Nevíte jak vyřešit problém srážení vody z větráku? Jedná se o novostavbu kde je rovná střecha z lepenky na OSB a 30 cm vaty. Žádný mokrý flek tam nebyl, ale hned co se osadil větrák okamžitě okolo větráku se objevil mokrý flek, bohužel trubka není nijak izolována a ani tam není žádný zachytávač kondenzátu. Nevíte jak to vyřešit aniž bych musel sundávat nově osazený sádrokartony?
prouděním v trubce se ochladí trubka samotná, jenom trochu, ale dost na to aby na ní začala kondenzovat vlhkost. Ta se sráží evidentně na její vnější straně a stéká po ní dolů. Ani napojení na odpad asi nepomůže, dokud bude okolo trubky relativně vlhký vzduch, bude to kondenzovat. Zaizolujte trubku nějakým nenasákavým materiálem, silnějším Tubexem nebo něčím takovým, a dejte si pozor na kvalitní napojení na parostop, zejména na horním konci trubky - tam tepelný most rozhodně nechcete.
Kondenzát na vnitřní straně se může a pravděpodobně v budoucnu bude tvořit, ale ne během provozu ventilátoru, ale spíše když ho zastavíte a trubka bude plná vlhkého teplého vzduchu. Voda pak při chladnutí vzduchu zkondenzuje na vnitřní straně trubky.
Správná konstrukce by byla dvě kolena 90°, aby byl větrák mimo svislou osu hlavní trubky a do osy umístit napojení na odpad, nebo přinejhorším jímku.
Fyzika je pěkná svině a nedá se reklamovat.
Vyresil jsem vetrakem s automatickou zaluzii, lapacem s vyustenim do kyble a obalenim trubky zbytkem mirelonu co se mi nekde valel (trubka jde pres nezateplene podkrovi, takze nebyl problem). Lapac ale nelape, neb se vse co zbude v trubce po zavreni zaluzie odpari nekde nad nim, kde to kondenzuje v urovni kde konci mirelon.
Doporucil bych napred ten vetrak se zaluzii a kontrolovat jak moc to pomohlo, hlavne az budou poradne mrazy.