Chlazení podlahovkou

Ahoj, nevíte jak účinné je chlazení podlahovkou? Tepelné čerpadlo vzduch/voda bude mít možnost jak vytápění, tak chlazení podlahovkou. Budu mít předokenní žaluzie. Jedná se o přízemní bungalov, zdi porotherm 30 + 15 cm EPS. Zvažuji, jestli přidat klimatizaci a popřípadně kolik jednotek. Jestli bude stačit třeba jen jedna jednotka v obýváku nebo bude potřeba v každém pokoji.
Odpovědět
Za mě funguje dobře. Máme IVT. Máme tedy složení 30 Porotherm + 20 EPS, předokenní žaluzie také. V těch vedrech co teď byly jsme byli pořád do 22 stupňů bez klimy.
Odpovědět
Chlazení funguje perfektně :-)
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od peju:

Za mě funguje dobře. Máme IVT. Máme tedy složení …
@peju Takže považujete dodatečnou klimatizaci k podlahovce za zbytečnou?
Odpovědět
Profilova fotka

Odpověď na příspěvek od peju:

Za mě funguje dobře. Máme IVT. Máme tedy složení …
@peju A jaká byla vlhkost ?
Odpovědět
Mám čerpadlo IVT země-voda s pasivním chlazením. V přízemí chlazení udrží příjemné klima. V patře to také pomůže, ale mohlo by tam klidně chladit i víc. Nesmí se příliš větrat přes den, ale to v horku platí obecně. Vlhkost v domě samozřejmě vzrůstá, ale nijak extrémě (cca do 60%).
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od jirkajiri:

Ahoj, nevíte jak účinné je chlazení podlahovkou? …
@jirkajiri když jsem stavěl, tak jsem si pod základy garáže natáhnul 200 m trubky na podlahové topení do hloubkycca 1 m, takže takový chladící výměník. V létě se dá využít na chlazení podlahovky.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od radim2015:

@peju A jaká byla vlhkost ?
@radim2015 Vlhkost stoji za prd, suchy vzduch, kolisa nam to tu 25-45 %. S vytapenim jsme spokojeni, s rekuperaci moc ne, mam uplne hloupou, ktera vlhkost neresi.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od peju:

@radim2015 Vlhkost stoji za prd, suchy vzduch, …
@peju To je už hodně suché..... Já tady snad nikdy v létě neviděl pod 50%, jinak v zimě klidně 75% máme. vlhkost
Odpovědět
Profilova fotka
Máme ale já to vždy vypínal na noc což bylo špatně a pak teplota vzrůstala ale jinak v těch vedrech jsem to ráno zapnul a když se opravdu nevětrá a zavírají se okna a vyvetra se ráno a večer tak to udrží teplotu a ta pak nestoupá takže pokud bych to zapl před vedry a nechal stále běžet tak to v pohodě udrží.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od jirkajiri:

Ahoj, nevíte jak účinné je chlazení podlahovkou? …
@jirkajiri Mame chlazeni podlahou a v pohode to udrzi pozadovanu teplotu, len sa s tym treba naucit zit a pracovat. Do podlahy ide 16-19C voda (dle rosneho bodu), podlaha ma nieco vyse 20C a v pohode po tom behaju a lezia deti. Nic strasne to neni. Jedina nevyhoda je ze ked umyjete podlahu tak pri zapnutom chlazeni bude schnut par hodin, takze na to treba mysliet a pocitat s tym. Inak chlazeni podlahou neni plnohodnotne, dostanete z toho vykon cca 20W/m2 a plnohodnotne chlazeni (napriklad stropem) je 60W/m2. Ale inak kazda navsteva v lete sa pyta kde mame skrytu klimatizaci :D
Odpovědět
Profilova fotka

Odpověď na příspěvek od peju:

@radim2015 Vlhkost stoji za prd, suchy vzduch, …
@peju No já jsem myslel vlhkost u chlazení na vnitřní teplotu 22. Pokud je venku rosný bod nad 22 (u nás v létě často), tak kam ta vlhkost jde ? Já mám chlazení v rámci vzduchotechniky. Výstupní vzduch z jednotky má pod 11 (shodný s rosným bodem). Neustále slyším odtékat vodu a stejně mám v domě nad 60%. Asi někde dělám chybu 🙁
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od radim2015:

