Chceme do novostavby akumulační krbová kamna na dřevo, zatím koukáme na značku ROMOTOP. Máte zkušenosti či víte o jiném dodavateli kamen. Prosím zkušenosti, případně fotografie.
topič: také jsme toto řešili, ale akumulační kamna s 50 kg akumulační hmoty, to fakt nejsou aku kamna. Jo nejsou to plecháče, ale setrvačnost je minimální. Jediná kamna která jsme viděli že by mohla fungovat, byly mastková kamna, váha 800 kg, cena přes 150 000. Jak to nemá váhu, tak pak je to jedno a rozhoduje jen líbí nelíbí.
@medunovi tak záleží, co od toho čekáte. My máme dvoje. Jedny Nordpeisy a jedny Romotopy. Chce to probrat s krbařem v závislosti na potřeby vašeho domu.
Není úplně pravda, že plechová kamna s přidanou akumulací (jako je např. většina modelů Romotop) jsou k ničemu. Setrvačnost a tím i nízký průměrný výkon nabídnou, jen od toho člověk nemůže čekat zázraky.
Výborná volba jsou kamna Nordpeis v modelové řadě Salzburg, která se funkcí umí vyrovnat těm opěvovaným (pro mě designově nijak zajímavým) mastkovým a přitom s cenou na polovině...
Náš domek bude mít 90m2 a TZ 3.36, nemyslím si, že potřebujeme kamna za 80tis a víc. Zdá se nám, že Romotop nabízí designově hezká kamna, která pro naše účely bude dostačující. Nejdříve je chceme bez akumulačních prvků a v případě, že to bude málo tak přikoupíme ty prvky. Ale hledáme dál, nechceme se upnout na jednu značku.
topič: já tedy nevím, ať mě případně někdo opraví, ale hlavně si ujasněte, proč chcete kamna do domu s tak malými TZ. Jestli v tom budete topit na stálo (což pochybuji), tak budiž, ale na přitápění a pohodu, budete mít přetopeno. Máme TZ asi kolem 5, pořídili jsme si krbovou vložku s obestavbou, a stačí 5 kg dříví a teplota v obýváku stoupne o 3 stupně. Takže zatopím jen jednou denně. A to máme obývák 40 m2, otevřenou chodbu a otevřené ostatní místnosti. Ještě se ptejte a sbírejte informace a zkušenosti jiných, ať si nenaběhnete.
@medunovi Jistě, je to o prioritách. Někdo je motivován primárně ekonomikou při pořízení a pak jsou kamna pro něj jen doplňkem. Někdo (já) je má jako hlavní zdroj tepla, je motivován zdravím, nezávislostí a ekologií, a pak jde o zásadní vybavení domu.
@slabici Pokud Vám někdo naprojektoval a postavil krb s dávkou dřeva 5 kg, tedy jmenovitým výkonem cca 16 kW, do domu s TZ 5 kW a nepracoval s akumulací alespoň 4-5 hodin, pak je to s prominutím pitomec. Ale o tom, zda je krb či kamna vhodný zdroj tepla do Vašeho domu to nevypovídá zhola nic...
Kamna sice nebudou hlavní zdroj tepla, ale nehodláme je využívat jen tak občas. Topení v podlaze vytopí koupelnu + dětské pokoje dle potřeby a kamna zbytek domu a v menších mrazech nejspíše i celý dům. Kamna mít budeme 100% je otázkou jaká.
Vybírali jsme akumulacni kamna, které dlouhodobě trochu zahreji, protože v nizkoenergetickem domě je hned pretopeno a vybrali jsme prave nordpeis, model salzburg. V provozu budou až příští rok, tak snad to bude dle predstav.
@medunovi Pokud máte vypočtenou TZ 3,36 kW, pak Vás běžná (rozumějte levná) kamna prostě neuspokojí. Drtivou většinu topné sezóny si pro velký přebytek výkonu nezatopíte a nebo budete (jako mnoho dalších) škrtit přívod vzduchu v zájmu snížení výkonu a kamna tedy budou páchnout dehtem, sklo bude černé...
Zmíněné Salzburgy od Nordpeis jsou aktuálně rozhodně nejlepší nabídka v poměru cena/užitná hodnota a nelžou v uváděných parametrech. Což bohužel není úplná samozřejmost...
topič: s tím pitomcem je to bohužel pravda, chtěli jsme akumulační krb právě kvůli přetápění, ale bohužel krbař postavil to, co staví vždycky, není tam jedinný akumulační prvek. Věřili jsme odborníkovi a přišli jsme na to pozdě. Teď krb hřeje asi 4 hodiny, je to málo. A poslední poznámce nerozumím.