Dobrý den,
chtěli bychom postavit dům ve vzdálenosti 1,5 metru od sousedního pozemku. Vím, že se musí požádat o výjimku (písemný souhlas od sousedů budeme mít). Jsme v hustě obydlené zástavbě, tak problém s ní by být neměl. Zajímá mě, jaký je správný postup - koho se o výjimku žádá a kdo všechno se k ní vyjadřuje.
a dále, jestli lze o výjimku žádat v rámci stavebního povolení nebo ještě před ním.
Děkuji
Tom
Žádal jsem o výjimku před cca měsícem. Připrav si odůvodnění, proč to tak musí být. Výjimka se povoluje úřad od úřadu a vesměs to je jako poslední možnost. Pokud tedy není zbytí a nejde to posunout na ty 2m, tak by ti to měli povolit.
Stavební úřad všechno řeší sám. Nepotřeboval jsem souhlas od souseda, on má lhůtu na vyjádření a pak taky na odvolání, přijde mu to poštou.
Určitě bych to řešil v rámci stavebního povolení, ať se nedostaneš do problémů. Správní poplatek za výjimku je 5000 Kč.
Vyjimka je samostatne rizeni. Nejprve dostanete rozhodnuti o vyjimce a pote pozadate o povoleni. Jde to i obracene, ale rizeni o povoleni se vam prerusi do doby vydani pravomocneho rozhodnuti o vyjimce.
Jak píše "puhelin" výjimku dává stavební úřad, ale lze jí i spojit do společného rozhodnutí už jsem to takhle 2x udělal, nicméně se to často nedělá a záleží od úřadu zda jí spojí na Vaši žádost anebo nespojí (nejlépe se domluvit dopředu) - jestli to umí anebo neumí. Jinak výjimku musíte odůvodnit Vy sám tj. žadatel a stavební úřad jen přezkoumá Vaše odůvodnění. Osobně pokud budete mít souhlas souseda a stavební úřad není birokrat povolení výjimky Vám dá.
Upozorňuji jen pro jistotu, že řízení o výjimce je před řízením územního rozhodnutí a stavebního povolení a nezmámená, že povolením výjimky musí být povolená i stavba (je to sice malé % ale může se stát, že Vám povolí výjimku a stavbu Vám zamítnou) - berte to jako upozornění, nechci strašit.
Jinak píšete, že jste v hustě obydlené zástavbě je taky možné, že žádná výjimka není třeba (např. stavíte v proluce, běžte se zeptat na váš stavební úřad, předneste jím tam svůj záměr a zeptejte se zda bude nutné vyřizovat výjimku.
@kluzo U nas se to nespojuje prave kvuli tomu, ze to neni vymahatelne. Takze postupne, tak jak se to ma delat, aby nedoslo k nedorozumeni (casto to sousedum ani nedoslo, co to pro ne znamena a pak se dozadovali prezkoumani).
@puhelin ano máte pravdu výjimka je nevymahatelná a je asi lepší to dělat zvlášť, při kontrole KRÚ mě jenom řekli ať to příště raději nedělám i když dle jejich slov jsem to měl dobře, ale zkomplikoval jsem si to prý zbytečně - raději mám prý příště to nespojovat anebo spojit a udělat dvě rozhodnutí jedno o výjimce a po NPM druhé o společném povolení na stavbu. Jen píši, že to jde, ale dělá se to jen zřídka.