@peju No já jsem myslel vlhkost u chlazení na vni…
@radim2015 Taky máme vlhkost běžně okolo 60, v zimě 70 75%. V létě to je jedno, ale v zimě se rosí okna, rohy a dělá se plíseň (roh nad terasou má 13C) když je v místnosti 17
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka

Odpověď na příspěvek od vladimir_sacha:

@radim2015 Taky máme vlhkost běžně okolo 60, v …
@vladimir_sacha A vy v zimě nevětráte? V zimě s větráním máme vlhkost 40 až 45 %, v létě 40 až 60 % záleží na počasí.
Odpovědět
@vladimirsvorba větráme občas a pak je tam 16C a rosny bod je ještě hůř na tom pak. Nakonec jsou mokré fleky na zdi jak tam kondenzuje voda a u stropu z toho
Odpovědět
Profilova fotka

Odpověď na příspěvek od vladimir_sacha:

@vladimirsvorba větráme občas a pak je tam 16C a …
@vladimir_sacha u nás doma také větráme a vlhkost klesá ke 40 %, což je běžný stav. Větrání v zimě, kdy absolutní vlhkost venkovního vzduchu je nízká, je velmi účinné. Venkovní studený suchý vzduch se uvnitř objektu rychle ohřívá, čímž klesne jeho relativní vlhkost a vytváří se kapacita pro příjem vodní páry z vnitřního vzduchu. Důležité je větrat krátce, ale okno otevřít úplně celé. Tak nevím, jak větráte... To, že u vás kondenzuje voda, tomu se nedivím, technických problémů na vašem domu bude zřejmě více, než je zdrávo.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od vladimirsvorba:

@vladimir_sacha u nás doma také větráme a vlhkos…
@vladimirsvorba Nevím tady se to nikdy nepovedlo, máme tady 450L akvárko, sušíme tady prádlo doma na sušáku, digestoř nemáme s odtahem ven, rohy jsou prochladlé, zejména nad terasou, jak píšu, tak podlaha v patře nad terasou má 17C když je ve zbytku místnosti 19, zeď má 12,13 maximálně 14C v rohu za skříněmi a mokré kondenzáty, plíseň se tam udělala tehda nadula se dokonce plovoučka jak se na ní vysrážela voda a byla studená podlaha a to je tam dokonce 10cm EPS myslím zespod zvenku a na fasádě 5
Odpovědět
Profilova fotka
Vláďo, doporučuji v zimě na kritických místech použít vysoušeče. Ta plíseň, vzedmutá podlaha apod. za to nestojí. U akvária je dobré, když je teplota vzduchu alespoň o 1 °C vyšší než teplota vody, dost to omezí odpar, případně akvárium hermeticky uzavřít, za předpokladu nuceného provzdušňování.
Odpovědět
Profilova fotka

Odpověď na příspěvek od vladimir_sacha:

@vladimirsvorba Nevím tady se to nikdy nepovedlo…
@vladimir_sacha 5cm EPS na fasáde spraví viac škody ako úžitku. Čokoľvek pod 15cm nemá zmysel na fasádu lepiť. Skrine doporučujem odsunúť od steny a kúpte si mobilnú klímu za pár tisíc s odvlhčovacím módom, je to lacnejšie ako priemyselný odvlhčovač a funguje parádne. (Že fúka studený vzduch nevadí, z opačnej strany bude fúkať teplý a tým sa to dorovná)
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od josefx:

@vladimir_sacha 5cm EPS na fasáde spraví viac ško…
@josefx Dobře, ale musíte brát kdy.... Dneska jistě že minimum je 10 a nejlépe 16cm EPS, ale tady se začalo v 99 roku stavět už a podle projektu tady neměl být žádný polystyren na zdi. A klima se moc nevyplatí, to tady můžeme opět topit někde na 23 a nebude nic potřeba, protože klima by žrala proud. Ale je to vytápění drahé (cca 80k ročně za elektriku a to se ještě dotápí dřevem), tak se teplota snižuje.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?