsem problém povolit sousedům chatku pergolu cca také přímo 0,5 m od plotu, měl jsem pouze podmínku že tam nebudou žádná okna apod.,(nebo jen průsvitná) zkrátka jen stěna z čehokoliv, protože to zajistí vzájemné soukromí a bezproblémové užívání oběma stranám i těm co tam budou po mně.
Třeba bude mít podobnou podmínku, nebo si ještě k tomu vymíní že si tam vysází túje. Pak není nic jednoduššího než to splnit.
Naopak když jsem opravoval střechu přiléhající k sousedovi, i já se snažil dodržet jeho požadavky a také dodržel a bylo to bez problému. Se sousedem je třeba napřed se domluvit to je naprostý základ, konat bez něj je zadělávka na problémy.
Co se týká stav. úřadu pokud jsou nároky na parkování vyšší než na pergolu nebo přístřešek na zahradní nářadí pak lze jít i touto cestou, např. známý měl problém s garáží, tak mu přímo na úřadě doporučili aby to uvedl jako "kůlnu" a bylo to bez problému, ale to už vám poradí co a jak.
@michaelscz
Nikoliv, pokud je odstup 2 metry a víc, netřeba žádné papíry, na tom se shodneme (do 25 m2), jinak územní souhlas s podpisem.
Pokud je vzdálenost méně než ty 2 metry, pak je třeba buď územní souhlas s výjimkou, kde je potřeba podpis nebo je třeba absolvovat regulérní stavební povolení, kde úřad souseda obešle a on se může výjadřit s námitkami, které SÚ vypořádá a pokud je vypořádá úspěšně, povolení se dostane.
Akorát tam už prostě musíte mít normálně projekt, stanoviska dotčených orgání IS, hasiči atp atp.
Souhlas souseda být nemusí. Bude se projednávat řízení o výjimce a společné územní a stavebni řízení. Lze podle paragrafu 140 správního řádu spojit a vést dohromady. Úřad bude posílat sousedovi dopisy, oznámí zahájení řízení, soused dostane lhůta k nahlédnutí do dokumentace a na námitky, potom úřad vydá rozhodnutí. Hlavně aby nedával námitky nebo se neodvolal. Ale pokud je to jen o tom, že ho nemůžete dohnat, nebo nechce podepsat, ale jinak s tím nema problém, tak to lze povolit.
Je to vždy stejné. Jak se nedohodnete se sousedem, budou problémy i do budoucna. 😞
Jinak to tu bylo napsáno. Zjednodušeně. Vzhledem k umístění a velikosti stavby musíte mít razítko od stavebního úřadu. Buď se půjde přes "zkrácené" řízení s podpisem od souseda, nebo přes stavební povolení, kde souseda bude obesílat stavební úřad.
@puhelin Napsal jsem něco jiného? Pokud se bude jednat o zkrácené řízení, musí soused podepsat ještě před podáním žádosti na stavební úřad. Pokud žádost o stavební povolení, pak souhlas donést nemusíte, ale soused bude vyzván/obeslán. Takže ve finále je to jedno. 😉
Jo, a pak samozřejmě stavební úřad odesílá všem zůčastněným své rozhodnutí, ke kterému se může podat námitka. 😄
@fantomik souhlasím s tebou skoro ve všem, kromě jednoho malého detailu - že ve finále je to jedno. Není, a to tím, že když jdete za sousedem, tak vás může poslat do ... , a to bez jakéhokoli důvodu a bez toho, aby musel udělat krok. Když pak probíhá stavební řízení a osloví ho úřad, musí on vyvinout nějakou aktivitu, mít nějaké relevantní důvody, musí s úřadem aktivně komunikovat. A úřad jeho argumenty může a také nemusí uznat. A když úřad rozhodne a některému ze sousedů se to nehodí, ten se může odvolat k nadřízenému orgánu, a tento nadřízený orgán také rozhoduje dle svého uvážení, ne dle toho, jestli se to některému ze sousedů líbí nebo ne.
Potřebuji poradit, u našeho plotu cca 0,7m staví pergolu asi 25 m2, bude na střeše krytina tak asi přístřešek , je téměř hotova, mě nevadí, že je tak blízko, ale co mi opravdu dělá starost je to, že pokud jsou velké deště tak přesně tímto místem prochází potok vody, pergola je přesně uprostřed, při loňské průtrži nám voda šla přes náš pozemek, dřevník, garáž a do bytu jsme měli jen pár centimetrů, teď mám obavy, že nám nasměrovali vodu ještě lépe. Jak se zachovat?
@jarka_jirsova Uz tu je obdobny dotaz. Musite napsat oficialni podnet na stavebni urad (ne anonym). Stavba ma byt umistena alespon 2 metry od hranice se sousednim pozemkem. Bliz lze pouze na vyjimku, ke ktere soused potrebuje vas souhlas. Kdyz souhlas nedostane, neni vyjimka vymahatelna. Ze je to do 25 m2 by bylo bez povoleni, ale ty 2 metry bez povoleni musi byt zachovane. Nevahejte a vcas se ozvete, at je jeste cas to zmenit.
Dobrý den, mám dotaz. Soused má černou stavbu (pergolu do 25m2) 1,6m od mého domu, který stojí na hranici pozemku. Bez dohody a mého souhlasu vše postavil a dešťovou vodu z pergoly odvádí k základům mého domu. Základy i odkopal a trubkou odvádí vodu k základům, kde je nízká možnost vsáknutí vody kvůli těžké jílovité půdě a hlavně málé vzdálenost 1,6m, voda tam stojí několik dní, mám i fotky, když jsem na to poukazovala zakryl to dlažbou. Za jakých podmínek mu může stavební úřad povolit dodatečně stavbu bez mého souhlasu a když odmítá odvod vody řešit jiným způsobem než tímto, kde mi vlhne zeď v domě a dochází k poškození mého majetku. Také jak to je s požárně bezpečnostním řešením, když je to tak blízko k domu? Mám vůbec možnost oprávněných námitek, pokud ano jakých? Děkuji za odpověď.
@puhelin Vidím, že máte zkušenost se stavebním zákonem. Chtěl bych se zeptat jak je to s tím ohlášením pro stavby pergoly blíže než 2 m k sousedovi a pokud je větší než 25 m. Můj dotaz zní, musí mi souhlas podepsat všichni sousedi nebo jen ten, kterého se to týká (tedy ten blíže než 2 m). Od souseda z druhé strany ta pergola bude cca 20 m, tak by mě zajímalo zdali mi to musí podepsat i on. Děkuji.