Ukotvení pergoly

Ahoj, máme pasivní dům - zeď 17,5cm VPC + 30cm EPS. Bohužel jsme zapomněli do zateplení dát PU bloky na budoucí ukotvení pozednice. Chtěli bychom hliníkovou pergolu. Existuje nějaké smysluplné řešení jak dodatečně nakotvit pozednici? Nechci nějak extra narušit zateplení a aby tam vznikaly tepelné mosty. Kdyžtak to hold jistí samonosné řešení. Díky za rady.
Odpovědět
Profilova fotka
Tak môžete vyrezať dieru do zateplenia a použiť propasiv bločky, ale to bude vždy vidieť, že ste tam tú omietku dorobili, prípadne použiť FISCHER TherMax - je to závitová tyč s prerušeným tepelným mostom.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od josefx:

Tak môžete vyrezať dieru do zateplenia a použiť p…
@lilscrash @josefx Než samotné závitovky, to je lepší použít něco jako je od Wurthu Amo-Max. Bohužel i ten je jen do 200mm izolace. Já mám jako distanční kusy připraveny nerezové profily a dotahovat je budu přes nerezové závitovky. Zatím k tomu nedošlo, k terase jsem se ještě nedostal.
Odpovědět
Profilova fotka
@kofejn TherMax nie je obyčajná závitovka. Je presne určená k tomu, čo rieši tazateľ. A je to najmenší zásah do fasády.
Odpovědět
@josefx V třiceti centimetrech bude mít malou tuhost, aby udržela samotnou pozednici bez stojek. Pergola bude namáhaná dynamicky větrem (jestli bude zastřešená i sněhem) a závitovka se v polyši vekvedlá. Jako pojištění samonosné konstrukce ano, ale jako součást nosné bych to nepoužil.
Odpovědět
Profilova fotka

Odpověď na příspěvek od kofejn:

@josefx V třiceti centimetrech bude mít malou tuh…
@kofejn to sa dá predsa vyriešiť dostatočným počtom týchto kotiev.
Odpovědět
Profilova fotka
Normálně to postavit na sloupy i u dobu a je klid...
Odpovědět
Pořád to bude jen vetknutý prut v konstrukci. K tomu důvěru nemám.
Odpovědět
Díky za názory. U Fischera si myslím, že 30cm zateplení už bude problém. Ještě jsem hledal a našel EJOT Iso-Bar, kde závitkovka 38cm pro zateplení až 30cm. Mají napsáno pro ukotvení středně až těžkých prvků, ale technický list nedostupný. Přeci jen, co bude dělat závitovka v 30cm EPS, těžko říct. Chci dutinkový polykarbonát na střechu. Zatížení konstrukcí + min. 75kg/m2 sníh. Nic určitě vyřezávat do fasády určitě nebudu. Samonoska to jistí kdyžtak. Štve mě, že jsem nepřemýšlel a u baráku mám schody a když u toho bude stojka, tak nic moc
Odpovědět
Profilova fotka
30 cm je strašně moc. Už u 20 cm ta závitovka slušně pruží. Samozřejmě je možnost použít i pozednici o velké ploše, aby se ten tlak roznesl po co největší ploše a pak pořádně, ale citlivě dotahovat :-)
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?